There are a total of 548 bills of lading on file for Simone Accesories Collection Ltd between July 1st, 2013 and May 17th, 2026.
Of those 548 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 4 were within the past 90 days.
| Total Records | 548 |
|---|---|
| Shipper Records | 548 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Jul 1st, 2013 |
| Most Recent Shipment on File | May 17th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 4 |
| Records in the Past Year | 53 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SIMONE ACCESORIES COLLECTION LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 2 companies associated with Simone Accesories Collection Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 2 companies associated with Simone Accesories Collection Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| MICHAEL KORS (USA) INC. | May 2026 | 84,421 | 158 |
| COACH SERVICES, INC. | May 2026 | 9,721 | 11 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Simone Accesories Collection Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| SIMON SPENCER INC | Apr 2026 | 460 | 5 |
| SIMON WAI | Mar 2025 | 72 | 0 |
| SIMON WAREHOUSE INC | Jul 2024 | 5,329 | 0 |
| SIMONA AG | May 2026 | 634 | 15 |
| SIMONA AMERICA INC | Dec 2025 | 367 | 0 |
| SIMONA AMERICA INDUSTRIES LLC | May 2026 | 260 | 18 |
| SIMONA V LLC | Jul 2025 | 252 | 0 |
| SIMONDS INTERNATIONAL | May 2026 | 871 | 10 |
| SIMONDS SAW LLC | Feb 2025 | 335 | 0 |
| SIMONE ACC. COLLECTION LTD | May 2026 | 4,112 | 39 |
| SIMONE ACCESSARY COLLECTION | May 2026 | 209 | 22 |
| SIMONE ACCESSORIES COLLECTION VIETNAM LTD | May 2026 | 2,457 | 35 |
| SIMONE ACCESSORIES COLLECTION VN LT | May 2026 | 390 | 4 |
| SIMONE GATTO SRL | Apr 2026 | 250 | 6 |
| SIMONE INDUSTRY CO., LTD | May 2026 | 418 | 11 |
| SIMONE INTERNATIONAL TRADING INC | Nov 2025 | 1,942 | 0 |
| SIMONFURNITURE INTERNATIONAL INC | Mar 2023 | 3,188 | 0 |
| SIMONI PACKING | Mar 2026 | 108 | 1 |
| SIMONNET FEBVRE | May 2026 | 293 | 3 |
| SIMONTON WINDOWS AND DOORS | Sep 2025 | 106 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-19 | OOLU2165619719 | 1TUHZ | Regular Bill | OOLU | 9867841 | CMA CGM ARCTIC | 2026-03-18 | NEWARK, NEW JERSEY | VUNG TAU VIETNAM | 81 CTN | 452 KG | House to House | SIMONE ACCESORIES COLLECTION LTD | MICHAEL KORS (USA), INC. | MICHAEL KORS (USA), INC. | CTNS = PCS OF HANDBAG COMPANY NO. PLANT #. / SEASON : SPRING PO NO. STYLE NO. HTSUS NO. DESCRIPTION SSMV | |
| 2026-02-09 | OOLU2165448168 | 004E | Regular Bill | OOLU | 9945904 | COSCO SHIPPING CARNATIO | 2026-02-07 | LONG BEACH, CALIFORNIA | VUNG TAU VIETNAM | 162 CTN | 1,511 KG | House to House | SIMONE ACCESORIES COLLECTION LTD | MICHAEL KORS (USA), INC. | C - AIR INTERNATIONAL INC. | CTNS = PCS OF HANDBAG COMPANY NO. PLANT #., , / SEASON : SPRING PO NO. STYLE NO. HTSUS NO. DESCRIPTION | |
| 2026-02-02 | OOLU2164673458 | 003E | Regular Bill | OOLU | 9949780 | OOCL MAGNOLIA | 2026-01-31 | NEWARK, NEW JERSEY | VUNG TAU VIETNAM | 58 CTN | 286 KG | House to House | SIMONE ACCESORIES COLLECTION LTD | MICHAEL KORS (USA), INC. | MICHAEL KORS (USA), INC. | CTNS = PCS OF HANDBAG COMPANY NO. PLANT #. / SEASON : SPRING PO NO. STYLE NO. HTSUS NO. DESCRIPTION SGRABV | |
| 2026-01-19 | OOLU2163739169 | 1TUGZ | Regular Bill | OOLU | 9399222 | CMA CGM TITAN | 2026-01-17 | NEWARK, NEW JERSEY | VUNG TAU VIETNAM | 187 CTN | 1,425 KG | House to House | SIMONE ACCESORIES COLLECTION LTD | MICHAEL KORS (USA), INC. | MICHAEL KORS (USA), INC. | CTNS = PCS OF HANDBAG & WALLET COMPANY NO. PLANT #. / SEASON : SPRING PO NO. STYLE NO. HTSUS NO. DESCRIPTION | |
| Run Date | 2026-05-09 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-07 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-08 |
| Trade Update Date | 2026-04-29 |
| Master BOL # | OOLU2167692675 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 392447 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | OOLU |
| Voyage # | 037E |
| IMO # | 9785744 |
| Vessel Name | COSCO SHIPPING PEONY |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | HO CHI MINH |
| Foreign Port of Lading | VUNG TAU VIETNAM (55206) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 348 KG |
| Weight in KG | 348 KG |
| Quantity | 54 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
FBIU5159605 |
| Commodity Description |
54 CTNS = 214 PCS OF HANDBAG COMPANY NO. 1 PLANT #.05 / SEASON : SUMMER 26 PO NO. XXXXX NO. HTSUS NO. DESCRIPTION 0130050319026 30S6GTVT2L |
| Shipper Name | SIMONE ACCESORIES COLLECTION LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | 279 GYEONGSU-DAERO, UIWANG-SI |
| Address Line 2 | GYEONGGI-DO SEOUL |
| Address Line 3 | SOUTH KOREA |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 4771430 |
| Consignee Name | MICHAEL KORS (USA), INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | ONE MEADOWLANDS PLAZA |
| Address Line 2 | EAST RUTHERFORD NJ |
| Address Line 3 | UNITED STATES |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 4535550 |
| Notify Party Name | C - AIR INTERNATIONAL INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 2015 MANHATTAN BEACH BLVD SUITE 10 |
| Address Line 2 | REDONDO BEACH CA |
| Address Line 3 | UNITED STATES |
| Notify Party Name | MICHAEL KORS (USA), INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | ONE MEADOWLANDS PLAZA |
| Address Line 2 | EAST RUTHERFORD NJ |
| Address Line 3 | UNITED STATES |
| Container Number | FBIU5159605 |
|---|---|
| Seal Number 1 | OOLKVE0660 |
| Seal Number 1 | OOLKVE0660 |
| Equipment Description Code | R1 |
| Equipment Description | Mechanically refrigerated and heated |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45R1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | 54 CTNS = 214 PCS OF HANDBAG COMPANY NO. 1 PLANT #.05 / SEASON : SUMMER 26 PO NO. XXXXX NO. HTSUS NO. DESCRIPTION 0130050319026 30S6GTVT2L |
| Additional Cargo 1 | 4202.91.9030 100% COW LEATHER (HANDBAG) MK SEAL: 018990 OLL SEAL: OLLVN16917 HTS: 4202.91.9030 |
| Marks and Numbers 1 | SUPPLIER : SHIP TO : PLANT : PURCHASE ORDER NUMBER : GROUP NAME : STYLE NAME : STYLE NUMBER : |
| Marks and Numbers 2 | COLOR CODE : COLOR NAME : QUANTITY : COUNTRY OF ORIGIN : VIETNAM PORT OF DESTINATION |
| Marks and Numbers 3 | : CUSTOMER PO#: DC#: GROSS WEIGHT : ___ KGS CARTON DIMENSIONS : |
| Marks and Numbers 4 | ___ CM CARTON #. ___ OF___ |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 398 | 2026-05-15 |
| Los Angeles, California | 83 | 2023-11-06 |
| Newark, New Jersey | 31 | 2026-05-18 |
| New York, New York | 24 | 2015-09-30 |
| Savannah, Georgia | 12 | 2022-03-24 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Vung Tau Vietnam | 272 | 2026-05-18 |
| Yantian China (Mainland) | 134 | 2016-02-18 |
| Hong Kong Hong Kong | 105 | 2017-02-02 |
| Singapore Singapore | 22 | 2015-07-28 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 11 | 2025-02-21 |
| Shekou China (Mainland) | 3 | 2023-07-27 |
| Shanghai China (Mainland) | 1 | 2013-12-09 |
Below are the top 10 company names and addresses for Simone Accesories Collection Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SIMONE ACCESORIES COLLECTION LTD | 279 GYEONGSU-DAERO, UIWANG-SI GYEONGGI-DO SEOUL SOUTH KOREA 4771430 | 2026-05-09 | 249 |
| SIMONE ACCESORIES COLLECTION LTD | 279 GYEONGSU-DAERO, UIWANG-SI GYEONGGI-DO . SOUTH KOREA 4771430 | 2026-05-18 | 202 |
| SIMONE ACCESORIES COLLECTION LTD | 2015-10-23 | 34 | |
| SIMONE ACCESORIES COLLECTION LTD | 2015-09-02 | 24 | |
| SIMONE ACCESSOTIES COLLECTION LTD | 2016-01-05 | 24 | |
| SIMONE ACCESORIES COLLECTION LTD | 2013-10-29 | 7 | |
| SIMONE ACCESORIES COLLECTION LTD | 2015-10-14 | 2 | |
| SIMONE ACCESORIES COLLECTION LTD | 2014-03-11 | 1 | |
| SIMONE ACCESORIES COLLECTION LTD | 2014-02-08 | 1 | |
| SIMONE ACCESORIES COLLECTION LTD | 2013-08-05 | 1 |
Below are the top 4 phone numbers on file for Simone Accesories Collection Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2015-03-10 | 7 | |
| 2014-08-27 | 3 | |
| 2014-03-12 | 4 | |
| 2014-01-14 | 7 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||