There are a total of 5,257 bills of lading on file for Trucco, Inc. between September 22nd, 2015 and May 22nd, 2026.
Of those 5,257 bills of lading, 184 were within the past 30 days and 455 were within the past 90 days.
| Total Records | 5,257 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 5,383 |
| Notify Party Records | 467 |
| First Shipment on File | Sep 22nd, 2015 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 184 |
| Records in Last 90 Days | 455 |
| Records in the Past Year | 1,211 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for TRUCCO, INC..
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Trucco, Inc., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Trucco, Inc. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| VITULA FRUIT S.R.L. | May 2026 | 491 | 143 |
| DOLE CHILE S.A. | May 2026 | 11,497 | 141 |
| VITULA FRUIT SOCIETA' A RESPONSABIL | May 2026 | 103 | 102 |
| SOCIETA' COOPERATIVA AGRICOLA ZEOLI | May 2026 | 674 | 100 |
| ITACU CORPORATION LTDA | May 2026 | 3,611 | 96 |
| FRUITION S.A. | Apr 2026 | 270 | 96 |
| SOCIET AGRICOLA COLLI ASOLANI DI B | May 2026 | 861 | 81 |
| FRUTTA FRIULI SCA | May 2026 | 134 | 67 |
| AMEFRUITS SL | May 2026 | 826 | 56 |
| COPEFRUT S.A. | May 2026 | 5,936 | 50 |
| MEDFRUITS SRL | Jan 2026 | 181 | 48 |
| SOUTHERN PRODUCE LIMITED | May 2026 | 339 | 45 |
| VELIORGANIC SRL | May 2026 | 289 | 41 |
| QUARANTA FRUTTA SRL | Apr 2026 | 215 | 38 |
| OLYMPUS TERRA SINGLE MEMBER P.C. | May 2026 | 207 | 35 |
| CORE - EXPORT SPA | May 2026 | 1,078 | 35 |
| EXPORTADORA SAFCO PERU | May 2026 | 2,336 | 34 |
| EXPORTADORA FRUTICOLA DEL SUR SA | May 2026 | 2,194 | 33 |
| FRUIT PROJECT SA | Apr 2026 | 78 | 31 |
| CONSORZIO ORTOFRUTTICOLO FONDI S.C. | Apr 2026 | 41 | 31 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Trucco, Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| TRU VUE INC | May 2026 | 156 | 4 |
| TRU WOODS LIMITED | Mar 2025 | 558 | 0 |
| TRU-PRO PRODUCTS | Oct 2025 | 486 | 0 |
| TRU-SPEC METALS, INC | May 2026 | 260 | 8 |
| TRUAUDIO | Oct 2025 | 413 | 0 |
| TRUBEST CANADA TRADING LTD | Jan 2026 | 90 | 0 |
| TRUBLUE GLOBAL INC | May 2026 | 2,327 | 162 |
| TRUC NGUYEN | Jan 2025 | 88 | 0 |
| TRUC XANH CLOTHING ONE MEMBER COMPANY LIMITED | May 2026 | 740 | 15 |
| TRUCA INTERNATIONAL LOGISTICS, S.A. | May 2026 | 151 | 7 |
| TRUCK ACCESSORIES GROUP LLC | May 2026 | 449 | 7 |
| TRUCK AND TRAILER COMPONENTS SA DE | Aug 2025 | 148 | 0 |
| TRUCK AND WHEEL USA | May 2026 | 442 | 13 |
| TRUCK BODY PARTS INDUSTRIAL CO.,LTD | May 2026 | 854 | 3 |
| TRUCK LITE CO LLC | May 2026 | 4,369 | 42 |
| TRUCK PRO BRC | May 2026 | 794 | 12 |
| TRUCK PRO LLC | May 2026 | 683 | 21 |
| TRUCK SHIELDS LLC | May 2026 | 990 | 6 |
| TRUCK TIRE DISTRIBUTOR, INC. | Nov 2025 | 297 | 0 |
| TRUCK TIRE EXPRESS | Jul 2025 | 132 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-28 | ONEYSCLG10828600 | 012N | Regular Bill | ONEY | 9301457 | HSL NIKE | 2026-05-27 | PHILADELPHIA, PENNSYLVANIA | SAN ANTONIO CHILE | 2,400 CAS | 24,000 KG | Container Yard | COMERCIALIZADORA FRUKA SPA | TRUCCO, INC | T.H. WEISS, INC | "SHIPPER_DESCRIPTION" (FRESH KIWIS) - "HSCD_D ESCRIPTION" (KIWI FRUIT, FRRESH) PLEASE NOTE - QUANTITY AND DESCRIPTION OF THE CAR... | |
| 2026-05-28 | MEDUAG401832 | 616A | Regular Bill | MEDU | 9339284 | MSC CANDICE | 2026-05-26 | PHILADELPHIA, PENNSYLVANIA | BARCELONA SPAIN | 1,480 BOX | 27,952 K | House to House | COOPERATIVE AGRICOLE COPAG | TRUCCO, INC. | T.H. WEISS INC | FRESH ORANGE MAROC LATE 21 PLTS FREIGHT PREPA ID | |
| 2026-05-28 | MEDUWW330965 | 616A | Master Bill | MEDU | 9339284 | MSC CANDICE | 2026-05-26 | PHILADELPHIA, PENNSYLVANIA | LEGHORN ITALY | 2,504 CTN | 24,600 K | House to House | VITULA FRUIT SOCIETA' A RESPONSABIL | TRUCCO, INC. | TH WEISS INC | FRESH FRUIT ORGANIC KIWI HAYWARD NET WEIGHT 2 2536 KG RYANS EFR25A105771 - EFR25A105772 TEM P: O C - VENT 15 CBM/H FDA 155955385... | |
| 2026-05-28 | MEDUWW330965 | SVDLSDB01S559207 | 616A | House Bill | SVDL | MSC CANDICE | 2026-05-26 | PHILADELPHIA, PENNSYLVANIA | LEGHORN ITALY | 2,504 CTN | 24,600 KG | House to House | VITULA FRUIT S.R.L. | TRUCCO INC. | TRUCCO INC. | FRESH KIWI FRUIT | |
| Run Date | 2026-05-28 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-27 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-27 |
| Trade Update Date | 2026-05-22 |
| Master BOL # | CMDUSNG0505497 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | CMDU |
| Voyage # | 0LIHH |
| IMO # | 9301457 |
| Vessel Name | HSL NIKE |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | SAN ANTONIO |
| Foreign Port of Lading | SAN ANTONIO CHILE (33779) |
| Port of Unlading | PHILADELPHIA, PENNSYLVANIA (1101) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 28400 KG |
| Weight in KG | 28,400 KG |
| Quantity | 2400 CAS |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Container |
CAIU5697456 |
| Commodity Description |
FREIGHT PREPAID CARGO IS STOWED IN A REFRIGERATED CONTAINER AT THE SHIPPER'S REQUESTED CARRYING TEMPERATU 0 DEGREES CELSIUS CASES FRESH KIWIS XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX ALSO CONSIGNEE: |
| Shipper Name | SAN FRANCISCO LO GARCES LTDA |
|---|---|
| Address Line 1 | FUNDO SANTA MARGARITA S/N SAN |
| Address Line 2 | FRANCISCO DE MOSTAZAL, CHILE |
| Address Line 3 | PHONE: 72-2-444400 |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | RUT: 79599730-K |
| Consignee Name | TRUCCO, INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 2440 N. MILL RD, VINELAND, NJ |
| Address Line 2 | 08360, ESTADOS UNIDOS |
| Address Line 3 | TAX ID / EIN: 83-2122263 |
| Notify Party Name | T.H. WEISS, INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 2801 LONG BEACH ROAD, OCEANSIDE, NY |
| Address Line 2 | 11572, ESTADOS UNIDOS |
| Container Number | CAIU5697456 |
|---|---|
| Seal Number 1 | M5612587 |
| Seal Number 1 | M5612587 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45R1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | FREIGHT PREPAID CARGO IS STOWED IN A REFRIGERATED CONTAINER AT THE SHIPPER'S REQUESTED CARRYING TEMPERATU 0 DEGREES CELSIUS CASES FRESH KIWIS XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX ALSO CONSIGNEE: |
| Additional Cargo 1 | XXXXXXXXXX XXXXXXXXXXXXX TRUCCODIRECT.COM XXXXXXXXXXXXXXXXX ALSO NOTIFY: XXXXXXXXXXXXXXXXXX OWHITTINGHAM THWEISSINC.COM XXXXXXXXXXXXXXXXX |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Philadelphia, Pennsylvania | 2,739 | 2026-05-23 |
| Newark, New Jersey | 2,222 | 2026-05-08 |
| New York, New York | 140 | 2026-05-21 |
| Chester, Pennsylvania | 107 | 2026-05-18 |
| Wilmington, Delaware | 28 | 2026-02-23 |
| Seattle, Washington | 8 | 2025-04-21 |
| Savannah, Georgia | 6 | 2022-02-18 |
| Tacoma, Washington | 5 | 2025-07-03 |
| Houston, Texas | 2 | 2015-09-23 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Napoli Italy | 700 | 2026-05-23 |
| Leghorn Italy | 613 | 2026-05-23 |
| Piraeus Greece | 552 | 2026-05-08 |
| Colon Panama | 483 | 2026-05-23 |
| Puerto Manzanillo Panama | 376 | 2026-05-20 |
| Sines Portugal | 335 | 2026-04-01 |
| Valencia Spain | 329 | 2026-05-21 |
| Genoa Italy | 199 | 2026-02-28 |
| Salerno Italy | 179 | 2026-01-08 |
| Cristobal Panama | 177 | 2025-04-28 |
Below are the top 10 company names and addresses for Trucco, Inc. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| TRUCCO, INC. | 2440 N. MILL ROAD VINELAND NJ 08360 UNITED STATES | 2026-05-23 | 1,082 |
| TRUCCO, INC. | 343-344 NYC TERMINAL MARKET BRONX NY 10474 UNITED STATES | 2026-03-21 | 620 |
| TRUCCO, INC. | 2026-04-03 | 9 | |
| TRUCCO, INC. | 2026-03-13 | 8 | |
| TRUCCO, INC. | 2026-05-11 | 5 | |
| TRUCCO, INC. | 2025-07-30 | 3 | |
| TRUCCO, INC. | 2025-06-06 | 2 | |
| TRUCCO, INC. | 2025-07-03 | 2 | |
| TRUCCO, INC. | 2026-05-14 | 1 | |
| TRUCCO, INC. | 2026-02-23 | 1 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Trucco, Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-23 | 4 | |
| 2026-05-20 | 689 | |
| 2026-05-19 | 53 | |
| 2026-05-11 | 799 | |
| 2024-11-22 | 53 | |
| 2023-10-17 | 21 | |
| 2023-02-18 | 10 | |
| 2023-02-18 | 4 | |
| 2022-02-26 | 5 | |
| 2022-01-13 | 3 |
Below are the top 10 email addresses on file for Trucco, Inc.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-19 | 72 | |
| 2026-05-11 | 23 | |
| 2026-02-14 | 23 | |
| 2025-04-24 | 2 | |
| 2025-03-26 | 2 | |
| 2025-01-28 | 3 | |
| 2025-01-28 | 1 | |
| 2024-11-26 | 2 | |
| 2024-03-04 | 1 | |
| 2024-01-11 | 4 |