There are a total of 369 bills of lading on file for Stronghold Trading LLC between June 6th, 2018 and May 21st, 2026.
Of those 369 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 15 were within the past 90 days.
| Total Records | 369 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 366 |
| Notify Party Records | 249 |
| First Shipment on File | Jun 6th, 2018 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 15 |
| Records in the Past Year | 47 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for STRONGHOLD TRADING LLC.
Below is a Sankey Diagram of the top 15 companies associated with Stronghold Trading LLC, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 15 companies associated with Stronghold Trading LLC in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| NANJING COTODE IMPORT AND EXPORT CO | Nov 2024 | 144 | 74 |
| SRI TRANG GLOVES (THAILAND) PUBLIC | May 2026 | 4,170 | 69 |
| PINE TREE COMPANY FOR | Jul 2025 | 1,634 | 28 |
| ZHEJIANG GUOYAO JINGYUE AEROSOL | Apr 2026 | 95 | 15 |
| FUJIAN HANWEI IMPORT&EXPORT CO LTD | Aug 2023 | 15 | 12 |
| RIZHAO SANQI MEDICAL HEALTH | May 2026 | 68 | 10 |
| HAINING LITIAN LEATHER CO., LTD | Apr 2023 | 38 | 4 |
| Sep 2022 | 3 | 3 | |
| MAX DELUXE LIMITED | Apr 2025 | 404 | 3 |
| May 2026 | 2 | 2 | |
| Jun 2025 | 2 | 1 | |
| Dec 2023 | 2 | 1 | |
| SHANGHAI BAOMAI INDUSTRY COMPANY | May 2026 | 890 | 1 |
| NINGBO INNOTEC CO.,LTD | Feb 2023 | 19 | 1 |
| CLEARVIEW INNOVATIONS LLC | May 2026 | 17 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Stronghold Trading LLC.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| STRONG INDUSTRIAL CO., LTD. | Apr 2026 | 1,322 | 13 |
| STRONG INTERNATIONAL TRADING INC. | May 2026 | 212 | 14 |
| STRONG LUMEN OPTO CO.,LTD. | May 2026 | 107 | 1 |
| STRONG MAN SAFETY PRODUCTS CORP. | May 2026 | 704 | 12 |
| STRONG MEDICAL PARTNERS, LLC | Apr 2025 | 1,715 | 0 |
| STRONG PRODUCT PARTNERS LLC | May 2026 | 258 | 35 |
| STRONG PROGRESS GARMENT FACTORY | Oct 2023 | 344 | 0 |
| STRONG WAY INDUSTRIAL CO LTD | May 2026 | 912 | 11 |
| STRONG YUN INDUSTRIAL CO., LTD. | May 2026 | 844 | 15 |
| STRONGHOLD PRODUCTS INC. | Mar 2026 | 360 | 1 |
| STRONGKING TECHNOLOGY | May 2026 | 143 | 14 |
| STRONGTREE PRODUCTS | May 2026 | 400 | 7 |
| STRONGWELL METALTECH LIMITED | May 2026 | 306 | 14 |
| STRONKIN ELECTRONICS CO., LTD | Mar 2026 | 191 | 1 |
| STROOPWAFEL & CO | Mar 2026 | 968 | 1 |
| STROS-SEDLCANSKE STROJIRNY, A.S. | May 2026 | 681 | 9 |
| STROTTMAN INTERNATIONAL INC | May 2026 | 1,106 | 47 |
| STROUD IMPORT CO LTD | May 2026 | 160 | 16 |
| STRUC-TUBE LTEE | Nov 2021 | 268 | 0 |
| STRUCTUBE | May 2026 | 3,097 | 64 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-20 | MEDUR6620773 | RSLCTHAF2603011A | 609W | House Bill | RSLC | 9967263 | MSC MAPUTO | 2026-04-18 | NEWARK, NEW JERSEY | SINGAPORE SINGAPORE | 3,500 PCS | 15,835 K | House to House | SRI TRANG GLOVES (THAILAND) PUBLIC | STRONGHOLD TRADING LLC | STRONGHOLD TRADING LLC | NITRILE EXAM GLOVES, TEXTURE, POWDER FREE (VIOLET BLUE) SIZE S (--S) QTY , PCS NITRILE EXAM GLOVES, TEXTURE, POWDER FREE (VIOLET... |
| 2026-04-20 | MEDUR6726562 | RSLCTHAF2602171A | 609W | House Bill | RSLC | 9967263 | MSC MAPUTO | 2026-04-18 | NEWARK, NEW JERSEY | SINGAPORE SINGAPORE | 3,500 PCS | 15,835 K | House to House | SRI TRANG GLOVES (THAILAND) PUBLIC | STRONGHOLD TRADING LLC | STRONGHOLD TRADING LLC | NITRILE EXAM GLOVES, TEXTURE, POWDER FREE (VIOLET BLUE) SIZE S (--S) QTY , PCS NITRILE EXAM GLOVES, TEXTURE, POWDER FREE (VIOLET... |
| 2026-04-15 | MEDUR6620542 | RSLCTHAF2602170A | 608W | House Bill | RSLC | 9256482 | GSL NINGBO | 2026-04-14 | NEWARK, NEW JERSEY | SINGAPORE SINGAPORE | 3,500 PCS | 15,835 K | House to House | SRI TRANG GLOVES (THAILAND) PUBLIC | STRONGHOLD TRADING LLC | STRONGHOLD TRADING LLC | NITRILE EXAM GLOVES, TEXTURE, POWDER FREE (VIOLET BLUE) SIZE S (--S) QTY , PCS NITRILE EXAM GLOVES, TEXTURE, POWDER FREE (VIOLET... |
| 2026-04-15 | MEDUR6620468 | RSLCTHAF2602169A | 608W | House Bill | RSLC | 9256482 | GSL NINGBO | 2026-04-14 | NEWARK, NEW JERSEY | SINGAPORE SINGAPORE | 3,500 PCS | 15,835 K | House to House | SRI TRANG GLOVES (THAILAND) PUBLIC | STRONGHOLD TRADING LLC | STRONGHOLD TRADING LLC | NITRILE EXAM GLOVES, TEXTURE, POWDER FREE (VIOLET BLUE) SIZE S (--S) QTY , PCS NITRILE EXAM GLOVES, TEXTURE, POWDER FREE (VIOLET... |
| Run Date | 2026-05-05 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-02 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-04 |
| Trade Update Date | 2026-03-13 |
| Master BOL # | COSU6446442610 |
|---|---|
| House BOL # | OATJOTAO2603017 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | OATJ |
| Voyage # | 1258E |
| IMO # | 9850850 |
| Vessel Name | EVER FAVOR |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | QINGDAO, CHINA |
| Foreign Port of Lading | QINGDAO CHINA (MAINLAND) (57047) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 8510 K |
| Weight in KG | 8,510 KG |
| Quantity | 740 CTN |
| Volume | 64 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TEMU6423284 |
| Commodity Description |
740CTNS FACE MASK |
| Consignee Name | STRONGHOLD TRADING LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 5830 GRAND AVE MASPETH NY 11378 USA |
| Container Number | TEMU6423284 |
|---|---|
| Seal Number 1 | NJ686606 |
| Seal Number 1 | NJ686606 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | 740CTNS FACE MASK |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 340 | 2026-05-22 |
| Long Beach, California | 23 | 2020-07-14 |
| New York, New York | 3 | 2024-08-03 |
| Los Angeles, California | 3 | 2021-02-25 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 95 | 2026-05-22 |
| Singapore Singapore | 75 | 2026-04-20 |
| Ningbo China (Mainland) | 58 | 2026-04-01 |
| Yantian China (Mainland) | 52 | 2023-12-23 |
| Pusan South Korea | 43 | 2024-09-24 |
| Qingdao China (Mainland) | 17 | 2026-05-05 |
| Xiamen China (Mainland) | 16 | 2023-08-31 |
| Shekou China (Mainland) | 5 | 2024-04-19 |
| Songkhla Thailand | 3 | 2025-09-02 |
| Damietta Egypt | 3 | 2018-08-22 |
Below are the top 10 company names and addresses for Stronghold Trading LLC that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| STRONGHOLD TRADING LLC | 5830 GRAND AVENUE, MASPETH NY 11378, USA | 2026-03-07 | 178 |
| STRONGHOLD TRADING LLC | 5830 GRAND AVE,MASPETH NY 11378,USA | 2026-05-05 | 39 |
| STRONGHOLD TRADING LLC | 2026-04-20 | 16 | |
| STRONGHOLD TRADING LLC | 2026-04-20 | 5 | |
| STRONGHOLD TRADING LLC | 2026-05-22 | 4 | |
| STRONGHOLD TRADING LLC | 2025-08-20 | 3 | |
| STRONGHOLD TRADING LLC | 2023-08-31 | 29 | |
| STRONGHOLD TRADING LLC | 2022-01-06 | 12 | |
| STRONGHOLD TRADING LLC | 2022-01-27 | 11 | |
| STRONGHOLD TRADING LLC | 2021-12-21 | 9 |
Below are the top 4 phone numbers on file for Stronghold Trading LLC.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-04-20 | 24 | |
| 2022-09-07 | 25 | |
| 2021-11-12 | 74 | |
| 2018-06-20 | 1 |
Below are the top 1 email addresses on file for Stronghold Trading LLC.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2018-06-20 | 1 |