There are a total of 812 bills of lading on file for Sandvik Osprey Limited between October 21st, 2012 and May 15th, 2026.
Of those 812 bills of lading, 7 were within the past 30 days and 11 were within the past 90 days.
| Total Records | 812 |
|---|---|
| Shipper Records | 1,174 |
| Consignee Records | 2 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 21st, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 15th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 7 |
| Records in Last 90 Days | 11 |
| Records in the Past Year | 31 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SANDVIK OSPREY LIMITED.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Sandvik Osprey Limited, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Sandvik Osprey Limited in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| ARC FLORIDA LLC | May 2026 | 141 | 100 |
| THE EXONE COMPANY | Oct 2023 | 113 | 46 |
| 3DEO, INC. | Nov 2024 | 53 | 25 |
| INDO MIM INC | May 2026 | 949 | 19 |
| PARMATECH INC | Aug 2024 | 108 | 12 |
| AMPI HOLDINGS LLC | Sep 2025 | 16 | 11 |
| STEWARD ADVANCED MATERIALS,INC. | May 2026 | 206 | 10 |
| ADVANCED METALWORKING | Apr 2026 | 65 | 10 |
| STRYKER ORTHOPAEDICS LIMITED | May 2026 | 275 | 7 |
| NOVAMET SPECIALTY PRODUCTS CORPORA | Mar 2026 | 95 | 7 |
| ARC COLORADO | Mar 2026 | 45 | 7 |
| TCK LLC | Nov 2024 | 37 | 6 |
| LANCER WORLDWIDE | May 2026 | 85 | 4 |
| KBM ADVANCED MATERIALS | Aug 2024 | 14 | 4 |
| SPEE3D | Aug 2025 | 43 | 3 |
| MICHELIN NORTH AMERICA INC | May 2026 | 109,276 | 3 |
| UNIFORMITY LABS | Jan 2024 | 16 | 2 |
| MARKFORGED INC | Apr 2026 | 71 | 2 |
| CUMMINS INC. | May 2026 | 53,799 | 2 |
| Jun 2025 | 4 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Sandvik Osprey Limited.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| SANDVIK LIMITED | May 2026 | 1,153 | 39 |
| SANDVIK MACHINING SOLUTIONS | May 2026 | 382 | 5 |
| SANDVIK MATERIALS TECHNOLOGY | Feb 2026 | 3,027 | 0 |
| SANDVIK MINING AND CONSTRUCTION | May 2026 | 14,458 | 338 |
| SANDVIK MINING AND CONT. CHILE S.A. | May 2026 | 204 | 8 |
| SANDVIK MINING AND ROCK SOLUTIONS | May 2026 | 87 | 7 |
| SANDVIK MINING AND ROCK TECHNOLOGY | May 2026 | 2,227 | 70 |
| SANDVIK MINING CONST LOG OCEAN | Dec 2022 | 283 | 0 |
| SANDVIK MINING&ROCK TECH INDIA PRIV | May 2026 | 549 | 26 |
| SANDVIK ROCK PROCESSING SOLUTIONS NORTH AMERICA, LLC | May 2026 | 367 | 21 |
| SANDVIK ROCK TOOLS TECHNOLOGY | May 2026 | 105 | 8 |
| SANDVIK SMC DISTRIBUTION LTD | Mar 2026 | 1,416 | 1 |
| SANDVIK SMC LOGISTICS LTD | May 2026 | 5,040 | 163 |
| SANDVIK SRP AB | May 2026 | 532 | 17 |
| SANDVIK WIRE AND HEATING TECHNOLOGY | May 2026 | 954 | 12 |
| SANDVIK(JINING)ROCBOLT TECHNOLOGIES | May 2026 | 99 | 10 |
| SANDWOX (CHANGZHOU) NEW MATERIALS | May 2026 | 130 | 18 |
| SANDWOX ABRASIVE INC | May 2026 | 133 | 22 |
| SANDY | Apr 2025 | 525 | 0 |
| SANDY CHEN | Apr 2025 | 123 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-16 | ACLUSA01275681 | MGFGEXUS53753 | ATK69 | House Bill | MGFG | 9670602 | ATLANTIC SKY | 2026-05-15 | NEWARK, NEW JERSEY | LIVERPOOL UNITED KINGDOM | 6 PKG | 4,939 KG | House to House | SANDVIK OSPREY LIMITED | STEWARD ADVANCED MATERIALS, LLC | NON HAZ STEEL POWDER | |
| 2026-05-08 | ACLUSA01273160 | MGFGEXUS53670 | AST69 | House Bill | MGFG | 9670573 | ATLANTIC STAR | 2026-05-07 | NEWARK, NEW JERSEY | LIVERPOOL UNITED KINGDOM | 5 PKG | 3,219 KG | House to House | SANDVIK OSPREY LIMITED | ARC FLORIDA, LLC | NON-HAZ STEEL POWDER | |
| 2026-05-08 | ACLUSA01273160 | MGFGEXUS53688 | AST69 | House Bill | MGFG | 9670573 | ATLANTIC STAR | 2026-05-07 | NEWARK, NEW JERSEY | LIVERPOOL UNITED KINGDOM | 5 PKG | 3,218 KG | House to House | SANDVIK OSPREY LIMITED | ARC FLORIDA, LLC | NON-HAZ STEEL POWDER | |
| 2026-04-28 | ACLUSA01268421 | MGFGEXUS53548 | ASU71 | House Bill | MGFG | 9670614 | ATLANTIC SUN | 2026-04-24 | NEWARK, NEW JERSEY | LIVERPOOL UNITED KINGDOM | 4 PKG | 2,480 KG | Container Station | SANDVIK OSPREY LIMITED | STEWARD ADVANCED MATERIALS, LLC | METAL POWDER | |
| Run Date | 2026-05-16 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-14 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-15 |
| Trade Update Date | 2026-05-01 |
| Master BOL # | ACLUSA01275681 |
|---|---|
| House BOL # | MGFGEXUS53761 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | MGFG |
| Voyage # | ATK69 |
| IMO # | 9670602 |
| Vessel Name | ATLANTIC SKY |
| Vessel Country | BE |
| Place of Receipt | LIVERPOOL |
| Foreign Port of Lading | LIVERPOOL UNITED KINGDOM (41251) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 1450 KG |
| Weight in KG | 1,450 KG |
| Quantity | 2 PKG |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
ACLU9676361 |
| Commodity Description |
NON-HAZ STEEL POWDER |
| Shipper Name | SANDVIK OSPREY LIMITED |
|---|---|
| Address Line 1 | RED JACKETS WORKS |
| Address Line 3 | MILLAND ROAD |
| City | NEATH |
| Country Code | GB |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +441639634121 |
| Consignee Name | STEWARD ADVANCED MATERIALS, LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | P.O BOX 2068 |
| City | CHATTANOOGA |
| State Province | TN |
| Zip Code | 37409 |
| Country Code | US |
| Container Number | ACLU9676361 |
|---|---|
| Seal Number 1 | TBA |
| Seal Number 1 | TBA |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | NON-HAZ STEEL POWDER |
| Marks and Numbers 1 | STEWARD ADVANCED MATERIALS, LLC??CHATTENOOGA? ?TENNESSEE 37409??USA |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 00000000 | 0000001450 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 521 | 2026-05-16 |
| New York, New York | 149 | 2023-10-21 |
| Charleston, South Carolina | 57 | 2022-05-04 |
| Los Angeles, California | 36 | 2020-02-04 |
| Port Everglades, Florida | 23 | 2022-08-16 |
| Houston, Texas | 16 | 2019-05-23 |
| Chester, Pennsylvania | 4 | 2025-09-24 |
| Wilmington, North Carolina | 3 | 2025-04-16 |
| Norfolk, Virginia | 1 | 2016-04-29 |
| Long Beach, California | 1 | 2014-11-20 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Liverpool United Kingdom | 387 | 2026-05-16 |
| Hamble United Kingdom | 191 | 2025-09-24 |
| Coryton United Kingdom | 141 | 2022-05-04 |
| Felixstowe United Kingdom | 61 | 2025-12-02 |
| Puerto Manzanillo Panama | 10 | 2013-09-11 |
| Tilbury United Kingdom | 8 | 2023-10-21 |
| Cartagena Colombia | 7 | 2015-08-10 |
| All Other England South and East Coast Ports | 6 | 2019-05-02 |
| Thamesport United Kingdom | 1 | 2013-09-16 |
Below are the top 10 company names and addresses for Sandvik Osprey Limited that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SANDVIK OSPREY LIMITED | RED JACKET WORKS MILLAND RD NEATH GB | 2026-03-10 | 361 |
| SANDVIK OSPREY LIMITED | RED JACKETS WORKS MILLAND ROAD NEATH GB | 2026-05-16 | 8 |
| SANDVIK OSPREY LIMITED | 2026-05-16 | 5 | |
| SANDVIK OSPREY LIMITED | 2026-03-21 | 1 | |
| SANDVIK OSPREY LIMITED | 2025-12-02 | 1 | |
| SANDVIK OSPREY LTD | 2020-03-11 | 145 | |
| SANDVIK OSPREY LTD | 2014-06-28 | 48 | |
| SANDVIK OSPREY LTD | 2020-06-19 | 27 | |
| SANDVIK OSPREY LTD | 2021-06-29 | 25 | |
| SANDVIK OSPREY LTD | 2022-05-04 | 21 |
Below are the top 3 phone numbers on file for Sandvik Osprey Limited.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-16 | 386 | |
| 2025-12-02 | 1 | |
| 2024-08-27 | 1 |
Below are the top 1 email addresses on file for Sandvik Osprey Limited.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-03-10 | 361 |