There are a total of 366 bills of lading on file for Rogers Sporting Goods between November 7th, 2012 and April 28th, 2026.
Of those 366 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 4 were within the past 90 days.
| Total Records | 366 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 303 |
| Notify Party Records | 318 |
| First Shipment on File | Nov 7th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | Apr 28th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 4 |
| Records in the Past Year | 12 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for ROGERS SPORTING GOODS.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Rogers Sporting Goods, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Rogers Sporting Goods in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| CQC SUPPLY CHAIN MANAGEMENT CO.,LTD | May 2026 | 674 | 47 |
| THANG LONG TRADITIONAL HANDICRAFTS | Mar 2026 | 105 | 18 |
| YANTAI HENGXIN PLASTIC PRODUCTS CO. | May 2026 | 57 | 8 |
| HIGDON OUTDOORS LLC | Feb 2025 | 673 | 7 |
| GOOD SPORTSMAN MARKETING LLC | May 2026 | 3,649 | 7 |
| JIANGSU WANLONG SPECIAL CONTAINERS CO LTD | May 2026 | 2,771 | 6 |
| Sep 2024 | 9 | 6 | |
| QUANZHOU AGRICULTURAL MEANS OF PROD | Feb 2024 | 339 | 5 |
| EURO ARTE APPARELS LTD | Jul 2022 | 36 | 4 |
| ANHUI JINQUAN FISHING TOOLS CO.,LTD | May 2026 | 876 | 4 |
| SURMOUNT CITY INTERNATIONAL INDUSTR | May 2026 | 719 | 3 |
| CIXI BEISEN TOURIST PRODUCTS CO. | May 2026 | 621 | 3 |
| ZHEJIANG HENGFENG TECHNOLOGY CO. | May 2026 | 7,977 | 2 |
| ZHEJIANG FOCUS-ON IMP. & EXP. CO. | May 2026 | 4,912 | 2 |
| TEXPRO ECO APPAREL LTD | May 2026 | 132 | 2 |
| PALM STREAM COMPANY LIMITED | Apr 2026 | 33 | 2 |
| ZHEJIANG WUYI JIACHENG IMPORT AND E | Apr 2025 | 425 | 1 |
| ZHEJIANG SOPOP INDUSTRIAL CO.,LTD | May 2026 | 2,784 | 1 |
| XINGYUAN INDUSTRIAL (DONGGUAN) COMP | Sep 2025 | 112 | 1 |
| SUPER DP PRODUCTS PVT LTD | Mar 2026 | 257 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Rogers Sporting Goods.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| ROGERS COMMUNICATIONS | May 2026 | 206 | 18 |
| ROGERS CORPORATION | May 2026 | 1,936 | 41 |
| ROGERS FOAM CORPORATION | May 2026 | 688 | 5 |
| ROGERS FOODS LTD. | May 2026 | 375 | 3 |
| ROGERS GARDENS | Aug 2025 | 319 | 0 |
| ROGERS IDS | Dec 2025 | 394 | 0 |
| ROGERS INTERNATIONAL LLC | May 2026 | 705 | 18 |
| ROGERS MACHINERY CO,INC. | May 2026 | 665 | 12 |
| ROGERS MEDIA INC | Apr 2026 | 615 | 6 |
| ROGERS SERVICE GROUP | Mar 2026 | 636 | 1 |
| ROGERS TECH(SUZHOU) CO., LTD | Jan 2026 | 331 | 0 |
| ROGERS TECHNOLOGIES (SUZHOU) CO. | May 2026 | 1,856 | 15 |
| ROGERS WORLDWIDE IMPORT SERVICES | Dec 2025 | 291 | 0 |
| ROGERSOUND LABS, L.L.C. | Apr 2026 | 93 | 8 |
| ROGIL WORLDWIDE CARGO SA DE CV | May 2026 | 307 | 4 |
| ROGUE & CO LLC | May 2026 | 280 | 5 |
| ROGUE FITNESS | Jan 2026 | 1,549 | 0 |
| ROGUE WAVE INTERNATIONAL LLC | May 2026 | 265 | 11 |
| ROHA DYECHEM PVT.LTD. | May 2026 | 1,656 | 39 |
| ROHA SCIENCES MEXICO SA DE CV | May 2026 | 245 | 26 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-02 | HDMUMAAM34692000 | MHPE149577 | 0009E | House Bill | MHPE | 9944481 | HMM DIAMOND | 2026-03-31 | LONG BEACH, CALIFORNIA | PUSAN SOUTH KOREA | 3 PKG | 766 KG | Pier to Pier | SUPER DP PRODUCTS PVT LTD | ROGERS SPORTING GOODS HOLDINGS, INC | ROGERS SPORTING GOODS HOLDINGS, INC | PVDF MONOFILAMENT FISHING LINE |
| 2026-03-07 | OOLU2320548980 | HYSLNSGN02260536 | 005E | House Bill | HYSL | 9945899 | COSCO SHIPPING YANGPU | 2026-03-06 | LONG BEACH, CALIFORNIA | VUNG TAU VIETNAM | 500 CTN | 5,752 K | House to House | THANG LONG TRADITIONAL HANDICRAFTS | ROGERS SPORTING GOODS | ROGERS SPORTING GOODS | PALM LEAF SHEET - NATURAL BOX OF HS CODE: |
| 2026-01-12 | MAEU262221281 | HYSLNSGN12250641 | 551E | House Bill | HYSL | 9302889 | GRETE MAERSK | 2026-01-11 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | VUNG TAU VIETNAM | 550 CTN | 5,787 K | Container Yard | THANG LONG TRADITIONAL | ROGERS SPORTING GOODS | ROGERS SPORTING GOODS | PALM LEAF SHEET - NATURAL BOX OF PALM LEAF SHEET - NATURAL BOX OF HS CODE: |
| 2026-01-07 | MAEU262597345 | HYSLNXMN12250073 | 551E | House Bill | HYSL | 9349514 | DELAWARE EXPRESS | 2026-01-06 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | PUSAN SOUTH KOREA | 1,135 CTN | 10,340 K | Container Yard | CQC SUPPLY CHAIN MANAGEMENT | ROGERS SPORTING GOODS HOLDINGS, INC. | ROGERS SPORTING GOODS HOLDINGS, INC. | PLASTIC DECOYS HTS: |
| Run Date | 2026-04-25 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-23 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-24 |
| Trade Update Date | 2026-04-03 |
| Master BOL # | COSU6448789300 |
|---|---|
| House BOL # | GBIIPEROS789300 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | GBII |
| Voyage # | 076E |
| IMO # | |
| Vessel Name | CSCL EAST CHINA SEA |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | XIAMEN |
| Foreign Port of Lading | XIAMEN CHINA (MAINLAND) (57069) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 12024 KG |
| Weight in KG | 12,024 KG |
| Quantity | 1255 CTN |
| Volume | CF |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Containers |
FFAU2480426 CSNU6914940 |
| Commodity Description |
PLASTIC DECOYS PLASTIC DECOYS |
| Shipper Name | PALM STREAM COMPANY LIMITED |
|---|---|
| Address Line 1 | RM 70,7F WOON LEE COMM BLDG |
| Address Line 2 | 7-9 AUSTIN AVENUE TSIM SHA TSUI HO |
| Consignee Name | ROGERS SPORTING GOODS HOLDINGS |
|---|---|
| Address Line 1 | 1760 N CHURCH RD LIBERTY, MO, |
| Address Line 2 | 64068 UNITED STATES |
| Container Number | FFAU2480426 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CX083213 |
| Seal Number 1 | CX083213 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | PLASTIC DECOYS |
| Marks and Numbers 1 | NM |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 00000000 | 0000005498 KG |
| Container Number | CSNU6914940 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CX083105 |
| Seal Number 1 | CX083105 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | PLASTIC DECOYS |
| Marks and Numbers 1 | NM |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 00000000 | 0000006526 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 179 | 2026-04-29 |
| Los Angeles, California | 175 | 2026-01-12 |
| Newark, New Jersey | 5 | 2021-10-04 |
| Tacoma, Washington | 4 | 2023-10-12 |
| Portland, Oregon | 1 | 2022-11-02 |
| Norfolk, Virginia | 1 | 2022-07-11 |
| Seattle, Washington | 1 | 2013-07-31 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 117 | 2023-09-22 |
| Ningbo China (Mainland) | 64 | 2024-07-18 |
| Xiamen China (Mainland) | 60 | 2026-04-29 |
| Shanghai China (Mainland) | 59 | 2023-10-13 |
| Vung Tau Vietnam | 22 | 2026-03-07 |
| Qingdao China (Mainland) | 11 | 2023-09-14 |
| Singapore Singapore | 7 | 2022-10-11 |
| Pusan South Korea | 4 | 2026-04-02 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 4 | 2023-05-31 |
| Chittagong Bangladesh | 4 | 2022-10-10 |
Below are the top 10 company names and addresses for Rogers Sporting Goods that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| ROGERS SPORTING GOODS | 1760 N.CHURCH ROADLIBERTY MO 64068, USA | 2026-03-07 | 72 |
| ROGERS SPORTING GOODS HOLDINGS, INC. | 1760 N CHURCH RD LIBERTY, MO, 64068 UNITED STATES | 2026-01-07 | 52 |
| ROGERS SPORTING GOODS | 2019-05-06 | 29 | |
| ROGERS SPORTING GOODS | 2023-08-01 | 14 | |
| ROGERS SPORTING GOODS | 2015-07-03 | 13 | |
| ROGERS SPORTING GOODS | 2023-08-25 | 11 | |
| ROGERS SPORTING GOODS | 2022-10-10 | 11 | |
| ROGERS SPORTING GOODS | 2017-06-15 | 11 | |
| ROGERS SPORTING GOODS | 2019-12-10 | 10 | |
| ROGERS SPORTING GOODS | 2023-09-14 | 9 |
Below are the top 3 phone numbers on file for Rogers Sporting Goods.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2020-09-02 | 3 | |
| 2018-10-05 | 1 | |
| 2015-09-18 | 3 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||