There are a total of 954 bills of lading on file for Sandvik Wire And Heating Technology between November 13th, 2012 and May 17th, 2026.
Of those 954 bills of lading, 4 were within the past 30 days and 12 were within the past 90 days.
| Total Records | 954 |
|---|---|
| Shipper Records | 4 |
| Consignee Records | 1,007 |
| Notify Party Records | 110 |
| First Shipment on File | Nov 13th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 17th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 4 |
| Records in Last 90 Days | 12 |
| Records in the Past Year | 14 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SANDVIK WIRE AND HEATING TECHNOLOGY.
Below is a Sankey Diagram of the top 8 companies associated with Sandvik Wire And Heating Technology, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 8 companies associated with Sandvik Wire And Heating Technology in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| KANTHAL AB | May 2026 | 469 | 84 |
| FAGERSTA STAINLESS AB | May 2026 | 1,235 | 19 |
| AB SANDVIK MATERIALS TECHNOLOGY | Oct 2022 | 4,459 | 17 |
| HAEFNER & KRULLMANN GMBH | May 2026 | 675 | 15 |
| METALLURGICA RUSCONI SRL | May 2026 | 44 | 3 |
| KANTHAL CORPORATION | May 2026 | 188 | 2 |
| SANDVIK SWEDEN | Mar 2023 | 93 | 1 |
| Apr 2026 | 2 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Sandvik Wire And Heating Technology.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| SANDVIK MINING AND ROCK SOLUTIONS | May 2026 | 87 | 7 |
| SANDVIK MINING AND ROCK TECHNOLOGY | May 2026 | 2,227 | 70 |
| SANDVIK MINING CONST LOG OCEAN | Dec 2022 | 283 | 0 |
| SANDVIK MINING&ROCK TECH INDIA PRIV | May 2026 | 549 | 26 |
| SANDVIK OSPREY LIMITED | May 2026 | 812 | 11 |
| SANDVIK ROCK PROCESSING SOLUTIONS NORTH AMERICA, LLC | May 2026 | 367 | 21 |
| SANDVIK ROCK TOOLS TECHNOLOGY | May 2026 | 105 | 8 |
| SANDVIK SMC DISTRIBUTION LTD | Mar 2026 | 1,416 | 1 |
| SANDVIK SMC LOGISTICS LTD | May 2026 | 5,040 | 163 |
| SANDVIK SRP AB | May 2026 | 532 | 17 |
| SANDWOX (CHANGZHOU) NEW MATERIALS | May 2026 | 130 | 18 |
| SANDWOX ABRASIVE INC | May 2026 | 133 | 22 |
| SANDY | Apr 2025 | 525 | 0 |
| SANDY CHEN | Apr 2025 | 123 | 0 |
| SANDY CREEK MINING COMPANY | May 2026 | 138 | 5 |
| SANDY HU | Sep 2025 | 169 | 0 |
| SANDY LIN | Mar 2025 | 184 | 0 |
| SANDY NECK TRADERS | Jun 2025 | 293 | 0 |
| SANDY'S FURNITURE LTD | Aug 2025 | 329 | 0 |
| SANDY'SFURN LTD | Jun 2025 | 324 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-27 | HLCUGOT260215590 | DMALGOTA64887 | 613W | House Bill | DMAL | 9635688 | SFL MAUI | 2026-04-26 | NEWARK, NEW JERSEY | WILHELMSHAVEN GERMANY | 47 PKG | 39,831 KG | House to House | KANTHAL AB | SANDVIK WIRE AND HEATING | MOHAWK GLOBAL | KANTHAL WIRE |
| 2026-04-20 | MAEU267513971 | DMALGOTA64973 | 614S | House Bill | DMAL | 9283203 | MAERSK MONTE PASCOAL | 2026-04-19 | NEWARK, NEW JERSEY | BREMERHAVEN GERMANY | 24 PAL | 3,900 KG | Container Yard | INTERWELL AB, PART OF LAMIFLEX GROU | SANDVIK WIRE AND HEATING | MOHAWK GLOBAL | PACKAGING MATERIAL |
| 2026-04-20 | HLCUGOT260113289 | DMALGOTA64281 | 610W | House Bill | DMAL | 9260902 | PORTO GERMENO | 2026-04-18 | NEWARK, NEW JERSEY | WILHELMSHAVEN GERMANY | 28 PKG | 19,840 KG | House to House | KANTHAL AB | SANDVIK WIRE AND HEATING | MOHAWK GLOBAL | KANTHAL WIRE |
| 2026-04-16 | HLCUGOT260113290 | DMALGOTA64443 | 611W | House Bill | DMAL | 9288394 | GSL CHRISTEL ELISABETH | 2026-04-14 | NEWARK, NEW JERSEY | WILHELMSHAVEN GERMANY | 45 PKG | 38,843 KG | House to House | KANTHAL AB | SANDVIK WIRE AND HEATING | MOHAWK GLOBAL | KANTHAL WIRE |
| Run Date | 2026-05-04 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-18 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-03 |
| Trade Update Date | 2026-03-25 |
| Master BOL # | HLCUGOT260215618 |
|---|---|
| House BOL # | DMALGOTA65130 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | DMAL |
| Voyage # | 614W |
| IMO # | 9969077 |
| Vessel Name | MAERSK FREDERICIA |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | GOTHENBURG (GOTEB |
| Foreign Port of Lading | WILHELMSHAVEN GERMANY (42891) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 77924 KG |
| Weight in KG | 77,924 KG |
| Quantity | 96 PKG |
| Volume | CM |
| Record Status | Amended Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Containers |
HLBU4036834 CAAU2089383 FTAU1548940 BMOU1408452 |
| Commodity Description |
KANTHAL WIRE KANTHAL WIRE KANTHAL WIRE KANTHAL WIRE |
| Shipper Name | KANTHAL AB |
|---|---|
| Address Line 1 | SORKVARNSVAGEN 3 |
| City | HALLSTAHAMMAR |
| Country Code | SE |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +4622021049 |
| Consignee Name | SANDVIK WIRE AND HEATING |
|---|---|
| Address Line 1 | 119 WOOSTER ST |
| City | BETHEL |
| State Province | CT |
| Zip Code | 06801 |
| Country Code | US |
| Contact Name | SANDRA BRINK |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +12037028371 |
| Notify Party Name | MOHAWK GLOBAL |
|---|---|
| Address Line 1 | 220 FERNWOOD AVE |
| Address Line 3 | TEL: (732) 603-1648 |
| City | EDISON |
| State Province | NJ |
| Zip Code | 08837 |
| Country Code | US |
| Container Number | HLBU4036834 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 0036280 |
| Seal Number 1 | 0036280 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 2210 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | KANTHAL WIRE |
| Marks and Numbers 1 | 580547475??580547476??580547478??580547479??5 80547480??580547481??580547482??580547483??58 0547601??580547602??580547603??580547604??580 547605??580547606??580547607??580547608??5805 47735??580547736??580547737??580547738??58054 7695??580547338??580547339??580547561??580547 562?? |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 722020 | 00000000 | 0000020020 KG |
| Container Number | CAAU2089383 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 0036272 |
| Seal Number 1 | 0036272 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 2210 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | KANTHAL WIRE |
| Marks and Numbers 1 | 580547300??580547301??580547302??580546775??5 80546776??580546777??580546778??580546779??58 0546780??580546781??580546951??580546952??580 546953??580546954??580546956??580547148??5805 47149??580547150??580546992??580546993??58054 7026??580547027??580547028??580546957?? |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 722020 | 00000000 | 0000019356 KG |
| Container Number | FTAU1548940 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 0036251 |
| Seal Number 1 | 0036251 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 2210 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | KANTHAL WIRE |
| Marks and Numbers 1 | 580547706??580547707??580547708??580547709??5 80547710??580547711??580547712??580547883??58 0547884??580547885??580547886??580548230??580 548231??580547933??580547935??580547936??5805 47937??580547938??580547939??580547940??58054 7941??580548226?? |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 722020 | 00000000 | 0000018655 KG |
| Container Number | BMOU1408452 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 0036340 |
| Seal Number 1 | 0036340 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 2210 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | KANTHAL WIRE |
| Marks and Numbers 1 | 580547332??580547333??580547334??580547552??5 80547553??580547554??580547555??580547556??58 0547557??580547151??580547152??580547153??580 547154??580547311??580547314??580547315??5805 47316??580547211??580547212??580547213??58054 7214??580547215??580547216??580547217??580547 218?? |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 722020 | 00000000 | 0000019894 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 791 | 2026-05-18 |
| New York, New York | 160 | 2026-02-23 |
| Los Angeles, California | 1 | 2020-07-03 |
| Charleston, South Carolina | 1 | 2018-10-30 |
| Baltimore, Maryland | 1 | 2015-11-02 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Gothenburg Sweden | 424 | 2022-10-14 |
| Stade Germany | 257 | 2026-03-23 |
| Bremerhaven Germany | 133 | 2026-04-20 |
| Anvers Belgium | 97 | 2025-04-21 |
| Genoa Italy | 14 | 2023-07-04 |
| Wilhelmshaven Germany | 9 | 2026-05-18 |
| Liverpool United Kingdom | 5 | 2014-03-19 |
| Rotterdam Netherlands | 4 | 2026-02-23 |
| Pusan South Korea | 3 | 2016-02-25 |
| Halifax, NS Canada | 3 | 2013-12-14 |
Below are the top 10 company names and addresses for Sandvik Wire And Heating Technology that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SANDVIK WIRE AND HEATING TECHNOLOGY | 119 WOOSTER ST BETHEL CT 06801 US | 2023-01-30 | 268 |
| SANDVIK WIRE AND HEATING TECHNOLOGY | 119 WOOSTER STREET BETHEL CT 06801 US | 2017-04-11 | 150 |
| SANDVIK WIRE AND HEATING TECH CORP | 2021-12-10 | 79 | |
| SANDVIK WIRE AND HEATING TECH CORP | 2021-12-10 | 74 | |
| SANDVIK WIRE AND HEATING TECHNOLOGY CORPORATION | 2014-12-13 | 64 | |
| SANDVIK WIRE & HEATING TECHNOLOGY | 2013-05-23 | 59 | |
| SANDVIK WIRE & HEATING | 2022-11-29 | 44 | |
| SANDVIK WIRE AND HEATING TECHNOLOGY | 2020-05-27 | 42 | |
| SANDVIK WIRE AND HEATING TECHNOLOGY CORPORATION | 2014-08-04 | 36 | |
| SANDVIK WIRE AND HEATING TECHNOLOGY CORPORATION | 2014-07-15 | 35 |
Below are the top 8 phone numbers on file for Sandvik Wire And Heating Technology.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-18 | 270 | |
| 2024-11-22 | 2 | |
| 2022-12-14 | 2 | |
| 2017-07-10 | 243 | |
| 2015-11-21 | 1 | |
| 2015-08-27 | 2 | |
| 2015-05-30 | 1 | |
| 2013-04-30 | 1 |
Below are the top 2 email addresses on file for Sandvik Wire And Heating Technology.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2022-12-14 | 2 | |
| 2018-03-19 | 55 |