There are a total of 4,560 bills of lading on file for Wolstenholme International between November 5th, 2012 and May 16th, 2026.
Of those 4,560 bills of lading, 5 were within the past 30 days and 16 were within the past 90 days.
| Total Records | 4,560 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 7 |
| Notify Party Records | 4,558 |
| First Shipment on File | Nov 5th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 16th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 5 |
| Records in Last 90 Days | 16 |
| Records in the Past Year | 81 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for WOLSTENHOLME INTERNATIONAL.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Wolstenholme International, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Wolstenholme International in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| CONCANNON LUMBER COMPANY | May 2026 | 2,138 | 165 |
| OOO SVEZA-LES | May 2026 | 9,677 | 79 |
| ZHESHARTSKY LPK LTD | Nov 2025 | 644 | 23 |
| OOO SVEZA-LES 196643, RUSSIA | Mar 2026 | 535 | 22 |
| PT. SUMBER MAS INDAH PLYWOOD | Jan 2026 | 191 | 12 |
| LLC MURASHINSKIY PLYWOOD PLANT | May 2026 | 593 | 9 |
| ZAO ARKHANGELSKIY PLYWOOD FACTORY | Jul 2022 | 399 | 8 |
| JSC CHEREPOVETS PLYWOOD-FURNITURE | May 2026 | 168 | 6 |
| SVEZA-LES | May 2022 | 733 | 4 |
| SCHENKER ITALIANA SPA | May 2026 | 36,625 | 2 |
| SCHENKER INC | May 2026 | 718,825 | 2 |
| OOO | Nov 2023 | 46 | 2 |
| MEDALLION FOREST PRODUCTS | Jun 2024 | 2,537 | 2 |
| IBL SPA S.P. | Dec 2022 | 144 | 2 |
| GENIZIP KOREA INC. | May 2026 | 399 | 2 |
| SAVINO DEL BENE SPA | May 2026 | 542,003 | 1 |
| ROTOPLAS SA DE CV | May 2026 | 1,534 | 1 |
| NORTH AMERICAN PLYWOOD CORP | May 2026 | 6,432 | 1 |
| MARANGON DANILO & C. SRL | Mar 2026 | 223 | 1 |
| FANPROM LTD | Mar 2023 | 216 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Wolstenholme International.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| WOLONG ELECTRIC (VIETNAM) COMPANY | May 2026 | 467 | 36 |
| WOLONG ELECTRIC AMERICA LLC | May 2026 | 106 | 7 |
| WOLONG ELECTRIC GROUP CO.,LTD | May 2026 | 1,078 | 29 |
| WOLONG ELECTRIC INDUSTRIAL MOTORS | May 2026 | 1,152 | 105 |
| WOLONG ENTERPRISES CORPORATION | May 2025 | 571 | 0 |
| WOLONG INTERNATIONAL(HONGKONG)LTD | May 2023 | 462 | 0 |
| WOLRDPAC, LLC | Jul 2025 | 219 | 0 |
| WOLSELEY CANADA INC | May 2026 | 716 | 27 |
| WOLSELEY INDUSTRIAL CANADA | May 2026 | 161 | 3 |
| WOLSELEY REGIONAL DISTRIBUTION CENT | Oct 2024 | 190 | 0 |
| WOLTER CORP | May 2026 | 315 | 17 |
| WOLTERBEEK INTERNATIONAL LLC | May 2026 | 120 | 14 |
| WOLTERS GMBH | May 2026 | 379 | 2 |
| WOLTERS KLUWER HEALTH INC | Oct 2024 | 892 | 0 |
| WOLTMANN & BONVENTRE INC. | Apr 2026 | 502 | 3 |
| WOLVERINE ADVANCED MATERIALS | May 2026 | 1,482 | 39 |
| WOLVERINE ASSEMBLIES, LLC | May 2026 | 1,810 | 6 |
| WOLVERINE BRASS | Mar 2026 | 1,167 | 1 |
| WOLVERINE FIREWORKS DISPLAY INC | May 2026 | 333 | 10 |
| WOLVERINE PACKING CO. | May 2026 | 3,476 | 288 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-18 | HDMUSELM41369700 | 0041E | Master Bill | HDMU | 9741372 | ONE BLUE JAY | 2026-05-16 | LONG BEACH, CALIFORNIA | PUSAN SOUTH KOREA | 32 PKG | 26,777 KG | Pier to Pier | GENIZIP KOREA INC | CONCANNON LUMBER COMPANY | WOLSTENHOLME INTERNATIONAL | BIRCH PLYWOOD SHIPPER LOAD AND COUNT | |
| 2026-04-28 | ARRJSPBA03260017 | R2603 | Regular Bill | ARRJ | 9594509 | ATLANTIC SPIRIT II | 2026-04-26 | BALTIMORE, MARYLAND | LENINGRAD RUSSIA | 218 CRT | 189,990 KG | Container Yard | WOLSTENHOLME INTERNATIONAL | '' HIGH CUBE PKGSNETTO WEIGHT: KGS BIRCH PLYWOODPO '' HIGH CUBE PKGSNETTO WEIGHT: KGS BIRCH PLYWOODPOHTSUS CODE: .. | |||
| 2026-04-16 | KORPPNC4772030 | KORPFNSKR26S0034 | 2602E | House Bill | KORP | 9626405 | KMTC NINGBO | 2026-04-15 | LONG BEACH, CALIFORNIA | PUSAN SOUTH KOREA | 96 PCS | 66,000 K | House to House | LLC MURASHINSKIY PLYWOOD PLANT522 | CONCANNON LUMBER COMPANY | WOLSTENHOLME INTERNATIONAL 20 60 BROADWAY, SUITE 3... | BIRCHPLYWOOD HTSUS: |
| 2026-04-16 | KORPPNC4776032 | KORPFNSKR26S0035 | 2602E | House Bill | KORP | 9626405 | KMTC NINGBO | 2026-04-15 | LONG BEACH, CALIFORNIA | PUSAN SOUTH KOREA | 128 PCS | 88,000 K | House to House | LLC MURASHINSKIY PLYWOOD PLANT522 | CONCANNON LUMBER COMPANY | WOLSTENHOLME INTERNATIONAL 20 60 BROADWAY, SUITE 3... | BIRCHPLYWOOD HTSUS: |
| Run Date | 2026-05-18 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-13 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-16 |
| Trade Update Date | 2026-05-04 |
| Master BOL # | HDMUSELM41369700 |
|---|---|
| House BOL # | HDMUSELM413697A1 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | HDMU |
| Voyage # | 0041E |
| IMO # | 9741372 |
| Vessel Name | ONE BLUE JAY |
| Vessel Country | JP |
| Place of Receipt | BUSAN, KOREA |
| Foreign Port of Lading | PUSAN SOUTH KOREA (58023) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 26777 KG |
| Weight in KG | 26,777 KG |
| Quantity | 32 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
HMMU4356284 |
| Commodity Description |
BIRCH PLYWOOD SHIPPER LOAD AND COUNT |
| Notify Party Name | WOLSTENHOLME INTERNATIONAL |
|---|---|
| Address Line 1 | 2060 BROADWAY, SUITE 320 BOULDER, C |
| Address Line 2 | O 80302 USA |
| Address Line 3 | 80302 |
| Container Number | HMMU4356284 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 25H0429269 |
| Seal Number 1 | 25H0429269 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | BIRCH PLYWOOD SHIPPER LOAD AND COUNT |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 441233 | 00535540 | 0000026777 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 2,383 | 2026-01-05 |
| Los Angeles, California | 912 | 2026-01-09 |
| Long Beach, California | 753 | 2026-05-18 |
| Baltimore, Maryland | 213 | 2026-04-28 |
| Houston, Texas | 128 | 2025-11-04 |
| New York, New York | 79 | 2024-12-03 |
| Seattle, Washington | 46 | 2020-12-01 |
| Charleston, South Carolina | 26 | 2017-12-08 |
| Philadelphia, Pennsylvania | 13 | 2024-05-09 |
| Norfolk, Virginia | 3 | 2022-09-13 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Bremerhaven Germany | 1,074 | 2022-05-24 |
| Rotterdam Netherlands | 843 | 2022-07-23 |
| Anvers Belgium | 491 | 2022-06-20 |
| Sines Portugal | 484 | 2026-04-16 |
| Balboa Panama | 371 | 2021-03-15 |
| Leningrad Russia | 265 | 2026-04-28 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 209 | 2025-12-23 |
| Stade Germany | 200 | 2022-05-09 |
| Lazaro Cardenas Mexico | 115 | 2022-06-14 |
| Singapore Singapore | 105 | 2025-07-28 |
Below are the top 10 company names and addresses for Wolstenholme International that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| WOLSTENHOLME INTERNATIONAL | 2060 BROADWAY SUITE 320 BOULDER CO 80302 USA | 2025-08-29 | 989 |
| WOLSTENHOLME INTERNATIONAL | 2060 BROADWAY SUITE 320 BOULDER COLORADO 80302 | 2026-01-09 | 122 |
| WOLSTENHOLME INTERNATIONAL | 2026-04-28 | 27 | |
| WOLSTENHOLME INTERNATIONAL | 2026-01-05 | 22 | |
| WOLSTENHOLME INTERNATIONAL | 2026-05-18 | 6 | |
| WOLSTENHOLME INTERNATIONAL | 2025-06-06 | 3 | |
| WOLSTENHOLME INTERNATIONAL | 2026-03-02 | 2 | |
| WOLSTENHOLME INTERNATIONAL | 2025-12-29 | 1 | |
| WOLSTENHOLME INTERNATIONAL | 2026-05-18 | 1 | |
| WOLSTENHOLME INTERNATIONAL | 2026-04-16 | 1 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Wolstenholme International.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-18 | 1,177 | |
| 2025-04-01 | 132 | |
| 2024-08-30 | 1,592 | |
| 2023-07-11 | 23 | |
| 2022-12-12 | 2 | |
| 2022-11-22 | 1 | |
| 2022-09-08 | 74 | |
| 2022-04-26 | 213 | |
| 2021-12-01 | 1 | |
| 2021-04-12 | 1 |
Below are the top 8 email addresses on file for Wolstenholme International.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-18 | 1 | |
| 2026-03-02 | 598 | |
| 2025-02-27 | 3 | |
| 2023-03-17 | 6 | |
| 2023-02-04 | 1 | |
| 2022-10-19 | 1 | |
| 2022-04-30 | 5 | |
| 2022-02-02 | 5 |