There are a total of 750 bills of lading on file for Weihai Daewoo Electronics Co., Ltd between January 12th, 2013 and April 16th, 2026.
Of those 750 bills of lading, 0 were within the past 30 days and 4 were within the past 90 days.
| Total Records | 750 |
|---|---|
| Shipper Records | 758 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Jan 12th, 2013 |
| Most Recent Shipment on File | Apr 16th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 0 |
| Records in Last 90 Days | 4 |
| Records in the Past Year | 14 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for WEIHAI DAEWOO ELECTRONICS CO., LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 13 companies associated with Weihai Daewoo Electronics Co., Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 13 companies associated with Weihai Daewoo Electronics Co., Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| ASUS COMPUTER INTERNATIONAL | May 2026 | 31,472 | 106 |
| ACER AMERICA CORPORATION | May 2026 | 33,448 | 69 |
| ASUSTEK COMPUTER INC | May 2026 | 806 | 18 |
| THINK-IT INTERNATIONAL LLC | Feb 2025 | 26 | 10 |
| AG NEOVO TECHNOLOGY CORP. | May 2026 | 313 | 10 |
| LENOVO US FULFILLMENT CENTER | May 2026 | 1,246 | 5 |
| SENSORMATIC ELECTRONICS LLC | May 2026 | 2,946 | 4 |
| ADT LLC | May 2026 | 1,319 | 4 |
| GENERAL PROCUREMENT INC. | May 2026 | 215 | 3 |
| SYNNEX CORPORATION | May 2026 | 2,148 | 2 |
| PC-ARTS ARGENTINA S.A. | Nov 2025 | 198 | 2 |
| VIEWSONIC CORPORATION | May 2026 | 16,806 | 1 |
| SCHENKER INC | May 2026 | 718,825 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Weihai Daewoo Electronics Co., Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| WEIHAI BETTEX INTERNATIONAL TRADING | Apr 2026 | 271 | 3 |
| WEIHAI BOAT OUTDOOR CO., LTD | Mar 2022 | 104 | 0 |
| WEIHAI BRIGHTLINENS CREATIVE HOMETE | May 2026 | 148 | 13 |
| WEIHAI CECHIC TEXTILES AND GARMENTS | May 2026 | 716 | 4 |
| WEIHAI CHAMPION IM& EXPORT CO.,LTD | May 2026 | 413 | 13 |
| WEIHAI CHANGXIN GARMENT CO., LTD | May 2026 | 157 | 11 |
| WEIHAI CHENGBO TECHNOLOGY CO., LTD | Apr 2026 | 207 | 2 |
| WEIHAI CITY FEIXIANG TEXTILE INC | Oct 2022 | 275 | 0 |
| WEIHAI CO.,LTD | Feb 2025 | 202 | 0 |
| WEIHAI CREDITFAN VENTILATOR CO.,LTD | May 2026 | 302 | 9 |
| WEIHAI DANLIN WOODEN PRODUCTS CO. | Feb 2026 | 336 | 0 |
| WEIHAI DEEP IN TRADING CO.,LTD | Jan 2026 | 161 | 0 |
| WEIHAI DICHANG TEXTILE CLOTHING CO. | May 2026 | 440 | 5 |
| WEIHAI DIHUALI IMPORT & EXPORT CO | Aug 2023 | 167 | 0 |
| WEIHAI DUKE PRECISION CO.,LTD | May 2026 | 136 | 7 |
| WEIHAI E-MAX SPORT APPARATUS CO. | May 2026 | 266 | 6 |
| WEIHAI GAOSAI METAL PRODUCT CO.,LTD | May 2026 | 481 | 30 |
| WEIHAI GAOSHENG TRADING CO., LTD | Jul 2024 | 108 | 0 |
| WEIHAI GOLDEN TRAVEL & LEISURE PROD | Jun 2021 | 169 | 0 |
| WEIHAI GOLDWIN FASHION GARMENT CO., LTD. | May 2026 | 113 | 7 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-02-24 | CMDUQGD2566744 | GOLA156999085358 | 0TNHP | House FROB | GOLA | 9732606 | CMA CGM YUKON | 2026-02-22 | SEATTLE, WASHINGTON | PUSAN SOUTH KOREA | 400 PCS | 3,754 KG | Pier to Pier | WEIHAI DAEWOO ELECTRONICS | ACER AMERICA CORP | . QD-OLED MONITORS MM.VXAA. CARTON S ON PALLETS PO AAPO TEL - | |
| 2026-02-18 | OOLU2318310680 | ELCKTAO25120137 | 032E | House Bill | ELCK | 9785770 | COSCO SHIPPING ORCHID | 2026-02-17 | NEWARK, NEW JERSEY | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 33 PKG | 8,166 KG | House to House | WEIHAI DAEWOO ELECTRONICS | SPARE PARTS(PANEL/POWER BOARD/AD BOARD/ FFC C ABLE) | ||
| 2026-01-26 | EGLV140558227666 | GOLA156998548588 | 01461 | House FROB | GOLA | 9300453 | EVER SUMMIT | 2026-01-25 | TACOMA, WASHINGTON | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 240 PCS | 3,226 KG | WEIHAI DAEWOO ELECTRONICS | ACER AMERICA CORP | . QD-OLED MONITORS MM.V YAA. CARTON S ON PALLETS PO AAPO TEL - | ||
| 2025-12-29 | COSU6436888880 | GOLA156998295048 | 066N | House FROB | GOLA | 9290440 | BELLAVIA | 2025-12-28 | TACOMA, WASHINGTON | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 840 PCS | 7,884 KG | WEIHAI DAEWOO ELECTRONICS | ACER AMERICA CORP | . QD-OLED MONITORS MM.V XAA. CARTON S ON PALLETS PO AAPO TEL | ||
| Run Date | 2026-03-19 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-03-07 |
| Actual Arrival Date | 2026-03-18 |
| Trade Update Date | 2026-01-21 |
| Master BOL # | COSU6442533190 |
|---|---|
| House BOL # | CHSL540816832TAO |
| Manifest Number | 509271 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | CHSL |
| Voyage # | 1250E |
| IMO # | 9850537 |
| Vessel Name | EVER FOCUS |
| Vessel Country | PA |
| Place of Receipt | QINGDAO CN |
| Foreign Port of Lading | QINGDAO CHINA (MAINLAND) (57047) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 2165 KG |
| Weight in KG | 2,165 KG |
| Quantity | 450 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
OOCU7231830 |
| Commodity Description |
LCD MONITOR DN NO. DN LINE PO NO. PO LINE SO NO. SO LINE . ASUS PN LMBT-BEI PALLETS CARTONS |
| Shipper Name | WEIHAI DAEWOO ELECTRONICS CO., LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | NO. 26, HONGKONG ROAD ECONOMIC AND |
| Address Line 2 | DEVELOPMENT ZONE, WEIHAI, SHANDONG, |
| City | SINGAPORE |
| Zip Code | 486030 |
| Country Code | SG |
| Consignee Name | ASUS COMPUTER INTERNATIONAL |
|---|---|
| Address Line 1 | 48720 KATO RD |
| City | FREMONT |
| State Province | CA |
| Zip Code | 94538 |
| Country Code | US |
| Container Number | OOCU7231830 |
|---|---|
| Seal Number 1 | NJ743864 |
| Seal Number 1 | NJ743864 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | LCD MONITOR DN NO. DN LINE PO NO. PO LINE SO NO. SO LINE . ASUS PN LMBT-BEI PALLETS CARTONS |
| Marks and Numbers 1 | ASUS ASUS DN 15260013112 ASUS PO 112226000010796 ASUS SO 152126011001578 PN 90LM0BT0-B01EI1 P NO 01-05 MADE IN CHINA |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 319 | 2025-12-16 |
| Long Beach, California | 286 | 2026-04-17 |
| Oakland, California | 41 | 2025-01-27 |
| Newark, New Jersey | 36 | 2026-04-13 |
| Tacoma, Washington | 30 | 2026-01-26 |
| Savannah, Georgia | 20 | 2022-09-02 |
| New York, New York | 8 | 2015-08-25 |
| Norfolk, Virginia | 5 | 2023-12-14 |
| Seattle, Washington | 2 | 2026-02-24 |
| Miami, Florida | 2 | 2022-05-19 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Qingdao China (Mainland) | 677 | 2026-04-17 |
| Pusan South Korea | 33 | 2026-02-24 |
| Shanghai China (Mainland) | 23 | 2023-04-06 |
| Ningbo China (Mainland) | 6 | 2026-01-26 |
| Panama City Panama | 4 | 2015-06-02 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 2 | 2021-11-16 |
| Prince Rupert, BC Canada | 2 | 2015-02-04 |
| Cartagena Colombia | 1 | 2022-06-14 |
| Kingston Jamaica | 1 | 2021-06-17 |
| Hong Kong Hong Kong | 1 | 2015-04-10 |
Below are the top 10 company names and addresses for Weihai Daewoo Electronics Co., Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| WEIHAI DAEWOO ELECTRONICS CO., LTD | NO.26, HONGKONG ROAD, ECONOMIC AND TECHNICAL DEVELOPMENT ZONE ,WEIHAI, SHANDONG, P.R. CHINA | 2025-09-16 | 8 |
| WEIHAI DAEWOO ELECTRONICS CO., LTD | NO.26 ,HONGKONG ROAD,ECONOMIC &TEC WEIHAI SD CHINA 5986385 | 2022-07-25 | 342 |
| WEIHAI DAEWOO ELECTRONICS CO., LTD. | 2023-03-25 | 66 | |
| WEIHAI DAEWOO ELECTRONICS CO., LTD. | 2022-07-04 | 46 | |
| WEIHAI DAEWOO ELECTRONICS CO.,LTD | 2025-08-06 | 38 | |
| WEIHAI DAEWOO ELECTRONICS CO.,LTD. | 2021-04-20 | 28 | |
| WEIHAI DAEWOO ELECTRONICS CO.,LTD | 2016-01-18 | 19 | |
| WEIHAI DAEWOO ELECTRONICS CO.,LTD. | 2022-01-06 | 18 | |
| WEIHAI DAEWOO ELECTRONICS CO.,LTD. | 2020-04-18 | 15 | |
| WEIHAI DAEWOO ELECTRONICS CO LTD | 2021-01-28 | 13 |
Below are the top 3 phone numbers on file for Weihai Daewoo Electronics Co., Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2022-09-02 | 8 | |
| 2022-09-02 | 8 | |
| 2021-06-17 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||