There are a total of 299 bills of lading on file for VOSS Automotive Polska SP. Z O.O. between January 28th, 2013 and May 19th, 2026.
Of those 299 bills of lading, 10 were within the past 30 days and 20 were within the past 90 days.
| Total Records | 299 |
|---|---|
| Shipper Records | 303 |
| Consignee Records | 1 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Jan 28th, 2013 |
| Most Recent Shipment on File | May 19th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 10 |
| Records in Last 90 Days | 20 |
| Records in the Past Year | 62 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for VOSS AUTOMOTIVE POLSKA SP. Z O.O..
Below is a Sankey Diagram of the top 5 companies associated with VOSS Automotive Polska SP. Z O.O., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 5 companies associated with VOSS Automotive Polska SP. Z O.O. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| VOSS AUTOMOTIVE INC | May 2026 | 2,351 | 95 |
| FUJIKURA AUTOMOTIVE AMERICA LLC | May 2026 | 7,564 | 93 |
| VOSS AUTOMOTIVE MEXICO S DE RL DE C | May 2026 | 370 | 5 |
| THYSSENKRUPP AUTOMOTIVE SYSTEMS DE MEXICO S.A. DE C.V. | Dec 2024 | 11,119 | 1 |
| NIKOLA CORPORATION | Dec 2024 | 642 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to VOSS Automotive Polska SP. Z O.O.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| VORWERK AUTOTEC SERBIA D.O.O. | Apr 2026 | 188 | 5 |
| VORWERK AUTOTEC SUZHOU LTD | Oct 2025 | 659 | 0 |
| VORWERK INTERNATIONAL & CO. | Feb 2026 | 138 | 0 |
| VORWERK SEMCO | Dec 2024 | 135 | 0 |
| VORWERK, LLC | May 2026 | 248 | 18 |
| VOS SELECTIONS | May 2026 | 3,112 | 38 |
| VOS VINUM IMPORTING LTD | Dec 2025 | 882 | 0 |
| VOSKHOD LLC | Dec 2024 | 855 | 0 |
| VOSS AUTOMOTIVE INC | May 2026 | 2,351 | 53 |
| VOSS AUTOMOTIVE MEXICO S DE RL DE C | May 2026 | 370 | 8 |
| VOSS EDELSTAHLHANDEL GMBH & CO.KG | May 2026 | 209 | 6 |
| VOSS FLUID GMBH | May 2026 | 196 | 4 |
| VOSS PRODUCTION AMERICAS INC | Apr 2026 | 86 | 2 |
| VOSS PRODUCTION AS | Feb 2026 | 1,772 | 0 |
| VOSS SEAFOOD, LLC | May 2026 | 205 | 3 |
| VOSS USA INC | May 2026 | 1,539 | 8 |
| VOSSELER UMFORMTECHNIK GMBH | May 2026 | 219 | 4 |
| VOSSEN MANUFACTURE | May 2026 | 3,800 | 290 |
| VOSSEN WHEELS | Nov 2025 | 1,032 | 0 |
| VOSSLOH FASTENING SYSTEMS AMERICA | May 2026 | 480 | 15 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-15 | MEDUR8202018 | BANQ1073626856 | NH619 | House Bill | BANQ | 9535163 | HENRIKA SCHULTE | 2026-05-14 | HOUSTON, TEXAS | BREMERHAVEN GERMANY | 2 PKG | 120 K | House to House | VOSS AUTOMOTIVE POLSKA SP. Z O ( | FUJIKURA AUTOMOTIVE AMERICAN LLC | FUJIKURA AUTOMOTIVE EUROPE S.A. | AUTOMOTIVE CONNECTION CABLES OR DERIVATIVES 3 PACKAGES . . . . . |
| 2026-05-15 | MEDUR8202018 | BANQ1074038760 | NH619 | House Bill | BANQ | 9535163 | HENRIKA SCHULTE | 2026-05-14 | HOUSTON, TEXAS | BREMERHAVEN GERMANY | 1 PKG | 20 K | House to House | VOSS AUTOMOTIVE POLSKA SP. Z O ( | FUJIKURA AUTOMOTIVE AMERICAN LLC | FUJIKURA AUTOMOTIVE EUROPE S.A. | AUTOMOTIVE CONNECTION CABLES OR DERIVATIVES . |
| 2026-05-12 | MEDUR8350346 | BANQ1073746349 | NH616 | House Bill | BANQ | 9535187 | HERMANN SCHULTE | 2026-04-26 | HOUSTON, TEXAS | BREMERHAVEN GERMANY | 2 PKG | 38 K | House to House | VOSS AUTOMOTIVE POLSKA SP. Z O ( | FUJIKURA AUTOMOTIVE AMERICAN LLC | FUJIKURA AUTOMOTIVE EUROPE S.A. | AUTOMOTIVE CONNECTION CABLES OR DERIVATIVES . |
| 2026-04-29 | OOLU2167661700 | EMLTSOL182602776 | 045W | House Bill | EMLT | 9597501 | CMA CGM PHOENIX | 2026-04-27 | NEWARK, NEW JERSEY | BREMERHAVEN GERMANY | 2 PKG | 87 K | Pier to Pier | VOSS AUTOMOTIVE POLSKA SP Z O O | VOSS AUTOMOTIVE INC | VOSS AUTOMOTIVE INC | HS CODE SELECTIVE CATALYTIC REDUCTION LINE MADE OF POLYAMID TUBE |
| Run Date | 2026-05-20 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-08 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-19 |
| Trade Update Date | 2026-04-21 |
| Master BOL # | OOLU2167661692 |
|---|---|
| House BOL # | EMLTSOL182603070 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | EMLT |
| Voyage # | 075W |
| IMO # | 9472165 |
| Vessel Name | COSCO HOPE |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | BREMERHAVEN GERMA |
| Foreign Port of Lading | BREMERHAVEN GERMANY (42870) |
| Port of Unlading | NORFOLK, VIRGINIA (1401) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 24 K |
| Weight in KG | 24 KG |
| Quantity | 1 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
CSLU6277356 |
| Commodity Description |
SELECTIVE CATALYTIC REDUCTION LINE MADE OF PO LYAMID TUBE HS CODE 870899 |
| Shipper Name | VOSS AUTOMOTIVE POLSKA SP. Z O.O. |
|---|---|
| Address Line 1 | NOWA WIES LEGNICKA 101 |
| City | LEGNICKIE POLE |
| Zip Code | 59241 |
| Country Code | PL |
| Consignee Name | VOSS AUTOMOTIVE, INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 4640 HILLEGAS ROAD |
| City | FORT WAYNE |
| State Province | IN |
| Zip Code | 46818 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | VOSS AUTOMOTIVE, INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 4640 HILLEGAS ROAD |
| City | FORT WAYNE |
| State Province | IN |
| Zip Code | 46818 |
| Country Code | US |
| Container Number | CSLU6277356 |
|---|---|
| Seal Number 1 | B052575 |
| Seal Number 1 | B052575 |
| Equipment Description Code | G1 |
| Equipment Description | Passive vents at upper part of cargo space. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | SELECTIVE CATALYTIC REDUCTION LINE MADE OF PO LYAMID TUBE HS CODE 870899 |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS . |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Houston, Texas | 113 | 2026-05-22 |
| Newark, New Jersey | 87 | 2026-04-29 |
| Charleston, South Carolina | 80 | 2025-01-28 |
| Norfolk, Virginia | 8 | 2026-05-20 |
| Miami, Florida | 5 | 2025-05-28 |
| Savannah, Georgia | 4 | 2025-07-22 |
| New York, New York | 2 | 2024-09-26 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Bremerhaven Germany | 222 | 2026-05-22 |
| Stade Germany | 69 | 2025-02-20 |
| Wilhelmshaven Germany | 4 | 2025-04-07 |
| Rotterdam Netherlands | 2 | 2013-04-24 |
| Tampico Mexico | 1 | 2025-05-28 |
| Barcelona Spain | 1 | 2023-03-15 |
Below are the top 10 company names and addresses for VOSS Automotive Polska SP. Z O.O. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| VOSS AUTOMOTIVE POLSKA SP. Z O.O. | NOWA WIES LEGNICKA 101 LEGNICKIE POLE 59241 PL | 2026-05-20 | 99 |
| VOSS AUTOMOTIVE POLSKA SP. Z O.O. | NOWA WIES 101 LEGNICKIE POLE PL | 2023-05-24 | 98 |
| VOSS AUTOMOTIVE POLSKA SP. Z O ( | 2026-05-22 | 79 | |
| VOSS AUTOMOTIVE POLSKA SP.Z O.O. | 2020-07-03 | 11 | |
| VOSS AUTOMOTIVE POLSKA SP Z O O | 2025-01-28 | 7 | |
| VOSS AUTOMOTIVE POLSKA SP Z O O | 2025-01-28 | 5 | |
| VOSS AUTOMOTIVE POLSKA SP Z O O | 2026-04-29 | 2 | |
| VOSS AUTOMOTIVE POLSKA SP Z OO | 2021-01-02 | 1 | |
| VOSS AUTOMOTIVE POLSKA SP ZOO | 2025-05-28 | 1 | |
| VOSS AUTOMOTIVE POLSKA SP.Z O.O. | 2023-03-15 | 1 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||