There are a total of 250 bills of lading on file for Simone Gatto SRL between November 5th, 2012 and April 30th, 2026.
Of those 250 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 6 were within the past 90 days.
| Total Records | 250 |
|---|---|
| Shipper Records | 254 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Nov 5th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | Apr 30th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 6 |
| Records in the Past Year | 16 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SIMONE GATTO SRL.
Below is a Sankey Diagram of the top 14 companies associated with Simone Gatto SRL, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 14 companies associated with Simone Gatto SRL in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| INTERNATIONAL FLAVORS & FRAGRANCES | May 2026 | 17,392 | 36 |
| GIVAUDAN FRAGRANCES CORPORATION | May 2026 | 22,275 | 17 |
| THE COCA-COLA COMPANY | May 2026 | 5,135 | 8 |
| FIRMENICH INCORPORATED | May 2026 | 14,218 | 3 |
| DOTERRA | May 2026 | 415 | 2 |
| SIGMA-ALDRICH CO LLC | May 2026 | 3,103 | 1 |
| PIEDA ALLIANCE LCC | Dec 2024 | 80 | 1 |
| LOREAL USA | May 2026 | 28,415 | 1 |
| LEE RIVER HOLDINGS LIMITED | Feb 2022 | 40 | 1 |
| IFF INC | May 2026 | 71,636 | 1 |
| GIVAUDAN CORP. | May 2026 | 2,016 | 1 |
| FIRMENICH INCORPORTATED | May 2026 | 127 | 1 |
| Feb 2024 | 2 | 1 | |
| DOTERRA ENTERPRISES | Jan 2026 | 179 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Simone Gatto SRL.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| SIMONA AMERICA INC | Dec 2025 | 367 | 0 |
| SIMONA AMERICA INDUSTRIES LLC | May 2026 | 260 | 18 |
| SIMONA V LLC | Jul 2025 | 252 | 0 |
| SIMONDS INTERNATIONAL | May 2026 | 871 | 10 |
| SIMONDS SAW LLC | Feb 2025 | 335 | 0 |
| SIMONE ACC. COLLECTION LTD | May 2026 | 4,112 | 39 |
| SIMONE ACCESORIES COLLECTION LTD | May 2026 | 548 | 4 |
| SIMONE ACCESSARY COLLECTION | May 2026 | 209 | 22 |
| SIMONE ACCESSORIES COLLECTION VIETNAM LTD | May 2026 | 2,457 | 35 |
| SIMONE ACCESSORIES COLLECTION VN LT | May 2026 | 390 | 4 |
| SIMONE INDUSTRY CO., LTD | May 2026 | 418 | 11 |
| SIMONE INTERNATIONAL TRADING INC | Nov 2025 | 1,942 | 0 |
| SIMONFURNITURE INTERNATIONAL INC | Mar 2023 | 3,188 | 0 |
| SIMONI PACKING | Mar 2026 | 108 | 1 |
| SIMONNET FEBVRE | May 2026 | 293 | 3 |
| SIMONTON WINDOWS AND DOORS | Sep 2025 | 106 | 0 |
| SIMONYAN INDUSTRIES, INC. | May 2026 | 2,712 | 42 |
| SIMONYAN KOHNLE LLC | May 2026 | 114 | 42 |
| SIMONYAN SWETNAM LLC | May 2026 | 66 | 17 |
| SIMPAC AMERICA | Mar 2026 | 170 | 1 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-27 | ACLUSA01252355 | PYMNIT106125463 | ATE64 | House Bill | PYMN | 9670597 | ATLANTIC SEA | 2026-03-26 | NEWARK, NEW JERSEY | ANVERS BELGIUM | 4 PKG | 195 KG | SIMONE GATTO | INTERNATIONAL FLAVORS & FRAGRANCES | INTERNATIONAL FLAVORS & FRAGRANCES | BERGAMOT OIL | |
| 2026-03-19 | ACLUSA01257761 | PYMNIT106228989 | ATS60 | House Bill | PYMN | 9670585 | ATLANTIC SAIL | 2026-03-18 | NEW YORK, NEW YORK | ANVERS BELGIUM | 3 PKG | 88 KG | Container Station | SIMONE GATTO | INTERNATIONAL FLAVORS & FRAGRANCES | INTERNATIONAL FLAVORS & FRAGRANCES | BERGAMOT OIL |
| 2026-02-28 | ACLUSA01243712 | PYMNIT105835787 | ASU67 | House Bill | PYMN | 9670585 | ATLANTIC SUN | 2026-02-27 | NEWARK, NEW JERSEY | ANVERS BELGIUM | 4 PKG | 222 KG | SIMONE GATTO | INTERNATIONAL FLAVORS & FRAGRANCES | INTERNATIONAL FLAVORS & FRAGRANCES | BERGAMOT OIL | |
| 2026-01-16 | ACLUSA01233465 | PYMNIT105694141 | ATE60 | House Bill | PYMN | 9670597 | ATLANTIC SEA | 2026-01-15 | NEWARK, NEW JERSEY | ANVERS BELGIUM | 4 PKG | 195 KG | House to House | SIMONE GATTO | INTERNATIONAL FLAVORS & FRAGRANCES | INTERNATIONAL FLAVORS & FRAGRANCES | ESSENCIAL OIL |
| Run Date | 2026-03-27 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-03-11 |
| Actual Arrival Date | 2026-03-26 |
| Trade Update Date | 2026-02-25 |
| Master BOL # | ACLUSA01252355 |
|---|---|
| House BOL # | PYMNIT106125535 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | PYMN |
| Voyage # | ATE64 |
| IMO # | 9670597 |
| Vessel Name | ATLANTIC SEA |
| Vessel Country | MT |
| Place of Receipt | ANTWERPEN |
| Foreign Port of Lading | ANVERS BELGIUM (42305) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 222 KG |
| Weight in KG | 222 KG |
| Quantity | 4 PKG |
| Volume | CM |
| Record Status | Amended Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
GCNU4858264 |
| Commodity Description |
JERRICANS ON PALLETLEMON OIL SFUMATRICE P RIMOFIOREHS CODE UN CLASS PG I IIMARINE POLLUTANTSHIPMENT FILED UNDER OUR SC AC PYMN AND HBL IT |
| Shipper Name | SIMONE GATTO |
|---|---|
| Address Line 1 | CONTRADA S BIAGIO |
| City | SAN PIER NICETO |
| Country Code | IT |
| Consignee Name | INTERNATIONAL FLAVORS & FRAGRANCES |
|---|---|
| Address Line 1 | 600 HIGHWAY 36 |
| City | HAZLET |
| State Province | NJ |
| Zip Code | 07730 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | INTERNATIONAL FLAVORS & FRAGRANCES |
|---|---|
| Address Line 1 | 600 HIGHWAY 36 |
| City | HAZLET |
| State Province | NJ |
| Zip Code | 07730 |
| Country Code | US |
| Container Number | GCNU4858264 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 2191097 |
| Seal Number 1 | 2191097 |
| Equipment Description Code | HV |
| Equipment Description | High Cube Van |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4400 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | JERRICANS ON PALLETLEMON OIL SFUMATRICE P RIMOFIOREHS CODE UN CLASS PG I IIMARINE POLLUTANTSHIPMENT FILED UNDER OUR SC AC PYMN AND HBL IT |
| Marks and Numbers 1 | PO 4504821244 |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 330113 | 00000000 | 0000000222 KG |
| Seq. No. | Code | Class | Code Qual. | Contact | Page No. | Flash Point Temp | Flash Point Temp Negative Ind | Flash Point Temp Unit | Desc |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 001 | UN1197 | 3 | U | 000 | EXTRACTS, LIQUID |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 126 | 2026-05-01 |
| New York, New York | 79 | 2026-03-19 |
| Charleston, South Carolina | 10 | 2021-11-29 |
| Jacksonville, Florida | 9 | 2025-08-11 |
| Savannah, Georgia | 9 | 2023-09-09 |
| Miami, Florida | 7 | 2022-12-08 |
| Long Beach, California | 6 | 2021-04-06 |
| Houston, Texas | 2 | 2021-08-21 |
| Port Everglades, Florida | 2 | 2014-01-06 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Anvers Belgium | 63 | 2026-05-01 |
| Stade Germany | 43 | 2016-07-11 |
| Bremerhaven Germany | 36 | 2022-11-03 |
| Le Havre France | 33 | 2023-10-20 |
| Genoa Italy | 33 | 2023-05-10 |
| La Spezia Italy | 18 | 2015-07-28 |
| Gioia Tauro Italy | 16 | 2023-09-09 |
| Freeport, Grand Bahama Island Bahamas | 7 | 2025-08-11 |
| Rotterdam Netherlands | 1 | 2014-03-25 |
Below are the top 10 company names and addresses for Simone Gatto SRL that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SIMONE GATTO SRL | C.DA SAN BIAGIO 98045 SAN PIER NICETO ME IT | 2025-08-11 | 13 |
| SIMONE GATTO SRL | C.DA SAN BIAGIO SAN PIER NICETO ME 98045 IT | 2020-10-07 | 41 |
| SIMONE GATTO SRL | 2021-12-31 | 38 | |
| SIMONE GATTO SRL | 2021-07-22 | 35 | |
| SIMONE GATTO | 2026-05-01 | 22 | |
| SIMONE GATTO SRL | 2025-04-05 | 21 | |
| SIMONE GATTO | 2022-09-28 | 16 | |
| SIMONE GATTO SRL | 2022-11-03 | 16 | |
| SIMONE GATTO SRL | 2022-01-24 | 9 | |
| SIMONE GATTO SRL | 2021-08-21 | 8 |
Below are the top 3 phone numbers on file for Simone Gatto SRL.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2023-10-20 | 3 | |
| 2023-10-20 | 1 | |
| 2023-05-29 | 1 |
Below are the top 1 email addresses on file for Simone Gatto SRL.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2023-05-29 | 3 |