There are a total of 4,112 bills of lading on file for Simone ACC. Collection Ltd between October 22nd, 2012 and May 21st, 2026.
Of those 4,112 bills of lading, 23 were within the past 30 days and 39 were within the past 90 days.
| Total Records | 4,112 |
|---|---|
| Shipper Records | 4,154 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 1 |
| First Shipment on File | Oct 22nd, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 23 |
| Records in Last 90 Days | 39 |
| Records in the Past Year | 208 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SIMONE ACC. COLLECTION LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 13 companies associated with Simone ACC. Collection Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 13 companies associated with Simone ACC. Collection Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| MICHAEL KORS (USA) INC. | May 2026 | 84,421 | 795 |
| MARC JACOBS INTERNATIONAL LLC | Apr 2026 | 2,182 | 97 |
| COACH SERVICES, INC. | May 2026 | 9,721 | 48 |
| MICHAEL KORS CANADA HOLDINGS LIMITE | May 2026 | 2,125 | 47 |
| SHINOLA DETROIT LLC | May 2026 | 374 | 32 |
| PIPES & SHAW LLC | May 2026 | 256 | 14 |
| ANONX INC | Feb 2026 | 28 | 10 |
| RALPH LAUREN CORP | May 2026 | 62,761 | 7 |
| MICHAEL KORS | Mar 2026 | 1,658 | 4 |
| USPA ACCESSORIES LLC | May 2026 | 1,695 | 2 |
| WE-AR | Dec 2024 | 13 | 1 |
| SHINOLA | Jan 2026 | 13 | 1 |
| RALPH LAUREN CANADA LP | May 2026 | 11,681 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Simone ACC. Collection Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| SIMON SINTERLUTIONS GMBH&CO.KG | May 2026 | 204 | 12 |
| SIMON SPENCER INC | Apr 2026 | 460 | 5 |
| SIMON WAI | Mar 2025 | 72 | 0 |
| SIMON WAREHOUSE INC | Jul 2024 | 5,329 | 0 |
| SIMONA AG | May 2026 | 634 | 15 |
| SIMONA AMERICA INC | Dec 2025 | 367 | 0 |
| SIMONA AMERICA INDUSTRIES LLC | May 2026 | 260 | 18 |
| SIMONA V LLC | Jul 2025 | 252 | 0 |
| SIMONDS INTERNATIONAL | May 2026 | 871 | 10 |
| SIMONDS SAW LLC | Feb 2025 | 335 | 0 |
| SIMONE ACCESORIES COLLECTION LTD | May 2026 | 548 | 4 |
| SIMONE ACCESSARY COLLECTION | May 2026 | 209 | 22 |
| SIMONE ACCESSORIES COLLECTION VIETNAM LTD | May 2026 | 2,457 | 35 |
| SIMONE ACCESSORIES COLLECTION VN LT | May 2026 | 390 | 4 |
| SIMONE GATTO SRL | Apr 2026 | 250 | 6 |
| SIMONE INDUSTRY CO., LTD | May 2026 | 418 | 11 |
| SIMONE INTERNATIONAL TRADING INC | Nov 2025 | 1,942 | 0 |
| SIMONFURNITURE INTERNATIONAL INC | Mar 2023 | 3,188 | 0 |
| SIMONI PACKING | Mar 2026 | 108 | 1 |
| SIMONNET FEBVRE | May 2026 | 293 | 3 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-21 | WHLC039GX17144 | VLCGVLCG26031042 | 2509E | House Bill | VLCG | 9447873 | TUBUL | 2026-05-20 | NEWARK, NEW JERSEY | ALL OTHER VIET NAM PORTS | 223 CTN | 2,362 K | Pier to Pier | SIMONE ACC. COLLECTION LTD | PIPES SHAW LLC | HANDBAGS . . | |
| 2026-05-19 | MEDUR7268572 | 615A | Simple BOL FROB | MEDU | 9401104 | MSC SOLA | 2026-05-16 | SEATTLE, WASHINGTON | VUNG TAU VIETNAM | 232 CTN | 1,540 K | House to House | SIMONE ACC. COLLECTION LTD. | RALPH LAUREN CANADA, LP | MAERSK CUSTOMS SERVICES | BODY COW SUEDE TRIM,COW LEATHER LINING - BODY : 100% COW SUEDE TRIM : 100% COW LEATHER LIN ING : 100% POLYESTER HANDBAG BODY: 10... | |
| 2026-05-18 | HDMUPN1M64096201 | 0041E | Regular Bill | HDMU | 9741372 | ONE BLUE JAY | 2026-05-16 | LONG BEACH, CALIFORNIA | VUNG TAU VIETNAM | 89 CTN | 652 KG | Pier to Pier | SIMONE ACC. COLLECTION | MICHAEL KORS USA INC | C-AIR INTERNATIONAL INC. | 100% COW LEATHER HANDBAG SHIPPER LOAD AND COUNT | |
| 2026-05-18 | HDMUPN1M13268200 | 0041E | Regular Bill | HDMU | 9741372 | ONE BLUE JAY | 2026-05-16 | LONG BEACH, CALIFORNIA | VUNG TAU VIETNAM | 623 CTN | 6,062 KG | Pier to Pier | SIMONE ACC. COLLECTION (CAMBODIA) C | MICHAEL KORS USA INC | C-AIR INTERNATIONAL INC. | 100% COW LEATHER HANDBAG SHIPPER LOAD AND COUNT | |
| Run Date | 2026-05-22 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-18 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-21 |
| Trade Update Date | 2026-04-24 |
| Master BOL # | HDMUPN1M84130501 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | HDMU |
| Voyage # | 0077E |
| IMO # | 9468310 |
| Vessel Name | ONE ARCADIA |
| Vessel Country | KY |
| Place of Receipt | PHNOM PENH, CAMBO |
| Foreign Port of Lading | VUNG TAU VIETNAM (55206) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 632 KG |
| Weight in KG | 632 KG |
| Quantity | 63 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TGBU5885842 |
| Commodity Description |
HANDBAG, 53.5% PU, 46.5% POLYESTER HANDBAG SHIPPER LOAD AND COUNT |
| Shipper Name | SIMONE ACC. COLLECTION (CAMBODIA) |
|---|---|
| Address Line 1 | CO.,LTD NATIONAL ROAD 4, PHUM KONTO |
| Address Line 2 | RK CHERNG, SANGKAT KONTORK, KHAN KO |
| Address Line 3 | MBOL, PHNOM PENH, CAMBODI 855 |
| Consignee Name | MICHAEL KORS USA INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 11 WEST 42ND STREET, 20TH FLOOR, NE |
| Address Line 2 | W YORK, NY 10036 MK LOGISTICS DEPAR |
| Address Line 3 | TMENT TEL 201-806-8663 N 10036 |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | T: F: |
| Notify Party Name | C-AIR INTERNATIONAL INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 2015 MANHATTAN BEACH BLVD SUITE#108 |
| Address Line 2 | REDONDO BEACH, CA 90278 MAE ROMERO |
| Address Line 3 | TEL 310-695-3433 C-AIR- 90278 |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | T: F: |
| Container Number | TGBU5885842 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 015797 |
| Seal Number 1 | 015797 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | HANDBAG, 53.5% PU, 46.5% POLYESTER HANDBAG SHIPPER LOAD AND COUNT |
| Marks and Numbers 1 | SUPPLIER SHIP TO PL ANT PURCHASE ORDER N UMBER GROUP NAME STY LE NAME STYLE NUMBER COLOR CODE COLOR NA ME QUANTITY COUNTRY OF ORIGIN PORT OF DE SINATION GROSS WEIGHT |
| Marks and Numbers 2 | NET WEIGHT |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 420222 | 00012638 | 0000000632 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 1,949 | 2026-05-22 |
| Long Beach, California | 1,321 | 2026-05-18 |
| Newark, New Jersey | 469 | 2026-05-21 |
| New York, New York | 198 | 2024-12-13 |
| Savannah, Georgia | 87 | 2025-08-07 |
| Tacoma, Washington | 56 | 2026-05-11 |
| Seattle, Washington | 25 | 2026-05-19 |
| Norfolk, Virginia | 3 | 2023-07-11 |
| Jacksonville, Florida | 2 | 2020-12-04 |
| Charleston, South Carolina | 1 | 2024-03-19 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Vung Tau Vietnam | 2,332 | 2026-05-22 |
| Hong Kong Hong Kong | 711 | 2025-08-13 |
| Yantian China (Mainland) | 570 | 2025-12-19 |
| All Other Viet Nam Ports | 156 | 2026-05-21 |
| Singapore Singapore | 105 | 2025-10-11 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 45 | 2025-02-25 |
| Thanh Pho Ho Chi Minh Vietnam | 42 | 2018-01-15 |
| Shekou China (Mainland) | 34 | 2025-09-02 |
| Pusan South Korea | 29 | 2025-04-18 |
| Tanjung Pelepas Malaysia | 24 | 2015-02-13 |
Below are the top 10 company names and addresses for Simone ACC. Collection Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SIMONE ACC. COLLECTION LTD | 279, GYEONGSU-DAERO, UIWANG-SI GYEO NGGI-DO, KOREA AS SHIPPER SIMONE AC CESSORIES COLLECTION VIET 084 | 2026-04-30 | 65 |
| SIMONE ACC. COLLECTION LTD | 279, GYEONGSU-DAERO, UIWANG-SI GYEO NGGI-DO, KOREA O B SIMONE ACCESSOR IES COLLECTION VIETNAM TG 084 | 2026-05-22 | 12 |
| SIMONE ACC. COLLECTION LTD | 2025-06-13 | 9 | |
| SIMONE ACC. COLLECTION LTD | 2025-06-30 | 3 | |
| SIMONE ACC. COLLECTION LTD | 2026-05-21 | 3 | |
| SIMONE ACC. COLLECTION LTD | 2026-01-09 | 1 | |
| SIMONE ACC. COLLECTION LTD | 2026-01-19 | 1 | |
| SIMONE ACC. COLLECTION LTD | 2024-12-13 | 878 | |
| SIMONE ACC. COLLECTION (CAMBODIA) C | 2024-07-18 | 292 | |
| SIMONE ACC. COLLECTION LTD | 2018-08-01 | 177 |
Below are the top 7 phone numbers on file for Simone ACC. Collection Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-15 | 131 | |
| 2019-11-21 | 24 | |
| 2019-05-21 | 3 | |
| 2018-08-01 | 1 | |
| 2014-04-09 | 15 | |
| 2013-07-16 | 16 | |
| 2013-04-09 | 2 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||