There are a total of 449 bills of lading on file for Truck Accessories Group LLC between February 12th, 2013 and May 8th, 2026.
Of those 449 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 7 were within the past 90 days.
| Total Records | 449 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 453 |
| Notify Party Records | 23 |
| First Shipment on File | Feb 12th, 2013 |
| Most Recent Shipment on File | May 8th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 7 |
| Records in the Past Year | 49 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for TRUCK ACCESSORIES GROUP LLC.
Below is a Sankey Diagram of the top 17 companies associated with Truck Accessories Group LLC, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 17 companies associated with Truck Accessories Group LLC in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| CHANGZHOU SEALAND AUTOMOTIVE TECHNO | May 2026 | 177 | 135 |
| CHANGZHOU SUNWOOD INTERNATIONAL TRA | May 2026 | 1,462 | 69 |
| FAB-O-WELD ENGINEERS | May 2026 | 69 | 21 |
| ROADBOY AUTO PARTS CO., LTD | Sep 2025 | 209 | 14 |
| ALUMINIO NACIONAL SA | May 2026 | 571 | 14 |
| RAY INTERNATIONAL | May 2026 | 3,332 | 13 |
| NINGBO K-MART INTERNATIONAL INDUSTR | Jul 2024 | 40 | 7 |
| HANGZHOU GOLDEN SUN AUTOPARTS CO. | May 2026 | 808 | 5 |
| Jan 2026 | 4 | 3 | |
| Aug 2025 | 4 | 2 | |
| TRIMOTIVE ASIA PACIFIC LTD | Apr 2026 | 56 | 2 |
| GUANGDONG WIREKING DISPLAY&FIXTURE | May 2026 | 39 | 2 |
| Aug 2021 | 7 | 2 | |
| Jul 2022 | 3 | 2 | |
| Jul 2022 | 4 | 1 | |
| HANGZHOU OVERLAND OUTDOOR PRODUCTS | May 2026 | 69 | 1 |
| Jun 2022 | 1 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Truck Accessories Group LLC.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| TRU VUE INC | May 2026 | 156 | 4 |
| TRU WOODS LIMITED | Mar 2025 | 558 | 0 |
| TRU-SPEC METALS, INC | May 2026 | 260 | 8 |
| TRUAUDIO | Oct 2025 | 413 | 0 |
| TRUBEST CANADA TRADING LTD | Jan 2026 | 90 | 0 |
| TRUBLUE GLOBAL INC | May 2026 | 2,327 | 162 |
| TRUC NGUYEN | Jan 2025 | 88 | 0 |
| TRUC XANH CLOTHING ONE MEMBER COMPANY LIMITED | May 2026 | 740 | 15 |
| TRUCA INTERNATIONAL LOGISTICS, S.A. | May 2026 | 151 | 7 |
| TRUCCO, INC. | May 2026 | 5,257 | 455 |
| TRUCK AND TRAILER COMPONENTS SA DE | Aug 2025 | 148 | 0 |
| TRUCK AND WHEEL USA | May 2026 | 442 | 13 |
| TRUCK BODY PARTS INDUSTRIAL CO.,LTD | May 2026 | 854 | 3 |
| TRUCK LITE CO LLC | May 2026 | 4,369 | 42 |
| TRUCK PRO BRC | May 2026 | 794 | 12 |
| TRUCK PRO LLC | May 2026 | 683 | 21 |
| TRUCK SHIELDS LLC | May 2026 | 990 | 6 |
| TRUCK TIRE DISTRIBUTOR, INC. | Nov 2025 | 297 | 0 |
| TRUCK TIRE EXPRESS | Jul 2025 | 132 | 0 |
| TRUCK TRAILER PRO | Feb 2026 | 156 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-02 | MAEU266725181 | KSHVJS26030232 | 610E | House Bill | KSHV | 9359002 | GERNER MAERSK | 2026-04-01 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 104 CTN | 3,680 K | Container Yard | CHANGZHOU SEALAND AUTOMOTIVE TECHNO | TRUCK ACCESSORIES GROUP LLC | TRUCK ACCESSORIES GROUP LLC | TONNEAU COVER |
| 2026-03-24 | HDMUHKGM57322800 | HNLTZS262A0146 | 0082E | House Bill | HNLT | 9462691 | YM UNIFORMITY | 2026-03-21 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 120 CTN | 14,800 K | Pier to Pier | GUANGDONG WIREKING DISPLAY&FIXTURE | TRUCK ACCESSORIES GROUP JBPCO | TRUCK ACCESSORIES GROUP JBPCO | METAL DISPLAY RACK |
| 2026-03-14 | HDMUHKGM02754600 | HNLTZS261A0556 | 0093E | House Bill | HNLT | 9312808 | NYK VESTA | 2026-03-13 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 68 CTN | 6,960 K | Pier to Pier | GUANGDONG WIREKING DISPLAY AND FIXTURE COMPANY LIM... | TRUCK ACCESSORIES GROUP JBPCO | TRUCK ACCESSORIES GROUP JBPCO | METAL DISPLAY RACK HS CODE: CASTER HS CODE: |
| 2026-03-07 | MEDUWK713180 | HNLTSH261A0785 | 606N | House Bill | HNLT | 9294989 | MSC MUNDRA VIII | 2026-03-06 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 408 CTN | 5,549 K | House to House | CHANGZHOU SUNWOOD INTERNATIONAL | TRUCK ACCESSORIES GROUP LLC | TAG-FDC | SOFT TONNEAU COVER . |
| Run Date | 2026-04-10 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-06 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-09 |
| Trade Update Date | 2026-03-17 |
| Master BOL # | HDMUSHAZY9F28000 |
|---|---|
| House BOL # | HNLTSH262A0679 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | HNLT |
| Voyage # | 0010E |
| IMO # | |
| Vessel Name | HMM OPAL |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | SHANGHAI, CHINA |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 11749 K |
| Weight in KG | 11,749 KG |
| Quantity | 365 PKG |
| Volume | 64 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TCKU6110011 |
| Commodity Description |
TONNEAU COVERS |
| Shipper Name | CHANGZHOU SEALAND AUTOMOTIVE |
|---|---|
| Address Line 1 | TECHNOLOGY CO.LTD NO.59 YAOLUO |
| Address Line 2 | ROAD LUOYANG TOWN 213104 |
| Address Line 3 | CHANGZHOU CHINA |
| Consignee Name | TRUCK ACCESSORIES GROUP LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 28858 VENTURA DR. |
| Address Line 2 | ELKHART, IN 46517 |
| Address Line 3 | UNITED STATES |
| Notify Party Name | TRUCK ACCESSORIES GROUP LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 28858 VENTURA DR. |
| Address Line 2 | ELKHART, IN 46517 |
| Address Line 3 | UNITED STATES |
| Container Number | TCKU6110011 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 25H1398273 |
| Seal Number 1 | 25H1398273 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | TONNEAU COVERS |
| Marks and Numbers 1 | N M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 191 | 2026-04-10 |
| Los Angeles, California | 79 | 2026-05-09 |
| Seattle, Washington | 52 | 2025-11-01 |
| Houston, Texas | 50 | 2024-07-13 |
| Newark, New Jersey | 45 | 2024-11-21 |
| Tacoma, Washington | 20 | 2022-11-04 |
| Oakland, California | 10 | 2021-09-02 |
| New York, New York | 2 | 2024-04-04 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 281 | 2026-05-09 |
| Ningbo China (Mainland) | 53 | 2025-08-15 |
| Jawaharlal Nehru India | 27 | 2026-02-13 |
| Yantian China (Mainland) | 22 | 2026-03-24 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 12 | 2024-10-30 |
| All Other Panama West Coast Region Ports | 11 | 2025-11-01 |
| Pusan South Korea | 10 | 2026-03-03 |
| All Other India West Coast Ports | 10 | 2023-10-28 |
| Cartagena Colombia | 5 | 2023-02-02 |
| Shilong China (Taiwan) | 5 | 2022-04-14 |
Below are the top 10 company names and addresses for Truck Accessories Group LLC that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| TRUCK ACCESSORIES GROUP LLC | 28858 VENTURA DR. ELKHART IN 46517 US | 2026-02-13 | 291 |
| TRUCK ACCESSORIES GROUP LLC | 1131 D.I. DRIVE ELKHART IN 46517 US | 2025-12-27 | 48 |
| TRUCK ACCESSORIES GROUP LLC | 2026-04-02 | 5 | |
| TRUCK ACCESSORIES GROUP LLC | 2026-05-09 | 4 | |
| TRUCK ACCESSORIES GROUP LLC | 2026-03-07 | 1 | |
| TRUCK ACCESSORIES GROUP LLC | 2026-01-29 | 1 | |
| TRUCK ACCESSORIES GROUP SPECIALTY P | 2021-08-31 | 29 | |
| TRUCK ACCESSORIES GROUP | 2019-09-11 | 7 | |
| TRUCK ACCESSORIES GROUP LLC | 2021-10-18 | 7 | |
| TRUCK ACCESSORIES GROUP | 2020-03-19 | 5 |
Below are the top 3 phone numbers on file for Truck Accessories Group LLC.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2023-11-10 | 2 | |
| 2021-07-21 | 1 | |
| 2019-09-11 | 7 |
Below are the top 1 email addresses on file for Truck Accessories Group LLC.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2019-09-11 | 7 |