There are a total of 871 bills of lading on file for Simonds International between September 3rd, 2012 and May 19th, 2026.
Of those 871 bills of lading, 5 were within the past 30 days and 10 were within the past 90 days.
| Total Records | 871 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 878 |
| Notify Party Records | 466 |
| First Shipment on File | Sep 3rd, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 19th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 5 |
| Records in Last 90 Days | 10 |
| Records in the Past Year | 27 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SIMONDS INTERNATIONAL.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Simonds International, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Simonds International in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| VOESTALPINE BOEHLER EDELSTAHL GMBH | May 2026 | 2,554 | 87 |
| DB ENGINEERING SOLUTIONS LLP | May 2026 | 247 | 26 |
| ASIA TECH SOURCE CO.,LTD. | Oct 2025 | 1,707 | 19 |
| NOMA TOOLS SP. Z O.O. | Jan 2024 | 19 | 17 |
| WESPA METALLSAEGENFABRIK SIMONDS INDUSTRIES GMBH | May 2026 | 228 | 14 |
| WAELZHOLZ BRASMETAL LAMINACAO LTDA | May 2026 | 147 | 13 |
| BURTON MILL SOLUTIONS-FOUNTAIN INN, SC | May 2026 | 23 | 10 |
| AS BILEK EL ALETLERI SAN TIC | May 2026 | 1,481 | 10 |
| LIAONING MEC GROUP CO., LTD. | May 2026 | 1,539 | 9 |
| GREAT KNIVES MANUFACTURE CO.,LTD. | May 2026 | 1,390 | 7 |
| HEIN (RIZHAO) SMART SAW TOOLS MFG. CO., LTD | Mar 2026 | 17 | 6 |
| VOESTALPINE PRECISION STRIP GMBH | May 2026 | 3,679 | 5 |
| SIMONDS SAW LLC | Feb 2025 | 335 | 5 |
| YAMANI & CO., LTD. | Mar 2025 | 87 | 4 |
| FUSHUN SPECIAL STEEL CO.,LTD | May 2026 | 74 | 4 |
| DONGBEI SPECIAL STEEL GROUP INTERNA | Feb 2026 | 609 | 4 |
| SSC SAEGENSTAHLCENTER GMBH | Nov 2024 | 23 | 3 |
| SHANGHAI HISTAR METAL CO.,LTD | May 2026 | 50 | 3 |
| Oct 2025 | 8 | 3 | |
| BURTON MILL SOLUTIONS USA | May 2026 | 46 | 3 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Simonds International.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| SIMON & SCHUSTER, INC. | May 2026 | 7,022 | 164 |
| SIMON SI | Jan 2025 | 146 | 0 |
| SIMON SINTERLUTIONS GMBH&CO.KG | May 2026 | 204 | 12 |
| SIMON SPENCER INC | Apr 2026 | 460 | 5 |
| SIMON WAI | Mar 2025 | 72 | 0 |
| SIMON WAREHOUSE INC | Jul 2024 | 5,329 | 0 |
| SIMONA AG | May 2026 | 634 | 15 |
| SIMONA AMERICA INC | Dec 2025 | 367 | 0 |
| SIMONA AMERICA INDUSTRIES LLC | May 2026 | 260 | 18 |
| SIMONA V LLC | Jul 2025 | 252 | 0 |
| SIMONDS SAW LLC | Feb 2025 | 335 | 0 |
| SIMONE ACC. COLLECTION LTD | May 2026 | 4,112 | 39 |
| SIMONE ACCESORIES COLLECTION LTD | May 2026 | 548 | 4 |
| SIMONE ACCESSARY COLLECTION | May 2026 | 209 | 22 |
| SIMONE ACCESSORIES COLLECTION VIETNAM LTD | May 2026 | 2,457 | 35 |
| SIMONE ACCESSORIES COLLECTION VN LT | May 2026 | 390 | 4 |
| SIMONE GATTO SRL | Apr 2026 | 250 | 6 |
| SIMONE INDUSTRY CO., LTD | May 2026 | 418 | 11 |
| SIMONE INTERNATIONAL TRADING INC | Nov 2025 | 1,942 | 0 |
| SIMONFURNITURE INTERNATIONAL INC | Mar 2023 | 3,188 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-04 | COSU6448141590 | HNLTNBA2630244 | 069E | House Bill | HNLT | 9622617 | OOCL FRANCE | 2026-05-03 | NEWARK, NEW JERSEY | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 3 PKG | 2,757 K | House to House | ASIA TECH SOURCE | SIMONDS INTERNATIONAL LLC | SIMONDS INTERNATIONAL LLC | XXXXXXXXXXXXX HOLDER ITCO TOOTH GOODS BE PACKED WITH GREEN PALLET OR PLYWOOD PALLET . |
| 2026-04-27 | OOLU2322385120 | HNLTIN262A0117 | 023W | House Bill | HNLT | 9635640 | CMA CGM RIMBAUD | 2026-04-25 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | MUNDRA INDIA | 47 CAS | 10,636 K | House to House | DB ENGINEERING SOLUTIONS LLP | BURTON MILL SOLUTIONS FOUNTAIN INN, SC | SIMONDS INTERNATIONAL LLC | (THIRTY ONE ONLY) CASES CONTAINING: SLITTING CUTTER MADE OF STEEL SB NO.: DTD. INV.NO.: SPG DTD. IEC NO.: HS CODE NET WT. . KGS ... |
| 2026-04-08 | ONEYGING02147300 | HNLTIN261A0104 | 024E | House Bill | HNLT | 9629445 | CAP ANDREAS | 2026-04-07 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | MUNDRA INDIA | 32 CAS | 10,507 K | Container Yard | DB ENGINEERING SOLUTIONS LLP | BURTON MILL SOLUTIONS FOUNTAIN INN, SC | BURTON MILL SOLUTIONS FOUNTAIN INN, SC | X FCL CNTR (S) STC TOTAL CASES PCS SLITTING CUTTER MADE OF STEEL INVOICE.NO. SPG DTD .. IE CODE NO. S. BILL NO: DTD .. HS CODE: ... |
| 2026-04-07 | CMDUDLN0279618 | OERT216704P00022 | 0DBNV | House Bill | OERT | 9938353 | PRESIDENT BUSH | 2026-04-06 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | PUSAN SOUTH KOREA | 215 CTN | 5,380 KG | Pier to Pier | LIAONING MEC GROUP | SIMONDS INTERNATIONAL LLC | SIMONDS INTERNATIONAL LLC | KNIFE STOCK CUTTER RACK TONY PRENDERGAST TP RENDERGAST@GLOBALTOOLING.NET +-- |
| Run Date | 2026-05-07 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-28 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-06 |
| Trade Update Date | 2026-03-21 |
| Master BOL # | ONEYGING03510500 |
|---|---|
| House BOL # | HNLTIN262A0043 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | HNLT |
| Voyage # | 083E |
| IMO # | |
| Vessel Name | ONE MARVEL |
| Vessel Country | MH |
| Place of Receipt | MUNDRA, INDIA |
| Foreign Port of Lading | MUNDRA INDIA (53306) |
| Port of Unlading | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA (1601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 9937 K |
| Weight in KG | 9,937 KG |
| Quantity | 29 CAS |
| Volume | 25 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
SEKU1555202 |
| Commodity Description |
01X20 FCL CNTR (S) S.T.C TOTAL 29 CASES (2801 PCS) SLITTING CUTTER MADE OF STEEL- 23 CASES (2735 PCS) INV NO. XXXXXXXXXXXXX DTD 31.01.2026 SBILL NO. 9752440 DTD 17.02.2026 GROSS WT: 7839.00 KGS NET WT: 7390.00 KGS SLITTING CUTTER MADE OF STEEL - 06 CASES (66 |
| Shipper Name | DB ENGINEERING SOLUTIONS LLP |
|---|---|
| Address Line 1 | PLOT NO.15, SECTOR-6, BEHIND YMCA |
| Address Line 2 | COLLAGE, |
| Address Line 3 | FARIDABAD, HARYANA 121006, INDIA |
| Consignee Name | BURTON MILL SOLUTIONS |
|---|---|
| Address Line 1 | FOUNTAIN INN, SC |
| Address Line 2 | 531 N. NELSON DRIVE |
| Address Line 3 | FOUNTAIN INN, SC 29644, USA |
| Notify Party Name | SIMONDS INTERNATIONAL LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | DBA BURTON MILL SOLUTIONS, |
| Address Line 2 | 950 INTERNATIONAL |
| Address Line 3 | WAY, SPRINGFIELD OR 97477 USA |
| Container Number | SEKU1555202 |
|---|---|
| Seal Number 1 | IN2059254 |
| Seal Number 1 | IN2059254 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 2in (00000802) |
| Container Type | 2CG0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | 01X20 FCL CNTR (S) S.T.C TOTAL 29 CASES (2801 PCS) SLITTING CUTTER MADE OF STEEL- 23 CASES (2735 PCS) INV NO. XXXXXXXXXXXXX DTD 31.01.2026 SBILL NO. 9752440 DTD 17.02.2026 GROSS WT: 7839.00 KGS NET WT: 7390.00 KGS SLITTING CUTTER MADE OF STEEL - 06 CASES (66 |
| Additional Cargo 1 | PCS) INV NO. XXXXXXXXXXXXX DTD 31.01.2026 SBILL NO. 9753850 DTD 17.02.2026 GROSS WT: 2098.00 KGS NET WT: 1945.00 KGS HS CODE: 82089090 IE CODE NO. 0515040258 FREIGHT: COLLECT |
| Marks and Numbers 1 | CASE NO. SIMONDS 01 TO 23 CASE NO. SIMONDS 24 TO 29 NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS |
| Marks and Numbers 2 | NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Norfolk, Virginia | 220 | 2023-04-01 |
| Newark, New Jersey | 177 | 2026-05-04 |
| New York, New York | 109 | 2024-08-03 |
| Los Angeles, California | 56 | 2026-04-07 |
| Tacoma, Washington | 56 | 2024-04-13 |
| Long Beach, California | 53 | 2026-01-24 |
| Charleston, South Carolina | 52 | 2026-05-07 |
| Miami, Florida | 51 | 2022-05-12 |
| Chester, Pennsylvania | 26 | 2025-01-23 |
| Boston, Massachusetts | 20 | 2019-07-11 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Bremerhaven Germany | 268 | 2024-05-22 |
| Stade Germany | 112 | 2023-07-01 |
| Qingdao China (Mainland) | 64 | 2024-08-31 |
| Anvers Belgium | 60 | 2025-01-23 |
| Puerto Cortes Honduras | 57 | 2018-09-08 |
| Pusan South Korea | 56 | 2026-04-07 |
| Cartagena Colombia | 49 | 2022-05-12 |
| Ningbo China (Mainland) | 33 | 2026-05-04 |
| Mundra India | 23 | 2026-05-07 |
| Shanghai China (Mainland) | 21 | 2023-10-10 |
Below are the top 10 company names and addresses for Simonds International that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SIMONDS INTERNATIONAL | 120 PERE MARQUETTE BIG RAPIDS MI 49301 US | 2023-01-06 | 155 |
| SIMONDS INTERNATIONAL | 7635 NATIONAL TURNPIKE, SUITE 180 LOUISVILLE KY UNITED STATES | 2021-07-31 | 43 |
| SIMONDS INTERNATIONAL FITCHBURG | 2015-08-22 | 42 | |
| SIMONDS INTERNATIONAL | 2023-08-01 | 42 | |
| SIMONDS INTERNATIONAL | 2021-01-22 | 40 | |
| SIMONDS INTERNATIONAL | 2019-08-30 | 38 | |
| SIMONDS INTERNATIONAL LLC | 2023-03-15 | 37 | |
| SIMONDS INTERNATIONAL | 2022-05-12 | 32 | |
| SIMONDS INTERNATIONAL CORP | 2017-11-28 | 29 | |
| SIMONDS INTERNATIONAL LLC | 2026-05-04 | 28 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Simonds International.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-01-24 | 15 | |
| 2024-01-24 | 1 | |
| 2023-11-02 | 1 | |
| 2023-11-02 | 1 | |
| 2022-05-12 | 38 | |
| 2022-02-01 | 1 | |
| 2020-12-08 | 1 | |
| 2020-06-13 | 1 | |
| 2018-09-08 | 32 | |
| 2018-09-08 | 24 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||