There are a total of 209 bills of lading on file for Simone Accessary Collection between December 20th, 2012 and May 12th, 2026.
Of those 209 bills of lading, 11 were within the past 30 days and 22 were within the past 90 days.
| Total Records | 209 |
|---|---|
| Shipper Records | 209 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Dec 20th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 12th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 11 |
| Records in Last 90 Days | 22 |
| Records in the Past Year | 80 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SIMONE ACCESSARY COLLECTION.
Below is a Sankey Diagram of the top 1 companies associated with Simone Accessary Collection, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 1 companies associated with Simone Accessary Collection in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| MICHAEL KORS (USA) INC. | May 2026 | 84,421 | 207 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Simone Accessary Collection.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| SIMON WAI | Mar 2025 | 72 | 0 |
| SIMON WAREHOUSE INC | Jul 2024 | 5,329 | 0 |
| SIMONA AG | May 2026 | 634 | 15 |
| SIMONA AMERICA INC | Dec 2025 | 367 | 0 |
| SIMONA AMERICA INDUSTRIES LLC | May 2026 | 260 | 18 |
| SIMONA V LLC | Jul 2025 | 252 | 0 |
| SIMONDS INTERNATIONAL | May 2026 | 871 | 10 |
| SIMONDS SAW LLC | Feb 2025 | 335 | 0 |
| SIMONE ACC. COLLECTION LTD | May 2026 | 4,112 | 39 |
| SIMONE ACCESORIES COLLECTION LTD | May 2026 | 548 | 4 |
| SIMONE ACCESSORIES COLLECTION VIETNAM LTD | May 2026 | 2,457 | 35 |
| SIMONE ACCESSORIES COLLECTION VN LT | May 2026 | 390 | 4 |
| SIMONE GATTO SRL | Apr 2026 | 250 | 6 |
| SIMONE INDUSTRY CO., LTD | May 2026 | 418 | 11 |
| SIMONE INTERNATIONAL TRADING INC | Nov 2025 | 1,942 | 0 |
| SIMONFURNITURE INTERNATIONAL INC | Mar 2023 | 3,188 | 0 |
| SIMONI PACKING | Mar 2026 | 108 | 1 |
| SIMONNET FEBVRE | May 2026 | 293 | 3 |
| SIMONTON WINDOWS AND DOORS | Sep 2025 | 106 | 0 |
| SIMONYAN INDUSTRIES, INC. | May 2026 | 2,712 | 42 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-13 | COSU6446652160 | 069E | Regular Bill | COSU | 9622590 | OOCL BRUSSELS | 2026-05-12 | LONG BEACH, CALIFORNIA | 57010 | 125 CTN | 1,237 KG | House to House | SIMONE ACCESSARY COLLECTION | MICHAEL KORS (USA), INC. | C-AIR INTERNATIONAL, INC. | 89.4% PVC, 9.6% POLYESTER, 1% POLYURETHANE TO TE (GROUP :BEDF | |
| 2026-05-13 | COSU6446652190 | 069E | Regular Bill | COSU | 9622590 | OOCL BRUSSELS | 2026-05-12 | LONG BEACH, CALIFORNIA | 57010 | 564 CTN | 5,007 KG | House to House | SIMONE ACCESSARY COLLECTION | MICHAEL KORS (USA), INC. | C-AIR INTERNATIONAL, INC. | 100% COW LEATHER HANDBAG (GROUP :ROSEMARY);60 % POLYURETHANE, | |
| 2026-05-13 | COSU6446652080 | 069E | Regular Bill | COSU | 9622590 | OOCL BRUSSELS | 2026-05-12 | LONG BEACH, CALIFORNIA | 57010 | 753 CTN | 5,544 KG | House to House | SIMONE ACCESSARY COLLECTION | MICHAEL KORS (USA), INC. | C-AIR INTERNATIONAL, INC. | 100% COW LEATHER HANDBAG, GROUP :JET SET, COL OR NAME : BLACK | |
| 2026-05-12 | COSU6446969360 | 076E | Regular Bill | COSU | 9695157 | CSCL INDIAN OCEAN | 2026-05-10 | LONG BEACH, CALIFORNIA | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 586 CTN | 5,047 KG | House to House | SIMONE ACCESSARY COLLECTION | MICHAEL KORS (USA), INC. | C-AIR INTERNATIONAL, INC. | 100% COW LEATHER HANDBAG (GROUP :LAILA);89.4% PVC, 9.6% POLY | |
| Run Date | 2026-05-13 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-11 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-12 |
| Trade Update Date | 2026-05-06 |
| Master BOL # | COSU6446770310 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 550835 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | COSU |
| Voyage # | 069E |
| IMO # | 9622590 |
| Vessel Name | OOCL BRUSSELS |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | JAKARTA |
| Foreign Port of Lading | 57010 |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 4029 KG |
| Weight in KG | 4,029 KG |
| Quantity | 631 CTN |
| Volume | 61 CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TIIU4939460 |
| Commodity Description |
100% COW LEATHER TOTE, GROUP :CHRISTINA, P.O. NO.: XXXXXXXXXX |
| Shipper Name | SIMONE ACCESSARY COLLECTION |
|---|---|
| Address Line 1 | JL. BAROKAH RT.002/RW.011 DESA WAN |
| Address Line 2 | BOGOR JAWA BARAT 16100 |
| Address Line 3 | INDONESIA |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 8673005 |
| Consignee Name | MICHAEL KORS (USA), INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 12TH FLOOR 1 MEADOWLANDS PLAZA |
| Address Line 2 | EAST RUTHERFORD NJ 07073 |
| Address Line 3 | UNITED STATES |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 8068663 |
| Notify Party Name | C-AIR INTERNATIONAL, INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | SUITE 108 2015 MANHATTAN BEACH BOUL |
| Address Line 2 | REDONDO BEACH CA 90278 |
| Address Line 3 | UNITED STATES |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 6953434 |
| Notify Party Name | MICHAEL KORS (USA), INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 12TH FLOOR 1 MEADOWLANDS PLAZA |
| Address Line 2 | EAST RUTHERFORD NJ 07073 |
| Address Line 3 | UNITED STATES |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 8068663 |
| Container Number | TIIU4939460 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 31476844 |
| Seal Number 1 | 31476844 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | 100% COW LEATHER TOTE, GROUP :CHRISTINA, P.O. NO.: XXXXXXXXXX |
| Marks and Numbers 1 | SUPPLIER : SHIP TO : PLANT : PO# : GROUP : STYLE : STYLE # : COLOR # : |
| Marks and Numbers 2 | COLOR : QUANTITY : PCS COUNTRY OF ORIGIN : INDONESIA PORT OF DESTINATION : |
| Marks and Numbers 3 | GROSS WEIGHT : KGS CARTON DIMENSIONS : X X CM CARTON : _______ OF________ |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 420221 | 00000000 | 0000000000 |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 146 | 2026-05-13 |
| Los Angeles, California | 44 | 2026-04-07 |
| Newark, New Jersey | 19 | 2026-04-27 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Kaohsiung China (Taiwan) | 146 | 2026-05-12 |
| Singapore Singapore | 24 | 2026-04-27 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 22 | 2026-03-18 |
| 10 | 2026-05-13 | |
| Ningbo China (Mainland) | 3 | 2026-03-20 |
| Yangshan China (Mainland) | 3 | 2025-12-25 |
| Shanghai China (Mainland) | 1 | 2025-06-03 |
Below are the top 4 company names and addresses for Simone Accessary Collection that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SIMONE ACCESSARY COLLECTION | JL. BAROKAH RT.002 RW.011 DESA WAN BOGOR JAWA BARAT 16100 INDONESIA 8673005 | 2026-05-13 | 203 |
| SIMONE ACCESSARY COLLECTION | JL.RAYA CICADAS RT.003 004 DS.CICAD BOGOR JAWA BARAT 16964 INDONESIA 8673006 | 2023-10-28 | 4 |
| SIMONE ACCESSARY COLLECTION | 2012-12-25 | 1 | |
| SIMONE ACCESSARY COLLECTION | 2013-03-23 | 1 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||