There are a total of 8,475 bills of lading on file for Ranko Balog Co. between October 23rd, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 8,475 bills of lading, 21 were within the past 30 days and 75 were within the past 90 days.
| Total Records | 8,475 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 10 |
| Notify Party Records | 8,491 |
| First Shipment on File | Oct 23rd, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 21 |
| Records in Last 90 Days | 75 |
| Records in the Past Year | 370 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for RANKO BALOG CO..
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Ranko Balog Co., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Ranko Balog Co. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| ALLIED HOME,LLC | May 2026 | 909 | 511 |
| HANGZHOU WILKES HOME TEXTILE CO. | May 2026 | 1,503 | 135 |
| NEWPORT INGREDIENTS | May 2026 | 494 | 103 |
| HILDEBRAN BEDDING COMPANY | May 2026 | 331 | 97 |
| RED RIVER FOODS INC | May 2026 | 12,602 | 96 |
| HANGZHOU ALLIED TRADING CO.,LTD | May 2026 | 769 | 92 |
| ZHEJIANG HENGDI BEDDING CO.,LTD | May 2026 | 5,238 | 87 |
| WESTERN PACIFIC TELECOMMUNICATIONS | May 2026 | 407 | 70 |
| ZHEJIANG LIUQIAO INDUSTRIAL CO.,LTD | May 2026 | 2,121 | 60 |
| ZHEJIANG LIUQIAO HOME TEXTILE CO. | May 2026 | 3,899 | 60 |
| SHANGHAI MAYFT COMPANY LIMITED | May 2026 | 156 | 59 |
| JYJ TRADING COMPANY LIMITED | May 2026 | 260 | 58 |
| ALLIED FEATHER & DOWN CORP. | May 2026 | 2,239 | 55 |
| HEILONGJIANG HENGYUAN FOOD COMPANY | May 2026 | 3,269 | 53 |
| SHANGRAO BOOMING HOMETEXTILE CO.,LTD. | May 2026 | 44 | 32 |
| EAST COAST BEDDING INC | Dec 2021 | 255 | 32 |
| HANGZHOU PINHANG HOME TEXTILE CO. | May 2026 | 631 | 30 |
| HEBEI TEXTILES IMP.AND EXP.CO.,LTD. | May 2026 | 999 | 27 |
| QUINOA INGREDIENTS S.A.C. | Feb 2026 | 47 | 23 |
| SANDERS-KAUFFMANN GMBH | May 2026 | 82 | 18 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Ranko Balog Co.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| RANIERI FINE FOOD | May 2026 | 1,285 | 8 |
| RANIR CHANGSHU ORAL CARE CO., LTD. | May 2026 | 179 | 8 |
| RANIR, LLC | Mar 2025 | 3,712 | 0 |
| RANK SHIPPING INC. | May 2026 | 10,769 | 221 |
| RANK SHIPPING OF PR INC | May 2026 | 2,118 | 44 |
| RANK SHIPPING PUERTO RICO INC | May 2026 | 757 | 21 |
| RANK1 INDUSTRIES | Nov 2025 | 174 | 0 |
| RANKAM (CHINA) MANUFACTURING COMPAN | Jan 2026 | 1,557 | 0 |
| RANKAM VDG INDUSTRIES LIMITED | Mar 2023 | 218 | 0 |
| RANKIN EQUIPMENT COMPANY | May 2026 | 285 | 6 |
| RANKO HIGH TECH DEVELOP HK LTD. | May 2026 | 741 | 77 |
| RANPAK CORP | May 2026 | 688 | 13 |
| RANSHU INC | May 2026 | 834 | 49 |
| RANSOMES JACOBSEN LTD | May 2026 | 1,442 | 52 |
| RANSON NV | May 2026 | 173 | 5 |
| RANTEC CORPORATION | May 2026 | 1,198 | 31 |
| RANTION TRADING LIMITED | May 2026 | 1,831 | 33 |
| RANUR LOGISTICS LLC | May 2026 | 468 | 13 |
| RANYA WORLDWIDE INC | May 2026 | 406 | 112 |
| RAON TRADING INC | May 2026 | 104 | 19 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-27 | EGLV143657592197 | EBLANBC26E1021 | 1219E | House Bill | EBLA | EVER LAUREL | 2026-05-23 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 24 CTN | 300 K | House to House | HANGZHOU PINHANG HOME TEXTILE | ALLIED HOME,LLC | ALLIED HOME,LLC | PART OF PILLOW PROTECTOR | |
| 2026-05-27 | EGLV143657592197 | EBLANBC26E1020 | 1219E | House Bill | EBLA | EVER LAUREL | 2026-05-23 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 47 CTN | 901 K | House to House | HANGZHOU ALLIED TRADING | ALLIED HOME,LLC | ALLIED HOME,LLC | PART OF PE BAG LABEL | |
| 2026-05-27 | EGLV143657592197 | EBLANBC26E1019 | 1219E | House Bill | EBLA | EVER LAUREL | 2026-05-23 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 294 CTN | 3,236 K | House to House | HANGZHOU WILKES HOMETEXTILES | ALLIED HOME,LLC | ALLIED HOME,LLC | PART OF COMFORTER MATTRESS PAD PILLOW PROTECTOR SHEET SET PILLOW SHELL PILLOW CASE | |
| 2026-05-23 | OOLU2326511102 | SFOKSZX26042128 | 0P50W | House Bill | SFOK | 9410765 | CMA CGM CASSIOPEIA | 2026-05-22 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 1,012 CTN | 17,881 K | Pier to Pier | JIN OU HARDWARE & PLASTIC PRODUCTS | WESTERN PACIFIC TELECOMMUNICATION | RANKO BALOG | S HOOKS METAL BRACKET CLAMP HINGE THIS SHIPME NT CONTAINS SOLID WOOD PACKING MATERIALS WITH @@IPPC CHOP |
| Run Date | 2026-05-27 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-20 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-23 |
| Trade Update Date | 2026-05-02 |
| Master BOL # | EGLV143657592197 |
|---|---|
| House BOL # | EBLANBC26E1022 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | EBLA |
| Voyage # | 1219E |
| IMO # | |
| Vessel Name | EVER LAUREL |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | NINGBO,CHINA |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 3205 K |
| Weight in KG | 3,205 KG |
| Quantity | 160 CTN |
| Volume | 9 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TCLU6352347 |
| Commodity Description |
PART OF COMFORTER SHELL |
| Shipper Name | SHANGRAO BOOMING HOMETEXTILE |
|---|---|
| Address Line 1 | CO.,LTD. |
| Address Line 2 | YANSHAN COUNTY INDUSTRIAL PARK, |
| Address Line 3 | YANSHAN COUNTY, |
| Address Line 4 | SHANGAO 334500 CN |
| Consignee Name | ALLIED HOME,LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 6905 W. ACCO STREET SUITE #A, |
| Address Line 2 | MONTEBELLO CA 90640 US |
| Notify Party Name | ALLIED HOME,LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 6905 W. ACCO STREET SUITE #A, |
| Address Line 2 | MONTEBELLO CA 90640 US |
| Notify Party Name | RANKO BALOG CO. |
|---|---|
| Address Line 1 | 9111 S. LA CIENEGA BLVD., #209 |
| Address Line 2 | INGLEWOOD CA 90301 US |
| Container Number | TCLU6352347 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EMCWSL9104 |
| Seal Number 1 | EMCWSL9104 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | PART OF COMFORTER SHELL |
| Marks and Numbers 1 | N M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 4,826 | 2026-05-23 |
| Long Beach, California | 3,102 | 2026-05-02 |
| Charleston, South Carolina | 328 | 2026-05-16 |
| Oakland, California | 138 | 2024-12-16 |
| Newark, New Jersey | 46 | 2026-05-22 |
| Norfolk, Virginia | 13 | 2022-04-06 |
| New York, New York | 10 | 2024-12-23 |
| Miami, Florida | 2 | 2026-01-05 |
| Boston, Massachusetts | 2 | 2023-09-27 |
| Savannah, Georgia | 2 | 2021-07-12 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 3,472 | 2026-05-19 |
| Vung Tau Vietnam | 1,835 | 2026-05-21 |
| Hong Kong Hong Kong | 585 | 2023-06-10 |
| Pusan South Korea | 577 | 2025-10-13 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 397 | 2024-12-13 |
| Qingdao China (Mainland) | 262 | 2025-06-19 |
| Shanghai China (Mainland) | 190 | 2026-05-22 |
| Yantian China (Mainland) | 132 | 2026-05-23 |
| Yangshan China (Mainland) | 127 | 2026-01-15 |
| All Other Viet Nam Ports | 117 | 2022-09-30 |
Below are the top 10 company names and addresses for Ranko Balog Co. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| RANKO BALOG CO. | 9111 S. LA CIENEGA BLVD., #209 INGLEWOOD CA 90301 US | 2025-10-07 | 3,153 |
| RANKO BALOG CO. | 9111 S. LA CIENEGA BLVD., #209 INGLEWOOD, CA 90301-7437, USA. | 2025-09-20 | 139 |
| RANKO BALOG CO. | 2025-06-09 | 2 | |
| RANKO BALOG CO. | 2025-09-27 | 1 | |
| RANKO BALOG COMPANY | 2025-08-16 | 958 | |
| RANKO BALOG CO | 2022-04-01 | 906 | |
| RANKO BALOG COMPANY | 2018-10-26 | 591 | |
| RANKO BALOG CO. | 2023-04-14 | 372 | |
| RANKO BALOG CO | 2025-11-25 | 355 | |
| RANKO BALOG | 2026-05-19 | 189 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Ranko Balog Co.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-21 | 114 | |
| 2026-03-30 | 854 | |
| 2024-03-11 | 11 | |
| 2023-11-30 | 1 | |
| 2023-08-11 | 3 | |
| 2023-01-18 | 1 | |
| 2022-07-06 | 43 | |
| 2022-07-06 | 5 | |
| 2020-04-13 | 5 | |
| 2020-02-26 | 1 |
Below are the top 5 email addresses on file for Ranko Balog Co.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-21 | 63 | |
| 2023-12-19 | 22 | |
| 2022-08-27 | 11 | |
| 2022-07-06 | 1 | |
| 2019-02-21 | 2 |