There are a total of 665 bills of lading on file for Rogers Machinery Co,Inc. between October 24th, 2012 and May 17th, 2026.
Of those 665 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 12 were within the past 90 days.
| Total Records | 665 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 668 |
| Notify Party Records | 260 |
| First Shipment on File | Oct 24th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 17th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 12 |
| Records in the Past Year | 52 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for ROGERS MACHINERY CO,INC..
Below is a Sankey Diagram of the top 17 companies associated with Rogers Machinery Co,Inc., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 17 companies associated with Rogers Machinery Co,Inc. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| WUXI FANGSHENG HEAT EXCHANGER CORP. | May 2026 | 443 | 96 |
| KOBELCO COMPRESSORS AMERICA, INC. | May 2026 | 641 | 62 |
| KAISHAN GROUP CO., LTD | Nov 2023 | 69 | 62 |
| ORION MACHINERY CO., LTD. | May 2026 | 926 | 45 |
| JERSEY NORTH AMERICA DEVELOPMENT CE | Apr 2026 | 20 | 10 |
| Apr 2026 | 10 | 10 | |
| KOBE STEEL, LTD. | May 2026 | 3,647 | 9 |
| ZHEJIANG KAISHAN COMPRESSOR CO | May 2026 | 738 | 8 |
| Nov 2024 | 6 | 2 | |
| SHANGHAI RANSUN HEAVY INDUSTRY TECH | May 2026 | 275 | 1 |
| May 2026 | 9 | 1 | |
| KOBELCO CONSTRUCTION MACHINERY | May 2026 | 3,849 | 1 |
| KEY KNIFE INC. | May 2026 | 814 | 1 |
| CHINA CHENGDU INTERNATIONAL TECHNO | May 2026 | 2,345 | 1 |
| BROWNSTONE INTERNATIONAL | May 2026 | 3,057 | 1 |
| Sep 2025 | 2 | 1 | |
| AIR BORDER (CHINA) LIMITED | Feb 2026 | 2,399 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Rogers Machinery Co,Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| ROGERS & BROWN - NORFOLK | May 2026 | 611 | 21 |
| ROGERS & BROWN IMPORT OPERATIONS | Mar 2026 | 188 | 1 |
| ROGERS COLLECTION | May 2026 | 253 | 13 |
| ROGERS COMMUNICATIONS | May 2026 | 206 | 18 |
| ROGERS CORPORATION | May 2026 | 1,936 | 41 |
| ROGERS FOAM CORPORATION | May 2026 | 688 | 5 |
| ROGERS FOODS LTD. | May 2026 | 375 | 3 |
| ROGERS GARDENS | Aug 2025 | 319 | 0 |
| ROGERS IDS | Dec 2025 | 394 | 0 |
| ROGERS INTERNATIONAL LLC | May 2026 | 705 | 18 |
| ROGERS MEDIA INC | Apr 2026 | 615 | 6 |
| ROGERS SERVICE GROUP | Mar 2026 | 636 | 1 |
| ROGERS SPORTING GOODS | Apr 2026 | 366 | 4 |
| ROGERS TECH(SUZHOU) CO., LTD | Jan 2026 | 331 | 0 |
| ROGERS TECHNOLOGIES (SUZHOU) CO. | May 2026 | 1,856 | 15 |
| ROGERS WORLDWIDE IMPORT SERVICES | Dec 2025 | 291 | 0 |
| ROGERSOUND LABS, L.L.C. | Apr 2026 | 93 | 8 |
| ROGIL WORLDWIDE CARGO SA DE CV | May 2026 | 307 | 4 |
| ROGUE & CO LLC | May 2026 | 280 | 5 |
| ROGUE FITNESS | Jan 2026 | 1,549 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-13 | ONEYTYOG40987600 | TSJLYLJ26316777 | 611E | House Bill | TSJL | 9665657 | CHARLOTTE SCHULTE | 2026-05-12 | TACOMA, WASHINGTON | TOKYO JAPAN | 3 CAS | 1,715 K | Container Yard | KOBELCO COMPRESSORS CORPORATION | ROGERS MACHINERY COMPANY,INC. | SPARE PARTS FOR XXXXXXX COMPRESSOR H.S.CODE8 414.90 | |
| 2026-04-23 | CMDUCHN3232628 | OERT201704P00058 | 0TNI5 | House Bill | OERT | 9722651 | CMA CGM ARKANSAS | 2026-04-22 | SEATTLE, WASHINGTON | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 10 PKG | 36,126 KG | Container Yard | FUTONG PRECISE MECHANICS(SUZHOU)CO. | ROGERS MACHINERY | ROGERS MACHINERY | COMPRESSOR FRAMES/PIPES |
| 2026-04-23 | CMDUCHN3231672 | OERT201704P00059 | 0TNI5 | House Bill | OERT | 9722651 | CMA CGM ARKANSAS | 2026-04-22 | SEATTLE, WASHINGTON | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 4 PKG | 14,412 KG | Container Yard | FUTONG PRECISE MECHANICS(SUZHOU)CO. | ROGERS MACHINERY | ROGERS MACHINERY | COMPRESSOR FRAMES/PIPES |
| 2026-04-13 | MAEU266619086 | JAPTETYO26030078 | 612E | House Bill | JAPT | 9260469 | KOSTAS K | 2026-04-12 | TACOMA, WASHINGTON | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 16 CAS | 22,590 KG | Container Yard | KOBELCO COMPRESSORS CORPORATION | ROGERS MACHINERY | ROGERS MACHINERY | PARTS OF OTHER ELECTRICALLY OR NON-ELECTRICAL LY OPERATED EQUIPMENT |
| Run Date | 2026-05-13 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-07 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-12 |
| Trade Update Date | 2026-04-24 |
| Master BOL # | ONEYTYOG40994400 |
|---|---|
| House BOL # | TSJLYLJ26315524 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | TSJL |
| Voyage # | 611E |
| IMO # | 9665657 |
| Vessel Name | CHARLOTTE SCHULTE |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | TOKYO JAPAN |
| Foreign Port of Lading | TOKYO JAPAN (58886) |
| Port of Unlading | TACOMA, WASHINGTON (3002) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 1138 K |
| Weight in KG | 1,138 KG |
| Quantity | 2 CAS |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
GLDU9477145 |
| Commodity Description |
ORION BRAND AUTO DRAIN TRAP HTSUSCODE8421.19 |
| Shipper Name | ORION MACHINERY CO., LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | 246 KOTAKA, SUZAKA-SHI, |
| City | NAGANO |
| Zip Code | 3828502 |
| Country Code | JP |
| Consignee Name | ROGERS MACHINERY COMPANY,INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 14650 S.W. 72ND AVE., |
| City | PORTLAND |
| State Province | OR |
| Zip Code | 972247943 |
| Country Code | US |
| Container Number | GLDU9477145 |
|---|---|
| Seal Number 1 | JPE942235 |
| Seal Number 1 | JPE942235 |
| Equipment Description Code | AC |
| Equipment Description | Closed Container |
| Container Length | 0ft 0in (00000) |
| Container Height | 0ft 0in (00000000) |
| Container Width | 0ft 0in (00000000) |
| Container Type | |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | ORION BRAND AUTO DRAIN TRAP HTSUSCODE8421.19 |
| Marks and Numbers 1 | NM |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Tacoma, Washington | 462 | 2026-05-18 |
| Seattle, Washington | 133 | 2026-04-23 |
| Los Angeles, California | 42 | 2020-09-25 |
| Portland, Oregon | 24 | 2025-05-03 |
| Long Beach, California | 4 | 2025-02-08 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 242 | 2026-05-18 |
| Tokyo Japan | 141 | 2026-05-13 |
| Kobe Japan | 103 | 2017-05-05 |
| Ningbo China (Mainland) | 84 | 2025-10-27 |
| Pusan South Korea | 71 | 2025-04-28 |
| Sendai Japan | 16 | 2019-01-07 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 3 | 2017-09-09 |
| Stade Germany | 2 | 2018-10-03 |
| Anvers Belgium | 1 | 2020-12-12 |
| Nagoya Japan | 1 | 2020-04-27 |
Below are the top 10 company names and addresses for Rogers Machinery Co,Inc. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| ROGERS MACHINERY CO,INC. | 14650 S.W.72ND AVENUE,PORTLAND, OR 97224-7943, USA | 2025-08-19 | 161 |
| ROGERS MACHINERY CO INC | 14650 SW 72ND AVE, TIGARD, OREGON 97224 UNITED STATES | 2025-04-28 | 83 |
| ROGERS MACHINERY CO, INC | 2025-09-27 | 68 | |
| ROGERS MACHINERY CO INC | 2024-12-05 | 52 | |
| ROGERS MACHINERY CO INC | 2022-04-25 | 39 | |
| ROGERS MACHINERY CO INC | 2022-04-25 | 39 | |
| ROGERS MACHINERY CO, INC. | 2021-07-16 | 37 | |
| ROGERS MACHINERY COMPANY,INC | 2017-10-03 | 30 | |
| ROGERS MACHINERY CO, INC. | 2025-03-13 | 19 | |
| ROGERS MACHINERY CO, INC. | 2024-04-04 | 19 |
Below are the top 4 phone numbers on file for Rogers Machinery Co,Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-18 | 19 | |
| 2026-04-13 | 4 | |
| 2024-11-28 | 7 | |
| 2024-11-28 | 7 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||