There are a total of 2,327 bills of lading on file for Trublue Global Inc between September 21st, 2020 and May 21st, 2026.
Of those 2,327 bills of lading, 47 were within the past 30 days and 162 were within the past 90 days.
| Total Records | 2,327 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 2,455 |
| Notify Party Records | 2,417 |
| First Shipment on File | Sep 21st, 2020 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 47 |
| Records in Last 90 Days | 162 |
| Records in the Past Year | 693 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for TRUBLUE GLOBAL INC.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Trublue Global Inc, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Trublue Global Inc in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| AM GLOBAL SHIPPING CO., LTD. | May 2026 | 64,697 | 2,041 |
| CHINA OCL CONTAINER LINE.,LTD. | May 2026 | 7,167 | 106 |
| SINPEX CONNECTION LOGISTICS LIMITED | May 2026 | 119,840 | 65 |
| CONTAINER FAMILY LLC | May 2026 | 5,660 | 64 |
| MASTER INTERNATIONAL LOGISTICS | May 2026 | 174,923 | 9 |
| HORIZON LOGISTICS | May 2026 | 6,428 | 9 |
| QINGDAO A C SHIPPING CO.,LTD. | May 2026 | 2,054 | 6 |
| FIVE STAR IMP AND EXP LIMITED | May 2026 | 52 | 3 |
| CHINAPACK NINGBO IMPORT AND | May 2026 | 80 | 3 |
| SHANGHAI ZEHONG INTERNATIONAL LOGI | May 2026 | 59,379 | 2 |
| HONOUR LANE SHIPPING LIMITED | May 2026 | 998,979 | 2 |
| E-TOP SHIPPING CO.,LTD | May 2026 | 17,204 | 2 |
| CHINAPACK NINGBO IMPORT AND EXPORT | May 2026 | 2,882 | 2 |
| BEIJING EUROXP SMART HOME TECHNOLOG | May 2026 | 366 | 2 |
| XIANGYANG ZHONGHAN TRADE CO, LTD | Dec 2024 | 132 | 1 |
| TIANJIN XUHUA PLASTIC PRODUCTS CO. | May 2026 | 168 | 1 |
| TIANJIN HTD GLOBAL LOGISTICS | Feb 2026 | 61 | 1 |
| SHANDONG DOORWIN CONSTRUCTION CO. | May 2026 | 702 | 1 |
| RS LOGISTICS LIMITED | May 2026 | 206,010 | 1 |
| QINGDAO ZHONGFU INTERNATIONAL LOGISTICS CO.,LTD. | May 2026 | 41,686 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Trublue Global Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| TRU FRU, LLC | Jan 2026 | 197 | 0 |
| TRU FRUIT CORP | May 2026 | 346 | 6 |
| TRU LANH TRADING IMPORT EXPORT CO., LTD | Oct 2025 | 163 | 0 |
| TRU POWER LLC | May 2026 | 482 | 8 |
| TRU VUE INC | May 2026 | 156 | 4 |
| TRU WOODS LIMITED | Mar 2025 | 558 | 0 |
| TRU-PRO PRODUCTS | Oct 2025 | 486 | 0 |
| TRU-SPEC METALS, INC | May 2026 | 260 | 8 |
| TRUAUDIO | Oct 2025 | 413 | 0 |
| TRUBEST CANADA TRADING LTD | Jan 2026 | 90 | 0 |
| TRUC NGUYEN | Jan 2025 | 88 | 0 |
| TRUC XANH CLOTHING ONE MEMBER COMPANY LIMITED | May 2026 | 740 | 15 |
| TRUCA INTERNATIONAL LOGISTICS, S.A. | May 2026 | 151 | 7 |
| TRUCCO, INC. | May 2026 | 5,257 | 455 |
| TRUCK ACCESSORIES GROUP LLC | May 2026 | 449 | 7 |
| TRUCK AND TRAILER COMPONENTS SA DE | Aug 2025 | 148 | 0 |
| TRUCK AND WHEEL USA | May 2026 | 442 | 13 |
| TRUCK BODY PARTS INDUSTRIAL CO.,LTD | May 2026 | 854 | 3 |
| TRUCK LITE CO LLC | May 2026 | 4,369 | 42 |
| TRUCK PRO BRC | May 2026 | 794 | 12 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-28 | MAEU269269649 | 618E | Master BOL w/in-bond | MAEU | 9359002 | GERNER MAERSK | 2026-05-27 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | XINGANG CHINA (MAINLAND) | 760 BAG | 42,496 LB | Container Yard | CHINA OCL CONTAINER LINE.LTD. | TRUBLUE GLOBAL INC | TRUBLUE GLOBAL INC | BREWERS YEAST HS2102200000 PO NO.XXXXXXXXXX | |
| 2026-05-28 | MAEU269181991 | 616E | Master Bill | MAEU | 9303534 | MAERSK SANTANA | 2026-05-27 | HOUSTON, TEXAS | PUSAN SOUTH KOREA | 17 BDL | 42,651 LB | Container Yard | CHINA OCL CONTAINER LINE.LTD. | TRUBLUE GLOBAL INC | TRUBLUE GLOBAL INC | MAGNESIUM ANODE | |
| 2026-05-28 | MAEU268887967 | 616E | Master Bill | MAEU | 9303534 | MAERSK SANTANA | 2026-05-27 | HOUSTON, TEXAS | PUSAN SOUTH KOREA | 20 BAG | 44,269 LB | Container Yard | CHINA OCL CONTAINER LINE.LTD. | TRUBLUE GLOBAL INC | TRUBLUE GLOBAL INC | PHOSPHOROUS ACID 98.5 CRYSTAL | |
| 2026-05-28 | MAEU268887536 | 616E | Master Bill | MAEU | 9303534 | MAERSK SANTANA | 2026-05-27 | HOUSTON, TEXAS | PUSAN SOUTH KOREA | 20 BAG | 44,269 LB | Container Yard | CHINA OCL CONTAINER LINE.LTD. | TRUBLUE GLOBAL INC | TRUBLUE GLOBAL INC | PHOSPHOROUS ACID 98.5 CRYSTAL | |
| Run Date | 2026-05-29 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-27 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-27 |
| Trade Update Date | 2026-05-21 |
| Master BOL # | CMDUTJN0932210 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Master BOL w/in-bond |
| Carrier Code | CMDU |
| Voyage # | 0BHO4 |
| IMO # | 9645891 |
| Vessel Name | CSCL AUTUMN |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | TIANJIN XINGANG |
| Foreign Port of Lading | TIANJINXIN GANG CHINA (MAINLAND) (57043) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | DALLAS/FT. WORTH AIRPORT, TEXAS (5501) |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 66000 KG |
| Weight in KG | 66,000 KG |
| Quantity | 156 REL |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | Immediate Transportation (IT) |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Containers |
CIMU1613889 CIMU1613873 LYGU3674299 |
| Commodity Description |
GALVANIZED STEEL STRAND SHIPPERS OWNED CONTAINER SHIPPERS OWNED CONTAINER SHIPPERS OWNED CONTAINER |
| Shipper Name | AM GLOBAL SHIPPING LINES CO LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | RM 2203 SUNWAH IFC JUNCTION |
| Address Line 2 | OF DAGU NORTH ROAD CHENGDE ROAD |
| Address Line 3 | HEPING DISTRICT |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | TIANJIN |
| Consignee Name | TRUBLUE GLOBAL INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 14241 FIRSTONE BLVD SUITE 33 |
| Address Line 2 | LA MIRADA 90638 |
| Address Line 3 | US |
| Notify Party Name | TRUBLUE GLOBAL INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 14241 FIRSTONE BLVD SUITE 33 |
| Address Line 2 | LA MIRADA 90638 |
| Address Line 3 | US |
| Container Number | CIMU1613889 |
|---|---|
| Seal Number 1 | M0092694 |
| Seal Number 1 | M0092694 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 2200 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | GALVANIZED STEEL STRAND SHIPPERS OWNED CONTAINER |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 01194000 | 0000066000 KG |
| Container Number | CIMU1613873 |
|---|---|
| Seal Number 1 | R9805307 |
| Seal Number 1 | R9805307 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 2200 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | SHIPPERS OWNED CONTAINER |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 01194000 | 0000066000 KG |
| Container Number | LYGU3674299 |
|---|---|
| Seal Number 1 | R3254900 |
| Seal Number 1 | R3254900 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 2200 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | SHIPPERS OWNED CONTAINER |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 01194000 | 0000066000 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 1,026 | 2026-05-18 |
| Seattle, Washington | 373 | 2026-05-19 |
| Norfolk, Virginia | 190 | 2026-05-16 |
| Los Angeles, California | 183 | 2026-05-14 |
| Savannah, Georgia | 96 | 2026-04-15 |
| Oakland, California | 87 | 2026-05-22 |
| Newark, New Jersey | 69 | 2026-05-12 |
| New Orleans, Louisiana | 62 | 2026-01-27 |
| Houston, Texas | 60 | 2026-05-20 |
| Miami, Florida | 50 | 2026-05-07 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| TianjinXin Gang China (Mainland) | 944 | 2026-05-22 |
| Pusan South Korea | 927 | 2026-05-20 |
| Qingdao China (Mainland) | 183 | 2026-05-06 |
| Shanghai China (Mainland) | 73 | 2026-04-03 |
| Xiamen China (Mainland) | 48 | 2025-12-01 |
| Ningbo China (Mainland) | 39 | 2026-04-25 |
| Hong Kong Hong Kong | 37 | 2025-10-23 |
| Xingang China (Mainland) | 22 | 2026-05-14 |
| Yangshan China (Mainland) | 12 | 2026-04-21 |
| Cartagena Colombia | 11 | 2026-05-07 |
Below are the top 10 company names and addresses for Trublue Global Inc that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| TRUBLUE GLOBAL INC | 14241 FIRSTONE BLVD SUITE 33 LA MIRADA. CA 90638 | 2025-09-22 | 1,031 |
| TRUBLUE GLOBAL INC | 14241 FIRSTONE BLVD SUITE 33 LA MIRADA 90638 UNITED STATES | 2026-04-20 | 166 |
| TRUBLUE GLOBAL INC | 2026-05-14 | 87 | |
| TRUBLUE GLOBAL INC | 2026-05-18 | 51 | |
| TRUBLUE GLOBAL INC | 2026-05-19 | 45 | |
| TRUBLUE GLOBAL INC | 2025-06-19 | 43 | |
| TRUBLUE GLOBAL INC | 2026-04-28 | 27 | |
| TRUBLUE GLOBAL INC | 2026-04-09 | 18 | |
| TRUBLUE GLOBAL INC | 2025-12-05 | 17 | |
| TRUBLUE GLOBAL INC | 2025-12-06 | 15 |
Below are the top 5 phone numbers on file for Trublue Global Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-20 | 1,892 | |
| 2026-05-14 | 130 | |
| 2025-08-05 | 21 | |
| 2025-06-11 | 17 | |
| 2025-04-26 | 15 |
Below are the top 3 email addresses on file for Trublue Global Inc.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-20 | 1,706 | |
| 2026-05-14 | 140 | |
| 2025-09-30 | 3 |