There are a total of 212 bills of lading on file for Strong International Trading Inc. between December 15th, 2012 and May 19th, 2026.
Of those 212 bills of lading, 5 were within the past 30 days and 14 were within the past 90 days.
| Total Records | 212 |
|---|---|
| Shipper Records | 9 |
| Consignee Records | 191 |
| Notify Party Records | 156 |
| First Shipment on File | Dec 15th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 19th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 5 |
| Records in Last 90 Days | 14 |
| Records in the Past Year | 20 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for STRONG INTERNATIONAL TRADING INC..
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Strong International Trading Inc., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Strong International Trading Inc. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| QINGDAO XURUN PEANUT PRODUCTS CO. | Apr 2026 | 14 | 14 |
| SHIJIAZHUANG DARLING TRADING CO. | May 2026 | 423 | 13 |
| Aug 2024 | 6 | 6 | |
| YANTAI SHINHO ENTERPRISE FOODS CO. | Apr 2026 | 57 | 5 |
| DALIAN TAIJIN TRADING CO.,LTD | Mar 2026 | 200 | 5 |
| Jul 2025 | 4 | 4 | |
| AN DIEN FOODS JSC | Mar 2025 | 64 | 4 |
| QINGDAO JIAWEI INDUSTRY CO.,LIMITED | May 2026 | 527 | 3 |
| NINGXIA HONG RISING BIOLOGICAL TECH | Jan 2026 | 15 | 3 |
| Aug 2023 | 2 | 2 | |
| UNIONCHEM CORPORATION LIMITED | May 2026 | 138 | 2 |
| Sep 2025 | 5 | 2 | |
| SECURE ENERGY DRILLING SERVICES I | Feb 2025 | 101 | 2 |
| Jun 2024 | 5 | 2 | |
| CANGZHOU CAITAI IMP. & EXP.CO., LTD. | Jun 2024 | 26 | 2 |
| ZHEJIANG BAIXING IMP.& EXP. CO.,LTD | Apr 2026 | 363 | 1 |
| ZAOZHUANG KERUI CHEMICALS CO.,LTD | Dec 2022 | 357 | 1 |
| May 2022 | 1 | 1 | |
| Mar 2022 | 1 | 1 | |
| Jul 2021 | 1 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Strong International Trading Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| STROMSHOLMEN AB | May 2026 | 933 | 13 |
| STRON INC. | Jan 2026 | 251 | 0 |
| STRON USA INC. | May 2026 | 157 | 6 |
| STRONA INDUSTRIAL INC | May 2026 | 239 | 1 |
| STRONG AMERICA LIMITED | May 2026 | 1,347 | 5 |
| STRONG AND PROSPEROUS TRADING INC | Mar 2024 | 74 | 0 |
| STRONG CHUNG CO., LTD. | May 2026 | 216 | 5 |
| STRONG GRASS TRADING INC. | Mar 2024 | 151 | 0 |
| STRONG HEALTH INTERNATIONAL LIMITED | May 2026 | 142 | 6 |
| STRONG INDUSTRIAL CO., LTD. | Apr 2026 | 1,322 | 13 |
| STRONG LUMEN OPTO CO.,LTD. | May 2026 | 107 | 1 |
| STRONG MAN SAFETY PRODUCTS CORP. | May 2026 | 704 | 12 |
| STRONG MEDICAL PARTNERS, LLC | Apr 2025 | 1,715 | 0 |
| STRONG PRODUCT PARTNERS LLC | May 2026 | 258 | 35 |
| STRONG PROGRESS GARMENT FACTORY | Oct 2023 | 344 | 0 |
| STRONG WAY INDUSTRIAL CO LTD | May 2026 | 912 | 11 |
| STRONG YUN INDUSTRIAL CO., LTD. | May 2026 | 844 | 15 |
| STRONGHOLD PRODUCTS INC. | Mar 2026 | 360 | 1 |
| STRONGHOLD TRADING LLC | May 2026 | 369 | 15 |
| STRONGKING TECHNOLOGY | May 2026 | 143 | 14 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-29 | MEDUR6823146 | KFUNA2604310441 | 613N | House Bill | KFUN | 9404651 | MSC CAMILLE | 2026-04-28 | LONG BEACH, CALIFORNIA | LAEM CHABANG THAILAND | 14 PKG | 19,500 KG | House to House | STRONG INTERNATIONAL | STRONG INTERNATIONAL | ARTIFICIAL STONE | |
| 2026-04-29 | MAEU267014585 | PPILPNAK26030172 | 612E | House Bill | PPIL | 9447847 | MADRID EXPRESS | 2026-04-28 | NEWARK, NEW JERSEY | TANJUNG PELEPAS MALAYSIA | 9 PKG | 27,000 KG | Container Yard | STRONG INTERNATIONAL | ARTIFICIAL STONE THE SHIPPER DECLARES THAT TH IS SHIPMENT HAVE BEEN FUMIGATED | ||
| 2026-04-20 | MAEU267357832 | TCYNMH26030159 | 613E | House FROB | TCYN | 9450430 | BUDAPEST EXPRESS | 2026-04-19 | TACOMA, WASHINGTON | PUSAN SOUTH KOREA | 1,655 PKG | 26,598 K | Container Yard | QINGDAO XURUN PEANUT PRODUCTS | STRONG INTERNATIONAL TRADING INC. | STRONG INTERNATIONAL TRADING INC. | BAGS OF CHINESE PEANUT KERNELS CROP CTNS OF CHINESE PEANUT KERNELS CROP WAL NUTS DATE GOJI BERRY KG HUANG FEI HONG SPICY PEANUTS |
| 2026-04-17 | MAEU266177973 | SHSJHYF2602104 | 610E | House Bill | SHSJ | 9260433 | GSL EFFIE | 2026-04-16 | HOUSTON, TEXAS | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 15 PKG | 27,000 KG | Container Yard | STRONG INTERNATIONAL | STRONG INTERNATIONAL | ARTIFICIAL STONE THIS SHIPMENT HAVE BEEN FUM IGATED. | |
| Run Date | 2026-05-20 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-18 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-19 |
| Trade Update Date | 2026-04-04 |
| Master BOL # | MAEU268895369 |
|---|---|
| House BOL # | TWWMOSG3W0426066 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | TWWM |
| Voyage # | 615E |
| IMO # | 9447861 |
| Vessel Name | ROME EXPRESS |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | LAEM CHABANG |
| Foreign Port of Lading | TANJUNG PELEPAS MALAYSIA (55750) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 27000 KG |
| Weight in KG | 27,000 KG |
| Quantity | 7 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MRKU9008834 |
| Commodity Description |
ARTIFICIAL STONE; HS CODE : 681099 |
| Consignee Name | STRONG INTERNATIONAL |
|---|---|
| Address Line 1 | 3348 HALES RANCH RD,CHEYENNE,WYOMIN |
| Address Line 2 | G 82007,US |
| Container Number | MRKU9008834 |
|---|---|
| Seal Number 1 | TH1190698 |
| Seal Number 1 | TH1190698 |
| Equipment Description Code | G0 |
| Equipment Description | Opening(s) at one end or both ends. |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 22G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | ARTIFICIAL STONE; HS CODE : 681099 |
| Marks and Numbers 1 | GQ |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Seattle, Washington | 94 | 2026-04-17 |
| Tacoma, Washington | 92 | 2026-04-20 |
| Newark, New Jersey | 8 | 2026-05-20 |
| Long Beach, California | 8 | 2026-04-29 |
| Los Angeles, California | 6 | 2025-07-15 |
| Houston, Texas | 2 | 2026-04-17 |
| New York, New York | 1 | 2015-02-10 |
| Portland, Maine | 1 | 2013-03-19 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Qingdao China (Mainland) | 78 | 2024-10-26 |
| Pusan South Korea | 57 | 2026-04-20 |
| Xingang China (Mainland) | 20 | 2020-08-03 |
| Ningbo China (Mainland) | 19 | 2025-09-19 |
| Laem Chabang Thailand | 7 | 2026-04-29 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 7 | 2022-05-12 |
| Shanghai China (Mainland) | 5 | 2025-01-13 |
| Tanjung Pelepas Malaysia | 4 | 2026-05-20 |
| All Other Viet Nam Ports | 3 | 2025-03-13 |
| Yantian China (Mainland) | 2 | 2026-04-17 |
Below are the top 10 company names and addresses for Strong International Trading Inc. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| STRONG INTERNATIONAL TRADING INC. | UNIT 1-2,14211 BURROWS ROAD RICHMOND, BC V6V 1K9 CANADA | 2026-04-20 | 59 |
| STRONG INTERNATIONAL TRADING INC. | UNIT 1-2,14211 BURROWS ROAD RICHMOND, BC V6V 1K9 CANADA RICHMOND BC V6V 1K9 CA | 2025-07-15 | 7 |
| STRONG INTERNATIONAL TRADING INC. | 2025-07-15 | 6 | |
| STRONG INTERNATIONAL TRADING INC. | 2025-05-26 | 3 | |
| STRONG INTERNATIONAL TRADING INC. | 2025-09-19 | 2 | |
| STRONG INTERNATIONAL TRADING INC. | 2024-05-01 | 26 | |
| STRONG INTERNATIONAL TRADING INC | 2023-02-21 | 10 | |
| STRONG INTERNATIONAL TRADING INC. | 2014-08-29 | 10 | |
| STRONG INTERNATIONAL TRADING INC. | 2014-08-29 | 10 | |
| STRONG INT'L TRADING INC | 2025-03-13 | 7 |
Below are the top 4 phone numbers on file for Strong International Trading Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-09-19 | 4 | |
| 2021-07-29 | 8 | |
| 2014-06-06 | 11 | |
| 2013-06-12 | 1 |
Below are the top 1 email addresses on file for Strong International Trading Inc.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2020-11-16 | 1 |