There are a total of 549 bills of lading on file for Sandvik Mining&Rock Tech India PRIV between December 5th, 2020 and May 19th, 2026.
Of those 549 bills of lading, 12 were within the past 30 days and 26 were within the past 90 days.
| Total Records | 549 |
|---|---|
| Shipper Records | 553 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Dec 5th, 2020 |
| Most Recent Shipment on File | May 19th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 12 |
| Records in Last 90 Days | 26 |
| Records in the Past Year | 82 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SANDVIK MINING&ROCK TECH INDIA PRIV.
Below is a Sankey Diagram of the top 14 companies associated with Sandvik Mining&Rock Tech India PRIV, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 14 companies associated with Sandvik Mining&Rock Tech India PRIV in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| SANDVIK MINING AND CONSTRUCTION | May 2026 | 14,458 | 219 |
| SANDVIK SMC LOGISTICS LTD | May 2026 | 5,040 | 103 |
| TERELION | May 2026 | 172 | 65 |
| INROCK | May 2026 | 166 | 43 |
| A1 PHOENIX SANDVIK MINING | May 2026 | 244 | 36 |
| SEABOARD MARINE SOLUTIONS | Apr 2023 | 35 | 20 |
| SANDVIK MINING AND ROCK TECHNOLOGY | May 2026 | 2,227 | 15 |
| INROCK DRILLINS SYSTEMS INC | May 2026 | 59 | 14 |
| SANDVIK MINING PHOENIX | May 2026 | 95 | 12 |
| CARBONES DEL CERREJON LIMITED | May 2026 | 945 | 6 |
| SANDVIK ROCK TOOLS WHSE | May 2026 | 40 | 1 |
| SANDVIK ROCK PROCESSING SOLUTIONS NORTH AMERICA, LLC | May 2026 | 367 | 1 |
| GE COMPANY | Apr 2026 | 9,234 | 1 |
| Feb 2025 | 4 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Sandvik Mining&Rock Tech India PRIV.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| SANDVIK DEL PERU S A | Dec 2025 | 225 | 0 |
| SANDVIK LIMITED | May 2026 | 1,153 | 39 |
| SANDVIK MACHINING SOLUTIONS | May 2026 | 382 | 5 |
| SANDVIK MATERIALS TECHNOLOGY | Feb 2026 | 3,027 | 0 |
| SANDVIK MINING AND CONSTRUCTION | May 2026 | 14,458 | 338 |
| SANDVIK MINING AND CONT. CHILE S.A. | May 2026 | 204 | 8 |
| SANDVIK MINING AND ROCK SOLUTIONS | May 2026 | 87 | 7 |
| SANDVIK MINING AND ROCK TECHNOLOGY | May 2026 | 2,227 | 70 |
| SANDVIK MINING CONST LOG OCEAN | Dec 2022 | 283 | 0 |
| SANDVIK OSPREY LIMITED | May 2026 | 812 | 11 |
| SANDVIK ROCK PROCESSING SOLUTIONS NORTH AMERICA, LLC | May 2026 | 367 | 21 |
| SANDVIK ROCK TOOLS TECHNOLOGY | May 2026 | 105 | 8 |
| SANDVIK SMC DISTRIBUTION LTD | Mar 2026 | 1,416 | 1 |
| SANDVIK SMC LOGISTICS LTD | May 2026 | 5,040 | 163 |
| SANDVIK SRP AB | May 2026 | 532 | 17 |
| SANDVIK WIRE AND HEATING TECHNOLOGY | May 2026 | 954 | 12 |
| SANDVIK(JINING)ROCBOLT TECHNOLOGIES | May 2026 | 99 | 10 |
| SANDWOX (CHANGZHOU) NEW MATERIALS | May 2026 | 130 | 18 |
| SANDWOX ABRASIVE INC | May 2026 | 133 | 22 |
| SANDY | Apr 2025 | 525 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-21 | HLCUBO1260470067 | DMALBOMB40704 | 6115 | House Bill | DMAL | 9694531 | STEPHANIE C | 2026-05-19 | NEWARK, NEW JERSEY | JAWAHARLAL NEHRU INDIA | 123 PCS | 5,706 KG | Container Yard | SANDVIK MINING&ROCK TECH INDIA PRIV | TERELION | TERELION | MINING & CONSTRUCTION TOOLS |
| 2026-05-21 | HLCUBO1260470067 | DMALBOMB40615 | 6115 | House Bill | DMAL | 9694531 | STEPHANIE C | 2026-05-19 | NEWARK, NEW JERSEY | JAWAHARLAL NEHRU INDIA | 16 PCS | 5,642 KG | Container Yard | SANDVIK MINING&ROCK TECH INDIA PRIV | SANDVIK SMC LOGISTICS LIMITED | SANDVIK SMC LOGISTICS LIMITED | MINING & CONSTRUCTION TOOLS |
| 2026-05-21 | HLCUBO1260470107 | DMALBOMB41100 | 6115 | House Bill | DMAL | 9694531 | STEPHANIE C | 2026-05-19 | NEWARK, NEW JERSEY | JAWAHARLAL NEHRU INDIA | 12 PKG | 826 KG | Container Yard | SANDVIK MINING&ROCK TECH INDIA PRIV | SANDVIK MINING AND CONSTRUCTION USA | SANDVIK MINING AND CONSTRUCTION USA | MINING & CONSTRUCTION TOOLS |
| 2026-05-20 | MAEU268532223 | DMALBOMB39787 | 613W | House Bill | DMAL | 9332999 | MAERSK DENVER | 2026-05-19 | HOUSTON, TEXAS | SALALAH OMAN | 173 PCS | 24,894 KG | Container Yard | SANDVIK MINING&ROCK TECH INDIA PRIV | TERELION | TERELION | MINING & CONSTRUCTION PARTS |
| Run Date | 2026-05-21 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-13 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-19 |
| Trade Update Date | 2026-04-09 |
| Master BOL # | HLCUBO1260470067 |
|---|---|
| House BOL # | DMALBOMB41098 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | DMAL |
| Voyage # | 6115 |
| IMO # | 9694531 |
| Vessel Name | STEPHANIE C |
| Vessel Country | MH |
| Place of Receipt | NHAVA SHEVA |
| Foreign Port of Lading | JAWAHARLAL NEHRU INDIA (53313) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 584 KG |
| Weight in KG | 584 KG |
| Quantity | 9 PKG |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
HAMU1462815 |
| Commodity Description |
MINING & CONSTRUCTION PARTS |
| Shipper Name | SANDVIK MINING&ROCK TECH INDIA PRIV |
|---|---|
| Address Line 1 | 34/35KM SANGAREDDY ROAD |
| Address Line 3 | POST MUTHANGI PATAN CHERU, SANGARED |
| Address Line 4 | DY |
| City | HYDERABAD |
| Country Code | IN |
| Consignee Name | INROCK DRILLINS SYSTEMS INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 6000 BRITTMOORE RD |
| City | HOUSTON |
| State Province | TX |
| Zip Code | 77041 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +17136905600 |
| Notify Party Name | INROCK DRILLINS SYSTEMS INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 6000 BRITTMOORE RD |
| City | HOUSTON |
| State Province | TX |
| Zip Code | 77041 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +17136905600 |
| Container Number | HAMU1462815 |
|---|---|
| Seal Number 1 | HLK1461239 |
| Seal Number 1 | HLK1461239 |
| Equipment Description Code | HV |
| Equipment Description | High Cube Van |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | MINING & CONSTRUCTION PARTS |
| Marks and Numbers 1 | INV NO: AA92002835??DT: 28-03-2026??HS CODE: 73269099,82090090,??84314310??SB NO: ??DT:??N ET WT: 451.050 KGS??TOTAL 09 PIECES CONTAININ G 02 PALLETS ONLY??.??MARKS & NUMBERS-??INROC K DRILLING SYSTEMS |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 843143 | 00000000 | 0000000584 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 306 | 2026-05-21 |
| New York, New York | 101 | 2026-04-27 |
| Houston, Texas | 63 | 2026-05-20 |
| Los Angeles, California | 49 | 2025-08-22 |
| Tacoma, Washington | 18 | 2025-07-29 |
| Long Beach, California | 6 | 2025-02-25 |
| Charleston, South Carolina | 4 | 2023-12-02 |
| Jacksonville, Florida | 1 | 2024-11-06 |
| Seattle, Washington | 1 | 2024-02-22 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Jawaharlal Nehru India | 497 | 2026-05-21 |
| Singapore Singapore | 20 | 2025-07-29 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 8 | 2025-05-06 |
| Shanghai China (Mainland) | 5 | 2025-01-13 |
| Salalah Oman | 3 | 2026-05-20 |
| Qingdao China (Mainland) | 3 | 2025-02-25 |
| Yantian China (Mainland) | 2 | 2025-07-16 |
| Freeport, Grand Bahama Island Bahamas | 2 | 2024-11-06 |
| Colombo Sri Lanka | 2 | 2024-06-06 |
| Kajang Malaysia | 2 | 2022-08-05 |
Below are the top 2 company names and addresses for Sandvik Mining&Rock Tech India PRIV that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SANDVIK MINING&ROCK TECH INDIA PRIV | 34 35KM SANGAREDDY ROAD POST MUTHANGI PATAN CHERU, SANGARED DY HYDERABAD IN | 2026-05-21 | 544 |
| SANDVIK MINING&ROCK TECH INDIA PRIV EXPEDITORS INTNL INDIA PVT LTD | , SY NO.534 6 A PUDUR KISTAPUR ROAD, MEDCHAL MANDAL HYDERABAD IN | 2025-01-10 | 5 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
Below are the top 1 email addresses on file for Sandvik Mining&Rock Tech India PRIV.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2022-08-17 | 4 |