There are a total of 285 bills of lading on file for Rankin Equipment Company between November 28th, 2012 and May 3rd, 2026.
Of those 285 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 6 were within the past 90 days.
| Total Records | 285 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 286 |
| Notify Party Records | 76 |
| First Shipment on File | Nov 28th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 3rd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 6 |
| Records in the Past Year | 10 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for RANKIN EQUIPMENT COMPANY.
Below is a Sankey Diagram of the top 18 companies associated with Rankin Equipment Company, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 18 companies associated with Rankin Equipment Company in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| SITREX SPA | May 2026 | 4,438 | 17 |
| LONGHE INTELLIGENT EQUIPMENT MANUFACTURING CO.,LTD. | May 2026 | 178 | 14 |
| GENERAL NOLI SPA | May 2026 | 101,254 | 11 |
| ABIMAC S.R.L. | May 2026 | 27 | 9 |
| SEPPI M. S.P.A. | May 2026 | 380 | 8 |
| CELLI SPA | Mar 2026 | 140 | 7 |
| COSMO S.R.L. | May 2026 | 1,256 | 5 |
| INTERGLOBO NORTH AMERICA INC. | May 2026 | 472,753 | 4 |
| SICMA SPA | May 2026 | 506 | 3 |
| ILMET SRL | Mar 2024 | 26 | 3 |
| A. SPEDO AND FIGLI SRL | Apr 2026 | 43 | 3 |
| YANTAI EMPIRE INDUSTRY&TRADE CO. | May 2026 | 57 | 2 |
| Mar 2026 | 5 | 2 | |
| SAMASZ SP. Z O.O. | May 2026 | 324 | 1 |
| Oct 2021 | 1 | 1 | |
| KOLASZEWSKI SP.Z | May 2026 | 29 | 1 |
| GENERAL NOLI SPEDIZIONI INTERNAZION | May 2026 | 43,300 | 1 |
| Mar 2025 | 5 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Rankin Equipment Company.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| RANI INTERNATIONAL | May 2026 | 488 | 14 |
| RANIERI FINE FOOD | May 2026 | 1,285 | 8 |
| RANIR CHANGSHU ORAL CARE CO., LTD. | May 2026 | 179 | 8 |
| RANIR, LLC | Mar 2025 | 3,712 | 0 |
| RANK SHIPPING INC. | May 2026 | 10,769 | 221 |
| RANK SHIPPING OF PR INC | May 2026 | 2,118 | 44 |
| RANK SHIPPING PUERTO RICO INC | May 2026 | 757 | 21 |
| RANK1 INDUSTRIES | Nov 2025 | 174 | 0 |
| RANKAM (CHINA) MANUFACTURING COMPAN | Jan 2026 | 1,557 | 0 |
| RANKAM VDG INDUSTRIES LIMITED | Mar 2023 | 218 | 0 |
| RANKO BALOG CO. | May 2026 | 8,475 | 75 |
| RANKO HIGH TECH DEVELOP HK LTD. | May 2026 | 741 | 77 |
| RANPAK CORP | May 2026 | 688 | 13 |
| RANSHU INC | May 2026 | 834 | 49 |
| RANSOMES JACOBSEN LTD | May 2026 | 1,442 | 52 |
| RANSON NV | May 2026 | 173 | 5 |
| RANTEC CORPORATION | May 2026 | 1,198 | 31 |
| RANTION TRADING LIMITED | May 2026 | 1,831 | 33 |
| RANUR LOGISTICS LLC | May 2026 | 468 | 13 |
| RANYA WORLDWIDE INC | May 2026 | 406 | 112 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-30 | HLCUGOA2602AWQG5 | ITGB7518769P4201 | 609W | House Bill | ITGB | 9193305 | SEOUL EXPRESS | 2026-03-29 | NORFOLK, VIRGINIA | LEGHORN ITALY | 40 PKG | 13,380 K | Break Bulk | SITREX SPA | RANKIN EQUIPMENT COMPANY | UPS CUSTOMS BROKERAGE AUBURN | MACHINERY: SQUARE BALER |
| 2026-03-30 | HLCUGOA2602AWQG5 | 609W | Master BOL w/in-bond | HLCU | 9193305 | SEOUL EXPRESS | 2026-03-29 | NORFOLK, VIRGINIA | LEGHORN ITALY | 40 PCS | 13,380 K | Break Bulk | INTERGLOBO NORTH AMERICA INC. | RANKIN EQUIPMENT COMPANY | UPS CUSTOMS BROKERAGE | MACHINERY SQUARE BALER INV / INV / HBL P | |
| 2026-02-25 | ONEYTA5PTZ378600 | RSLCQDAF2601220A | 303E | House Bill | RSLC | 9463085 | HMM VANCOUVER | 2026-02-24 | TACOMA, WASHINGTON | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 21 PCS | 20,950 K | Container Yard | YANTAI EMPIRE INDUSTRYTRADE | RANKIN EQUIPMENT | RANKIN EQUIPMENT | ROCK BUCKET FORK FRAME MOUNTING PLATE THIS SHIPMENT CONTAINS NO WOOD PACKING MATERIALS |
| 2026-01-17 | COSU6438777490 | HNLTXM25QA0262 | 0TNHD | House Bill | HNLT | 9461867 | APL CHONGQING | 2026-01-16 | SEATTLE, WASHINGTON | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 10 PKG | 16,835 K | House to House | LONGHE INTELLIGENT EQUIPMENT | RANKIN EQUIPMENT | RANKIN EQUIPMENT | FORKLIFT PARTS HS CODE: |
| Run Date | 2026-04-10 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-09 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-09 |
| Trade Update Date | 2026-03-18 |
| Master BOL # | MEDUK9863680 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | MEDU |
| Voyage # | 608A |
| IMO # | 9978937 |
| Vessel Name | MSC FLORA |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | LA SPEZIA |
| Foreign Port of Lading | LA SPEZIA ITALY (47531) |
| Port of Unlading | SEATTLE, WASHINGTON (3001) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 9102 K |
| Weight in KG | 9,102 KG |
| Quantity | 191 PKG |
| Volume | 50 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
CAIU4741847 |
| Commodity Description |
PACKAGES ON PALLETS + BOXES LOOSE OF MACHINERY PARTS (KIT FOR ASSEMBLING, STEEL D ISC, FERTILIZER SPREADER, TOP COVER) HTS - |
| Shipper Name | COSMO SRL |
|---|---|
| Address Line 1 | VIA LAGHI DI AVIGLIANA 117 |
| Address Line 2 | BUSCA 12022 ITALY |
| Consignee Name | RANKIN EQUIPMENT COMPANY |
|---|---|
| Address Line 1 | 3205 BAY ST,P.O. BOX 168 YAKIMA |
| Address Line 2 | UNION GAP WA 98903 UNITED STATES |
| Notify Party Name | CENTRAL CARGO NORTH AMERICA INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 1500 MCCONNOR PKWY STE 200 |
| Address Line 2 | SCHAUMBURG IL 60173-4330 UNITED STA |
| Container Number | CAIU4741847 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 001466 |
| Seal Number 1 | 001466 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | PACKAGES ON PALLETS + BOXES LOOSE OF MACHINERY PARTS (KIT FOR ASSEMBLING, STEEL D ISC, FERTILIZER SPREADER, TOP COVER) HTS - |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Seattle, Washington | 158 | 2026-05-05 |
| Tacoma, Washington | 62 | 2026-02-25 |
| Newark, New Jersey | 19 | 2025-03-17 |
| Portland, Oregon | 17 | 2015-03-26 |
| Norfolk, Virginia | 13 | 2026-03-30 |
| Oakland, California | 8 | 2024-09-03 |
| Long Beach, California | 4 | 2020-08-01 |
| New York, New York | 3 | 2025-12-18 |
| Los Angeles, California | 1 | 2017-01-14 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Leghorn Italy | 88 | 2026-03-30 |
| Genoa Italy | 61 | 2025-12-18 |
| La Spezia Italy | 58 | 2026-04-10 |
| Xiamen China (Mainland) | 23 | 2026-01-17 |
| Salerno Italy | 8 | 2022-11-30 |
| Lazaro Cardenas Mexico | 8 | 2022-11-03 |
| Napoli Italy | 7 | 2018-04-07 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 6 | 2021-08-25 |
| Valencia Spain | 4 | 2022-07-13 |
| Civitavecchia Italy | 4 | 2021-01-19 |
Below are the top 10 company names and addresses for Rankin Equipment Company that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| RANKIN EQUIPMENT COMPANY | 3205 BAY ST,P.O. BOX 168 YAKIMA UNION GAP WA 98903 UNITED STATES | 2026-05-05 | 26 |
| RANKIN EQUIPMENT COMPANY | 3205 BAY STREET UNION GAP 98903 US | 2026-03-30 | 5 |
| RANKIN EQUIPMENT COMPANY | 2026-03-30 | 1 | |
| RANKIN EQUIPMENT COMPANY | 2023-05-30 | 71 | |
| RANKIN EQUIPMENT COMPANY | 2023-05-02 | 62 | |
| RANKIN EQUIPMENT COMPANY | 2019-05-30 | 10 | |
| RANKIN EQUIPMENT CO | 2022-08-19 | 9 | |
| RANKIN EQUIPMENT CO | 2023-10-19 | 9 | |
| RANKIN EQUIPMENT COMPANY | 2021-04-30 | 8 | |
| RANKIN EQUIPMENT COMPANY | 2022-11-30 | 8 |
Below are the top 5 phone numbers on file for Rankin Equipment Company.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-10-07 | 2 | |
| 2025-03-17 | 1 | |
| 2025-03-17 | 1 | |
| 2023-05-08 | 5 | |
| 2021-03-24 | 1 |
Below are the top 2 email addresses on file for Rankin Equipment Company.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2022-07-04 | 1 | |
| 2022-06-20 | 1 |