There are a total of 2,351 bills of lading on file for VOSS Automotive Inc between October 20th, 2012 and May 20th, 2026.
Of those 2,351 bills of lading, 26 were within the past 30 days and 53 were within the past 90 days.
| Total Records | 2,351 |
|---|---|
| Shipper Records | 1,574 |
| Consignee Records | 1,290 |
| Notify Party Records | 483 |
| First Shipment on File | Oct 20th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 20th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 26 |
| Records in Last 90 Days | 53 |
| Records in the Past Year | 176 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for VOSS AUTOMOTIVE INC.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with VOSS Automotive Inc, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with VOSS Automotive Inc in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| BWI NORTH AMERICA INC | May 2026 | 8,436 | 135 |
| VOSS AUTOMOTIVE POLSKA SP. Z O.O. | May 2026 | 299 | 95 |
| GAI GIACOMO SRL | May 2026 | 167 | 69 |
| RAUSCH & PAUSCH LP | May 2026 | 3,695 | 51 |
| SAMHO M-TECH INC. | May 2026 | 514 | 47 |
| ANTON TRAENKLE GMBH & CO. KG | May 2026 | 308 | 24 |
| CUMMINS INC. | May 2026 | 53,799 | 19 |
| VOSS AUTOMOTIVE MEXICO S DE RL DE C | May 2026 | 370 | 17 |
| FORTEQ | Nov 2025 | 502 | 17 |
| BWI NORTH AMERICA EL PASO | Sep 2024 | 368 | 17 |
| POLYHOSE INDIA RUBBER PRIVATE LIMITED | May 2026 | 693 | 12 |
| FRAENKISCHE INDUSTRIAL PIPES GMBH | May 2026 | 1,085 | 7 |
| FUJIKURA AUTOMOTIVE AMERICA LLC | May 2026 | 7,564 | 4 |
| CONSOLIDATED DIESEL COMPANY | May 2026 | 2,879 | 4 |
| THYSSENKRUPP STEEL N.A. | May 2026 | 91,688 | 3 |
| GM DO BRASIL LTDA | Sep 2025 | 864 | 3 |
| TRAUTWEIN PRAEZISIONSDREHTEILE GMBH | Feb 2026 | 28 | 2 |
| MACK TRUCKS INC | May 2026 | 17,942 | 2 |
| GENERAL MOTORS DO BRASIL LTDA | May 2026 | 38,823 | 2 |
| VOSS USA INC | May 2026 | 1,539 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to VOSS Automotive Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| VORWERK AUTOTEC GMBH & CO. KG | May 2026 | 841 | 12 |
| VORWERK AUTOTEC POLSKA SP Z.O.O. UL. PODGORNA | May 2026 | 1,960 | 13 |
| VORWERK AUTOTEC SERBIA D.O.O. | Apr 2026 | 188 | 5 |
| VORWERK AUTOTEC SUZHOU LTD | Oct 2025 | 659 | 0 |
| VORWERK INTERNATIONAL & CO. | Feb 2026 | 138 | 0 |
| VORWERK SEMCO | Dec 2024 | 135 | 0 |
| VORWERK, LLC | May 2026 | 248 | 18 |
| VOS SELECTIONS | May 2026 | 3,112 | 38 |
| VOS VINUM IMPORTING LTD | Dec 2025 | 882 | 0 |
| VOSKHOD LLC | Dec 2024 | 855 | 0 |
| VOSS AUTOMOTIVE MEXICO S DE RL DE C | May 2026 | 370 | 8 |
| VOSS AUTOMOTIVE POLSKA SP. Z O.O. | May 2026 | 299 | 20 |
| VOSS EDELSTAHLHANDEL GMBH & CO.KG | May 2026 | 209 | 6 |
| VOSS FLUID GMBH | May 2026 | 196 | 4 |
| VOSS PRODUCTION AMERICAS INC | Apr 2026 | 86 | 2 |
| VOSS PRODUCTION AS | Feb 2026 | 1,772 | 0 |
| VOSS SEAFOOD, LLC | May 2026 | 205 | 3 |
| VOSS USA INC | May 2026 | 1,539 | 8 |
| VOSSELER UMFORMTECHNIK GMBH | May 2026 | 219 | 4 |
| VOSSEN MANUFACTURE | May 2026 | 3,800 | 290 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-21 | OOLU2167661870 | EMLTSOL182603222 | 489W | House Bill | EMLT | 9299642 | CMA CGM FIDELIO | 2026-05-20 | NORFOLK, VIRGINIA | BREMERHAVEN GERMANY | 2 PKG | 403 K | House to House | GAI GIACOMO S R L | VOSS AUTOMOTIVE INC | VOSS AUTOMOTIVE INC | HS CODE 741220 730792 CONNECTORS MADE OF BRAS S STEEL |
| 2026-05-20 | OOLU2167661780 | EMLTSOL182603351 | 075W | House Bill | EMLT | 9472165 | COSCO HOPE | 2026-05-19 | NORFOLK, VIRGINIA | BREMERHAVEN GERMANY | 1 PKG | 54 K | House to House | VOSS AUTOMOTIVE POLSKA SP. Z O.O. | VOSS AUTOMOTIVE, INC. | VOSS AUTOMOTIVE, INC. | HS CODE 870899 SELECTIVE CATALYTIC REDUCTION LINE MADE OF POLYAMID TUBE |
| 2026-05-20 | OOLU2167661780 | EMLTSOL182603313 | 075W | House Bill | EMLT | 9472165 | COSCO HOPE | 2026-05-19 | NORFOLK, VIRGINIA | BREMERHAVEN GERMANY | 4 PKG | 658 K | House to House | VOSS AUTOMOTIVE GMBH | VOSS AUTOMOTIVE, INC. | VOSS AUTOMOTIVE, INC. | HS-CODE 741220, 391740 CONNECTORS MADE FROM PLASTIC BRASS, PASTIC CAPS |
| 2026-05-20 | OOLU2167661780 | EMLTSOL182603075 | 075W | House Bill | EMLT | 9472165 | COSCO HOPE | 2026-05-19 | NORFOLK, VIRGINIA | BREMERHAVEN GERMANY | 4 PKG | 684 K | House to House | VOSS AUTOMOTIVE GMBH | VOSS AUTOMOTIVE, INC. | VOSS AUTOMOTIVE, INC. | HS-CODE 741220, 391740 CONNECTORS MADE FROM PLASTIC BRASS, PASTIC CAPS |
| Run Date | 2026-05-21 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-19 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-20 |
| Trade Update Date | 2026-04-29 |
| Master BOL # | OOLU2167661870 |
|---|---|
| House BOL # | EMLTSOL182603596 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | EMLT |
| Voyage # | 489W |
| IMO # | 9299642 |
| Vessel Name | CMA CGM FIDELIO |
| Vessel Country | MT |
| Place of Receipt | BREMERHAVEN GERMA |
| Foreign Port of Lading | BREMERHAVEN GERMANY (42870) |
| Port of Unlading | NORFOLK, VIRGINIA (1401) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 715 K |
| Weight in KG | 715 KG |
| Quantity | 5 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
FFAU1782524 |
| Commodity Description |
HS CODE 391740 741220 730792 CONNECTORS MADE FROM PLASTIC BRASS AND STEEL |
| Shipper Name | VOSS AUTOMOTIVE GMBH |
|---|---|
| Address Line 1 | LEIERSMUEHLE 2 6 |
| Address Line 3 | WIPPERFUERTH |
| City | FUERTH |
| Zip Code | 51688 |
| Country Code | DE |
| Consignee Name | VOSS AUTOMOTIVE INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 4640 HILLEGAS ROAD |
| City | FORT WAYNE |
| State Province | IN |
| Zip Code | 46818 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | VOSS AUTOMOTIVE INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 4640 HILLEGAS ROAD |
| City | FORT WAYNE |
| State Province | IN |
| Zip Code | 46818 |
| Country Code | US |
| Container Number | FFAU1782524 |
|---|---|
| Seal Number 1 | B052279 |
| Seal Number 1 | B052279 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | HS CODE 391740 741220 730792 CONNECTORS MADE FROM PLASTIC BRASS AND STEEL |
| Marks and Numbers 1 | VOSS AUTOMOTIVE INC FORT WAYNE IN 46818 USA 1 200921 |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Houston, Texas | 756 | 2026-05-18 |
| Newark, New Jersey | 588 | 2026-04-29 |
| New York, New York | 402 | 2025-04-17 |
| Charleston, South Carolina | 345 | 2026-05-06 |
| Norfolk, Virginia | 143 | 2026-05-21 |
| Long Beach, California | 42 | 2026-04-02 |
| Los Angeles, California | 28 | 2026-05-09 |
| Savannah, Georgia | 22 | 2026-04-13 |
| Miami, Florida | 10 | 2022-07-13 |
| Chester, Pennsylvania | 7 | 2026-03-11 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Bremerhaven Germany | 1,080 | 2026-05-21 |
| Santos Brazil | 514 | 2026-05-06 |
| Stade Germany | 428 | 2026-04-13 |
| Anvers Belgium | 123 | 2026-03-11 |
| Pusan South Korea | 63 | 2026-05-09 |
| Tampico Mexico | 39 | 2024-05-28 |
| Rotterdam Netherlands | 33 | 2023-01-24 |
| Veracruz Mexico | 18 | 2026-04-01 |
| Wilhelmshaven Germany | 17 | 2026-04-23 |
| Barcelona Spain | 11 | 2015-04-13 |
Below are the top 10 company names and addresses for VOSS Automotive Inc that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| VOSS AUTOMOTIVE INC | 4640 HILLEGAS ROAD FORT WAYNE IN 46818 US | 2026-05-21 | 138 |
| VOSS AUTOMOTIVE, INC. | 4640 HILLEGAS ROAD FORT WAYNE IN 46818 US | 2026-05-20 | 351 |
| VOSS AUTOMOTIVE LTDA | 2021-02-03 | 186 | |
| VOSS AUTOMOTIVE GMBH | 2026-05-18 | 183 | |
| VOSS AUTOMOTIVE GMBH | 2026-05-21 | 150 | |
| VOSS AUTOMOTIVE INC | 2020-12-29 | 144 | |
| VOSS AUTOMOTIVE, INC | 2020-07-03 | 136 | |
| VOSS AUTOMOTIVE GMBH | 2022-03-04 | 111 | |
| VOSS AUTOMOTIVE GMBH | 2024-05-25 | 83 | |
| VOSS AUTOMOTIVE LTDA. | 2015-07-24 | 83 |
Below are the top 10 phone numbers on file for VOSS Automotive Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-09 | 12 | |
| 2026-05-09 | 9 | |
| 2026-05-09 | 8 | |
| 2026-04-13 | 252 | |
| 2025-10-03 | 7 | |
| 2025-06-28 | 1 | |
| 2025-05-19 | 32 | |
| 2021-11-03 | 5 | |
| 2021-11-03 | 5 | |
| 2021-08-28 | 2 |
Below are the top 6 email addresses on file for VOSS Automotive Inc.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-10-03 | 2 | |
| 2025-05-19 | 21 | |
| 2022-07-22 | 35 | |
| 2018-04-09 | 3 | |
| 2018-04-09 | 1 | |
| 2018-02-22 | 1 |