There are a total of 688 bills of lading on file for Ranpak Corp between October 28th, 2012 and May 14th, 2026.
Of those 688 bills of lading, 4 were within the past 30 days and 13 were within the past 90 days.
| Total Records | 688 |
|---|---|
| Shipper Records | 31 |
| Consignee Records | 691 |
| Notify Party Records | 55 |
| First Shipment on File | Oct 28th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 14th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 4 |
| Records in Last 90 Days | 13 |
| Records in the Past Year | 57 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for RANPAK CORP.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Ranpak Corp, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Ranpak Corp in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| KUNSHAN XIEHONG MACHINERY CO.,LTD | May 2026 | 181 | 114 |
| BLUE OCEAN INNOVATION LTD | May 2026 | 2,111 | 64 |
| E-HENG IMPORT AND EXPORT CO.,LTD | May 2026 | 868 | 37 |
| RANPAK BV | May 2026 | 141 | 34 |
| TAIZHOU XUTIAN PACKING MACHINE CO | Oct 2025 | 119 | 15 |
| DRIESSEN MANDERS COMPANY | Feb 2024 | 16 | 7 |
| Mar 2023 | 3 | 2 | |
| BIO PAPPEL SCRIBE, S.A. DE C.V. | May 2026 | 733 | 2 |
| BIO PAPPEL SAB DE CV | Apr 2026 | 398 | 2 |
| Dec 2022 | 1 | 1 | |
| VERITIV LANDSBERG | May 2026 | 88 | 1 |
| SHANGHAI NEW E-HENG IMPORT AND EXPO | May 2026 | 122 | 1 |
| Mar 2025 | 1 | 1 | |
| Sep 2022 | 1 | 1 | |
| Aug 2025 | 1 | 1 | |
| Jan 2023 | 1 | 1 | |
| NEUBRONNER GMBH & CO. KG | May 2026 | 58 | 1 |
| Jul 2024 | 9 | 1 | |
| INGRAM BOOK GROUP INC | Sep 2025 | 52 | 1 |
| HUIZHOU BETA PACKTECH CO., LTD | Nov 2024 | 93 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Ranpak Corp.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| RANIR, LLC | Mar 2025 | 3,712 | 0 |
| RANK SHIPPING INC. | May 2026 | 10,769 | 221 |
| RANK SHIPPING OF PR INC | May 2026 | 2,118 | 44 |
| RANK SHIPPING PUERTO RICO INC | May 2026 | 757 | 21 |
| RANK1 INDUSTRIES | Nov 2025 | 174 | 0 |
| RANKAM (CHINA) MANUFACTURING COMPAN | Jan 2026 | 1,557 | 0 |
| RANKAM VDG INDUSTRIES LIMITED | Mar 2023 | 218 | 0 |
| RANKIN EQUIPMENT COMPANY | May 2026 | 285 | 6 |
| RANKO BALOG CO. | May 2026 | 8,475 | 75 |
| RANKO HIGH TECH DEVELOP HK LTD. | May 2026 | 741 | 77 |
| RANSHU INC | May 2026 | 834 | 49 |
| RANSOMES JACOBSEN LTD | May 2026 | 1,442 | 52 |
| RANSON NV | May 2026 | 173 | 5 |
| RANTEC CORPORATION | May 2026 | 1,198 | 31 |
| RANTION TRADING LIMITED | May 2026 | 1,831 | 33 |
| RANUR LOGISTICS LLC | May 2026 | 468 | 13 |
| RANYA WORLDWIDE INC | May 2026 | 406 | 112 |
| RAON TRADING INC | May 2026 | 104 | 19 |
| RAOPING JIANCHENG WOODEN CRAFT PRODUCT CO. | May 2026 | 444 | 10 |
| RAOPING LONGXIN HANDICRAFT PORCELAI | May 2026 | 668 | 11 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-11 | COSU6450844040 | COSU645084404001 | 0VBMD | House FROB | COSU | 9409194 | CMA CGM LAMARTINE | 2026-05-08 | HOUSTON, TEXAS | VERACRUZ MEXICO | 201 ROL | 121,862 KG | House to House | BIO PAPEL SCRIBE S.A. DE C.V. | RANPAK B.V | XXXXXXXXXXX | |
| 2026-05-08 | CMDUCHN3304436 | SPVOSHA260198CHI | 0GVMG | House Bill | SPVO | 9322499 | CMA CGM MANTA RAY | 2026-05-06 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 1 PKG | 307 K | Pier to Pier | KUNSHAN XIEHONG MACHINERY | RANPAK CORP | CUT UNIT GUARDIAN | |
| 2026-04-23 | CMDUCHN3182786 | SPVOSHA260166CHI | 0GVMC | House Bill | SPVO | 9331000 | CMA CGM SWORDFISH | 2026-04-22 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 1 PKG | 600 K | Pier to Pier | E-HENG IMPORT AND EXPORT | RANPAK CORP | FUNNEL NOZZLE G-TYPE CLAMP FOOTSWITCH PO PO PO | |
| 2026-04-20 | COSU6448352190 | COSU644835219001 | 0VBM7 | House FROB | COSU | 9350044 | APL CALIFORNIA | 2026-04-17 | HOUSTON, TEXAS | VERACRUZ MEXICO | 82 ROL | 49,108 KG | House to House | BIO PAPEL SCRIBE S.A. DE C.V. | RANPAK B.V | KRAFT PAPER | |
| Run Date | 2026-05-16 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-15 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-14 |
| Trade Update Date | 2026-04-28 |
| Master BOL # | CMDUHBG2139226 |
|---|---|
| House BOL # | CHSL549237965RTM |
| Manifest Number | 559647 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | CHSL |
| Voyage # | 0RPLW |
| IMO # | 9745550 |
| Vessel Name | CMA CGM LOUGA |
| Vessel Country | MT |
| Place of Receipt | EYGELSHOVEN NL |
| Foreign Port of Lading | ROTTERDAM NETHERLANDS (42157) |
| Port of Unlading | NEW YORK, NEW YORK (1001) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 530 KG |
| Weight in KG | 530 KG |
| Quantity | 25 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TIIU7576461 |
| Commodity Description |
PAPER HS CODE 48059100 |
| Shipper Name | RANPAK BV |
|---|---|
| Address Line 1 | BART VAN SLOBBESTRAAT 41 |
| Address Line 2 | 6471 WV EYGELSHOVEN |
| City | EYGELSHOVEN |
| Zip Code | 6471 WV |
| Country Code | NL |
| Consignee Name | RANPAK CORP |
|---|---|
| Address Line 1 | 7990 AUBURN RD |
| Address Line 2 | CONCORD TOWNSHIP, OH 44077 |
| City | PAINESVILLE |
| State Province | OH |
| Zip Code | 44077 |
| Country Code | US |
| Container Number | TIIU7576461 |
|---|---|
| Seal Number 1 | WWASSC20502 |
| Seal Number 1 | WWASSC20502 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | PAPER HS CODE 48059100 |
| Marks and Numbers 1 | 4500084134 1X 120 80 130 CFS CHICAGO |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 177 | 2026-04-20 |
| Los Angeles, California | 117 | 2026-05-08 |
| Seattle, Washington | 112 | 2024-07-15 |
| Newark, New Jersey | 84 | 2026-02-10 |
| Tacoma, Washington | 75 | 2025-09-29 |
| Norfolk, Virginia | 73 | 2025-11-26 |
| New York, New York | 31 | 2026-05-16 |
| Oakland, California | 7 | 2025-04-21 |
| Cleveland, Ohio | 6 | 2022-12-30 |
| Houston, Texas | 4 | 2026-05-11 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 235 | 2026-05-08 |
| Yantian China (Mainland) | 162 | 2026-02-23 |
| Rotterdam Netherlands | 155 | 2026-05-16 |
| Ningbo China (Mainland) | 53 | 2025-10-31 |
| Hong Kong Hong Kong | 32 | 2026-04-08 |
| Anvers Belgium | 16 | 2022-12-30 |
| Stade Germany | 6 | 2024-02-29 |
| Pusan South Korea | 6 | 2023-11-29 |
| Veracruz Mexico | 4 | 2026-05-11 |
| Izmir Turkey | 4 | 2023-10-12 |
Below are the top 10 company names and addresses for Ranpak Corp that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| RANPAK CORP | 7990 AUBURN RD CONCORD TOWNSHIP, OH 44077 PAINESVILLE OH 44077 US | 2026-05-16 | 224 |
| RANPAK CORP | 7990 AUBURN ROAD, CONCORD TOWNSHIPOH44077 US | 2026-04-08 | 30 |
| RANPAK CORP | 2026-02-09 | 24 | |
| RANPAK CORP | 2026-05-08 | 4 | |
| RANPAK CORP | 2026-04-23 | 1 | |
| RANPAK CORP | 2016-02-10 | 76 | |
| RANPAK CORP | 2023-06-13 | 63 | |
| RANPAK CORP | 2025-01-29 | 36 | |
| RANPAK CORP | 2024-06-12 | 20 | |
| RANPAK CORP | 2021-12-17 | 20 |
Below are the top 5 phone numbers on file for Ranpak Corp.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2022-04-28 | 14 | |
| 2019-06-26 | 1 | |
| 2017-05-15 | 16 | |
| 2016-10-27 | 6 | |
| 2013-12-03 | 1 |
Below are the top 2 email addresses on file for Ranpak Corp.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2022-09-10 | 2 | |
| 2017-05-15 | 10 |