There are a total of 4,369 bills of lading on file for Truck Lite Co LLC between October 20th, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 4,369 bills of lading, 14 were within the past 30 days and 42 were within the past 90 days.
| Total Records | 4,369 |
|---|---|
| Shipper Records | 185 |
| Consignee Records | 4,412 |
| Notify Party Records | 958 |
| First Shipment on File | Oct 20th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 14 |
| Records in Last 90 Days | 42 |
| Records in the Past Year | 235 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for TRUCK LITE CO LLC.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Truck Lite Co LLC, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Truck Lite Co LLC in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| SHANGHAI GANXIANG AUTOMOTIVE MIRROR | May 2026 | 1,449 | 156 |
| NINGBO PACRIM MANUFACTURING CO.,LTD | May 2026 | 1,363 | 108 |
| SHIN YUH CHERNG INDUSTRIAL CO LTD | May 2026 | 1,494 | 96 |
| STACI LTD | May 2026 | 3,548 | 80 |
| SUNBIRD ENGINEERING LTD | May 2026 | 804 | 77 |
| SIRIUS LIGHT TECHNOLOGY CO., LTD. | Apr 2026 | 616 | 77 |
| SIPRA ENGINEERS PVT LTD | May 2026 | 344 | 76 |
| MIN HSIANG CORPORATION | May 2026 | 3,895 | 73 |
| GUANGZHOU FORDA SIGNAL CO LTD | May 2026 | 1,060 | 64 |
| POLYWAY INDUSTRY CO., LTD. | May 2026 | 2,031 | 60 |
| TAIZHOU | Mar 2026 | 291 | 57 |
| CANGZHOU DIJIANG TECHNOLOGY CO. | Dec 2025 | 55 | 50 |
| SHANGHAI FOREIGN TRADE ENTERPRISES | May 2026 | 9,072 | 43 |
| FOSHAN FOKE LIGHTING AND ELECTRICAL | Mar 2026 | 54 | 42 |
| HONG KONG ZONGWELL INDUSTRY CO LTD | May 2025 | 40 | 40 |
| LEDLINK OPTICS INC | May 2026 | 1,080 | 36 |
| GOLDEN TRIANGLE GROUP LTD | Mar 2026 | 59 | 35 |
| TRUCK-LITE EUROPE GMBH | Jan 2026 | 337 | 31 |
| SHANGHAI JIAKUN INDUSTRIAL CO.,LTD | Mar 2026 | 245 | 24 |
| HANMA COMPANY LIMITED | May 2026 | 221 | 24 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Truck Lite Co LLC.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| TRUBEST CANADA TRADING LTD | Jan 2026 | 90 | 0 |
| TRUBLUE GLOBAL INC | May 2026 | 2,327 | 162 |
| TRUC NGUYEN | Jan 2025 | 88 | 0 |
| TRUC XANH CLOTHING ONE MEMBER COMPANY LIMITED | May 2026 | 740 | 15 |
| TRUCA INTERNATIONAL LOGISTICS, S.A. | May 2026 | 151 | 7 |
| TRUCCO, INC. | May 2026 | 5,257 | 455 |
| TRUCK ACCESSORIES GROUP LLC | May 2026 | 449 | 7 |
| TRUCK AND TRAILER COMPONENTS SA DE | Aug 2025 | 148 | 0 |
| TRUCK AND WHEEL USA | May 2026 | 442 | 13 |
| TRUCK BODY PARTS INDUSTRIAL CO.,LTD | May 2026 | 854 | 3 |
| TRUCK PRO BRC | May 2026 | 794 | 12 |
| TRUCK PRO LLC | May 2026 | 683 | 21 |
| TRUCK SHIELDS LLC | May 2026 | 990 | 6 |
| TRUCK TIRE DISTRIBUTOR, INC. | Nov 2025 | 297 | 0 |
| TRUCK TIRE EXPRESS | Jul 2025 | 132 | 0 |
| TRUCK TRAILER PRO | Feb 2026 | 156 | 0 |
| TRUCK WAREHOUSE, LLC | Dec 2022 | 265 | 0 |
| TRUCKING 2000 LLC | Sep 2025 | 85 | 0 |
| TRUCKING 2000 LOGISTICS LLC | Sep 2025 | 68 | 0 |
| TRUCKMEN WAREHOUSE | Apr 2026 | 216 | 23 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-26 | HLCUSZX2602BXMR8 | DFDSCAN7434629 | 616E | House Bill | DFDS | 9525924 | AL QIBLA EXPRESS | 2026-05-25 | NEWARK, NEW JERSEY | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 33 CTN | 397 KG | FOSHAN FOKE LIGHTING AND ELECTRICAL | TRUCK-LITE CO | LED WORK LIGHT | ||
| 2026-05-23 | HLCUSHA2602AYYC3 | DFDSRAF0250740 | 615E | House Bill | DFDS | 9406738 | NHAVA SHEVA EXPRESS | 2026-05-22 | NEWARK, NEW JERSEY | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 104 CTN | 954 KG | House to House | LEDLINK OPTICS INC. | TRUCK-LITE | OPTICAL LENS FOR LED | |
| 2026-05-18 | YMJAE209083012 | DFDSTPE0619683 | 019E | House Bill | DFDS | 9792682 | YM TRANQUILITY | 2026-05-17 | NEWARK, NEW JERSEY | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 1,378 CTN | 16,773 KG | House to House | SHIN YUH CHERNG INDUSTRIAL | TRUCK-LITE | AUTO ACCESSORIES | |
| 2026-05-15 | ONEYBKKG61952600 | DSVFRAF0208511 | 030E | House Bill | DSVF | 9757204 | ONE MONACO | 2026-05-14 | NEWARK, NEW JERSEY | LAEM CHABANG THAILAND | 50 CTN | 533 KG | Container Station | HANMA | TRUCK-LITE | AUTO LAMPS | |
| Run Date | 2026-05-26 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-25 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-25 |
| Trade Update Date | 2026-04-23 |
| Master BOL # | HLCUSZX2602BXMR8 |
|---|---|
| House BOL # | DFDSCAN7435325 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | DFDS |
| Voyage # | 616E |
| IMO # | |
| Vessel Name | AL QIBLA EXPRESS |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | YANTIAN PT |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 310 KG |
| Weight in KG | 310 KG |
| Quantity | 28 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
RFCU5045852 |
| Commodity Description |
LED AUTO LAMPS |
| Shipper Name | GUANGZHOU FORDA SIGNAL CO.,LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | FLOOR 1-3,BUILDING 2, NO.7 JINGU SO |
| Address Line 2 | UTH ROAD |
| Address Line 3 | HUADONG TOWN |
| City | HUADU DISTRICT |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | TRUCK-LITE CO., LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 107 INDUSTRIAL PARK ROAD, |
| City | BEECHCREEK |
| State Province | PA |
| Zip Code | 16822 |
| Country Code | US |
| Container Number | RFCU5045852 |
|---|---|
| Seal Number 1 | HLK4486180 |
| Seal Number 1 | HLK4486180 |
| Equipment Description Code | HV |
| Equipment Description | High Cube Van |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | LED AUTO LAMPS |
| Marks and Numbers 1 | TRUCK-LITE CO LLC |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 851220 | 00000000 | 0000000310 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 3,494 | 2026-05-23 |
| New York, New York | 770 | 2026-04-27 |
| Long Beach, California | 51 | 2025-12-20 |
| Los Angeles, California | 16 | 2025-06-23 |
| Norfolk, Virginia | 11 | 2019-10-29 |
| Seattle, Washington | 8 | 2018-03-01 |
| Houston, Texas | 4 | 2015-12-28 |
| Charleston, South Carolina | 4 | 2015-11-28 |
| Oakland, California | 3 | 2024-05-06 |
| Tacoma, Washington | 3 | 2018-11-15 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 897 | 2026-05-23 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 877 | 2026-05-18 |
| Yantian China (Mainland) | 651 | 2026-04-29 |
| Ningbo China (Mainland) | 630 | 2026-05-05 |
| Hong Kong Hong Kong | 192 | 2025-05-02 |
| Yangshan China (Mainland) | 188 | 2023-04-14 |
| Pusan South Korea | 166 | 2025-12-12 |
| Yantai China (Mainland) | 153 | 2017-12-26 |
| Hamble United Kingdom | 141 | 2023-10-26 |
| Coryton United Kingdom | 111 | 2021-08-25 |
Below are the top 10 company names and addresses for Truck Lite Co LLC that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| TRUCK LITE CO LLC | BEECH CREEK 107 INDUSTRIAL PARK ROAD BEECH CREEK, PA 16822 US | 2025-06-03 | 60 |
| TRUCK LITE CO LLC | 5340 FRYLING RD SUITE 300 ERIE, PA 16510 US | 2025-06-05 | 59 |
| TRUCK-LITE CO., INC. | 2021-03-20 | 211 | |
| TRUCK LITE CO LLC | 2022-12-10 | 204 | |
| TRUCK LITE | 2021-08-31 | 150 | |
| TRUCK-LITE CO., LLC | 2023-03-20 | 146 | |
| TRUCK LITE CO INC | 2023-02-01 | 121 | |
| TRUCK LITE CO INC | 2017-10-20 | 112 | |
| TRUCK LITE CO LLC | 2025-05-10 | 107 | |
| TRUCK LITE COMPANY LIMITED | 2019-12-06 | 102 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Truck Lite Co LLC.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-09 | 69 | |
| 2026-04-24 | 34 | |
| 2026-04-08 | 23 | |
| 2025-08-27 | 1 | |
| 2025-07-28 | 2 | |
| 2025-05-02 | 61 | |
| 2023-10-02 | 2 | |
| 2023-05-22 | 65 | |
| 2021-01-05 | 1 | |
| 2016-05-19 | 4 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||