There are a total of 741 bills of lading on file for Ranko High Tech Develop HK Ltd. between May 18th, 2015 and May 22nd, 2026.
Of those 741 bills of lading, 36 were within the past 30 days and 77 were within the past 90 days.
| Total Records | 741 |
|---|---|
| Shipper Records | 741 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | May 18th, 2015 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 36 |
| Records in Last 90 Days | 77 |
| Records in the Past Year | 324 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for RANKO HIGH TECH DEVELOP HK LTD..
Below is a Sankey Diagram of the top 14 companies associated with Ranko High Tech Develop HK Ltd., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 14 companies associated with Ranko High Tech Develop HK Ltd. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| TSL GLOBAL TRADING INC | May 2026 | 805 | 252 |
| IBIC INTERNATIONAL GROUP INC | Mar 2026 | 2,117 | 249 |
| TODAY SHIPPING INC | May 2026 | 408 | 119 |
| CORETRADE WHOLESALE INC | Apr 2026 | 97 | 26 |
| NOVADREAM TRADING INC. | May 2026 | 222 | 21 |
| SUNSTAR GSJEU LTD | May 2026 | 48 | 20 |
| TSCARGO GLOBAL TRADING INC | May 2026 | 337 | 11 |
| WONDER LIVING INC | Jun 2024 | 61 | 8 |
| YOU HONG NY INC. | May 2026 | 421 | 5 |
| May 2026 | 7 | 4 | |
| SSR GLOBAL TRADING INC | Sep 2024 | 62 | 2 |
| VENUS GROUP MANAGEMENT INC. | May 2026 | 4,861 | 1 |
| CHENXI TECHNOLOGIES CO LTD | May 2026 | 307 | 1 |
| BULKBUY TRADE INC | May 2026 | 210 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Ranko High Tech Develop HK Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| RANIR CHANGSHU ORAL CARE CO., LTD. | May 2026 | 179 | 8 |
| RANIR, LLC | Mar 2025 | 3,712 | 0 |
| RANK SHIPPING INC. | May 2026 | 10,769 | 221 |
| RANK SHIPPING OF PR INC | May 2026 | 2,118 | 44 |
| RANK SHIPPING PUERTO RICO INC | May 2026 | 757 | 21 |
| RANK1 INDUSTRIES | Nov 2025 | 174 | 0 |
| RANKAM (CHINA) MANUFACTURING COMPAN | Jan 2026 | 1,557 | 0 |
| RANKAM VDG INDUSTRIES LIMITED | Mar 2023 | 218 | 0 |
| RANKIN EQUIPMENT COMPANY | May 2026 | 285 | 6 |
| RANKO BALOG CO. | May 2026 | 8,475 | 75 |
| RANPAK CORP | May 2026 | 688 | 13 |
| RANSHU INC | May 2026 | 834 | 49 |
| RANSOMES JACOBSEN LTD | May 2026 | 1,442 | 52 |
| RANSON NV | May 2026 | 173 | 5 |
| RANTEC CORPORATION | May 2026 | 1,198 | 31 |
| RANTION TRADING LIMITED | May 2026 | 1,831 | 33 |
| RANUR LOGISTICS LLC | May 2026 | 468 | 13 |
| RANYA WORLDWIDE INC | May 2026 | 406 | 112 |
| RAON TRADING INC | May 2026 | 104 | 19 |
| RAOPING JIANCHENG WOODEN CRAFT PRODUCT CO. | May 2026 | 444 | 10 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-22 | OOLU2323915811 | TLDMSZOE26040303 | 006E | House Bill | TLDM | 9949766 | OOCL IRIS | 2026-05-21 | NEWARK, NEW JERSEY | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 989 CTN | 11,120 KG | House to House | RANKO HIGH TECH DEVELOP HK LTD. | SUNSTAR GSJEU LTD | SUNSTAR GSJEU LTD | TOY CART CAST IRON COOKING POT HOUSEHOLD JUIC E EXTRACTOR HOUSEHOLD WHITE DENTURE CLEANING MACHINE 90% NYLON 10% SPANDEX PANTIES... |
| 2026-05-21 | HDUJGLA26LC01090 | NGWIHQJ26050721 | 2604E | House Bill | NGWI | 9982483 | G CROWN | 2026-05-20 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NANSHA CHINA (MAINLAND) | 1,015 CTN | 12,820 KG | Container Yard | RANKO HIGH TECH DEVELOP HK LTD. | SUNSTAR GSJEU LTD | SUNSTAR GSJEU LTD | PLASTIC ORNAMENT TOYS CARDBOARD CORRUGATED F LOOR DISPLAY RACK HOUSEHOLD VACUUM CLEANERS HOUSEHOLD MINI LAUNDRY MACHINE HOUSEHOL... |
| 2026-05-21 | HDUJGLA26EC01185 | CDBQNS261185 | 2604E | House Bill | CDBQ | 9982483 | G CROWN | 2026-05-20 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NANSHA CHINA (MAINLAND) | 697 CTN | 10,730 KG | RANKO HIGH TECH DEVELOP HK LTD. | SUNSTAR GSJEU LTD | SUNSTAR GSJEU LTD | PLASTIC STORAGE BOX CARTON DISPLAY ALARM CLOC KS RAISED GARDEN BAG PATH MAKER MOLD FINGER R HYTHM ELECTRONIC GAME MACHINE OUTDOO... | |
| 2026-05-21 | HDUJGLA26LR00882 | SUSSPRTWS2605021 | 2604E | House Bill | SUSS | 9982483 | G. CROWN | 2026-05-20 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NANSHA CHINA (MAINLAND) | 733 CTN | 9,610 KG | RANKO HIGH TECH DEVELOP HK LTD. | SUNSTAR GSJEU LTD | SUNSTAR GSJEU LTD | HOUSEHOLD JUICE EXTRACTOR HOUSEHOLD WHITE DE NTURE CLEANING MACHINE PEBBLE BAMBOO PLANT SUPPORTS WOOD FENCE 95% NYLON 5% SPANDEX... | |
| Run Date | 2026-05-23 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-23 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-22 |
| Trade Update Date | 2026-05-02 |
| Master BOL # | OOLU2324980569 |
|---|---|
| House BOL # | TLDMSZOE26050095 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | TLDM |
| Voyage # | 006E |
| IMO # | 9945904 |
| Vessel Name | COSCO SHIPPING CARNATIO |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | YANTIAN |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 11220 KG |
| Weight in KG | 11,220 KG |
| Quantity | 884 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
OOCU5747936 |
| Commodity Description |
WOOD SHOE CABINET PLASTIC STORAGE BOX ASSEMBL ING TOYS COMPETITIVE TOYS BEACH TOYS THIS SHI PMENT CONTAINS NO WOOD PACKING MATERIALS. |
| Shipper Name | RANKO HIGH TECH DEVELOP HK LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | 5 FLOOR, NO.1 BUILDING, NO.2 DETAI |
| Address Line 2 | ROAD,XIMEN,CHENGHAI,,SHANTOU,CN |
| Consignee Name | HOMESTA TRADE INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 405 RXR PLAZA SUITE 405,UNIONDALE,N |
| Address Line 2 | EW YORK 11556,US |
| Notify Party Name | HOMESTA TRADE INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 405 RXR PLAZA SUITE 405,UNIONDALE,U |
| Address Line 2 | S |
| Container Number | OOCU5747936 |
|---|---|
| Seal Number 1 | OOLKYH3933 |
| Seal Number 1 | OOLKYH3933 |
| Equipment Description Code | G1 |
| Equipment Description | Passive vents at upper part of cargo space. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | WOOD SHOE CABINET PLASTIC STORAGE BOX ASSEMBL ING TOYS COMPETITIVE TOYS BEACH TOYS THIS SHI PMENT CONTAINS NO WOOD PACKING MATERIALS. |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 260 | 2026-05-22 |
| Long Beach, California | 258 | 2026-05-23 |
| Los Angeles, California | 197 | 2026-05-21 |
| Oakland, California | 7 | 2024-08-22 |
| Tacoma, Washington | 6 | 2026-03-18 |
| Seattle, Washington | 5 | 2024-11-04 |
| New York, New York | 4 | 2026-02-13 |
| Houston, Texas | 4 | 2025-08-19 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 522 | 2026-05-23 |
| Nansha China (Mainland) | 62 | 2026-05-21 |
| Shekou China (Mainland) | 55 | 2025-09-27 |
| Ningbo China (Mainland) | 28 | 2026-04-30 |
| Pusan South Korea | 27 | 2026-03-18 |
| Qingdao China (Mainland) | 13 | 2026-05-09 |
| Shanghai China (Mainland) | 12 | 2026-05-01 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 5 | 2025-06-18 |
| Xingang China (Mainland) | 4 | 2023-12-08 |
| Xiamen China (Mainland) | 3 | 2026-04-15 |
Below are the top 10 company names and addresses for Ranko High Tech Develop HK Ltd. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| RANKO HIGH TECH DEVELOP HK LTD. | FLAT RM 25 20 F WANG FAI INDUSTRIAL BUILDING 29 LUK HOP STREET SAN PO KONG KL HONG KONG | 2026-04-23 | 193 |
| RANKO HIGH TECH DEVELOP HK LTD. | 5 FLOOR, NO.1 BUILDING, NO.2 DETAI ROAD,XIMEN, CHENGHA I,SHANTOU, GUAN GDONG, CHINA | 2026-05-21 | 164 |
| RANKO HIGH TECH DEVELOP HK LTD. | 2026-05-23 | 81 | |
| RANKO HIGH TECH DEVELOP HK LTD. | 2025-09-11 | 16 | |
| RANKO HIGH TECH DEVELOP HK LTD. | 2026-05-21 | 14 | |
| RANKO HIGH TECH DEVELOP HK LTD. | 2026-05-21 | 12 | |
| RANKO HIGH TECH DEVELOP HK LTD. | 2025-09-20 | 8 | |
| RANKO HIGH TECH DEVELOP HK LTD. | 2025-06-09 | 7 | |
| RANKO HIGH TECH DEVELOP HK LTD. | 2026-05-07 | 6 | |
| RANKO HIGH TECH DEVELOP HK LTD. | 2026-01-05 | 6 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||