There are a total of 442 bills of lading on file for Truck And Wheel USA between July 4th, 2017 and May 21st, 2026.
Of those 442 bills of lading, 5 were within the past 30 days and 13 were within the past 90 days.
| Total Records | 442 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 433 |
| Notify Party Records | 219 |
| First Shipment on File | Jul 4th, 2017 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 5 |
| Records in Last 90 Days | 13 |
| Records in the Past Year | 50 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for TRUCK AND WHEEL USA.
Below is a Sankey Diagram of the top 13 companies associated with Truck And Wheel USA, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 13 companies associated with Truck And Wheel USA in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| SUPERALLOY INDUSTRIAL CO., LTD | Oct 2025 | 2,419 | 209 |
| SUPERALLOY INDUSTRIAL | May 2026 | 95 | 28 |
| MAXION INCI JANT SAN.A.S. | Dec 2025 | 491 | 11 |
| HUF BAOLONG ELECTRONICS BRETTEN GMBH | May 2026 | 473 | 11 |
| WEGMANN AUTOMOTIVE USA INC | May 2026 | 2,444 | 9 |
| MAXION IMPORT LLC | May 2026 | 1,360 | 8 |
| AZETT GMBH & CO.KG | Apr 2025 | 11 | 5 |
| MAXION JANTAS JANT SANAYI VE | May 2026 | 123 | 2 |
| Oct 2022 | 1 | 1 | |
| HUF | Mar 2026 | 342 | 1 |
| BRUGAROLAS S.A. | Apr 2026 | 473 | 1 |
| May 2021 | 1 | 1 | |
| Apr 2026 | 1 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Truck And Wheel USA.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| TRU WOODS LIMITED | Mar 2025 | 558 | 0 |
| TRUAUDIO | Oct 2025 | 413 | 0 |
| TRUBEST CANADA TRADING LTD | Jan 2026 | 90 | 0 |
| TRUBLUE GLOBAL INC | May 2026 | 2,327 | 162 |
| TRUC NGUYEN | Jan 2025 | 88 | 0 |
| TRUC XANH CLOTHING ONE MEMBER COMPANY LIMITED | May 2026 | 740 | 15 |
| TRUCA INTERNATIONAL LOGISTICS, S.A. | May 2026 | 151 | 7 |
| TRUCCO, INC. | May 2026 | 5,257 | 455 |
| TRUCK ACCESSORIES GROUP LLC | May 2026 | 449 | 7 |
| TRUCK AND TRAILER COMPONENTS SA DE | Aug 2025 | 148 | 0 |
| TRUCK BODY PARTS INDUSTRIAL CO.,LTD | May 2026 | 854 | 3 |
| TRUCK LITE CO LLC | May 2026 | 4,369 | 42 |
| TRUCK PRO BRC | May 2026 | 794 | 12 |
| TRUCK PRO LLC | May 2026 | 683 | 21 |
| TRUCK SHIELDS LLC | May 2026 | 990 | 6 |
| TRUCK TIRE DISTRIBUTOR, INC. | Nov 2025 | 297 | 0 |
| TRUCK TIRE EXPRESS | Jul 2025 | 132 | 0 |
| TRUCK TRAILER PRO | Feb 2026 | 156 | 0 |
| TRUCK WAREHOUSE, LLC | Dec 2022 | 265 | 0 |
| TRUCKING 2000 LLC | Sep 2025 | 85 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-18 | EGLV003600226650 | BANQ1072902150 | 127E | House Bill | BANQ | 9300477 | EVER SALUTE | 2026-05-16 | MOBILE, ALABAMA | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 306 PCS | 6,945 K | House to House | SUPERALLOY INDUSTRIAL | TRUCK AND WHEEL USA | TRUCK AND WHEEL USA | FORGED ALUMINIUM WHEEL AMG A167 22X10 7X21 A167 401 4400 7X21 FMG0103014 AMG A167 22X11.5 7X21 A167 401 4500 7X21 FMG0104014 034 |
| 2026-05-12 | EGLV003600201436 | BANQ1072818185 | 104E | House Bill | BANQ | 9321251 | MOL CELEBRATION | 2026-05-11 | MOBILE, ALABAMA | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 318 PCS | 6,986 K | House to House | SUPERALLOY INDUSTRIAL | TRUCK AND WHEEL USA | TRUCK AND WHEEL USA | FORGED ALUMINIUM WHEEL AMG A167 22X10 7X21 A167 401 4400 7X21 FMG0103014 AMG A167 22X11.5 7X21 A167 401 4500 7X21 FMG0104014 034 |
| 2026-04-24 | EGLV003600178842 | BANQ1072587668 | 012E | House Bill | BANQ | 9293753 | CONTI CORTESIA | 2026-04-23 | MOBILE, ALABAMA | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 300 PCS | 6,220 K | House to House | SUPERALLOY INDUSTRIAL | TRUCK AND WHEEL USA | TRUCK AND WHEEL USA | FORGED ALUMINIUM WHEEL AMG A X X A X FMG AMG A X. X A X FMG |
| 2026-04-14 | EGLV003600109670 | BANQ1072247668 | 082E | House Bill | BANQ | 9664897 | YM MODERATION | 2026-04-12 | MOBILE, ALABAMA | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 302 PCS | 7,210 K | House to House | SUPERALLOY INDUSTRIAL | TRUCK AND WHEEL USA | TRUCK AND WHEEL USA | FORGED ALUMINIUM WHEEL AMG A X X A X FMG AMG A X. X A X FMG |
| Run Date | 2026-05-18 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-01 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-16 |
| Trade Update Date | 2026-04-22 |
| Master BOL # | ZIMUTPE8271532 |
|---|---|
| House BOL # | BANQ1073759580 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | BANQ |
| Voyage # | 80E |
| IMO # | |
| Vessel Name | ANTWERP |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | KAOHSIUNG |
| Foreign Port of Lading | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) (58309) |
| Port of Unlading | MOBILE, ALABAMA (1901) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 6549 K |
| Weight in KG | 6,549 KG |
| Quantity | 450 PKG |
| Volume | 65 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TIIU4867545 |
| Commodity Description |
FORGED ALUMINIUM WHEEL AMG A167 23X11.5 7X21 A 167 401 8600 7X21 FMG0108012 AMG A167 23X10 7X71 A 167 401 8500 7X71 FMG0110012 |
| Shipper Name | SUPERALLOY INDUSTRIAL CO.,LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | 80 YUN-KO RD, SEC 3 |
| Address Line 2 | DOULIU DISTRICT 64064 TW |
| Consignee Name | TRUCK AND WHEEL USA |
|---|---|
| Address Line 1 | 11198 WILL WALKER RD |
| Address Line 2 | VANCE AL 35490-173 US |
| Notify Party Name | TRUCK AND WHEEL USA |
|---|---|
| Address Line 1 | 11198 WILL WALKER RD |
| Address Line 2 | VANCE AL 35490-173 US |
| Container Number | TIIU4867545 |
|---|---|
| Seal Number 1 | ZGLT509279 |
| Seal Number 1 | ZGLT509279 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | FORGED ALUMINIUM WHEEL AMG A167 23X11.5 7X21 A 167 401 8600 7X21 FMG0108012 AMG A167 23X10 7X71 A 167 401 8500 7X71 FMG0110012 |
| Additional Cargo 1 | AMG A167 23X11.5 7X71 A 167 401 8600 7X71 FMG0111012 DAIMLER X167 23 X 9.5 A 167 401 1600 7X15 FDM0014013 DAIMLER X167 23 X 11.5 A 167 401 1700 7X15 |
| Additional Cargo 2 | FDM0015013 DAIMLER X167 MAYBACH 23 X 9.5 A 167 401 1600 7X15(AFT) FDM0014023 DAIMLER X167 23 X 11.5 A 167 401 1700 7X15(AFT) FDM0015023 |
| Additional Cargo 3 | X167 MAYBACH 100 9.5X23ET47 FRONT 7X15 A 167 401 3701 7X15 FDM0031012 X167 MAYBACH 100 11.5X23ET47 REAR 7X15 |
| Additional Cargo 4 | A 167 401 3801 7X15 FDM0032012 FORGED ALUMINIUM COVER PLATES AMG COVER PLATES A 000 400 6000 7X15 FDM0017032 AMG COVER PLATES |
| Additional Cargo 5 | A 000 400 6800 7Y74 FDM0036031 HS CODE:8708.70(WHEEL) 450 PKGS=258PCS+192SET =32PLT(30PLT+2PLT) |
| Marks and Numbers 1 | SAI SUPERALLOY SUPERALLOY INDUSTRIAL CO., LTD SAI PART NO: DESCRIPTION: QUANTITY: REMARK: PART NO: MADE IN TAIWAN |
| Marks and Numbers 2 | NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS |
| Marks and Numbers 3 | NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS |
| Marks and Numbers 4 | NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS |
| Marks and Numbers 5 | NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS |
| Marks and Numbers 6 | NO MARKS NO MARKS NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Savannah, Georgia | 188 | 2026-01-19 |
| Mobile, Alabama | 158 | 2026-05-22 |
| Charleston, South Carolina | 84 | 2026-04-06 |
| Newark, New Jersey | 5 | 2022-01-08 |
| Los Angeles, California | 3 | 2024-02-08 |
| Wilmington, North Carolina | 2 | 2025-01-04 |
| Norfolk, Virginia | 1 | 2023-02-16 |
| Long Beach, California | 1 | 2019-10-18 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Kaohsiung China (Taiwan) | 294 | 2026-05-22 |
| Bremerhaven Germany | 74 | 2025-06-30 |
| Aliaga Turkey | 30 | 2026-01-19 |
| Stade Germany | 21 | 2026-04-06 |
| All Other China (Taiwan) Ports | 7 | 2022-02-25 |
| Anvers Belgium | 3 | 2025-01-04 |
| Pusan South Korea | 3 | 2021-03-30 |
| Rotterdam Netherlands | 2 | 2023-02-16 |
| Barcelona Spain | 2 | 2022-01-08 |
| Colon Panama | 2 | 2021-12-21 |
Below are the top 10 company names and addresses for Truck And Wheel USA that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| TRUCK AND WHEEL USA | 11198 WILL WALKER RD VANCE AL 35490-173 US | 2026-05-22 | 191 |
| TRUCK & WHEEL USA CORP | WILL WALKER ROAD VANCE AL 35490 US | 2022-07-16 | 117 |
| TRUCK WHEEL USA CORP. | 2021-09-23 | 18 | |
| TRUCK & WHEEL USA CORP. | 2018-11-27 | 17 | |
| TRUCK WHEEL USA CORP | 2021-04-24 | 14 | |
| TRUCK&WHEEL USA CORP. | 2025-12-11 | 11 | |
| TRUCK AND WHEEL USA CORPORATION | 2021-08-14 | 9 | |
| TRUCK & WHELL USA CORPORATION | 2026-04-06 | 6 | |
| TRUCK&WHEEL USA CORP | 2026-01-19 | 5 | |
| TRUCK & WHEEL USA CORP. | 2019-01-22 | 4 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Truck And Wheel USA.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-01-19 | 6 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||