There are a total of 532 bills of lading on file for Sandvik SRP Ab between November 7th, 2012 and May 17th, 2026.
Of those 532 bills of lading, 4 were within the past 30 days and 17 were within the past 90 days.
| Total Records | 532 |
|---|---|
| Shipper Records | 596 |
| Consignee Records | 9 |
| Notify Party Records | 6 |
| First Shipment on File | Nov 7th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 17th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 4 |
| Records in Last 90 Days | 17 |
| Records in the Past Year | 52 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SANDVIK SRP AB.
Below is a Sankey Diagram of the top 7 companies associated with Sandvik SRP Ab, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 7 companies associated with Sandvik SRP Ab in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| SANDVIK MINING AND ROCK TECHNOLOGY | May 2026 | 2,227 | 196 |
| SANDVIK MINING AND CONSTRUCTION | May 2026 | 14,458 | 86 |
| SANDVIK ROCK PROCESSING SOLUTIONS NORTH AMERICA, LLC | May 2026 | 367 | 13 |
| SANDVIK DEL PERU S A | Dec 2025 | 225 | 2 |
| SANDVIK CHILE S.A. | Sep 2025 | 348 | 2 |
| MAYURA STEELS PVT.LTD. | May 2026 | 86 | 2 |
| SMC REGION USA CANADA | May 2026 | 84 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Sandvik SRP Ab.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| SANDVIK MINING AND CONT. CHILE S.A. | May 2026 | 204 | 8 |
| SANDVIK MINING AND ROCK SOLUTIONS | May 2026 | 87 | 7 |
| SANDVIK MINING AND ROCK TECHNOLOGY | May 2026 | 2,227 | 70 |
| SANDVIK MINING CONST LOG OCEAN | Dec 2022 | 283 | 0 |
| SANDVIK MINING&ROCK TECH INDIA PRIV | May 2026 | 549 | 26 |
| SANDVIK OSPREY LIMITED | May 2026 | 812 | 11 |
| SANDVIK ROCK PROCESSING SOLUTIONS NORTH AMERICA, LLC | May 2026 | 367 | 21 |
| SANDVIK ROCK TOOLS TECHNOLOGY | May 2026 | 105 | 8 |
| SANDVIK SMC DISTRIBUTION LTD | Mar 2026 | 1,416 | 1 |
| SANDVIK SMC LOGISTICS LTD | May 2026 | 5,040 | 163 |
| SANDVIK WIRE AND HEATING TECHNOLOGY | May 2026 | 954 | 12 |
| SANDWOX (CHANGZHOU) NEW MATERIALS | May 2026 | 130 | 18 |
| SANDWOX ABRASIVE INC | May 2026 | 133 | 22 |
| SANDY | Apr 2025 | 525 | 0 |
| SANDY CHEN | Apr 2025 | 123 | 0 |
| SANDY CREEK MINING COMPANY | May 2026 | 138 | 5 |
| SANDY HU | Sep 2025 | 169 | 0 |
| SANDY LIN | Mar 2025 | 184 | 0 |
| SANDY NECK TRADERS | Jun 2025 | 293 | 0 |
| SANDY'S FURNITURE LTD | Aug 2025 | 329 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-16 | HLCUGOT260305112 | CCLLLUDS26007515 | 617W | House Bill | CCLL | 9288394 | GSL CHRISTEL ELISABETH | 2026-05-15 | NORFOLK, VIRGINIA | WILHELMSHAVEN GERMANY | 8 PKG | 22,875 KG | Container Yard | SANDVIK SRP AB | SANDVIK MINING & ROCK TECHNOLOGY | SANDVIK CONE CRUSHER CS440 & PARTSHS: 847420 | |
| 2026-05-04 | HLCUGOT260301060 | CCLLLUDS26007630 | 616W | House Bill | CCLL | 9260902 | PORTO GERMENO | 2026-05-02 | NEWARK, NEW JERSEY | 42876 | 1 PKG | 685 KG | House to House | SANDVIK SRP AB | SANDVIK MINING AND ROCK TECHNOLOGY | WEAR PROTECTION | |
| 2026-04-11 | HLCUGOT260202986 | CCLLLUDS26007429 | 611W | House Bill | CCLL | 9280641 | GSL CHRISTEL ELISABETH | 2026-04-10 | NEWARK, NEW JERSEY | WILHELMSHAVEN GERMANY | 1 PKG | 740 KG | Container Station | SANDVIK SRP AB | SANDVIK MINING AND ROCK TECHNOLOGY | JOSEPH SMITH CUSTOM BROKERS, INC. | CRUSHER MACHINE TROUGH |
| 2026-04-11 | HLCUGOT260202986 | CCLLLUDS26007433 | 611W | House Bill | CCLL | 9280641 | GSL CHRISTEL ELISABETH | 2026-04-10 | NEWARK, NEW JERSEY | WILHELMSHAVEN GERMANY | 1 PKG | 617 KG | Container Station | SANDVIK SRP AB | SANDVIK MINING AND ROCK TECHNOLOGY | JOSEPH SMITH CUSTOM BROKERS, INC. | VALVE ASSEMBLY PART |
| Run Date | 2026-05-16 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-15 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-15 |
| Trade Update Date | 2026-04-28 |
| Master BOL # | HLCUGOT260303212 |
|---|---|
| House BOL # | CCLLLUDS26007497 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | CCLL |
| Voyage # | 617W |
| IMO # | 9280641 |
| Vessel Name | GSL CHRISTEL ELISABETH |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | HELSINGBORG |
| Foreign Port of Lading | WILHELMSHAVEN GERMANY (42891) |
| Port of Unlading | NORFOLK, VIRGINIA (1401) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 29173 KG |
| Weight in KG | 29,173 KG |
| Quantity | 7 PKG |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Containers |
TCNU4246678 HLBU8255105 |
| Commodity Description |
SANDVIK CONE CRUSHER CH660 & PARTSHS: 847420 SANDVIK CONE CRUSHER CH660 & PARTSHS: 847420 |
| Shipper Name | SANDVIK SRP AB |
|---|---|
| Address Line 1 | STATIONSPLAN |
| City | SVEDALA |
| Country Code | SE |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | INFO@SANDVIK.COM |
| Shipper Name | SANDVIK SRP AB |
|---|---|
| Address Line 1 | STATIONSPLAN |
| City | SVEDALA |
| Country Code | SE |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +4640409000 |
| Consignee Name | SANDVIK MINING & ROCK TECHNOLOGY |
|---|---|
| Address Line 1 | 3200 HIGHLAND PARKWAY, SUITE 200 |
| City | SMYRNA |
| State Province | GA |
| Zip Code | 30082 |
| Country Code | US |
| Container Number | TCNU4246678 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 094458 |
| Seal Number 1 | 094458 |
| Equipment Description Code | 4B |
| Equipment Description | 40 ft. IL Container (Closed Top) |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 42G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | SANDVIK CONE CRUSHER CH660 & PARTSHS: 847420 |
| Marks and Numbers 1 | 0990S26030??26100068 |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 847420 | 00000000 | 0000003173 KG |
| Container Number | HLBU8255105 |
|---|---|
| Seal Number 1 | |
| Seal Number 1 | |
| Equipment Description Code | PL |
| Equipment Description | Container, Platform |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 22P1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | SANDVIK CONE CRUSHER CH660 & PARTSHS: 847420 |
| Marks and Numbers 1 | 0990S26030??26100068 |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 847420 | 00000000 | 0000026000 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 251 | 2026-05-18 |
| Los Angeles, California | 105 | 2026-04-10 |
| New York, New York | 40 | 2026-03-02 |
| Houston, Texas | 35 | 2025-07-30 |
| Port Hueneme, California | 23 | 2025-07-28 |
| Charleston, South Carolina | 23 | 2025-05-20 |
| Norfolk, Virginia | 15 | 2026-05-16 |
| Savannah, Georgia | 15 | 2026-03-05 |
| Baltimore, Maryland | 6 | 2025-03-29 |
| Port Everglades, Florida | 6 | 2025-01-11 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Stade Germany | 177 | 2026-03-05 |
| Gothenburg Sweden | 90 | 2025-12-12 |
| Bremerhaven Germany | 85 | 2025-07-07 |
| Anvers Belgium | 84 | 2026-04-10 |
| Wilhelmshaven Germany | 34 | 2026-05-16 |
| Cartagena Colombia | 14 | 2026-03-09 |
| Rotterdam Netherlands | 12 | 2026-02-28 |
| Zeebrugge Belgium | 8 | 2020-10-19 |
| Helsingborg Sweden | 7 | 2026-03-25 |
| Veracruz Mexico | 6 | 2024-07-04 |
Below are the top 10 company names and addresses for Sandvik SRP Ab that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SANDVIK SRP AB | STATIONSPLAN SVEDALA SE +4640409000 | 2026-05-18 | 239 |
| SANDVIK SRP AB | STATIONSPLAN SVEDALA SE | 2026-05-18 | 95 |
| SANDVIK SRP AB | 2026-03-31 | 3 | |
| SANDVIK SRP AB | 2026-02-27 | 1 | |
| SANDVIK SRP AB | 2025-12-22 | 1 | |
| SANDVIK SRP AB | 2025-05-20 | 122 | |
| SANDVIK SRP AB | 2022-04-11 | 40 | |
| SANDVIK SRP AB | 2015-09-29 | 29 | |
| SANDVIK SRP AB | 2015-06-10 | 24 | |
| SANDVIK SRP AB | 2020-06-09 | 12 |
Below are the top 3 phone numbers on file for Sandvik SRP Ab.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2022-11-16 | 19 | |
| 2018-09-10 | 1 | |
| 2014-05-09 | 1 |
Below are the top 1 email addresses on file for Sandvik SRP Ab.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-18 | 76 |