There are a total of 716 bills of lading on file for Weihai Cechic Textiles And Garments between November 9th, 2012 and May 1st, 2026.
Of those 716 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 4 were within the past 90 days.
| Total Records | 716 |
|---|---|
| Shipper Records | 716 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Nov 9th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 1st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 4 |
| Records in the Past Year | 10 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for WEIHAI CECHIC TEXTILES AND GARMENTS.
Below is a Sankey Diagram of the top 17 companies associated with Weihai Cechic Textiles And Garments, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 17 companies associated with Weihai Cechic Textiles And Garments in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| ARAMARK UNIFORM SERVICES | Sep 2025 | 3,015 | 75 |
| VESTIS SERVICES, LLC | Aug 2025 | 202 | 22 |
| CINTAS CORPORATION | May 2026 | 8,794 | 19 |
| RENO DC ARAMARK RENO DC | May 2026 | 145 | 11 |
| NORM SMILEY SALES INCORPORATED | Apr 2026 | 119 | 8 |
| CANADIAN LINEN TORONTO DC | Jan 2026 | 52 | 5 |
| ARAMARK RENO DC | Jan 2026 | 154 | 5 |
| SALEM | Apr 2026 | 263 | 3 |
| Mar 2023 | 6 | 2 | |
| ARAMARK UNIFORM | Jul 2024 | 155 | 2 |
| Nov 2021 | 5 | 2 | |
| REITMANS(CANADA) LTD | May 2026 | 7,904 | 1 |
| Jul 2023 | 3 | 1 | |
| G-III APPAREL GROUP LTD. | Jun 2025 | 16,900 | 1 |
| Apr 2026 | 6 | 1 | |
| AUS LAWRENCEVILLE DC | May 2025 | 230 | 1 |
| AUCA GLOBAL SOURCING | Nov 2024 | 33 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Weihai Cechic Textiles And Garments.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| WEIHAI BAITANG INTERNATIONAL IMP.& EXP. LTD | May 2026 | 64 | 21 |
| WEIHAI BAIXIAN TRADING CO.,LTD | Feb 2026 | 482 | 0 |
| WEIHAI BANGDE COOLING SYSTEM CO.,LTD | May 2026 | 1,981 | 82 |
| WEIHAI BAOXIANG IMP AND EXP CO.,LTD. | May 2025 | 166 | 0 |
| WEIHAI BESFASHION CO. LTD | May 2026 | 214 | 9 |
| WEIHAI BEST ARTS AND CRAFTS CO.,LTD | May 2026 | 167 | 4 |
| WEIHAI BETHEL AUTOMOTIVE SAFETY | May 2026 | 109 | 9 |
| WEIHAI BETTEX INTERNATIONAL TRADING | Apr 2026 | 271 | 3 |
| WEIHAI BOAT OUTDOOR CO., LTD | Mar 2022 | 104 | 0 |
| WEIHAI BRIGHTLINENS CREATIVE HOMETE | May 2026 | 148 | 13 |
| WEIHAI CHAMPION IM& EXPORT CO.,LTD | May 2026 | 413 | 13 |
| WEIHAI CHANGXIN GARMENT CO., LTD | May 2026 | 157 | 11 |
| WEIHAI CHENGBO TECHNOLOGY CO., LTD | Apr 2026 | 207 | 2 |
| WEIHAI CITY FEIXIANG TEXTILE INC | Oct 2022 | 275 | 0 |
| WEIHAI CO.,LTD | Feb 2025 | 202 | 0 |
| WEIHAI CREDITFAN VENTILATOR CO.,LTD | May 2026 | 302 | 9 |
| WEIHAI DAEWOO ELECTRONICS CO., LTD | Apr 2026 | 750 | 4 |
| WEIHAI DANLIN WOODEN PRODUCTS CO. | Feb 2026 | 336 | 0 |
| WEIHAI DEEP IN TRADING CO.,LTD | Jan 2026 | 161 | 0 |
| WEIHAI DICHANG TEXTILE CLOTHING CO. | May 2026 | 440 | 5 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-10 | COSU6443921740 | FLXT00003709090A | 004E | House Bill | FLXT | 9949730 | OOCL DAFFODIL | 2026-04-09 | NEWARK, NEW JERSEY | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 65 CTN | 596 KG | House to House | WEIHAI CECHIC TEXTILES AND GARMENTS | CINTAS CORPORATION | CINTAS CORPORATION | . MEN'S SHORT SLEEVE KNITTED SHIRT |
| 2026-03-05 | COSU6441880370 | FLXT00003646500A | 056E | House Bill | FLXT | 9627992 | OOCL KOREA | 2026-03-04 | NEWARK, NEW JERSEY | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 16 CTN | 162 KG | House to House | WEIHAI CECHIC TEXTILES AND GARMENTS | CINTAS CORPORATION | CINTAS CORPORATION | . WOMEN'S SHORT SLEEVE KNITTED SHIRT . MEN'S SHORT SLEEVE KNITTED SHIRT |
| 2025-11-15 | ONEYTA5PTN901900 | FLXT00003431110A | 010E | House Bill | FLXT | 9944493 | HMM EMERALD | 2025-11-14 | LONG BEACH, CALIFORNIA | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 32 CTN | 307 KG | WEIHAI CECHIC TEXTILES AND GARMENTS | CINTAS CORPORATION | CINTAS CORPORATION | . MEN'S SHORT SLEEVE KNITTED SHIRT . WOMEN'S SHORT SLEEVE KNITTED SHIRT | |
| 2025-10-10 | CMDUQGD2211577 | FLXT00003376641A | 0DBMH | House Bill | FLXT | 9938327 | PRESIDENT JQ ADAMS | 2025-10-09 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 22 CTN | 198 KG | Container Station | WEIHAI CECHIC TEXTILES AND GARMENTS | CINTAS CORPORATION | CINTAS CORPORATION | . MEN'S SHORT SLEEVE KNITTED SHIRT |
| Run Date | 2026-04-21 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-17 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-20 |
| Trade Update Date | 2026-03-25 |
| Master BOL # | ONEYTA6PY3494600 |
|---|---|
| House BOL # | PUSJS2601639663 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House FROB |
| Carrier Code | PUSJ |
| Voyage # | 611E |
| IMO # | 9694529 |
| Vessel Name | WIDE ALPHA |
| Vessel Country | MH |
| Place of Receipt | QINGDAO |
| Foreign Port of Lading | QINGDAO CHINA (MAINLAND) (57047) |
| Port of Unlading | TACOMA, WASHINGTON (3002) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 43 KG |
| Weight in KG | 43 KG |
| Quantity | 1 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
ONEU9161050 |
| Commodity Description |
PERFORMANCE POLOFEMALE PERFORMANCE POLO |
| Shipper Name | WEIHAI CECHIC TEXTILES AND GARMENTS |
|---|---|
| Address Line 1 | 262 KEJI ROAD HIGH TECHNOLOGY DEVEL |
| Address Line 2 | OPMENT ZONE |
| City | WEIHAI |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | CANADIAN LINEN & UNIFORMS |
|---|---|
| Address Line 1 | 75 NORFINCH DRIVE |
| City | NORTH YORK |
| Country Code | CA |
| Notify Party Name | CANADIAN LINEN & UNIFORMS |
|---|---|
| Address Line 1 | 75 NORFINCH DRIVE |
| City | NORTH YORK |
| Country Code | CA |
| Container Number | ONEU9161050 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CN88483AZ |
| Seal Number 1 | CN88483AZ |
| Equipment Description Code | 41 |
| Equipment Description | Refrigerated and/or heated with removable equipment appliance located INTERNALLY - containers shall have insulation "K" values of Kmax < 0.4 W/(m2.oC). |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 7in (00000907) |
| Container Width | 8ft 2in (00000802) |
| Container Type | 4FR0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | PERFORMANCE POLOFEMALE PERFORMANCE POLO |
| Marks and Numbers 1 | FROM:???WEIHAI CECHIC TEXTILES AND GARMENTS C O.,LTD. ???262,KEJI ROAD HI-TECH DEVELOPMENT ZONE WEIHAI,??SHANDONG 264209???TO:CANADIAN L INEN TORONTO DC???CANADIAN LINEN DISTRIBUTION CENTER ???75 NORFINCH DRIVE NORTH YORK,ON M3 N 1W8???PO: SKU: QTY ???PLANT# CUT# DIV# ??? MFG DATE PRINTED ON???CARTON# |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 610520 | 00000000 | 0000000043 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Oakland, California | 156 | 2025-03-06 |
| New York, New York | 116 | 2021-12-30 |
| Newark, New Jersey | 113 | 2026-04-10 |
| Norfolk, Virginia | 105 | 2025-02-20 |
| Long Beach, California | 87 | 2026-05-02 |
| Los Angeles, California | 52 | 2025-10-10 |
| Tacoma, Washington | 33 | 2026-04-21 |
| Savannah, Georgia | 27 | 2025-05-06 |
| Seattle, Washington | 12 | 2025-09-22 |
| Houston, Texas | 11 | 2023-03-21 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Qingdao China (Mainland) | 543 | 2026-05-02 |
| Pusan South Korea | 88 | 2025-03-01 |
| Shanghai China (Mainland) | 39 | 2026-04-10 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 38 | 2024-12-19 |
| Ningbo China (Mainland) | 7 | 2022-10-25 |
| Kingston Jamaica | 1 | 2024-07-23 |
Below are the top 10 company names and addresses for Weihai Cechic Textiles And Garments that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| WEIHAI CECHIC TEXTILES AND GARMENTS | 262 KEJI ROAD HI-TECH DEVE ZONE, WEIHAI, SHANDONG, CHINA WEIHAI, SHANDONG, CHINA | 2026-04-10 | 4 |
| WEIHAI CECHIC TEXTILES AND GARMENTS | 262 KEJI ROAD HIGH TECHNOLOGY DEVEL OPMENT ZONE WEIHAI CN | 2026-04-21 | 2 |
| WEIHAI CECHIC TEXTILES AND GARMENTS | 2026-05-02 | 2 | |
| WEIHAI CECHIC TEXTILES AND GARMENTS | 2021-03-22 | 199 | |
| WEIHAI CECHIC TEXTILES AND GARMENTS | 2025-02-22 | 113 | |
| WEIHAI CECHIC TEXTILES AND GARMENTS | 2021-03-29 | 60 | |
| WEIHAI CECHIC TEXTILES AND GARMENTS CO.,LTD. | 2023-07-19 | 28 | |
| WEIHAI CECHIC TEXTILE AND GARMENTS | 2015-01-27 | 26 | |
| WEIHAI CECHIC TEXTILES AND GARMENTS | 2014-09-16 | 26 | |
| WEIHAI CECHIC TEXTILES AND GARMENTS | 2013-09-28 | 20 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||