There are a total of 143 bills of lading on file for Strongking Technology between July 24th, 2020 and May 22nd, 2026.
Of those 143 bills of lading, 8 were within the past 30 days and 14 were within the past 90 days.
| Total Records | 143 |
|---|---|
| Shipper Records | 123 |
| Consignee Records | 77 |
| Notify Party Records | 4 |
| First Shipment on File | Jul 24th, 2020 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 8 |
| Records in Last 90 Days | 14 |
| Records in the Past Year | 85 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for STRONGKING TECHNOLOGY.
Below is a Sankey Diagram of the top 19 companies associated with Strongking Technology, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 19 companies associated with Strongking Technology in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| SHOWPRO TRADEINC | Feb 2026 | 74 | 20 |
| LONGTOP TECHNOLOGY COMPANY LTD | Sep 2022 | 14 | 11 |
| TEGIS TRADING INC | Apr 2026 | 24 | 9 |
| ZENDURE USA INC. | Sep 2023 | 13 | 6 |
| XIANG LONG TRADING INC | Mar 2026 | 202 | 6 |
| WANLIHANG TRADING | May 2026 | 539 | 6 |
| May 2026 | 6 | 3 | |
| IMC PRO INTERNATIONAL | May 2026 | 1,525 | 3 |
| May 2026 | 3 | 3 | |
| CAGUAS TRADE CORP | May 2026 | 23 | 3 |
| BLACKLIST WATCH | May 2026 | 47 | 2 |
| SHENZHEN LONGTOP TECHNOLOGY CO.,LTD | Jan 2022 | 12 | 1 |
| Dec 2022 | 1 | 1 | |
| LEGEND GROWERS LLC | May 2026 | 71 | 1 |
| Dec 2023 | 1 | 1 | |
| EVE POWER CO.,LTD | May 2026 | 300 | 1 |
| BLUETTI POWER INC | May 2026 | 1,567 | 1 |
| APEX GLOBAL LOGISTICS USA | May 2026 | 4,299 | 1 |
| AMAZON ONT | May 2026 | 3,506 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Strongking Technology.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| STRONG INTERNATIONAL TRADING INC. | May 2026 | 212 | 14 |
| STRONG LUMEN OPTO CO.,LTD. | May 2026 | 107 | 1 |
| STRONG MAN SAFETY PRODUCTS CORP. | May 2026 | 704 | 12 |
| STRONG MEDICAL PARTNERS, LLC | Apr 2025 | 1,715 | 0 |
| STRONG PRODUCT PARTNERS LLC | May 2026 | 258 | 35 |
| STRONG PROGRESS GARMENT FACTORY | Oct 2023 | 344 | 0 |
| STRONG WAY INDUSTRIAL CO LTD | May 2026 | 912 | 11 |
| STRONG YUN INDUSTRIAL CO., LTD. | May 2026 | 844 | 15 |
| STRONGHOLD PRODUCTS INC. | Mar 2026 | 360 | 1 |
| STRONGHOLD TRADING LLC | May 2026 | 369 | 15 |
| STRONGTREE PRODUCTS | May 2026 | 400 | 7 |
| STRONGWELL METALTECH LIMITED | May 2026 | 306 | 14 |
| STRONKIN ELECTRONICS CO., LTD | Mar 2026 | 191 | 1 |
| STROOPWAFEL & CO | Mar 2026 | 968 | 1 |
| STROS-SEDLCANSKE STROJIRNY, A.S. | May 2026 | 681 | 9 |
| STROTTMAN INTERNATIONAL INC | May 2026 | 1,106 | 47 |
| STROUD IMPORT CO LTD | May 2026 | 160 | 16 |
| STRUC-TUBE LTEE | Nov 2021 | 268 | 0 |
| STRUCTUBE | May 2026 | 3,097 | 64 |
| STRUCTURAL CONCEPTS | May 2026 | 323 | 5 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-09 | EGLV149601531434 | EVHL26031248 | 1351E | House Bill | EVHL | 9728942 | TAURUS | 2026-05-08 | NEWARK, NEW JERSEY | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 753 CTN | 24,177 KG | House to House | STRONGKING TECHNOLOGY | CLOUD DATAS SERVICE INC | CLOUD DATAS SERVICE INC | LITHIUM ION BATTERIES UN3480 CLASS9 NON DG :BATTERY CHARGER CELL COVER |
| 2026-05-08 | EGLV146600279559 | EVHL26041114 | 0018E | House Bill | EVHL | 9850599 | EVER FUTURE | 2026-05-06 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 288 CTN | 19,613 KG | House to House | STRONGKING TECHNOLOGY | INNER MONGOLIA INTERNATIONAL TRADE | INNER MONGOLIA INTERNATIONAL TRADE | LITHIUM ION BATTERIES UN3480 CLASS9 |
| 2026-05-07 | ZIMUSHH32107888 | EVHL26040351 | 15E | House Bill | EVHL | 9954175 | NESTOS | 2026-05-06 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 248 CTN | 2,384 KG | Container Yard | STRONGKING TECHNOLOGY | LEGEND GROWERS LLC | LEGEND GROWERS LLC | TIMEPHORIA ALTERA BLURRING LIP TINT GLOSSPOP PI PAWPAW BLURRING LIP VELVET GLOSSPOPPI PUR RFECT COVER PORE BLURRING POWDER FOUND... |
| 2026-05-01 | EGLV146600248122 | EVHL26040586 | 006E | House Bill | EVHL | 9935375 | EVER MAGUS | 2026-04-30 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 288 CTN | 19,613 KG | House to House | STRONGKING TECHNOLOGY | CAGUAS TRADE CORP | CAGUAS TRADE CORP | LITHIUM ION BATTERIES UN NO CLASS |
| Run Date | 2026-05-14 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-11 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-12 |
| Trade Update Date | 2026-04-24 |
| Master BOL # | EGLV149602207720 |
|---|---|
| House BOL # | EVHL26041563 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | EVHL |
| Voyage # | 007E |
| IMO # | 9935363 |
| Vessel Name | EVER MAGIC |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | YANTIAN |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 26913 KG |
| Weight in KG | 26,913 KG |
| Quantity | 384 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
EITU1564586 |
| Commodity Description |
LITHIUM ION BATTERIES UN3480 CLASS9 NON DG:S OLAR CHARGE INVERTER |
| Shipper Name | STRONGKING TECHNOLOGY CO.,LIMITED |
|---|---|
| Address Line 1 | FLAT/RM 1303 13/F CHEONG TAIBUILDIN |
| Address Line 2 | G NO.287-289 RECLAMATION,KL,CN |
| Consignee Name | CLOUD DATAS SERVICE INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 37-07 82ND ST FLUSHING,NY 11372RCCO |
| Address Line 2 | NTINENTALLOGISTICSLLC@GMAIL.COM,NY, |
| Address Line 3 | NY 11372,US |
| Container Number | EITU1564586 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EMCVAK5244 |
| Seal Number 1 | EMCVAK5244 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | LITHIUM ION BATTERIES UN3480 CLASS9 NON DG:S OLAR CHARGE INVERTER |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 76 | 2026-05-23 |
| Long Beach, California | 40 | 2026-05-07 |
| Savannah, Georgia | 15 | 2026-04-29 |
| Newark, New Jersey | 6 | 2026-05-09 |
| Seattle, Washington | 3 | 2024-02-22 |
| Oakland, California | 2 | 2022-08-17 |
| Houston, Texas | 1 | 2026-04-13 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 118 | 2026-05-23 |
| Hong Kong Hong Kong | 6 | 2022-12-29 |
| Nansha China (Mainland) | 5 | 2026-01-05 |
| Ningbo China (Mainland) | 5 | 2025-12-01 |
| TianjinXin Gang China (Mainland) | 3 | 2025-09-17 |
| Pusan South Korea | 2 | 2025-11-25 |
| Qingdao China (Mainland) | 1 | 2025-12-20 |
| Kwangyang South Korea | 1 | 2025-11-14 |
| Xiamen China (Mainland) | 1 | 2025-09-02 |
| Stade Germany | 1 | 2023-12-15 |
Below are the top 10 company names and addresses for Strongking Technology that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| STRONGKING TECHNOLOGY | FLAT RM 1303 13 F CHEONG TAI BUILDI NG NO.287-289 RECLAMATION STREET KL HK | 2026-05-23 | 28 |
| STRONGKING TECHNOLOGY | FLAT RM 1303 13 F CHEONG TAIBUILDIN G NO.287-289 RECLAMATION,KL,CN | 2026-05-14 | 22 |
| STRONGKING TECHNOLOGY | 2025-12-23 | 15 | |
| STRONGKING TECHNOLOGY | 2026-01-15 | 8 | |
| STRONGKING TECHNOLOGY | 2026-01-15 | 5 | |
| STRONGKING TECHNOLOGY | 2026-05-08 | 3 | |
| STRONGKING TECHNOLOGY | 2025-12-20 | 2 | |
| STRONGKING TECHNOLOGY | 2026-01-15 | 1 | |
| STRONGKING TECHNOLOGY | 2026-04-17 | 1 | |
| STRONGKING TECHNOLOGY | 2025-11-14 | 1 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||