There are a total of 1,856 bills of lading on file for Rogers Technologies (Suzhou) Co. between October 19th, 2012 and May 20th, 2026.
Of those 1,856 bills of lading, 4 were within the past 30 days and 15 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,856 |
|---|---|
| Shipper Records | 1,893 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 19th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 20th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 4 |
| Records in Last 90 Days | 15 |
| Records in the Past Year | 63 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for ROGERS TECHNOLOGIES (SUZHOU) CO..
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Rogers Technologies (Suzhou) Co., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Rogers Technologies (Suzhou) Co. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| ROGERS CORPORATION | May 2026 | 1,936 | 205 |
| VITESCO TECHNOLOGIES USA, LLC | May 2026 | 18,363 | 145 |
| HARDINGER (EAST) WAREHOUSE | May 2026 | 6,554 | 72 |
| LOGISTICS PLUS FTZ - HASLET | May 2026 | 2,684 | 59 |
| SIEMENS MOBILITY, INC. | May 2026 | 11,116 | 19 |
| RED WING SHOE COMPANY INC. | May 2026 | 8,045 | 19 |
| LUCID USA, INC. | Apr 2026 | 949 | 7 |
| LUCID LOGISTICS OPERATIONS CENTER | Sep 2022 | 29 | 7 |
| LUCID MOTORS LOGISTICS OPERATIONS | Sep 2022 | 178 | 6 |
| RIVIAN AUTOMOTIVE, LLC | May 2026 | 8,694 | 4 |
| LUCID MOTORS USA, INC. | Aug 2022 | 69 | 4 |
| DESIGN READY CONTROLS | Nov 2025 | 129 | 4 |
| INNOMOTICS LLC | May 2026 | 3,264 | 3 |
| EAST ERIE WAREHOUSE COMPANY | Apr 2025 | 2,353 | 3 |
| SCHAEFFLER MOTION TECHNOLOGIES USA | May 2026 | 780 | 2 |
| RIVIAN SERVICE PDC | Oct 2025 | 62 | 2 |
| RIVIAN PDC - CA | May 2026 | 600 | 2 |
| LUCID MOTORS | Nov 2025 | 50 | 2 |
| LOGISTICS PLUS INC | May 2026 | 27,373 | 2 |
| LEXMARK LEX | May 2025 | 3,438 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Rogers Technologies (Suzhou) Co.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| ROGERS FOAM CORPORATION | May 2026 | 688 | 5 |
| ROGERS FOODS LTD. | May 2026 | 375 | 3 |
| ROGERS GARDENS | Aug 2025 | 319 | 0 |
| ROGERS IDS | Dec 2025 | 394 | 0 |
| ROGERS INTERNATIONAL LLC | May 2026 | 705 | 18 |
| ROGERS MACHINERY CO,INC. | May 2026 | 665 | 12 |
| ROGERS MEDIA INC | Apr 2026 | 615 | 6 |
| ROGERS SERVICE GROUP | Mar 2026 | 636 | 1 |
| ROGERS SPORTING GOODS | Apr 2026 | 366 | 4 |
| ROGERS TECH(SUZHOU) CO., LTD | Jan 2026 | 331 | 0 |
| ROGERS WORLDWIDE IMPORT SERVICES | Dec 2025 | 291 | 0 |
| ROGERSOUND LABS, L.L.C. | Apr 2026 | 93 | 8 |
| ROGIL WORLDWIDE CARGO SA DE CV | May 2026 | 307 | 4 |
| ROGUE & CO LLC | May 2026 | 280 | 5 |
| ROGUE FITNESS | Jan 2026 | 1,549 | 0 |
| ROGUE WAVE INTERNATIONAL LLC | May 2026 | 265 | 11 |
| ROHA (USA) L.L.C. | May 2026 | 1,957 | 32 |
| ROHA DYECHEM PVT.LTD. | May 2026 | 1,656 | 39 |
| ROHA SCIENCES MEXICO SA DE CV | May 2026 | 245 | 26 |
| ROHCLEM CORPORATION | May 2026 | 1,736 | 17 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-30 | HLCUSHA2512GMMG0 | BANQ1074029190 | 617E | House Bill | BANQ | 9359014 | GUNDE MAERSK | 2026-04-24 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 6 PKG | 1,380 K | House to House | ROGERS TECHNOLOGIES | SIEMENS MOBILITY INC | SIEMENS MOBILITY INC | BBA AE- Z-REV-AD- BUSBAR ST-WL-HP CUSTOMER_PO: HS CODE: |
| 2026-04-20 | YMJAW237300363 | EXDO621844579 | 034E | House Bill | EXDO | 9741437 | ONE SWAN | 2026-04-19 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 345 CTN | 1,922 KG | House to House | ROGERS TECHNOLOGIES (SUZHOU) CO | SCHAEFFLER MOTION TECHNOLOGIES USA | CELLULAR RUBBER FLOATS HTS: | |
| 2026-04-10 | HLCUSHA2512GLMH8 | BANQ1073664726 | 614E | House Bill | BANQ | 9726669 | MAERSK SHAMS | 2026-04-07 | SAVANNAH, GEORGIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 4 PKG | 671 K | House to House | ROGERS TECHNOLOGIES | SIEMENS MOBILITY INC | SIEMENS MOBILITY INC | BBD AEA -AG BUSBAR VERSCHIENUNG HS CODE: |
| 2026-04-10 | HDMUNKGZ14732500 | EXDO621844543 | 0010E | House Bill | EXDO | 9955272 | HMM OPAL | 2026-04-09 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 15 PKG | 4,120 KG | Pier to Pier | ROGERS TECHNOLOGIES (SUZHOU) CO | ROGERS CORPORATION | ROLLER HTS: | |
| Run Date | 2026-05-01 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-27 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-30 |
| Trade Update Date | 2026-04-10 |
| Master BOL # | COSU6449000900 |
|---|---|
| House BOL # | EXDO621845024 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | EXDO |
| Voyage # | 058E |
| IMO # | 9622588 |
| Vessel Name | OOCL POLAND |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 1209 KG |
| Weight in KG | 1,209 KG |
| Quantity | 212 CTN |
| Volume | 11 CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TIIU6320074 |
| Commodity Description |
CELLULAR RUBBER FLOATS HTS: |
| Shipper Name | ROGERS TECHNOLOGIES (SUZHOU) CO.,LT |
|---|---|
| Address Line 1 | NO.28, WEST SHENHU ROAD, |
| Address Line 2 | SUZHOU INDUSTRIAL PARK, |
| Address Line 3 | SUZHOU, JIANGSU 215122 CN |
| Consignee Name | VITESCO TECHNOLOGIES USA, LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 2700 AIRPORT RD |
| Address Line 2 | SUITE 200 |
| Address Line 3 | SANTA TERESA NM 88008 US |
| Container Number | TIIU6320074 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CX319426 |
| Seal Number 1 | CX319426 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | CELLULAR RUBBER FLOATS HTS: |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 436 | 2026-05-08 |
| Los Angeles, California | 389 | 2026-05-21 |
| Newark, New Jersey | 308 | 2026-03-05 |
| Oakland, California | 209 | 2022-01-24 |
| New York, New York | 203 | 2026-03-12 |
| Tacoma, Washington | 121 | 2020-12-29 |
| Houston, Texas | 93 | 2025-04-07 |
| Norfolk, Virginia | 56 | 2014-09-22 |
| Seattle, Washington | 22 | 2025-10-14 |
| Savannah, Georgia | 12 | 2026-04-10 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 1,829 | 2026-05-21 |
| Pusan South Korea | 13 | 2024-09-25 |
| Yangshan China (Mainland) | 6 | 2018-03-24 |
| Qingdao China (Mainland) | 3 | 2022-07-01 |
| Ningbo China (Mainland) | 3 | 2022-06-24 |
| Yantian China (Mainland) | 1 | 2025-05-14 |
| Kwangyang South Korea | 1 | 2021-08-25 |
Below are the top 10 company names and addresses for Rogers Technologies (Suzhou) Co. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| ROGERS TECHNOLOGIES (SUZHOU) CO. | , L TD 18 SHEN HU ROAD SUZHOU INDUSTRIAL P ARK SUZHOU CITY 215027 CN | 2025-09-01 | 17 |
| ROGERS TECHNOLOGIES (SUZHOU) CO. | , L TD. NO. 28 SHEN HU ROAD SUZHOU IND. PAR K SUZHOU 215122 CN | 2025-09-20 | 6 |
| ROGERS TECHNOLOGIES (SUZHOU) CO. | 2024-02-26 | 510 | |
| ROGERS TECHNOLOGIES | 2022-10-26 | 209 | |
| ROGERS TECHNOLOGIES | 2024-12-27 | 204 | |
| ROGERS TECHNOLOGIES(SUZHOU)CO LTD | 2016-06-20 | 143 | |
| ROGERS TECHNOLOGIES (SUZHOU) CO | 2026-05-08 | 105 | |
| ROGERS TECHNOLOGIES SUZHOU CO | 2017-06-20 | 87 | |
| ROGERS TECHNOLOGIES (SUZHOU)CO.,LTD | 2016-05-26 | 80 | |
| ROGERS TECHNOLOGIES(SUZHOU) CO.,LTD | 2016-02-04 | 63 |
Below are the top 7 phone numbers on file for Rogers Technologies (Suzhou) Co.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-04-07 | 34 | |
| 2025-04-07 | 34 | |
| 2024-04-26 | 12 | |
| 2024-04-26 | 1 | |
| 2023-02-14 | 1 | |
| 2017-08-22 | 3 | |
| 2013-05-09 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||