There are a total of 2,227 bills of lading on file for Sandvik Mining And Rock Technology between December 3rd, 2016 and May 21st, 2026.
Of those 2,227 bills of lading, 20 were within the past 30 days and 70 were within the past 90 days.
| Total Records | 2,227 |
|---|---|
| Shipper Records | 255 |
| Consignee Records | 1,967 |
| Notify Party Records | 278 |
| First Shipment on File | Dec 3rd, 2016 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 20 |
| Records in Last 90 Days | 70 |
| Records in the Past Year | 282 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SANDVIK MINING AND ROCK TECHNOLOGY.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Sandvik Mining And Rock Technology, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Sandvik Mining And Rock Technology in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| SANDVIK MINING AND CONSTRUCTION | May 2026 | 14,458 | 822 |
| SANDVIK LIMITED | May 2026 | 1,153 | 233 |
| SANDVIK SRP AB | May 2026 | 532 | 194 |
| WUXI KEMA MACHINERY CO LTD | May 2026 | 379 | 67 |
| VULCAN INDUSTRIAL ENGINEERING CO. | May 2026 | 462 | 33 |
| SANDVIK MINING AND CONT. CHILE S.A. | May 2026 | 204 | 29 |
| TERELION | May 2026 | 172 | 23 |
| SANDVIK MINING&ROCK TECH INDIA PRIV | May 2026 | 549 | 20 |
| SANDVIK SMC LOGISTICS LTD | May 2026 | 5,040 | 18 |
| SANDVIK LIMITED T A SANDVIK CONSTRU MOBILE CRUSHERS SCREENS LTD | Dec 2021 | 38 | 11 |
| SANDVIK INDUSTRIAL EQUIPMENT | Apr 2026 | 30 | 11 |
| KEVREK AUSTRALIA PTY LTD | Aug 2025 | 22 | 9 |
| DUCO DRILLING SUPPLY INC | May 2026 | 28 | 9 |
| FLEXIT FINLAND OY | Aug 2025 | 19 | 7 |
| SANDVIK ROCK PROCESSING BRASIL LTDA | May 2026 | 47 | 6 |
| May 2026 | 10 | 6 | |
| SANDVIK ROCK PROCESSING SOLUTIONS NORTH AMERICA, LLC | May 2026 | 367 | 4 |
| May 2026 | 10 | 4 | |
| SANDVIK MINING PHOENIX | May 2026 | 95 | 4 |
| SANDVIK MINING AND ROCK SOLUTIONS | May 2026 | 87 | 4 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Sandvik Mining And Rock Technology.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| SANDVIK CONSTRUCTION | Feb 2026 | 799 | 0 |
| SANDVIK DC SCRANTON PA | May 2026 | 684 | 15 |
| SANDVIK DEL PERU S A | Dec 2025 | 225 | 0 |
| SANDVIK LIMITED | May 2026 | 1,153 | 39 |
| SANDVIK MACHINING SOLUTIONS | May 2026 | 382 | 5 |
| SANDVIK MATERIALS TECHNOLOGY | Feb 2026 | 3,027 | 0 |
| SANDVIK MINING AND CONSTRUCTION | May 2026 | 14,458 | 338 |
| SANDVIK MINING AND CONT. CHILE S.A. | May 2026 | 204 | 8 |
| SANDVIK MINING AND ROCK SOLUTIONS | May 2026 | 87 | 7 |
| SANDVIK MINING CONST LOG OCEAN | Dec 2022 | 283 | 0 |
| SANDVIK MINING&ROCK TECH INDIA PRIV | May 2026 | 549 | 26 |
| SANDVIK OSPREY LIMITED | May 2026 | 812 | 11 |
| SANDVIK ROCK PROCESSING SOLUTIONS NORTH AMERICA, LLC | May 2026 | 367 | 21 |
| SANDVIK ROCK TOOLS TECHNOLOGY | May 2026 | 105 | 8 |
| SANDVIK SMC DISTRIBUTION LTD | Mar 2026 | 1,416 | 1 |
| SANDVIK SMC LOGISTICS LTD | May 2026 | 5,040 | 163 |
| SANDVIK SRP AB | May 2026 | 532 | 17 |
| SANDVIK WIRE AND HEATING TECHNOLOGY | May 2026 | 954 | 12 |
| SANDVIK(JINING)ROCBOLT TECHNOLOGIES | May 2026 | 99 | 10 |
| SANDWOX ABRASIVE INC | May 2026 | 133 | 22 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-27 | WLWHDE2543741 | ED607 | Regular Bill | WLWH | 9398333 | TOSCANA | 2026-05-24 | TACOMA, WASHINGTON | BREMERHAVEN GERMANY | 1 UNT | 50,400 K | SANDVIK MINING AND CONSTRUCTION OY | SANDVIK MINING AND ROCK TECHNOLOGY | SANDVIK LHD LOADER LH517 S N SLHL517DETB0A12 29 1191X311X276 CM 50400 KG HS CODE 84295 1 | |||
| 2026-05-26 | CMDUAMC2511862 | DMALBOMB40756 | 0INMB | House Bill | DMAL | 9718117 | CMA CGM GANGES | 2026-05-25 | NORFOLK, VIRGINIA | JAWAHARLAL NEHRU INDIA | 1 PKG | 787 KG | Container Station | SANDVIK MINING AND ROCK TECHNOLOGY | SANDVIK SMC LOGISTICS LTD | SANDVIK SMC LOGISTICS LTD | PARTS - CRUSHING & SCREENING EQUIPMENT'S PART S OF EQP. |
| 2026-05-25 | WLWHDE2547369 | EA615 | Regular Bill | WLWH | 9285615 | MORNING CALM | 2026-05-23 | NEWARK, NEW JERSEY | BREMERHAVEN GERMANY | 1 UNT | 3,400 K | Non Containerized | SANDVIK MINING AND ROCK TECHNOLOGY | HYDRAULIC DRILLING RIG COMMANDO DC130RI S N 89974 HS 843031 DAP NEWARK 530X200X280 CM 3400 KG HS CODE 843031 | |||
| 2026-05-25 | WLWHDE2547374 | EA615 | Regular Bill | WLWH | 9285615 | MORNING CALM | 2026-05-23 | NEWARK, NEW JERSEY | BREMERHAVEN GERMANY | 2 UNT | 7,070 K | Non Containerized | SANDVIK MINING AND ROCK TECHNOLOGY | SANDVIK COMMANDO DC300RI DRILLING RIG S N 1 01215 HS 843031 DAP NEWARK 660X240X300 CM 6800 KG HS CODE 843031 ACCESSORIES FOR SAN... | |||
| Run Date | 2026-05-28 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-12 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-27 |
| Trade Update Date | 2026-04-09 |
| Master BOL # | ONEYMUMG34751300 |
|---|---|
| House BOL # | VLTQPLE2604B0828 |
| Manifest Number | 544878 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | VLTQ |
| Voyage # | 0084E |
| IMO # | |
| Vessel Name | ONE MAGNIFICENCE |
| Vessel Country | JP |
| Place of Receipt | NHAVA SHEVA |
| Foreign Port of Lading | JAWAHARLAL NEHRU INDIA (53313) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 443 KG |
| Weight in KG | 443 KG |
| Quantity | 1 CTN |
| Volume | |
| Record Status | Amended Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
ONEU5216529 |
| Commodity Description |
TRANSMISSION SHAFTS / SHAFT, BULL |
| Shipper Name | SANDVIK MINING AND ROCK TECHNOLOGY |
|---|---|
| Address Line 1 | C/O GLOBAL DEVELOPMENT CORPORATION |
| Address Line 2 | PLOT NO 1 S NO 275/1 276/1 HINJEWAD |
| City | PUNE |
| Zip Code | 411057 |
| Country Code | IN |
| Consignee Name | SANDVIK MINING AND CONSTRUCTION USA |
|---|---|
| Address Line 1 | LLC 13500 NW CONTRY RD 235 13500 NW |
| Address Line 2 | COUNTRY RD 235 |
| City | ALACHUA |
| State Province | FL |
| Zip Code | 32615 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | SANDVIK MINING AND CONSTRUCTION USA |
|---|---|
| Address Line 1 | LLC 13500 NW CONTRY RD 235 13500 NW |
| Address Line 2 | COUNTRY RD 235 |
| City | ALACHUA |
| State Province | FL |
| Zip Code | 32615 |
| Country Code | US |
| Container Number | ONEU5216529 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 5698785 |
| Seal Number 1 | 5698785 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 6in (00000906) |
| Container Width | 8ft 2in (00000802) |
| Container Type | 4EB0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Station |
| Cargo Description 1 | TRANSMISSION SHAFTS / SHAFT, BULL |
| Marks and Numbers 1 | 01 TO 01 |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 848310 | 00000000 | 0000000443 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 804 | 2026-05-22 |
| Port Hueneme, California | 209 | 2026-05-20 |
| Galveston, Texas | 198 | 2026-04-30 |
| Charleston, South Carolina | 174 | 2026-05-16 |
| Tacoma, Washington | 162 | 2026-04-16 |
| Baltimore, Maryland | 143 | 2026-04-14 |
| Los Angeles, California | 139 | 2026-05-04 |
| Savannah, Georgia | 89 | 2026-05-11 |
| New York, New York | 71 | 2026-05-21 |
| Norfolk, Virginia | 66 | 2026-05-16 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Bremerhaven Germany | 633 | 2026-05-20 |
| Liverpool United Kingdom | 384 | 2025-10-04 |
| Hamble United Kingdom | 284 | 2026-03-16 |
| Jawaharlal Nehru India | 205 | 2026-05-22 |
| Stade Germany | 116 | 2026-04-10 |
| Shanghai China (Mainland) | 88 | 2025-12-06 |
| Singapore Singapore | 71 | 2025-07-29 |
| Santos Brazil | 62 | 2026-05-14 |
| Anvers Belgium | 61 | 2026-04-10 |
| Zeebrugge Belgium | 48 | 2026-03-24 |
Below are the top 10 company names and addresses for Sandvik Mining And Rock Technology that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SANDVIK MINING AND ROCK TECHNOLOGY | 3200 HIGHLANDS PARKWAY SE SUITE 200 SMYRNA GA US | 2025-08-09 | 200 |
| SANDVIK MINING AND ROCK TECHNOLOGY | 3200 HIGHLANDS PARKWAY SUITE 200 SMYRNA GA US | 2026-05-20 | 146 |
| SANDVIK MINING AND ROCK TECHNOLOGY | 2025-12-30 | 111 | |
| SANDVIK MINING AND ROCK TECHNOLOGY | 2026-05-04 | 79 | |
| SANDVIK MINING AND ROCK TECHNOLOGY | 2026-05-20 | 58 | |
| SANDVIK MINING AND ROCK TECHNOLOGY | 2026-05-18 | 58 | |
| SANDVIK MINING AND ROCK TECHNOLOGY | 2026-05-07 | 26 | |
| SANDVIK MINING AND ROCK TECHNOLOGY | 2025-07-29 | 14 | |
| SANDVIK MINING AND ROCK TECHNOLOGY | 2026-05-14 | 12 | |
| SANDVIK MINING AND ROCK TECHNOLOGY | 2025-08-22 | 12 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Sandvik Mining And Rock Technology.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-18 | 42 | |
| 2025-11-27 | 20 | |
| 2025-08-11 | 7 | |
| 2025-03-29 | 9 | |
| 2025-02-12 | 1 | |
| 2025-01-30 | 2 | |
| 2024-12-21 | 1 | |
| 2023-07-14 | 1 | |
| 2022-12-07 | 2 | |
| 2022-11-08 | 40 |
Below are the top 10 email addresses on file for Sandvik Mining And Rock Technology.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-18 | 42 | |
| 2025-10-06 | 19 | |
| 2025-08-11 | 7 | |
| 2025-02-12 | 1 | |
| 2025-01-30 | 2 | |
| 2024-12-21 | 1 | |
| 2023-06-17 | 3 | |
| 2023-02-11 | 2 | |
| 2022-11-08 | 18 | |
| 2020-10-09 | 1 |