There are a total of 1,152 bills of lading on file for Wolong Electric Industrial Motors between July 18th, 2018 and May 20th, 2026.
Of those 1,152 bills of lading, 40 were within the past 30 days and 105 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,152 |
|---|---|
| Shipper Records | 9 |
| Consignee Records | 1,139 |
| Notify Party Records | 331 |
| First Shipment on File | Jul 18th, 2018 |
| Most Recent Shipment on File | May 20th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 40 |
| Records in Last 90 Days | 105 |
| Records in the Past Year | 382 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for WOLONG ELECTRIC INDUSTRIAL MOTORS.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Wolong Electric Industrial Motors, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Wolong Electric Industrial Motors in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| CIXI HUILI MACHINERY & ELECTRIC CO., LTD. | May 2026 | 3,476 | 158 |
| KUNSHAN NANYANG MOTORS ACCESSORIES CO.,LTD | May 2026 | 472 | 138 |
| SHANDONG YUANTONG MACHINERY STOCK C | May 2026 | 276 | 110 |
| MAHADEV FERRO CAST PVT LTD | May 2026 | 2,368 | 98 |
| ANHUI NUORT INTELLIGENT TECHNOLOGY | May 2026 | 76 | 76 |
| NINGBO ZHENMING SHAFT CO.,LTD | May 2026 | 1,490 | 73 |
| MAHADEV PRECISION CAST PRIVATE LIMI | May 2026 | 271 | 51 |
| NINGBO UNI-DRIVE TECHNOLOGY CO., LT | May 2026 | 46 | 43 |
| HEBEI YULONG TECHNOLOGY INC | Apr 2026 | 136 | 42 |
| WOLONG ELECTRIC GROUP CO.,LTD | May 2026 | 1,078 | 32 |
| QINGDAO ACES MACHINERY TECHNOLOGY C | May 2026 | 29 | 27 |
| SHAANXI SIRUI ADVANCED MATERIALS CO | May 2026 | 639 | 24 |
| PITTI ENGINEERING LIMITED | May 2026 | 3,920 | 18 |
| DN CASTECH SURVEY NO | Jun 2025 | 19 | 17 |
| KRISLUR CASTOMECH PVT LTD | May 2026 | 1,729 | 16 |
| SHENZHEN SUNBOW INSULATION MATERIAL | Apr 2026 | 52 | 11 |
| STEELCON IMPEX PVT LTD | Feb 2026 | 413 | 10 |
| CIXI HUILI IMPORT & EXPORT CO.,LTD | Mar 2023 | 700 | 9 |
| Oct 2025 | 9 | 9 | |
| HENAN YONGRONG POWER | May 2026 | 49 | 8 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Wolong Electric Industrial Motors.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| WOLLENHAUPT TEE GMBH | May 2026 | 143 | 12 |
| WOLLONGONG S.A. DE C.V | May 2026 | 107 | 14 |
| WOLLSDORF LEATHER LTD | May 2026 | 231 | 3 |
| WOLLSDORF LEDER SCHMIDT AND CO GMBH | May 2026 | 541 | 2 |
| WOLLSDORF MEXICO | Dec 2025 | 187 | 0 |
| WOLMAN WOOD AND FIRE PROTECTION GMBH | May 2026 | 113 | 8 |
| WOLO MANUFACTURING CORP. | Apr 2026 | 564 | 1 |
| WOLONG AMERICAS LLC | May 2026 | 617 | 9 |
| WOLONG ELECTRIC (VIETNAM) COMPANY | May 2026 | 467 | 36 |
| WOLONG ELECTRIC AMERICA LLC | May 2026 | 106 | 7 |
| WOLONG ELECTRIC GROUP CO.,LTD | May 2026 | 1,078 | 29 |
| WOLONG ENTERPRISES CORPORATION | May 2025 | 571 | 0 |
| WOLONG INTERNATIONAL(HONGKONG)LTD | May 2023 | 462 | 0 |
| WOLRDPAC, LLC | Jul 2025 | 219 | 0 |
| WOLSELEY CANADA INC | May 2026 | 716 | 27 |
| WOLSELEY INDUSTRIAL CANADA | May 2026 | 161 | 3 |
| WOLSELEY REGIONAL DISTRIBUTION CENT | Oct 2024 | 190 | 0 |
| WOLSTENHOLME INTERNATIONAL | May 2026 | 4,560 | 16 |
| WOLTER CORP | May 2026 | 315 | 17 |
| WOLTERBEEK INTERNATIONAL LLC | May 2026 | 120 | 14 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-21 | ZIMUSNH21300927 | OIAGS02148610 | 19E | House Bill | OIAG | 9960502 | ZIM EAGLE | 2026-05-20 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 22 CAS | 18,507 KG | Pier to Pier | CIXI HUILI MACHINERY & ELECTRIC CO | WOLONG ELECTRIC INDUSTRIAL MOTORS | WOLONG ELECTRIC INDUSTRIAL MOTORS | CASTING IRON PARTS OF MOTOR |
| 2026-05-21 | ZIMUSNH21300927 | OIAGS02146230 | 19E | House Bill | OIAG | 9960502 | ZIM EAGLE | 2026-05-20 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 4 CAS | 2,422 KG | Pier to Pier | NINGBO UNI-DRIVE TECHNOLOGY | WOLONG ELECTRIC INDUSTRIAL MOTORS | WOLONG ELECTRIC INDUSTRIAL MOTORS | SHAFT |
| 2026-05-21 | ZIMUSNH21300927 | OIAGS02147885 | 19E | House Bill | OIAG | 9960502 | ZIM EAGLE | 2026-05-20 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 1 CAS | 750 KG | Pier to Pier | ZHANGJIAGANG HENG QIANG COOLING EQU | WOLONG ELECTRIC INDUSTRIAL MOTORS | WOLONG ELECTRIC INDUSTRIAL MOTORS | AIR TO AIR COOLER |
| 2026-05-21 | ZIMUSNH21300927 | OIAGS02147947 | 19E | House Bill | OIAG | 9960502 | ZIM EAGLE | 2026-05-20 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 6 PKG | 3,543 KG | Pier to Pier | SHANDONG YUANTONG MACHINERY STOCK C | WOLONG ELECTRIC INDUSTRIAL MOTORS | WOLONG ELECTRIC INDUSTRIAL MOTORS | MOTOR PARTS |
| Run Date | 2026-05-21 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-19 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-20 |
| Trade Update Date | 2026-04-30 |
| Master BOL # | ZIMUSNH21300927 |
|---|---|
| House BOL # | OIAGS02147922 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | OIAG |
| Voyage # | 19E |
| IMO # | 9960502 |
| Vessel Name | ZIM EAGLE |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 1024 KG |
| Weight in KG | 1,024 KG |
| Quantity | 48 PKG |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TGHU5232259 |
| Commodity Description |
FAN COVER |
| Shipper Name | WOLONG ELECTRIC GROUP CO., LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | NO.1801 WEST RENMIN ROAD,SHANGYU CI |
| Address Line 2 | TYNO.1801 WEST |
| Address Line 3 | ZHEJIANG PROVINCE 312300 CHINA |
| City | SHANGYU |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | WOLONG ELECTRIC INDUSTRIAL MOTORS, |
|---|---|
| Address Line 1 | LIBRAMIENTO PONIENTE NO. KM 4.5 |
| City | GARCIA |
| Country Code | MX |
| Notify Party Name | WOLONG ELECTRIC INDUSTRIAL MOTORS, |
|---|---|
| Address Line 1 | LIBRAMIENTO PONIENTE NO. KM 4.5 |
| City | GARCIA |
| Country Code | MX |
| Container Number | TGHU5232259 |
|---|---|
| Seal Number 1 | A4250578499 |
| Seal Number 1 | A4250578499 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4200 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | FAN COVER |
| Marks and Numbers 1 | N/M???????? |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 00000000 | 0000001024 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 648 | 2026-03-07 |
| Los Angeles, California | 249 | 2026-05-21 |
| Houston, Texas | 245 | 2026-05-20 |
| Miami, Florida | 4 | 2026-05-02 |
| Newark, New Jersey | 4 | 2026-04-14 |
| New Orleans, Louisiana | 1 | 2026-01-12 |
| New York, New York | 1 | 2024-10-16 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 859 | 2026-05-21 |
| Mundra India | 181 | 2026-05-15 |
| Jawaharlal Nehru India | 50 | 2026-05-11 |
| Pusan South Korea | 22 | 2021-09-10 |
| Ningbo China (Mainland) | 12 | 2025-08-15 |
| Tampico Mexico | 7 | 2026-05-20 |
| Salalah Oman | 5 | 2026-03-13 |
| Valencia Spain | 3 | 2024-09-18 |
| Xingang China (Mainland) | 3 | 2021-07-09 |
| Colombo Sri Lanka | 2 | 2025-11-13 |
Below are the top 10 company names and addresses for Wolong Electric Industrial Motors that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| WOLONG ELECTRIC INDUSTRIAL MOTORS | LIBRAMIENTO PONIENTE NO. KM 4.5 GARCIA MX | 2026-05-21 | 958 |
| WOLONG ELECTRIC INDUSTRIAL MOTORS | LIBRAMIENTO PONIENTE KM. 4.5 GARCIA NUEVO LEON MEXICO USA MEXICO,MO 66000 US | 2026-05-11 | 47 |
| WOLONG ELECTRIC INDUSTRIAL MOTORS | 2026-05-15 | 17 | |
| WOLONG ELECTRIC INDUSTRIAL MOTORS | 2026-05-15 | 5 | |
| WOLONG ELECTRIC INDUSTRIAL MOTORS | 2025-10-02 | 4 | |
| WOLONG ELECTRIC INDUSTRIAL MOTORS | 2025-07-31 | 3 | |
| WOLONG ELECTRIC INDUSTRIAL MOTORS | 2025-07-10 | 3 | |
| WOLONG ELECTRIC INDUSTRIAL MOTORS | 2026-04-09 | 1 | |
| WOLONG ELECTRIC INDUSTRIAL MOTORS | 2026-04-30 | 1 | |
| WOLONG ELECTRIC INDUSTRIAL MOTORS | 2025-09-19 | 1 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||