There are a total of 370 bills of lading on file for VOSS Automotive Mexico S De RL De C between January 25th, 2013 and May 4th, 2026.
Of those 370 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 8 were within the past 90 days.
| Total Records | 370 |
|---|---|
| Shipper Records | 75 |
| Consignee Records | 265 |
| Notify Party Records | 63 |
| First Shipment on File | Jan 25th, 2013 |
| Most Recent Shipment on File | May 4th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 8 |
| Records in the Past Year | 42 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for VOSS AUTOMOTIVE MEXICO S DE RL DE C.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with VOSS Automotive Mexico S De RL De C, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with VOSS Automotive Mexico S De RL De C in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| GENERAL MOTORS DO BRASIL LTDA | May 2026 | 38,823 | 58 |
| VOSS AUTOMOTIVE INC | May 2026 | 2,351 | 14 |
| CONTITECH FLUID AUTOMOTIVE CZ | Apr 2025 | 58 | 9 |
| TUBERIAS TECNICAS NAVARRO | Jul 2022 | 50 | 6 |
| KROMBERG & SCHUBERT GMBH | May 2026 | 2,186 | 6 |
| GREMCO GMBH | May 2026 | 151 | 6 |
| GM DO BRASIL LTDA | Sep 2025 | 864 | 6 |
| VOSS AUTOMOTIVE POLSKA SP. Z O.O. | May 2026 | 299 | 5 |
| Jul 2022 | 8 | 5 | |
| Jul 2022 | 8 | 5 | |
| NOVELIS DEUTSCHLAND GMBH | May 2026 | 2,115 | 4 |
| POLYHOSE INDIA RUBBER PRIVATE LIMITED | May 2026 | 693 | 3 |
| LOGA PRAEZISIONSTEILE OHG | Apr 2022 | 15 | 3 |
| Jul 2022 | 2 | 2 | |
| VALPAR MICRO MATIC LTD | Apr 2026 | 35 | 2 |
| GARNISCH GMBH | Jan 2025 | 65 | 2 |
| DOMO ENGINEERING PLASTICS ITALY S.P | Jul 2025 | 76 | 2 |
| CERTOPLAST TECHNISCHEKLEBEBNDERGMBH | May 2024 | 15 | 2 |
| CABTEC KFT | May 2026 | 840 | 2 |
| ARGUS ADDITIVE PLASTICS GMBH | May 2026 | 99 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to VOSS Automotive Mexico S De RL De C.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| VORWERK AUTOTEC POLSKA SP Z.O.O. UL. PODGORNA | May 2026 | 1,960 | 13 |
| VORWERK AUTOTEC SERBIA D.O.O. | Apr 2026 | 188 | 5 |
| VORWERK AUTOTEC SUZHOU LTD | Oct 2025 | 659 | 0 |
| VORWERK INTERNATIONAL & CO. | Feb 2026 | 138 | 0 |
| VORWERK SEMCO | Dec 2024 | 135 | 0 |
| VORWERK, LLC | May 2026 | 248 | 18 |
| VOS SELECTIONS | May 2026 | 3,112 | 38 |
| VOS VINUM IMPORTING LTD | Dec 2025 | 882 | 0 |
| VOSKHOD LLC | Dec 2024 | 855 | 0 |
| VOSS AUTOMOTIVE INC | May 2026 | 2,351 | 53 |
| VOSS AUTOMOTIVE POLSKA SP. Z O.O. | May 2026 | 299 | 20 |
| VOSS EDELSTAHLHANDEL GMBH & CO.KG | May 2026 | 209 | 6 |
| VOSS FLUID GMBH | May 2026 | 196 | 4 |
| VOSS PRODUCTION AMERICAS INC | Apr 2026 | 86 | 2 |
| VOSS PRODUCTION AS | Feb 2026 | 1,772 | 0 |
| VOSS SEAFOOD, LLC | May 2026 | 205 | 3 |
| VOSS USA INC | May 2026 | 1,539 | 8 |
| VOSSELER UMFORMTECHNIK GMBH | May 2026 | 219 | 4 |
| VOSSEN MANUFACTURE | May 2026 | 3,800 | 290 |
| VOSSEN WHEELS | Nov 2025 | 1,032 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-20 | CMDUMXO0790954E | DSVFEDC1692814 | 0GBFK | House FROB | DSVF | 9531909 | HANS SCHULTE | 2026-04-19 | HOUSTON, TEXAS | VERACRUZ MEXICO | 1 PAL | 95 KG | House to Pier | VOSS AUTOMOTIVE MEXICO S. DE R.L. | GENERAL MOTORS DO BRASIL LTDA | AUTOMOTIVE PARTS | |
| 2026-03-23 | CMDUMXO0788599F | DSVFEDC1662267 | 0GBFA | House FROB | DSVF | 9629469 | SWANSEA | 2026-03-21 | HOUSTON, TEXAS | VERACRUZ MEXICO | 2 PKG | 197 KG | House to Pier | VOSS AUTOMOTIVE MEXICO S. DE R.L. | GENERAL MOTORS DO BRASIL LTDA | ||
| 2026-03-09 | CMDUMXO0786233B | DSVFEDC1638748 | 0GBF8 | House FROB | DSVF | 9629457 | CARDIFF | 2026-03-08 | HOUSTON, TEXAS | VERACRUZ MEXICO | 2 PAL | 111 KG | VOSS AUTOMOTIVE MEXICO S. DE R.L. | GENERAL MOTORS DO BRASIL LTDA | AUTOMOTIVE PARTS | ||
| 2026-02-26 | CMDUMXO0784455E | DSVFEDC1623092 | 0GBF4 | House FROB | DSVF | 9295969 | CMA CGM SAMBHAR | 2026-02-24 | HOUSTON, TEXAS | VERACRUZ MEXICO | 3 PAL | 266 KG | House to Pier | VOSS AUTOMOTIVE MEXICO S. DE R.L. | GENERAL MOTORS DO BRASIL LTDA | AUTOMOTIVE PARTS | |
| Run Date | 2026-04-20 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-20 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-19 |
| Trade Update Date | 2026-04-09 |
| Master BOL # | CMDUMXO0790948C |
|---|---|
| House BOL # | DSVFEDC1684693 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House FROB |
| Carrier Code | DSVF |
| Voyage # | 0GBFK |
| IMO # | 9531909 |
| Vessel Name | HANS SCHULTE |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | VERACRUZ |
| Foreign Port of Lading | VERACRUZ MEXICO (20199) |
| Port of Unlading | HOUSTON, TEXAS (5301) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 196 KG |
| Weight in KG | 196 KG |
| Quantity | 2 PKG |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
BMOU6419444 |
| Commodity Description |
AUTOMOTIVE PARTS AUTOMOTIVE PARTS |
| Shipper Name | VOSS AUTOMOTIVE MEXICO S. DE R.L. D |
|---|---|
| Address Line 1 | BLVD CAMPESTRE NO 208 |
| City | ARTEAGA |
| Country Code | MX |
| Contact Name | TRICIA SHARP |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | LUIS.RAMIREZ@VOSS.NET |
| Consignee Name | GENERAL MOTORS DO BRASIL LTDA(72669 |
|---|---|
| Address Line 1 | AV GENERAL MOTORS 1959 |
| City | SAO JOSE DOS CAMPOS |
| Country Code | BR |
| Contact Name | JOSE CORREA |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +551142396082 |
| Consignee Name | GENERAL MOTORS DO BRASIL LTDA(72669 |
|---|---|
| Address Line 1 | AV GENERAL MOTORS 1959 |
| City | SAO JOSE DOS CAMPOS |
| Country Code | BR |
| Contact Name | JOSE CORREA |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | JOSE.CORREA@GM.COM |
| Container Number | BMOU6419444 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 20655 |
| Seal Number 1 | 20655 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to Pier |
| Cargo Description 1 | AUTOMOTIVE PARTS |
| Cargo Description 2 | AUTOMOTIVE PARTS |
| Marks and Numbers 1 | 84887610 (768)??INV:11346411 84887610 (768)??INV:11346411 |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 830120 | 00000000 | 0000000098 KG |
| 830120 | 00000000 | 0000000098 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Houston, Texas | 200 | 2026-05-05 |
| Charleston, South Carolina | 124 | 2025-01-28 |
| Miami, Florida | 25 | 2025-11-01 |
| Newark, New Jersey | 12 | 2021-07-22 |
| New York, New York | 4 | 2021-12-13 |
| New Orleans, Louisiana | 2 | 2023-12-07 |
| Los Angeles, California | 2 | 2022-01-17 |
| Long Beach, California | 1 | 2017-04-29 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Bremerhaven Germany | 206 | 2025-01-28 |
| Veracruz Mexico | 43 | 2026-05-05 |
| Santos Brazil | 32 | 2019-01-04 |
| Tampico Mexico | 30 | 2025-05-28 |
| Hamble United Kingdom | 28 | 2015-09-17 |
| Stade Germany | 6 | 2020-01-31 |
| Genoa Italy | 4 | 2025-11-01 |
| Anvers Belgium | 4 | 2024-11-02 |
| Colombo Sri Lanka | 3 | 2021-12-13 |
| Salalah Oman | 3 | 2021-07-22 |
Below are the top 10 company names and addresses for VOSS Automotive Mexico S De RL De C that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| VOSS AUTOMOTIVE MEXICO S DE RL DE C | BLVD. CAMPESTRE #208 PARQUE INDUSTRIAL SERVER ARTEAGA MX | 2025-09-23 | 145 |
| VOSS AUTOMOTIVE MEXICO S DE RL DE C | BLVD. CAMPESTRE #208, PARQUE INDUST RIAL SERVER ARTEAGA, COAHUILA DE ZARAGOZA ARTEAGA MX | 2025-08-19 | 15 |
| VOSS AUTOMOTIVE MEXICO S DE RL DE C | 2025-05-28 | 1 | |
| VOSS AUTOMOTIVE MEXICO | 2016-03-25 | 57 | |
| VOSS AUTOMOTIVE MEXICO | 2015-06-19 | 44 | |
| VOSS AUTOMOTIVE MEXICO S. DE R.L. | 2026-05-05 | 24 | |
| VOSS AUTOMOTIVE MEXICO | 2025-03-01 | 19 | |
| VOSS AUTOMOTIVE MEXICO | 2015-04-09 | 10 | |
| VOSS AUTOMOTIVE MEXICO S DE RL DE C | 2022-01-17 | 9 | |
| VOSS AUTOMOTIVE MEXICO S DE RL DE | 2014-12-18 | 7 |
Below are the top 2 phone numbers on file for VOSS Automotive Mexico S De RL De C.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-03-27 | 1 | |
| 2020-04-15 | 2 |
Below are the top 2 email addresses on file for VOSS Automotive Mexico S De RL De C.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-05 | 27 | |
| 2020-04-15 | 1 |