There are a total of 109 bills of lading on file for Weihai Bethel Automotive Safety between April 14th, 2022 and May 21st, 2026.
Of those 109 bills of lading, 5 were within the past 30 days and 9 were within the past 90 days.
| Total Records | 109 |
|---|---|
| Shipper Records | 109 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Apr 14th, 2022 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 5 |
| Records in Last 90 Days | 9 |
| Records in the Past Year | 57 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for WEIHAI BETHEL AUTOMOTIVE SAFETY.
Below is a Sankey Diagram of the top 11 companies associated with Weihai Bethel Automotive Safety, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 11 companies associated with Weihai Bethel Automotive Safety in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| WBTL DE SALTILLO,S.DE R.L DE C.V | May 2026 | 94 | 46 |
| GM CC&A PONTIAC RDC | May 2026 | 2,247 | 44 |
| GM CCA DAVISON | Apr 2026 | 1,131 | 7 |
| TESLA, INC. | May 2026 | 45,055 | 2 |
| GM CUSTOMER CARE & AFTERSALES | May 2026 | 6,497 | 2 |
| GM CCA | May 2026 | 1,632 | 2 |
| GENERAL MOTORS CCA MI | Nov 2025 | 28 | 2 |
| Apr 2026 | 6 | 1 | |
| GM CCA-LANSING | Jan 2026 | 345 | 1 |
| GM CCA FLINT PC | May 2026 | 79 | 1 |
| GENERAL MOTORS COMPANY | May 2026 | 85,126 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Weihai Bethel Automotive Safety.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| WEIGHMAX GROUP | Apr 2025 | 218 | 0 |
| WEIGUO INC | May 2026 | 179 | 13 |
| WEIGUO SOLUTIONS LTD | Mar 2026 | 511 | 1 |
| WEIHAI ALLWIN ELECTRICAL & MECHANIC | May 2026 | 489 | 20 |
| WEIHAI BAITANG INTERNATIONAL IMP.& EXP. LTD | May 2026 | 64 | 21 |
| WEIHAI BAIXIAN TRADING CO.,LTD | Feb 2026 | 482 | 0 |
| WEIHAI BANGDE COOLING SYSTEM CO.,LTD | May 2026 | 1,981 | 82 |
| WEIHAI BAOXIANG IMP AND EXP CO.,LTD. | May 2025 | 166 | 0 |
| WEIHAI BESFASHION CO. LTD | May 2026 | 214 | 9 |
| WEIHAI BEST ARTS AND CRAFTS CO.,LTD | May 2026 | 167 | 4 |
| WEIHAI BETTEX INTERNATIONAL TRADING | Apr 2026 | 271 | 3 |
| WEIHAI BOAT OUTDOOR CO., LTD | Mar 2022 | 104 | 0 |
| WEIHAI BRIGHTLINENS CREATIVE HOMETE | May 2026 | 148 | 13 |
| WEIHAI CECHIC TEXTILES AND GARMENTS | May 2026 | 716 | 4 |
| WEIHAI CHAMPION IM& EXPORT CO.,LTD | May 2026 | 413 | 13 |
| WEIHAI CHANGXIN GARMENT CO., LTD | May 2026 | 157 | 11 |
| WEIHAI CHENGBO TECHNOLOGY CO., LTD | Apr 2026 | 207 | 2 |
| WEIHAI CITY FEIXIANG TEXTILE INC | Oct 2022 | 275 | 0 |
| WEIHAI CO.,LTD | Feb 2025 | 202 | 0 |
| WEIHAI CREDITFAN VENTILATOR CO.,LTD | May 2026 | 302 | 9 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-06 | SMLMTAYH6F178700 | NXHSQDXH26030522 | 2603E | House Bill | NXHS | 9312779 | SM SHANGHAI | 2026-05-05 | LONG BEACH, CALIFORNIA | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 18 PKG | 19,600 KG | Container Yard | WEIHAI BETHEL AUTOMOTIVE SAFETY SYS | WBTL DE SALTILLO,S.DE R.L DE C.V | MOLD COOLING WATER TUBE SPRAY GUN EJECTOR PIN BUSHING MOTOR SCREW FURNACE COVER GAUGE MARK ETING FIXTURE PRESSING FIXTURE PIN IR... | |
| 2026-04-24 | MAEU266176209 | EQACJYQDH2603043 | 611E | House Bill | EQAC | 9698642 | SAN FERNANDO | 2026-04-23 | HOUSTON, TEXAS | PUSAN SOUTH KOREA | 26 PKG | 6,080 K | Container Yard | WEIHAI BETHEL AUTOMOTIVE | WBTL DE SALTILLO,S.DE R.L DE C.V | F&L ENGINEERING AND CONSULTING INC. | DOUBLE VANE PUMP PIN CERAMIC BUSHING FILTER L OUVRE BLADE SAND PAPER SLIDER SOLENOID VALVE CABLE BEARING CYLINDER ELECTRICAL CAB... |
| 2026-04-10 | WHLC129G503326 | NXHSQDXH26030006 | 0010E | House Bill | NXHS | 9955272 | HMM OPAL | 2026-04-09 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 49 PKG | 15,680 KG | Container Yard | WEIHAI BETHEL AUTOMOTIVE SAFETY SYS | WBTL DE SALTILLO,S.DE R.L DE C.V | SAW BELT FILTER GAUGE HYDRAULIC FIXTURE TXX- FRONT KNUCKLE CASTING KM BRACKET SEALING KIT FOR MAIN OIL CYLINDER PISTON ROD UPPER... | |
| 2026-04-02 | MAEU265285405 | EQACJYQDH2602043 | 608E | House Bill | EQAC | 9289922 | MAERSK SANA | 2026-04-01 | HOUSTON, TEXAS | PUSAN SOUTH KOREA | 49 PKG | 17,240 K | Pier to Pier | WEIHAI BETHEL AUTOMOTIVE | WBTL DE SALTILLO,S.DE R.L DE C.V | F&L ENGINEERING AND CONSULTING INC. | BURR BIT SAW BELT CUTTING BLADE CERAMIC FIBER PLUG WATER-BLOCKING AIRBAG ALUMINUM ALLOY SA W BLADE FILTER RISER SPREADER VENTING... |
| Run Date | 2026-05-14 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-13 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-13 |
| Trade Update Date | 2026-04-07 |
| Master BOL # | MAEU267664760 |
|---|---|
| House BOL # | EQACJYQDH2603341 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | EQAC |
| Voyage # | 614E |
| IMO # | 9526928 |
| Vessel Name | MAERSK LAVRAS |
| Vessel Country | DK |
| Place of Receipt | BUSAN SOUTH KOREA |
| Foreign Port of Lading | PUSAN SOUTH KOREA (58023) |
| Port of Unlading | HOUSTON, TEXAS (5301) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 10400 K |
| Weight in KG | 10,400 KG |
| Quantity | 29 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TLLU5118991 |
| Commodity Description |
FILTER CONTINUOUS INSULATED CONDUCTOR RAILS R ISER FIBER LASER MARKING MACHINE MOTOR PELLET FEEDING SCREW ROD O-RING GLYD RING TELESCOPE TUBE FILTER BAG SNAP RING BEARING |
| Shipper Name | WEIHAI BETHEL AUTOMOTIVE |
|---|---|
| Address Line 1 | SAFETY SYSTEMS CO.,LTD |
| Address Line 3 | NO.2 KAITUO 3 ROAD,EDZ,RUSHAN CITY |
| City | RUSHAN |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | WBTL DE SALTILLO,S.DE R.L DE C.V |
|---|---|
| Address Line 1 | BLVD.EL PINAR, 7549 PARQUE INDUSTR |
| Address Line 2 | IAL |
| Address Line 3 | INDUSTRIAL ALIANZA DERRAMADERO , |
| City | SALTILLO |
| Zip Code | 25302 |
| Country Code | MX |
| Notify Party Name | F&L ENGINEERING AND |
|---|---|
| Address Line 1 | CONSULTING INC.SUITE 1550, |
| Address Line 3 | 3000 TOWER,TOWN CENTER, |
| City | SOUTHFIELD |
| State Province | MI |
| Zip Code | 48075 |
| Country Code | US |
| Container Number | TLLU5118991 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CN6674460 |
| Seal Number 1 | CN6674460 |
| Equipment Description Code | AC |
| Equipment Description | Closed Container |
| Container Length | 0ft 0in (00000) |
| Container Height | 0ft 0in (00000000) |
| Container Width | 0ft 0in (00000000) |
| Container Type | |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | FILTER CONTINUOUS INSULATED CONDUCTOR RAILS R ISER FIBER LASER MARKING MACHINE MOTOR PELLET FEEDING SCREW ROD O-RING GLYD RING TELESCOPE TUBE FILTER BAG SNAP RING BEARING |
| Marks and Numbers 1 | NM . . . |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 72 | 2026-05-14 |
| Long Beach, California | 21 | 2026-05-06 |
| Houston, Texas | 9 | 2026-05-22 |
| Tacoma, Washington | 6 | 2025-10-11 |
| Newark, New Jersey | 1 | 2022-04-22 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Qingdao China (Mainland) | 66 | 2026-05-14 |
| Shanghai China (Mainland) | 25 | 2026-04-10 |
| Pusan South Korea | 10 | 2026-05-22 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 7 | 2025-11-12 |
| Ningbo China (Mainland) | 1 | 2023-12-16 |
Below are the top 10 company names and addresses for Weihai Bethel Automotive Safety that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| WEIHAI BETHEL AUTOMOTIVE SAFETY | WEST SHIJI ROAD,NORTH HUANGHAIQIPEI WEIHAI, 264500 CN | 2025-12-01 | 51 |
| WEIHAI BETHEL AUTOMOTIVE SAFETY | SYSTEMS NO.2 KAITUO 3 ROAD, EDZ, RUSHAN CITY SHANDONG PROVINCE CHINA 264500 | 2025-12-12 | 1 |
| WEIHAI BETHEL AUTOMOTIVE SAFETY SYS | 2026-05-06 | 25 | |
| WEIHAI BETHEL AUTOMOTIVE SAFETY SYS | 2026-05-14 | 9 | |
| WEIHAI BETHEL AUTOMOTIVE SAFETY SYS | 2025-03-11 | 8 | |
| WEIHAI BETHEL AUTOMOTIVE | 2026-05-22 | 6 | |
| WEIHAI BETHEL AUTOMOTIVE SAFETY | 2024-07-02 | 1 | |
| WEIHAI BETHEL AUTOMOTIVE SAFETY | 2024-11-07 | 1 | |
| WEIHAI BETHEL AUTOMOTIVE SAFETY SYS | 2023-10-12 | 1 | |
| WEIHAI BETHEL AUTOMOTIVE SAFETY SYS | 2024-08-10 | 1 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Weihai Bethel Automotive Safety.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-14 | 9 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||