There are a total of 615 bills of lading on file for Rogers Media Inc between November 3rd, 2015 and April 25th, 2026.
Of those 615 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 6 were within the past 90 days.
| Total Records | 615 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 615 |
| Notify Party Records | 3 |
| First Shipment on File | Nov 3rd, 2015 |
| Most Recent Shipment on File | Apr 25th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 6 |
| Records in the Past Year | 47 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for ROGERS MEDIA INC.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Rogers Media Inc, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Rogers Media Inc in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| KBL GROUP (HK) LTD | Sep 2025 | 93 | 50 |
| FRIENDSHIP MANUFACTURING CO. LTD | May 2025 | 110 | 14 |
| CENTURY DISTRIBUTION SYSTEMS, INC. | May 2026 | 327,648 | 13 |
| MENGDI GROUP CO., LTD. | Oct 2025 | 409 | 12 |
| EVER BRIGHTON (H.K.) LTD | Jun 2025 | 16 | 12 |
| MR. CHRISTMAS INC. | Apr 2026 | 1,907 | 11 |
| GUANGZHOU PACIFIC HOMEWARE CO.LTD | Dec 2024 | 15 | 11 |
| GREANBASE LTD | Mar 2026 | 60 | 11 |
| NANTONG YUH HOME TEXTILES CO.,LTD | Apr 2026 | 384 | 9 |
| ZHANGJIAGANG DEQIN IMP.&EXP. CO., L | Apr 2026 | 209 | 8 |
| ZHANGJIAGANG A&Y IMP.&EXP. CO LTD | May 2026 | 2,343 | 8 |
| ZHEJIANG AISHIDA ELECTRIC CO.,LTD | Mar 2026 | 1,495 | 7 |
| Feb 2025 | 8 | 7 | |
| NINGBO WINTEX INTERNATIONAL TRADE C | Aug 2025 | 29 | 7 |
| HUU NGHI MFG CO., LTD | May 2026 | 66 | 7 |
| HUAIAN JUNHAO GARMENTS CO.,LTD | Aug 2025 | 316 | 7 |
| GUANGZHOU GUANGTEX TRADE CO., LTD | May 2026 | 912 | 7 |
| CHANGZHOU LIMAI GARMENTS | Feb 2024 | 116 | 7 |
| Mar 2026 | 8 | 6 | |
| XIAMEN EVERE SPORTS GOODS CO.,LTD. | May 2026 | 2,735 | 5 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Rogers Media Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| ROGERS & BROWN - NORFOLK | May 2026 | 611 | 21 |
| ROGERS COLLECTION | May 2026 | 253 | 13 |
| ROGERS COMMUNICATIONS | May 2026 | 206 | 18 |
| ROGERS CORPORATION | May 2026 | 1,936 | 41 |
| ROGERS FOAM CORPORATION | May 2026 | 688 | 5 |
| ROGERS FOODS LTD. | May 2026 | 375 | 3 |
| ROGERS GARDENS | Aug 2025 | 319 | 0 |
| ROGERS IDS | Dec 2025 | 394 | 0 |
| ROGERS INTERNATIONAL LLC | May 2026 | 705 | 18 |
| ROGERS MACHINERY CO,INC. | May 2026 | 665 | 12 |
| ROGERS SERVICE GROUP | Mar 2026 | 636 | 1 |
| ROGERS SPORTING GOODS | Apr 2026 | 366 | 4 |
| ROGERS TECH(SUZHOU) CO., LTD | Jan 2026 | 331 | 0 |
| ROGERS TECHNOLOGIES (SUZHOU) CO. | May 2026 | 1,856 | 15 |
| ROGERS WORLDWIDE IMPORT SERVICES | Dec 2025 | 291 | 0 |
| ROGERSOUND LABS, L.L.C. | Apr 2026 | 93 | 8 |
| ROGIL WORLDWIDE CARGO SA DE CV | May 2026 | 307 | 4 |
| ROGUE & CO LLC | May 2026 | 280 | 5 |
| ROGUE FITNESS | Jan 2026 | 1,549 | 0 |
| ROGUE WAVE INTERNATIONAL LLC | May 2026 | 265 | 11 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-17 | OOLU2320353120 | EXDO63E1238249 | 0TNHV | House FROB | EXDO | 9461867 | APL CHONGQING | 2026-03-16 | SEATTLE, WASHINGTON | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 65 CTN | 582 KG | Container Yard | POWER RICH UNITED (FUJIAN) GROUP LT | ROGERS MEDIA INC | FOOTWEAR (WOMENS SHOES) HTS: | |
| 2026-02-25 | MEDUWP218052 | TMGB500145066909 | 606R | House FROB | TMGB | 9102746 | MSC RESILIENT III | 2026-02-24 | JACKSONVILLE, FLORIDA | ALL OTHER BERMUDA PORTS | 42 PKG | 337 KG | House to House | PADIA EXPORTS PRIVATE LIMITED | ROGERS MEDIA INC | TABLE KITCHEN & OTHER HOUSEHOLD | |
| 2026-02-23 | OOLU2312647480 | EXDO63E1238284 | 0TNHP | House FROB | EXDO | 9732606 | CMA CGM YUKON | 2026-02-22 | SEATTLE, WASHINGTON | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 55 CTN | 551 KG | POWER RICH UNITED (FUJIAN) GROUP LT | ROGERS MEDIA INC | FOOTWEAR (WOMENS SHOES) HTS: | ||
| 2026-02-02 | YMJAW228280458 | EXDO63E1237891 | 101E | House FROB | EXDO | 9560352 | SEATTLE BRIDGE | 2026-02-01 | TACOMA, WASHINGTON | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 528 CTN | 11,352 KG | House to House | XIAMEN CAMINZ TECHNOLOGY | ROGERS MEDIA INC | PILATES PRO CHAIR HTS: | |
| Run Date | 2026-03-27 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-03 |
| Actual Arrival Date | 2026-03-26 |
| Trade Update Date | 2026-02-24 |
| Master BOL # | MEDUWP466503 |
|---|---|
| House BOL # | TMGB500146004640 |
| Manifest Number | 529167 |
| Bill Type | House FROB |
| Carrier Code | TMGB |
| Voyage # | 614A |
| IMO # | |
| Vessel Name | MSC RESILIENT III |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | NHAVA SHEVA |
| Foreign Port of Lading | ALL OTHER BERMUDA PORTS (23299) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 764 KG |
| Weight in KG | 764 KG |
| Quantity | 84 PKG |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
BMOU6743026 |
| Commodity Description |
MELAMINE CROCKERY ITEMS PLASTIC HOUSE |
| Shipper Name | MEHAR TABLEWARE PRIVATE LIMITED |
|---|---|
| Address Line 1 | C 827 PHASE II INDUSTRIAL AREA |
| Address Line 2 | BHIWADI |
| City | ALWAR |
| Country Code | IN |
| Consignee Name | ROGERS MEDIA INC |
|---|---|
| Address Line 1 | THE SHOPPING CHANNEL |
| Address Line 2 | 6885 KENNEDY ROAD |
| City | MISSISSAUGA |
| State Province | ON |
| Zip Code | L5T 2R6 |
| Country Code | CA |
| Container Number | BMOU6743026 |
|---|---|
| Seal Number 1 | LG00202861 |
| Seal Number 1 | LG00202861 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | MELAMINE CROCKERY ITEMS PLASTIC HOUSE |
| Marks and Numbers 1 | 01 TO 84 |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Seattle, Washington | 272 | 2026-04-27 |
| Tacoma, Washington | 205 | 2026-02-02 |
| Long Beach, California | 101 | 2025-11-24 |
| Newark, New Jersey | 22 | 2026-03-27 |
| New York, New York | 8 | 2024-06-13 |
| Los Angeles, California | 4 | 2021-03-05 |
| Jacksonville, Florida | 2 | 2026-02-25 |
| Boston, Massachusetts | 1 | 2023-10-16 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 285 | 2026-04-27 |
| Xiamen China (Mainland) | 89 | 2026-03-17 |
| Ningbo China (Mainland) | 80 | 2025-12-09 |
| Yantian China (Mainland) | 44 | 2025-12-08 |
| Pusan South Korea | 26 | 2025-06-12 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 22 | 2024-01-02 |
| Hong Kong Hong Kong | 16 | 2022-09-08 |
| Qingdao China (Mainland) | 13 | 2025-12-15 |
| Vung Tau Vietnam | 13 | 2025-05-02 |
| Singapore Singapore | 11 | 2025-05-15 |
Below are the top 10 company names and addresses for Rogers Media Inc that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| ROGERS MEDIA INC | 6885 KENNEDY ROAD THE SHOPPING CHANNEL MISSISSAUGA ON L5T 2R6 CA | 2026-04-27 | 294 |
| ROGERS MEDIA INC | 6885 KENNEDY ROAD MISSISSAUGA ON L5T 2Z2 CA | 2025-06-11 | 217 |
| ROGERS MEDIA INC | 2025-08-11 | 6 | |
| ROGERS MEDIA INC | 2025-09-13 | 3 | |
| ROGERS MEDIA INC | 2025-07-23 | 2 | |
| ROGERS MEDIA INC | 2026-03-27 | 2 | |
| ROGERS MEDIA INC | 2025-08-05 | 1 | |
| ROGERS MEDIA INC | 2025-08-05 | 1 | |
| ROGERS MEDIA INC | 2026-01-28 | 1 | |
| ROGERS MEDIA INC. | 2025-12-08 | 23 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||