There are a total of 258 bills of lading on file for Strong Product Partners LLC between November 3rd, 2024 and May 21st, 2026.
Of those 258 bills of lading, 15 were within the past 30 days and 35 were within the past 90 days.
| Total Records | 258 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 264 |
| Notify Party Records | 41 |
| First Shipment on File | Nov 3rd, 2024 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 15 |
| Records in Last 90 Days | 35 |
| Records in the Past Year | 201 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for STRONG PRODUCT PARTNERS LLC.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Strong Product Partners LLC, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Strong Product Partners LLC in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| WUHAN HUAXIN NEW MATERIALS TECHNOLO | Apr 2026 | 44 | 44 |
| WUHAN ESPAK PACKAGING CO., LTD | May 2026 | 36 | 32 |
| ZHEJIANG HENGXIANG PLASTICS INDUSTR | May 2026 | 187 | 23 |
| S&S GLOVE CORPORATION | May 2026 | 835 | 20 |
| NINGBO CHANGYA PLASTIC (VIETNAM) CO | May 2026 | 7,392 | 20 |
| MACRO PLASTIC SDN BHD | Mar 2026 | 190 | 13 |
| VIETNAM WELLHOME ECOWARE FACTORY LI | May 2026 | 323 | 11 |
| KJ CORPORATION CO.,LTD | Sep 2025 | 74 | 9 |
| XIAMEN YAMAT INDUSTRIAL CO.,LTD | May 2026 | 1,265 | 8 |
| KING HONOR PAPER PRODUCTION CO.,LTD | May 2026 | 1,055 | 8 |
| INTCO MEDICAL (HK) CO.,LIMITED | Oct 2025 | 3,002 | 7 |
| ZHEJIANG HENGXIANG PLASTICS TRADE C | May 2026 | 220 | 6 |
| SRI TRANG GLOVES (THAILAND) PUBLIC | May 2026 | 4,170 | 5 |
| TG WORLDWIDE SDN BHD | May 2026 | 2,007 | 4 |
| ZHONG XIN YA TAI VIET NAM CO., LTD | May 2026 | 5,821 | 3 |
| TELE-PAPER (M) SDN BHD | May 2026 | 420 | 3 |
| HANGZHOU BIOGEN HYGIENE CO., LTD. | May 2026 | 596 | 3 |
| ZIBO KAIYUE MOULD TECHNOLOGY CO. | Feb 2026 | 98 | 2 |
| NINGBO WELLHOME NEW MATERIAL TECH | Apr 2026 | 625 | 2 |
| NATURECARE COSMETICS CO., LTD | May 2026 | 854 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Strong Product Partners LLC.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| STRONG AMERICA LIMITED | May 2026 | 1,347 | 5 |
| STRONG AND PROSPEROUS TRADING INC | Mar 2024 | 74 | 0 |
| STRONG CHUNG CO., LTD. | May 2026 | 216 | 5 |
| STRONG GRASS TRADING INC. | Mar 2024 | 151 | 0 |
| STRONG HEALTH INTERNATIONAL LIMITED | May 2026 | 142 | 6 |
| STRONG INDUSTRIAL CO., LTD. | Apr 2026 | 1,322 | 13 |
| STRONG INTERNATIONAL TRADING INC. | May 2026 | 212 | 14 |
| STRONG LUMEN OPTO CO.,LTD. | May 2026 | 107 | 1 |
| STRONG MAN SAFETY PRODUCTS CORP. | May 2026 | 704 | 12 |
| STRONG MEDICAL PARTNERS, LLC | Apr 2025 | 1,715 | 0 |
| STRONG PROGRESS GARMENT FACTORY | Oct 2023 | 344 | 0 |
| STRONG WAY INDUSTRIAL CO LTD | May 2026 | 912 | 11 |
| STRONG YUN INDUSTRIAL CO., LTD. | May 2026 | 844 | 15 |
| STRONGHOLD PRODUCTS INC. | Mar 2026 | 360 | 1 |
| STRONGHOLD TRADING LLC | May 2026 | 369 | 15 |
| STRONGKING TECHNOLOGY | May 2026 | 143 | 14 |
| STRONGTREE PRODUCTS | May 2026 | 400 | 7 |
| STRONGWELL METALTECH LIMITED | May 2026 | 306 | 14 |
| STRONKIN ELECTRONICS CO., LTD | Mar 2026 | 191 | 1 |
| STROOPWAFEL & CO | Mar 2026 | 968 | 1 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-22 | YMJAE470024633 | KFUNTCS6XQ31138 | 029E | House Bill | KFUN | 9805453 | ONE MADRID | 2026-05-21 | SAVANNAH, GEORGIA | SINGAPORE SINGAPORE | 840 CTN | 9,341 KG | House to House | STRONG PRODUCT PARTNERS | DISPOSABLE PLASTIC CUP, HS CODE 3924100000 | ||
| 2026-05-20 | ZIMUWUH9020755 | SABC201707P00229 | 13E | House Bill | SABC | 9931109 | ZIM MOUNT EVEREST | 2026-05-19 | SAVANNAH, GEORGIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 1,200 CTN | 9,972 KG | Pier to Pier | WUHAN ESPACK PACKAGING | STRONG PRODUCT PARTNERS,INC. | PET CUP/PET LID | |
| 2026-05-19 | CMDUSGN3101984 | SABC175707P00327 | PE1MA | House Bill | SABC | 9967421 | MH PEGASUS | 2026-05-18 | SAVANNAH, GEORGIA | HAIPHONG VIETNAM | 3,921 CTN | 15,510 KG | Container Yard | ZHONG XIN YA TAI VIET NAM | STRONG PRODUCT PARTNERS, LLC | PLASTIC TABLEWARE HS CODE: 392410 PO: POTDX47 52 | |
| 2026-05-18 | YMJAE237058533 | SABC201707P00251 | 059E | House Bill | SABC | 9637258 | HMM VICTORY | 2026-05-17 | SAVANNAH, GEORGIA | PUSAN SOUTH KOREA | 3,520 CTN | 22,150 KG | House to House | ZHEJIANG HENGXIANG PLASTICS TRADE C | STRONG PRODUCT PARTNERS,INC. | PLASTIC CUPS | |
| Run Date | 2026-05-23 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-20 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-21 |
| Trade Update Date | 2026-05-15 |
| Master BOL # | YMJAW490503852 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 226475 |
| Bill Type | In-bond Automated |
| Carrier Code | YMJA |
| Voyage # | 045E |
| IMO # | 9725160 |
| Vessel Name | HYUNDAI PLUTO |
| Vessel Country | GB |
| Place of Receipt | ICD PHUOC LONG 3 |
| Foreign Port of Lading | VUNG TAU VIETNAM (55206) |
| Port of Unlading | TACOMA, WASHINGTON (3002) |
| Port of Destination | CHICAGO, ILLINOIS (3901) |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 16680 KG |
| Weight in KG | 16,680 KG |
| Quantity | 1200 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | Immediate Transportation (IT) |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Container |
BMOU6050802 |
| Commodity Description |
PACKING CONTAINERS NESOI RECORD SLEEVE PAPE CUPHOLD4 KRAFT FIBER FOUR CUP CARRIER TRAY HS.CODE 48195000 PO POTDX4992 ()PHUONGDONGTAYTAYNGUYEN.COM ()EMAIL TRADEX-STRONGINTL-CHBCHROBINSON.COM PO IS PROVIDED BY THE SHIPPER FOR REFERENCE ONLY, |
| Shipper Name | PHONG NGUYEN PLASTIC PRODUCTION |
|---|---|
| Address Line 1 | TRADING CO. LTD |
| Address Line 2 | 37 54 TRAN DINH XU STREET CAU ONG |
| Address Line 3 | LANH WARD HO CHI MINH CITY |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | VIETNAM SALE1PHONGNGUYEN.VN () |
| Consignee Name | STRONG PRODUCT PARTNERS LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 10900 RESEARCH BLVD STE 160C |
| Address Line 2 | AUSTIN TX 78759 UNITED STATES |
| Address Line 3 | TEL816-608-2843 |
| Container Number | BMOU6050802 |
|---|---|
| Seal Number 1 | YMAV770713 |
| Seal Number 1 | YMAV770713 |
| Equipment Description Code | |
| Equipment Description | |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | PACKING CONTAINERS NESOI RECORD SLEEVE PAPE CUPHOLD4 KRAFT FIBER FOUR CUP CARRIER TRAY HS.CODE 48195000 PO POTDX4992 ()PHUONGDONGTAYTAYNGUYEN.COM ()EMAIL TRADEX-STRONGINTL-CHBCHROBINSON.COM PO IS PROVIDED BY THE SHIPPER FOR REFERENCE ONLY, |
| Marks and Numbers 1 | N/M // // |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 481950 | 00333600 | 0000016680 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Savannah, Georgia | 127 | 2026-05-22 |
| Tacoma, Washington | 38 | 2026-05-23 |
| Norfolk, Virginia | 22 | 2026-05-08 |
| Los Angeles, California | 21 | 2026-02-20 |
| Long Beach, California | 17 | 2025-09-06 |
| Seattle, Washington | 13 | 2026-04-23 |
| Newark, New Jersey | 9 | 2026-04-27 |
| Baltimore, Maryland | 5 | 2025-11-27 |
| Boston, Massachusetts | 3 | 2026-04-24 |
| Mobile, Alabama | 2 | 2025-09-13 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 102 | 2026-05-20 |
| Vung Tau Vietnam | 52 | 2026-05-23 |
| Ningbo China (Mainland) | 40 | 2026-05-14 |
| Singapore Singapore | 16 | 2026-05-22 |
| Pusan South Korea | 11 | 2026-05-18 |
| All Other Viet Nam Ports | 10 | 2025-11-29 |
| Kajang Malaysia | 6 | 2026-01-23 |
| Haiphong Vietnam | 4 | 2026-05-19 |
| Yantian China (Mainland) | 3 | 2026-01-10 |
| Tanjung Pelepas Malaysia | 3 | 2025-11-08 |
Below are the top 10 company names and addresses for Strong Product Partners LLC that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| STRONG PRODUCT PARTNERS LLC | 10900 RESEARCH BLVD STE 160C AUSTIN TX 78759 UNITED STATES | 2026-05-23 | 56 |
| STRONG PRODUCT PARTNERS LLC | 10900 RESEARCH BLVD STE 160C AUSTIN TX 78759 US | 2026-04-15 | 39 |
| STRONG PRODUCT PARTNERS LLC | 2025-12-13 | 22 | |
| STRONG PRODUCT PARTNERS LLC | 2025-07-21 | 4 | |
| STRONG PRODUCT PARTNERS LLC | 2025-06-21 | 3 | |
| STRONG PRODUCT PARTNERS LLC | 2025-11-27 | 2 | |
| STRONG PRODUCT PARTNERS LLC | 2025-08-21 | 1 | |
| STRONG PRODUCT PARTNERS LLC | 2025-11-29 | 1 | |
| STRONG PRODUCT PARTNERS LLC | 2025-07-24 | 1 | |
| STRONG PRODUCT PARTNERS LLC | 2026-05-14 | 1 |
Below are the top 5 phone numbers on file for Strong Product Partners LLC.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-23 | 55 | |
| 2026-05-20 | 28 | |
| 2025-05-27 | 7 | |
| 2025-04-15 | 3 | |
| 2025-04-10 | 6 |
Below are the top 1 email addresses on file for Strong Product Partners LLC.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-04-10 | 6 |