There are a total of 1,442 bills of lading on file for Ransomes Jacobsen Ltd between November 16th, 2012 and May 21st, 2026.
Of those 1,442 bills of lading, 19 were within the past 30 days and 52 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,442 |
|---|---|
| Shipper Records | 1,446 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Nov 16th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 19 |
| Records in Last 90 Days | 52 |
| Records in the Past Year | 163 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for RANSOMES JACOBSEN LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Ransomes Jacobsen Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Ransomes Jacobsen Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| DAVIS EQUIPMENT CO. | May 2026 | 127 | 127 |
| MTE EQUIPMENT SOLUTIONS INC | May 2026 | 100 | 98 |
| GTE PARTNERS LLC | May 2026 | 89 | 89 |
| LADDS GOLF & TURF LLC | Apr 2026 | 85 | 85 |
| TRI STATE PUMP & CONTROL INC. | Apr 2026 | 83 | 78 |
| BAKER VEHICLE SYSTEMS INC | Jan 2026 | 77 | 74 |
| LAWN & GOLF SUPPLY CO | Jul 2025 | 68 | 62 |
| KANSAS GOLF & TURF INC. | Apr 2026 | 48 | 46 |
| MALVESE EQUIPMENT CO INC | May 2026 | 40 | 33 |
| EBERHARD EQUIPMENT | Mar 2026 | 35 | 31 |
| BINGHAM EQUIPMENT COMPANY | Jun 2025 | 36 | 31 |
| HORST DISTRIBUTOR INC | May 2026 | 29 | 29 |
| B. HAYMAN COMPANY (HAWAII) LTD | Jan 2026 | 25 | 25 |
| RMT EQUIPMENT | Jan 2026 | 26 | 24 |
| TEXTRON SPECIALIZED VEHICLES | May 2026 | 293 | 23 |
| TEXTRON E-Z-GO LLC | May 2026 | 221 | 19 |
| JOE BLAIR GARDEN SUPPLY INC. | Dec 2023 | 11 | 11 |
| HORST DISTRIBUTING INC. | Mar 2025 | 12 | 11 |
| E-Z-GO TEXTRON | May 2026 | 4,390 | 11 |
| BURRIS EQUIPMENT CO. | Oct 2023 | 11 | 11 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Ransomes Jacobsen Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| RANK SHIPPING OF PR INC | May 2026 | 2,118 | 44 |
| RANK SHIPPING PUERTO RICO INC | May 2026 | 757 | 21 |
| RANK1 INDUSTRIES | Nov 2025 | 174 | 0 |
| RANKAM (CHINA) MANUFACTURING COMPAN | Jan 2026 | 1,557 | 0 |
| RANKAM VDG INDUSTRIES LIMITED | Mar 2023 | 218 | 0 |
| RANKIN EQUIPMENT COMPANY | May 2026 | 285 | 6 |
| RANKO BALOG CO. | May 2026 | 8,475 | 75 |
| RANKO HIGH TECH DEVELOP HK LTD. | May 2026 | 741 | 77 |
| RANPAK CORP | May 2026 | 688 | 13 |
| RANSHU INC | May 2026 | 834 | 49 |
| RANSON NV | May 2026 | 173 | 5 |
| RANTEC CORPORATION | May 2026 | 1,198 | 31 |
| RANTION TRADING LIMITED | May 2026 | 1,831 | 33 |
| RANUR LOGISTICS LLC | May 2026 | 468 | 13 |
| RANYA WORLDWIDE INC | May 2026 | 406 | 112 |
| RAON TRADING INC | May 2026 | 104 | 19 |
| RAOPING JIANCHENG WOODEN CRAFT PRODUCT CO. | May 2026 | 444 | 10 |
| RAOPING LONGXIN HANDICRAFT PORCELAI | May 2026 | 668 | 11 |
| RAOPING YUANTENG FROZEN FOOD COMPAN | Apr 2026 | 276 | 2 |
| RAOS SPECIALTY FOODS | Dec 2025 | 1,206 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-22 | MEDURE530577 | 616A | In-bond Automated | MEDU | 9535187 | HERMANN SCHULTE | 2026-05-14 | NEW ORLEANS, LOUISIANA | TAMPICO MEXICO | 6 PKG | 2,908 K | House to House | RANSOMES JACOBSEN LIMITED | EZ GO TEXTRON | CHARTER CONTAINER LINE | 6 PACKAGES OF TURF CARE MACHINERY | |
| 2026-05-20 | ONEYLIVG11564400 | ECUWLONMIA06109 | 0CLMN | House Bill | ECUW | 9317963 | CMA CGM BLUE WHALE | 2026-05-19 | MIAMI, FLORIDA | HAMBLE UNITED KINGDOM | 1 PKG | 134 KG | RANSOMES JACOBSEN LTD | GTE PARTNERS LLC | TURF CARE MACHINERY PARTS HS CODE 8433900000 | ||
| 2026-05-19 | MEDURE564576 | 617W | In-bond Automated | MEDU | 9974539 | MSC GABON | 2026-05-17 | NORFOLK, VIRGINIA | ANVERS BELGIUM | 9 PKG | 5,356 K | House to House | RANSOMES JACOBSEN LIMITED | EZ GO TEXTRON | CHARTER CONTAINER LINE | 9 PACKAGES OF TURF CARE MACHINERY | |
| 2026-05-18 | ACLUSA01269574 | NAQANCHI6519067V | 6926 | House Bill | NAQA | 9670614 | ATLANTIC SUN | 2026-05-16 | CHICAGO, ILLINOIS | LIVERPOOL UNITED KINGDOM | 2 PKG | 930 KG | House to House | RANSOMES JACOBSEN LIMITED | DAVIS EQUIPMENT CORPORATION | TURF CARE MACHINERY PARTS | |
| Run Date | 2026-05-23 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-28 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-21 |
| Trade Update Date | 2026-05-08 |
| Master BOL # | ACLUSA01261762 |
|---|---|
| House BOL # | NAQANCHI6518405V |
| Manifest Number | 563362 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | NAQA |
| Voyage # | 6826 |
| IMO # | 9670597 |
| Vessel Name | ATLANTIC SEA |
| Vessel Country | MT |
| Place of Receipt | LIVERPOOL |
| Foreign Port of Lading | LIVERPOOL UNITED KINGDOM (41251) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 270 KG |
| Weight in KG | 270 KG |
| Quantity | 1 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
ACLU9784807 |
| Commodity Description |
TURF CARE MACHINERY PARTS HS CODE 3403192000 3926909790 4011900000 4016930090 4016999790 7215900090 7307199000 |
| Shipper Name | RANSOMES JACOBSEN LIMITED |
|---|---|
| Address Line 1 | WEST ROAD RANSOMES EUROPARK |
| City | IPSWICH |
| Zip Code | IP3 9TT |
| Country Code | GB |
| Consignee Name | HORST DISTRIBUTOR INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 444 N MADISON STREET P O BOX 110 |
| City | CHILTON |
| State Province | WI |
| Zip Code | 53014 |
| Country Code | US |
| Container Number | ACLU9784807 |
|---|---|
| Seal Number 1 | U1552222 |
| Seal Number 1 | U1552222 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | TURF CARE MACHINERY PARTS HS CODE 3403192000 3926909790 4011900000 4016930090 4016999790 7215900090 7307199000 |
| Marks and Numbers 1 | HORST DISTRIBUTOR INC |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Charleston, South Carolina | 322 | 2026-05-14 |
| Norfolk, Virginia | 308 | 2026-05-19 |
| Savannah, Georgia | 240 | 2026-04-04 |
| Newark, New Jersey | 209 | 2026-05-23 |
| Los Angeles, California | 72 | 2026-03-31 |
| Port Everglades, Florida | 67 | 2026-05-07 |
| Wilmington, North Carolina | 51 | 2017-12-16 |
| New York, New York | 48 | 2024-12-12 |
| Philadelphia, Pennsylvania | 34 | 2026-05-14 |
| Miami, Florida | 27 | 2026-05-20 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Hamble United Kingdom | 466 | 2026-05-20 |
| Coryton United Kingdom | 442 | 2025-03-10 |
| Felixstowe United Kingdom | 267 | 2026-03-30 |
| Liverpool United Kingdom | 98 | 2026-05-23 |
| Anvers Belgium | 39 | 2026-05-19 |
| Tilbury United Kingdom | 35 | 2024-06-19 |
| Bremerhaven Germany | 22 | 2026-05-14 |
| Le Havre France | 19 | 2024-09-23 |
| Rotterdam Netherlands | 10 | 2026-04-20 |
| Sines Portugal | 9 | 2024-11-30 |
Below are the top 10 company names and addresses for Ransomes Jacobsen Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| RANSOMES JACOBSEN LTD | WEST ROAD RANSEOMES EUROPARK IPSWICH IP3 9TT GB | 2026-03-30 | 369 |
| RANSOMES JACOBSEN LTD | WEST ROAD RANSOMES EUROPARK IPSWICH, IP3 9TT SUFFOLK | 2025-08-14 | 300 |
| RANSOMES JACOBSEN LTD | 2025-09-25 | 192 | |
| RANSOMES JACOBSEN LTD | 2026-04-27 | 107 | |
| RANSOMES JACOBSEN LTD | 2026-05-20 | 71 | |
| RANSOMES JACOBSEN LTD | 2025-10-02 | 37 | |
| RANSOMES JACOBSEN LTD | 2026-04-30 | 25 | |
| RANSOMES JACOBSEN LTD | 2025-07-04 | 15 | |
| RANSOMES JACOBSEN LTD | 2026-05-01 | 13 | |
| RANSOMES JACOBSEN LTD | 2025-10-09 | 12 |
Below are the top 2 phone numbers on file for Ransomes Jacobsen Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2023-10-19 | 4 | |
| 2023-10-19 | 4 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||