There are a total of 151 bills of lading on file for Truca International Logistics, S.A. between May 16th, 2021 and May 17th, 2026.
Of those 151 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 7 were within the past 90 days.
| Total Records | 151 |
|---|---|
| Shipper Records | 11 |
| Consignee Records | 65 |
| Notify Party Records | 139 |
| First Shipment on File | May 16th, 2021 |
| Most Recent Shipment on File | May 17th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 7 |
| Records in the Past Year | 20 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for TRUCA INTERNATIONAL LOGISTICS, S.A..
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Truca International Logistics, S.A., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Truca International Logistics, S.A. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| ETEREA | Sep 2025 | 34 | 23 |
| GRUPO OLEO-LAB SA DE CV | May 2026 | 73 | 12 |
| ACEITES ABRIL, S.L. | May 2026 | 1,317 | 12 |
| CARGO CLUB FORWARDERS, S.L. | May 2026 | 195 | 10 |
| MOSCA GMBH | May 2026 | 403 | 6 |
| LYFT LOGISTICS LLP | May 2026 | 199 | 4 |
| EMBASSY FREIGHT SERVICES EUROPE NV | May 2026 | 1,479 | 4 |
| DI PAOLO TRADE S.R.L. | Nov 2025 | 78 | 4 |
| Feb 2025 | 10 | 3 | |
| DISTRIBUIDORA VERNAZZA | May 2024 | 26 | 3 |
| DAFARRA & SEVES S.R.L. | May 2026 | 373 | 3 |
| CARGO COMPASS S.P.A. | May 2026 | 18,402 | 3 |
| Oct 2025 | 5 | 3 | |
| ONIX Y MARMOLES F.H S.A DE C.V | Apr 2026 | 100 | 2 |
| NOVOCARGO PROJECTS, S.L. | Jan 2023 | 30 | 2 |
| LIVING DIVANI SRL | May 2026 | 1,891 | 2 |
| INTERNATIONAL CARGO S A | Mar 2026 | 41 | 2 |
| GALLOTTI & RADICE SRL | May 2026 | 1,882 | 2 |
| DITRE ITALIA SRL | May 2026 | 1,042 | 2 |
| Apr 2026 | 2 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Truca International Logistics, S.A.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| TRU POWER LLC | May 2026 | 482 | 8 |
| TRU VUE INC | May 2026 | 156 | 4 |
| TRU WOODS LIMITED | Mar 2025 | 558 | 0 |
| TRU-PRO PRODUCTS | Oct 2025 | 486 | 0 |
| TRU-SPEC METALS, INC | May 2026 | 260 | 8 |
| TRUAUDIO | Oct 2025 | 413 | 0 |
| TRUBEST CANADA TRADING LTD | Jan 2026 | 90 | 0 |
| TRUBLUE GLOBAL INC | May 2026 | 2,327 | 162 |
| TRUC NGUYEN | Jan 2025 | 88 | 0 |
| TRUC XANH CLOTHING ONE MEMBER COMPANY LIMITED | May 2026 | 740 | 15 |
| TRUCCO, INC. | May 2026 | 5,257 | 455 |
| TRUCK ACCESSORIES GROUP LLC | May 2026 | 449 | 7 |
| TRUCK AND TRAILER COMPONENTS SA DE | Aug 2025 | 148 | 0 |
| TRUCK AND WHEEL USA | May 2026 | 442 | 13 |
| TRUCK BODY PARTS INDUSTRIAL CO.,LTD | May 2026 | 854 | 3 |
| TRUCK LITE CO LLC | May 2026 | 4,369 | 42 |
| TRUCK PRO BRC | May 2026 | 794 | 12 |
| TRUCK PRO LLC | May 2026 | 683 | 21 |
| TRUCK SHIELDS LLC | May 2026 | 990 | 6 |
| TRUCK TIRE DISTRIBUTOR, INC. | Nov 2025 | 297 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-28 | MEDUGK429199 | 529W | Simple BOL FROB | MEDU | 9619476 | MSC ANTIGUA | 2025-08-15 | PORT EVERGLADES, FLORIDA | NAPOLI ITALY | 11 PKG | 11,200 K | House to House | POLSELLI S.P.A. | DE LA TIERRA PARA MEXICO IMPORTACIO | TRUCA INTERNATIONAL LOGISTICS, S.A. | WHEAT OR MESLIN FLOUR - WHEAT FLOUR - - OF CO MMON - SOFT WHEAT FLOUR, DURUM WHEAT SEMOLINA HS CODE: , FREIGHT PREPAID SEAWAYBILL ; | |
| 2026-04-20 | CMDUMXO0790411 | 0GBFK | Master FROB | CMDU | 9531909 | HANS SCHULTE | 2026-04-19 | HOUSTON, TEXAS | VERACRUZ MEXICO | 31 BOX | 10,960 KG | Pier to Pier | TRUCA INTERNATIONAL LOGISTICS QRO | SOTECAN INTERNATIONAL | SOTECAN INTERNATIONAL | FREIGHT PREPAID ONIX ARTICLES HS CODE: ND NOTIFY:SOTECAN INTERNATIONAL BOULEVARD LOUIS AMPERE LAVAL | |
| 2026-04-07 | MEDUK9938243 | 610W | Simple BOL FROB | MEDU | 9619464 | MSC AGADIR | 2026-04-04 | SAVANNAH, GEORGIA | NAPOLI ITALY | 11 PKG | 13,630 K | House to House | POLSELLI S.P.A. | DE LA TIERRA PARA MEXICO IMPORTACIO | TRUCA INTERNATIONAL LOGISTICS | WHEAT OR MESLIN FLOUR - WHEAT FLOUR - - OF CO MMON - FLOUR, SEMOLA HS CODE: , FREIGHT PREPAID SEAWAYBILL ; | |
| 2026-04-06 | MEDUWP918537 | 608A | Simple BOL FROB | MEDU | 9305685 | HYUNDAI SINGAPORE | 2026-04-04 | NEWARK, NEW JERSEY | MUNDRA INDIA | 24 PKG | 9,236 K | House to House | ARCHROMA INTERNATIONAL (INDIA) PRIV | CASQUIMTEX, SA DE CV | TRUCA INTERNATIONAL LOGISTICS, S.A. | NOVACRON SUPER BLACK R - PALLETS CONTA INS PACKAGES S.O.DYES NOVACRON SUPER BLAC K R HSN CODE : [HS/NCM - . .] | |
| Run Date | 2026-05-06 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-05 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-05 |
| Trade Update Date | 2026-04-29 |
| Master BOL # | CMDUIBC1472596 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Master FROB |
| Carrier Code | CMDU |
| Voyage # | 0BRFU |
| IMO # | 9396634 |
| Vessel Name | ERASMUS HOPE |
| Vessel Country | PA |
| Place of Receipt | BARCELONA |
| Foreign Port of Lading | KINGSTON JAMAICA (24128) |
| Port of Unlading | SAN JUAN, PUERTO RICO (4909) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 22085 KG |
| Weight in KG | 22,085 KG |
| Quantity | 51 PKG |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Container |
TCNU3170372 |
| Commodity Description |
FREIGHT PREPAID BOTELLAS Y FRASCOS DE VIDRIO HS CODE:701090 TAPONES DE CORCHO HS CODE: 450490 |
| Shipper Name | CARGO CLUB FORWARDERS SL |
|---|---|
| Address Line 1 | CALLE ESCIPIO 41 43 |
| Address Line 2 | BARCELONA |
| Address Line 3 | ES |
| Consignee Name | TRUCA INTERNATIONAL LOGISTICS SA |
|---|---|
| Address Line 1 | NTE 90 NO 6660 SAN PEDRO EL CHICO |
| Address Line 2 | GUSTAVO A MADERO |
| Address Line 3 | MEXICO 07480 |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | MEXICO |
| Notify Party Name | TRUCA INTERNATIONAL LOGISTICS SA |
|---|---|
| Address Line 1 | NTE 90 NO 6660 SAN PEDRO EL CHICO |
| Address Line 2 | GUSTAVO A MADERO |
| Address Line 3 | MEXICO 07480 |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | MEXICO |
| Container Number | TCNU3170372 |
|---|---|
| Seal Number 1 | L7777936 |
| Seal Number 1 | L7777936 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | FREIGHT PREPAID BOTELLAS Y FRASCOS DE VIDRIO HS CODE:701090 TAPONES DE CORCHO HS CODE: 450490 |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Miami, Florida | 82 | 2025-09-20 |
| Charleston, South Carolina | 18 | 2025-01-20 |
| Newark, New Jersey | 11 | 2026-04-06 |
| Port Everglades, Florida | 10 | 2026-04-28 |
| Houston, Texas | 9 | 2026-05-19 |
| San Juan, Puerto Rico | 8 | 2026-05-06 |
| New Orleans, Louisiana | 4 | 2023-04-22 |
| Long Beach, California | 3 | 2023-03-24 |
| Savannah, Georgia | 2 | 2026-05-19 |
| Mobile, Alabama | 1 | 2024-08-30 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| La Spezia Italy | 34 | 2025-07-24 |
| Sines Portugal | 32 | 2026-05-19 |
| Barcelona Spain | 12 | 2026-03-26 |
| Bremerhaven Germany | 9 | 2025-01-20 |
| Rotterdam Netherlands | 7 | 2025-08-29 |
| Genoa Italy | 6 | 2025-04-15 |
| Veracruz Mexico | 5 | 2026-05-19 |
| Napoli Italy | 5 | 2026-04-28 |
| Algeciras Spain | 5 | 2024-01-19 |
| Kingston Jamaica | 4 | 2026-05-06 |
Below are the top 10 company names and addresses for Truca International Logistics, S.A. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| TRUCA INTERNATIONAL LOGISTICS, S.A. | NTE 90 SAN PEDRO EL CHICO GUSTAVO A MADERO CMX 07480 MEXICO | 2026-05-19 | 77 |
| TRUCA INTERNATIONAL LOGISTICS, S.A. | AVENIDA 535 86, SAN JUAN DE ARAGON GUSTAVO A MADERO CMX 07969 MEXICO | 2022-07-27 | 8 |
| TRUCA INTERNATIONAL LOGISTICS SA | 2025-01-20 | 6 | |
| TRUCA INTERNATIONAL LOGISTICS SA | 2025-01-20 | 6 | |
| TRUCA INTERNATIONAL LOGISTICS | 2024-12-14 | 3 | |
| TRUCA INTERNATIONAL LOGISTICS SA DE CV | 2025-11-13 | 2 | |
| TRUCA INTERNATIONAL LOGISTICS, S.A | 2025-03-25 | 2 | |
| TRUCA INTERNATIONAL LOGISTICS S.A. | 2023-03-29 | 2 | |
| TRUCA INTERNATIONAL LOGISTICS QRO S | 2024-10-12 | 2 | |
| TRUCA INTERNATIONAL LOGISTICS S.A | 2023-06-26 | 2 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Truca International Logistics, S.A.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2021-07-09 | 1 |
Below are the top 1 email addresses on file for Truca International Logistics, S.A.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2021-12-15 | 1 |