There are a total of 105 bills of lading on file for Sandvik Rock Tools Technology between July 25th, 2013 and May 21st, 2026.
Of those 105 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 8 were within the past 90 days.
| Total Records | 105 |
|---|---|
| Shipper Records | 103 |
| Consignee Records | 2 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Jul 25th, 2013 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 8 |
| Records in the Past Year | 24 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SANDVIK ROCK TOOLS TECHNOLOGY.
Below is a Sankey Diagram of the top 5 companies associated with Sandvik Rock Tools Technology, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 5 companies associated with Sandvik Rock Tools Technology in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| SANDVIK MINING AND CONSTRUCTION | May 2026 | 14,458 | 59 |
| SANDVIK SMC LOGISTICS LTD | May 2026 | 5,040 | 19 |
| DUCO DRILLING SUPPLY INC | May 2026 | 28 | 4 |
| SUNNY CORNER EXPLORATION INC. | May 2026 | 91 | 1 |
| SANDVIK MINING AND ROCK TECHNOLOGY | May 2026 | 2,227 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Sandvik Rock Tools Technology.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| SANDVIK MACHINING SOLUTIONS | May 2026 | 382 | 5 |
| SANDVIK MATERIALS TECHNOLOGY | Feb 2026 | 3,027 | 0 |
| SANDVIK MINING AND CONSTRUCTION | May 2026 | 14,458 | 338 |
| SANDVIK MINING AND CONT. CHILE S.A. | May 2026 | 204 | 8 |
| SANDVIK MINING AND ROCK SOLUTIONS | May 2026 | 87 | 7 |
| SANDVIK MINING AND ROCK TECHNOLOGY | May 2026 | 2,227 | 70 |
| SANDVIK MINING CONST LOG OCEAN | Dec 2022 | 283 | 0 |
| SANDVIK MINING&ROCK TECH INDIA PRIV | May 2026 | 549 | 26 |
| SANDVIK OSPREY LIMITED | May 2026 | 812 | 11 |
| SANDVIK ROCK PROCESSING SOLUTIONS NORTH AMERICA, LLC | May 2026 | 367 | 21 |
| SANDVIK SMC DISTRIBUTION LTD | Mar 2026 | 1,416 | 1 |
| SANDVIK SMC LOGISTICS LTD | May 2026 | 5,040 | 163 |
| SANDVIK SRP AB | May 2026 | 532 | 17 |
| SANDVIK WIRE AND HEATING TECHNOLOGY | May 2026 | 954 | 12 |
| SANDWOX (CHANGZHOU) NEW MATERIALS | May 2026 | 130 | 18 |
| SANDWOX ABRASIVE INC | May 2026 | 133 | 22 |
| SANDY | Apr 2025 | 525 | 0 |
| SANDY CHEN | Apr 2025 | 123 | 0 |
| SANDY CREEK MINING COMPANY | May 2026 | 138 | 5 |
| SANDY HU | Sep 2025 | 169 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-23 | CMDUCHN3130563B | DMALWUXB36882 | 0UPN7 | House Bill | DMAL | 9949730 | OOCL DAFFODIL | 2026-04-22 | NEWARK, NEW JERSEY | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 28 CTN | 2,684 KG | Pier to Pier | SANDVIK ROCK TOOLS TECHNOLOGY | SANDVIK MINING & CONSTRUCTION LOGIS | SANDVIK MINING & CONSTRUCTION LOGIS | DOWN-THE-HOLE DRILL BITS |
| 2026-04-20 | CMDUCHN3199604 | DMALWUXB37509 | 0MBLX | House Bill | DMAL | 9472153 | COSCO PRIDE | 2026-04-18 | NEWARK, NEW JERSEY | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 101 CTN | 6,721 KG | Pier to Pier | SANDVIK ROCK TOOLS TECHNOLOGY | SANDVIK MINING & CONSTRUCTION LOGIS | SANDVIK MINING & CONSTRUCTION LOGIS | DOWN-THE-HOLE DRILL BITS |
| 2026-04-06 | ONEYSH5EM2827800 | DMALWUXB35739 | 021E | House Bill | DMAL | 9286255 | CONTI ANNAPURNA | 2026-04-04 | NEWARK, NEW JERSEY | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 77 CTN | 6,346 KG | Container Yard | SANDVIK ROCK TOOLS TECHNOLOGY | SANDVIK MINING & CONSTRUCTION LOGIS | SANDVIK MINING & CONSTRUCTION LOGIS | DOWN-THE-HOLE DRILL BITS |
| 2026-03-27 | MEDUWQ176648 | DMALWUXB36122 | GE607 | House Bill | DMAL | 9213583 | GSL MYNY | 2026-03-26 | NEWARK, NEW JERSEY | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 112 CTN | 6,984 KG | House to House | SANDVIK ROCK TOOLS TECHNOLOGY | SANDVIK MINING & CONSTRUCTION LOGIS | SANDVIK MINING & CONSTRUCTION LOGIS | DOWN-THE-HOLE DRILL BITS |
| Run Date | 2026-05-04 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-02 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-02 |
| Trade Update Date | 2026-03-19 |
| Master BOL # | HLCUSHA260104783 |
|---|---|
| House BOL # | DMALWUXB37853 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | DMAL |
| Voyage # | 611E |
| IMO # | 9683867 |
| Vessel Name | CCNI ANGOL |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 6820 KG |
| Weight in KG | 6,820 KG |
| Quantity | 120 PKG |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
HAMU3592377 |
| Commodity Description |
DOWN-THE-HOLE DRILL BITS |
| Shipper Name | SANDVIK ROCK TOOLS TECHNOLOGY (WUXI |
|---|---|
| Address Line 1 | NO 5 SOUTH XINCHANG ROAD NEW DISTRI |
| Address Line 2 | CT |
| City | WUXI |
| Country Code | CN |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +8651085372293 |
| Consignee Name | SANDVIK MINING & CONSTRUCTION LOGIS |
|---|---|
| Address Line 1 | 1200 GRIFFIN POND ROAD |
| City | CLARKS SUMMIT |
| State Province | PA |
| Zip Code | 18411 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +15705857650 |
| Notify Party Name | SANDVIK MINING & CONSTRUCTION LOGIS |
|---|---|
| Address Line 1 | 1200 GRIFFIN POND ROAD |
| City | CLARKS SUMMIT |
| State Province | PA |
| Zip Code | 18411 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +15705857650 |
| Container Number | HAMU3592377 |
|---|---|
| Seal Number 1 | HLK4024807 |
| Seal Number 1 | HLK4024807 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4510 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | DOWN-THE-HOLE DRILL BITS |
| Marks and Numbers 1 | N/M????120PLYWOOD CASES=10PLTS |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 820719 | 00000000 | 0000006820 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 77 | 2026-05-22 |
| Seattle, Washington | 12 | 2024-08-27 |
| New York, New York | 7 | 2025-06-02 |
| Tacoma, Washington | 4 | 2025-06-05 |
| Savannah, Georgia | 4 | 2019-08-23 |
| Charleston, South Carolina | 1 | 2019-09-16 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 101 | 2026-05-22 |
| Gothenburg Sweden | 2 | 2013-11-08 |
| Ningbo China (Mainland) | 1 | 2024-02-10 |
| Pusan South Korea | 1 | 2023-02-18 |
Below are the top 8 company names and addresses for Sandvik Rock Tools Technology that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SANDVIK ROCK TOOLS TECHNOLOGY | NO 5 SOUTH XINCHANG ROAD NEW DISTRI CT WUXI CN | 2026-05-22 | 91 |
| SANDVIK ROCK TOOLS TECHNOLOGY | NO.5 SOUTH XINCHANG ROAD, NEW DISTRICT, WUXI 214028 | 2025-06-05 | 1 |
| SANDVIK ROCK TOOLS TECHNOLOGY | 2023-02-18 | 4 | |
| SANDVIK ROCK TOOLS TECHNOLOGY | 2022-11-11 | 3 | |
| SANDVIK ROCK TOOLS TECHNOLOGY | 2024-08-27 | 3 | |
| SANDVIK ROCK TOOLS | 2013-07-26 | 1 | |
| SANDVIK ROCK TOOLS INC. | 2013-11-08 | 1 | |
| SANDVIK ROCK TOOLS TECHNOLOGY | 2019-03-05 | 1 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Sandvik Rock Tools Technology.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-22 | 91 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||