There are a total of 360 bills of lading on file for Stronghold Products Inc. between November 6th, 2012 and March 19th, 2026.
Of those 360 bills of lading, 0 were within the past 30 days and 1 were within the past 90 days.
| Total Records | 360 |
|---|---|
| Shipper Records | 360 |
| Consignee Records | 1 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Nov 6th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | Mar 19th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 0 |
| Records in Last 90 Days | 1 |
| Records in the Past Year | 9 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for STRONGHOLD PRODUCTS INC..
Below is a Sankey Diagram of the top 7 companies associated with Stronghold Products Inc., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 7 companies associated with Stronghold Products Inc. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| CRESTWARE | Jun 2025 | 666 | 26 |
| AMERICAN METALCRAFT, INC. | Sep 2025 | 2,881 | 17 |
| CFS BRANDS, LLC | May 2026 | 1,678 | 12 |
| BROWNE USA | May 2026 | 772 | 12 |
| THE SAM TELL COMPANIES | May 2026 | 142 | 11 |
| BROWNE GROUP INC | May 2026 | 485 | 9 |
| BROWNE&CO LTD | May 2025 | 730 | 4 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Stronghold Products Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| STRONG HEALTH INTERNATIONAL LIMITED | May 2026 | 142 | 6 |
| STRONG INDUSTRIAL CO., LTD. | Apr 2026 | 1,322 | 13 |
| STRONG INTERNATIONAL TRADING INC. | May 2026 | 212 | 14 |
| STRONG LUMEN OPTO CO.,LTD. | May 2026 | 107 | 1 |
| STRONG MAN SAFETY PRODUCTS CORP. | May 2026 | 704 | 12 |
| STRONG MEDICAL PARTNERS, LLC | Apr 2025 | 1,715 | 0 |
| STRONG PRODUCT PARTNERS LLC | May 2026 | 258 | 35 |
| STRONG PROGRESS GARMENT FACTORY | Oct 2023 | 344 | 0 |
| STRONG WAY INDUSTRIAL CO LTD | May 2026 | 912 | 11 |
| STRONG YUN INDUSTRIAL CO., LTD. | May 2026 | 844 | 15 |
| STRONGHOLD TRADING LLC | May 2026 | 369 | 15 |
| STRONGKING TECHNOLOGY | May 2026 | 143 | 14 |
| STRONGTREE PRODUCTS | May 2026 | 400 | 7 |
| STRONGWELL METALTECH LIMITED | May 2026 | 306 | 14 |
| STRONKIN ELECTRONICS CO., LTD | Mar 2026 | 191 | 1 |
| STROOPWAFEL & CO | Mar 2026 | 968 | 1 |
| STROS-SEDLCANSKE STROJIRNY, A.S. | May 2026 | 681 | 9 |
| STROTTMAN INTERNATIONAL INC | May 2026 | 1,106 | 47 |
| STROUD IMPORT CO LTD | May 2026 | 160 | 16 |
| STRUC-TUBE LTEE | Nov 2021 | 268 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025-12-22 | MAEU260990772 | GLVVGL2510048908 | 548E | House FROB | GLVV | 9166792 | SKAGEN MAERSK | 2025-12-21 | TACOMA, WASHINGTON | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 1,094 CTN | 14,980 KG | Container Yard | STRONGHOLD PRODUCTS INC. | BROWNE GROUP INC. | BROWNE GROUP INC. | KITCHENWARE |
| 2025-10-30 | ONEYTPEF77789700 | EXDO6810967412 | 244E | House Bill | EXDO | 9337482 | YM UNIFORM | 2025-10-29 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHILONG CHINA (TAIWAN) | 164 CTN | 1,461 KG | Container Yard | STRONGHOLD PRODUCTS INC. | ROLL N' GRIP PLUS HOLDER HTS: MAT SERVICE X BLACK HTS: | ||
| 2025-09-27 | EGLV001500317452 | BSVVBMS2509004 | 0153E | House FROB | BSVV | 9300386 | EVER SHINE | 2025-09-26 | TACOMA, WASHINGTON | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 1,016 CTN | 14,095 KG | Container Yard | STRONGHOLD PRODUCTS INC. | BROWNE GROUP INC. | BROWNE GROUP INC. | KITCHENWARE |
| 2025-09-20 | WHLC001FX31845 | SPAISPAE1406049 | 2531E | House Bill | SPAI | 9450399 | PRAGUE EXPRESS | 2025-09-19 | NEWARK, NEW JERSEY | TAIBEI CHINA (TAIWAN) | 410 CTN | 1,665 K | Pier to Pier | STRONGHOLD PRODUCTS INC. | THE SAM TELL COMPANIES | KITCHENWARE HS CODE . SCAC CODE SPAI A MS B/L SPAE | |
| Run Date | 2026-01-09 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-01-06 |
| Actual Arrival Date | 2026-01-08 |
| Trade Update Date | 2025-12-11 |
| Master BOL # | ONEYTPEF95107500 |
|---|---|
| House BOL # | EXDO6810973582 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | EXDO |
| Voyage # | 074E |
| IMO # | 9462706 |
| Vessel Name | YM UBIQUITY |
| Vessel Country | TW |
| Place of Receipt | KEELUNG |
| Foreign Port of Lading | SHILONG CHINA (TAIWAN) (58301) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 1670 KG |
| Weight in KG | 1,670 KG |
| Quantity | 200 CTN |
| Volume | 7 CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TRHU8217840 |
| Commodity Description |
ROLL N' GRIP PLUS HOLDER HTS: MAT SERVICE X BLACK HTS: |
| Shipper Name | STRONGHOLD PRODUCTS INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 6F-1,NO.345,CHUNGHO RD., |
| Address Line 2 | YONGHE DIST., |
| Address Line 3 | NEW TAIPEI CITY 234 TW |
| Container Number | TRHU8217840 |
|---|---|
| Seal Number 1 | TW52984AC |
| Seal Number 1 | TW52984AC |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | ROLL N' GRIP PLUS HOLDER HTS: |
| Cargo Description 2 | MAT SERVICE X BLACK HTS: |
| Marks and Numbers 1 | C.F.S.P. 6469904 MADE IN TAIWAN C/NO. G.W. KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 158 | 2026-01-09 |
| Tacoma, Washington | 68 | 2025-12-22 |
| Long Beach, California | 68 | 2024-12-05 |
| Newark, New Jersey | 37 | 2026-03-20 |
| Seattle, Washington | 10 | 2021-04-29 |
| Oakland, California | 7 | 2025-06-18 |
| New York, New York | 7 | 2014-09-17 |
| Houston, Texas | 3 | 2023-09-04 |
| Savannah, Georgia | 2 | 2022-12-13 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Kaohsiung China (Taiwan) | 243 | 2025-09-27 |
| Shilong China (Taiwan) | 62 | 2026-01-09 |
| Taibei China (Taiwan) | 34 | 2026-03-20 |
| Hong Kong Hong Kong | 13 | 2015-12-17 |
| Ningbo China (Mainland) | 3 | 2025-12-22 |
| Pusan South Korea | 2 | 2020-01-14 |
| China (Taiwan) | 1 | 2023-11-30 |
| All Other China (Taiwan) Ports | 1 | 2016-09-01 |
| Yantian China (Mainland) | 1 | 2014-09-17 |
Below are the top 10 company names and addresses for Stronghold Products Inc. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| STRONGHOLD PRODUCTS INC. | 6F-1, NO.345 CHUNG-HO ROAD, YUNG-HO DIST NEW TAIPEI CITY TW | 2025-06-18 | 27 |
| STRONGHOLD PRODUCTS INC. | 6F-1,NO.345,CHUNGHO RD., YONGHE DIST., NEW TAIPEI CITY 234 TW | 2026-01-09 | 24 |
| STRONGHOLD PRODUCTS INC. | 2026-03-20 | 10 | |
| STRONGHOLD PRODUCTS INC. | 2025-06-09 | 1 | |
| STRONGHOLD PRODUCTS INC. | 2025-12-22 | 1 | |
| STRONGHOLD PRODUCTS INC. | 2025-09-27 | 1 | |
| STRONGHOLD PRODUCTS INC. | 2022-05-11 | 66 | |
| STRONGHOLD PRODUCTS INC | 2022-02-01 | 58 | |
| STRONGHOLD PRODUCTS INC. | 2024-07-27 | 31 | |
| STRONGHOLD PRODUCTS INCORPORATION | 2018-10-15 | 22 |
Below are the top 2 phone numbers on file for Stronghold Products Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2023-11-30 | 3 | |
| 2023-11-30 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||