There are a total of 1,981 bills of lading on file for Weihai Bangde Cooling System Co.,Ltd between June 6th, 2016 and May 17th, 2026.
Of those 1,981 bills of lading, 25 were within the past 30 days and 82 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,981 |
|---|---|
| Shipper Records | 2,116 |
| Consignee Records | 12 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Jun 6th, 2016 |
| Most Recent Shipment on File | May 17th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 25 |
| Records in Last 90 Days | 82 |
| Records in the Past Year | 339 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for WEIHAI BANGDE COOLING SYSTEM CO.,LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Weihai Bangde Cooling System Co.,Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Weihai Bangde Cooling System Co.,Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| GENERA CORPORATION | May 2026 | 15,875 | 207 |
| PERFORMANCE RADIATOR | Mar 2026 | 3,640 | 132 |
| PACIFIC BEST INC. | May 2026 | 2,509 | 82 |
| US MOTOR WORKS, LLC | May 2026 | 2,983 | 79 |
| CRYOMAX USA INC. | May 2026 | 2,656 | 73 |
| SAVANT CORPORATION | Nov 2025 | 1,119 | 69 |
| COOLING SYSTEMS FLEXIBLES INC | May 2026 | 3,905 | 54 |
| 1-800 RADIATOR & AC HEADQUARTER | May 2026 | 569 | 22 |
| SUNBELT RADIATORS INC. | Jul 2025 | 170 | 18 |
| UNIVERSAL AIR CONDITIONER INC | Mar 2026 | 2,543 | 16 |
| NORTHERN FACTORY-WILLMAR | May 2026 | 443 | 15 |
| RANSHU INC | May 2026 | 834 | 14 |
| REFROIDISSEMENT AUTOMOBILE AUTO-KOO | Jul 2025 | 164 | 12 |
| CUMMINS COOLING PRODUCTS INC | Oct 2024 | 143 | 10 |
| SPECTRA PREMIUM MOBILITY SOLUTIONS | May 2026 | 242 | 9 |
| POY HOLDINGS, INC. | May 2026 | 10,562 | 9 |
| KEYSTONE AUTOMOTIVE INDUSTRIES INC. | May 2026 | 76,560 | 8 |
| OMEGA CANADA ENVIROMENTAL TECHNOLOG | May 2026 | 48 | 7 |
| PACCAR PARTS DIVISION | May 2026 | 7,498 | 6 |
| SUNBELT AUTOMOTIVE INTERNATIONAL INC. | Mar 2026 | 132 | 5 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Weihai Bangde Cooling System Co.,Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| WEIFANGHONGMAOJIAJU CO.,LTD | May 2026 | 569 | 18 |
| WEIFU ELECTRONIC BUSINESS CO.,LTD | Dec 2025 | 136 | 0 |
| WEIGAO MEDICAL INTERNATIONAL CO. | May 2026 | 261 | 6 |
| WEIGAO(FOSHAN) BIOTECHNOLOGY CO. | Oct 2025 | 493 | 0 |
| WEIGHMAX GROUP | Apr 2025 | 218 | 0 |
| WEIGUO INC | May 2026 | 179 | 13 |
| WEIGUO SOLUTIONS LTD | Mar 2026 | 511 | 1 |
| WEIHAI ALLWIN ELECTRICAL & MECHANIC | May 2026 | 489 | 20 |
| WEIHAI BAITANG INTERNATIONAL IMP.& EXP. LTD | May 2026 | 64 | 21 |
| WEIHAI BAIXIAN TRADING CO.,LTD | Feb 2026 | 482 | 0 |
| WEIHAI BAOXIANG IMP AND EXP CO.,LTD. | May 2025 | 166 | 0 |
| WEIHAI BESFASHION CO. LTD | May 2026 | 214 | 9 |
| WEIHAI BEST ARTS AND CRAFTS CO.,LTD | May 2026 | 167 | 4 |
| WEIHAI BETHEL AUTOMOTIVE SAFETY | May 2026 | 109 | 9 |
| WEIHAI BETTEX INTERNATIONAL TRADING | Apr 2026 | 271 | 3 |
| WEIHAI BOAT OUTDOOR CO., LTD | Mar 2022 | 104 | 0 |
| WEIHAI BRIGHTLINENS CREATIVE HOMETE | May 2026 | 148 | 13 |
| WEIHAI CECHIC TEXTILES AND GARMENTS | May 2026 | 716 | 4 |
| WEIHAI CHAMPION IM& EXPORT CO.,LTD | May 2026 | 413 | 13 |
| WEIHAI CHANGXIN GARMENT CO., LTD | May 2026 | 157 | 11 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-27 | YMJAW232670013 | 248E | Regular Bill | YMJA | 9337482 | YM UNIFORM | 2026-05-24 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 177 CTN | 462 KG | House to House | WEIHAI BANGDE COOLING SYSTEM | GENERA CORPORATION | EAL CHB | PARTS NESOI OF AIR CONDITIONING MACHINES A/C CONDENSER TEL0631-5527977 PC264212 SONIABDCOOLING.COM XXXXXXXXXXXXXXX TERRYGENERA.C... | |
| 2026-05-27 | EGLV140657045281 | OIAGS02108437 | 1261E | House Bill | OIAG | 9850903 | EVER FULL | 2026-05-26 | BOSTON, MASSACHUSETTS | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 1,433 CTN | 4,701 KG | House to House | WEIHAI BANGDE COOLING SYSTEM CO | 1-800 RADIATOR & AC HEADQUARTER | AUTO CONDENSER | |
| 2026-05-19 | EGLV140600877392 | 1218E | Regular Bill | EGLV | 9595515 | EVER LEGACY | 2026-05-16 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 1,702 CTN | 5,332 K | House to House | WEIHAI BANGDE COOLING SYSTEM | GENERA CORPORATION | EAL CHB | A C CONDENSER A/C CONDENSER HS 84159090 @ XXXXX@GENERA.COM @@ XXX@EALAND.COM | |
| 2026-05-19 | EGLV140600877261 | 1218E | In-bond Automated | EGLV | 9595515 | EVER LEGACY | 2026-05-16 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 1,646 CTN | 5,212 K | House to House | WEIHAI BANGDE COOLING SYSTEM | GENERA CORPORATION | EAL CHB | A C CONDENSER A/C CONDENSER HS 84159090 @ XXXXX@BDCOOLING.COM @@ XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX@GENERA.COM | |
| Run Date | 2026-05-27 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-23 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-23 |
| Trade Update Date | 2026-04-29 |
| Master BOL # | EGLV140600907372 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | EGLV |
| Voyage # | 1219E |
| IMO # | 9595474 |
| Vessel Name | EVER LAUREL |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | QINGDAO, CHINA |
| Foreign Port of Lading | QINGDAO CHINA (MAINLAND) (57047) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 5070 K |
| Weight in KG | 5,070 KG |
| Quantity | 1726 CTN |
| Volume | 69 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
CAAU5727497 |
| Commodity Description |
OIL COOLERS RADIATORS ALUM.CONDENSERS 1134PCS OIL COOLERS 417PCS RADIATORS 175PCS |
| Shipper Name | WEIHAI BANGDE COOLING SYSTEM |
|---|---|
| Address Line 1 | CO.,LTD |
| Address Line 2 | NO.5,XINGDA ROAD,QIAOTOU |
| Address Line 3 | TOWN,WEIHAI,SHANDONG,CHINA |
| Address Line 4 | PC:264212 |
| Consignee Name | COOLING SYSTEMS&FLEXIBLES.INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 9560 BUFFALO AVENUE, SUITE # |
| Address Line 2 | 150,RANCHO CUCAMONGA,CA 91730. |
| Address Line 3 | PH: (909) 355-1991 |
| Address Line 4 | FAX (909) 355-2149 |
| Notify Party Name | COOLING SYSTEMS&FLEXIBLES.INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 9560 BUFFALO AVENUE, SUITE # |
| Address Line 2 | 150,RANCHO CUCAMONGA,CA 91730. |
| Address Line 3 | PH: (909) 355-1991 |
| Address Line 4 | FAX (909) 355-2149 |
| Container Number | CAAU5727497 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EMCCPR6015 |
| Seal Number 1 | EMCCPR6015 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | OIL COOLERS RADIATORS ALUM.CONDENSERS 1134PCS OIL COOLERS 417PCS RADIATORS 175PCS |
| Marks and Numbers 1 | N/M N/M . THE SAME |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 600 | 2026-05-19 |
| Newark, New Jersey | 287 | 2026-05-19 |
| Long Beach, California | 283 | 2026-05-02 |
| Norfolk, Virginia | 244 | 2026-05-09 |
| Tacoma, Washington | 172 | 2026-05-18 |
| Savannah, Georgia | 155 | 2026-05-02 |
| Seattle, Washington | 100 | 2026-05-19 |
| Baltimore, Maryland | 27 | 2025-09-23 |
| Oakland, California | 21 | 2026-05-04 |
| Tampa, Florida | 18 | 2025-08-19 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Qingdao China (Mainland) | 1,323 | 2026-05-19 |
| Pusan South Korea | 380 | 2026-04-09 |
| Ningbo China (Mainland) | 186 | 2026-05-18 |
| Shanghai China (Mainland) | 45 | 2025-11-11 |
| Colon Panama | 22 | 2025-09-23 |
| Cartagena Colombia | 7 | 2023-05-20 |
| Yangshan China (Mainland) | 5 | 2024-03-14 |
| Kingston Jamaica | 3 | 2024-06-26 |
| Singapore Singapore | 3 | 2019-11-19 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 2 | 2026-03-04 |
Below are the top 10 company names and addresses for Weihai Bangde Cooling System Co.,Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| WEIHAI BANGDE COOLING SYSTEM CO.,LTD | NO.5, XINGDA ROAD,QIAOTOU TOWN,WEIHAI CITY,SHANDONG PROVINCE,CHINA | 2025-08-23 | 291 |
| WEIHAI BANGDE COOLING SYSTEM CO.,LTD | NO.5,XINGDA ROAD,QIAOTOU TOWN,WEIHAI,SHANDONG,CHINA | 2025-06-18 | 45 |
| WEIHAI BANGDE COOLING SYSTEM CO.,LTD | 2025-10-07 | 13 | |
| WEIHAI BANGDE COOLING SYSTEM CO.,LTD | 2025-09-11 | 8 | |
| WEIHAI BANGDE COOLING SYSTEM CO.,LTD | 2025-09-20 | 3 | |
| WEIHAI BANGDE COOLING SYSTEM CO.,LTD | 2025-08-09 | 2 | |
| WEIHAI BANGDE COOLING SYSTEM CO.,LTD | 2025-07-23 | 1 | |
| WEIHAI BANGDE COOLING SYSTEM CO.,LTD | 2025-09-22 | 1 | |
| WEIHAI BANGDE COOLING SYSTEM CO., LTD | 2022-05-19 | 162 | |
| WEIHAI BANGDE COOLING SYSTEM CO | 2026-05-19 | 117 |
Below are the top 9 phone numbers on file for Weihai Bangde Cooling System Co.,Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-19 | 117 | |
| 2026-05-19 | 73 | |
| 2026-05-19 | 20 | |
| 2024-07-19 | 1 | |
| 2023-05-23 | 1 | |
| 2022-06-24 | 12 | |
| 2022-06-24 | 12 | |
| 2021-12-10 | 1 | |
| 2019-06-17 | 1 |
Below are the top 3 email addresses on file for Weihai Bangde Cooling System Co.,Ltd.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-19 | 12 | |
| 2026-05-16 | 3 | |
| 2026-04-02 | 1 |