There are a total of 1,078 bills of lading on file for Wolong Electric Group Co.,Ltd between October 31st, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 1,078 bills of lading, 12 were within the past 30 days and 29 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,078 |
|---|---|
| Shipper Records | 1,130 |
| Consignee Records | 1 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 31st, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 12 |
| Records in Last 90 Days | 29 |
| Records in the Past Year | 102 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for WOLONG ELECTRIC GROUP CO.,LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Wolong Electric Group Co.,Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Wolong Electric Group Co.,Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| MITSUBISHI ELECTRIC CORPORATION | May 2026 | 74,252 | 131 |
| BROOK CROMPTON | May 2026 | 487 | 51 |
| WOLONG AMERICAS LLC | May 2026 | 617 | 48 |
| YORK INTERNATIONAL CORP. | May 2026 | 1,198 | 47 |
| WOLONG ELECTRIC INDUSTRIAL MOTORS | May 2026 | 1,152 | 32 |
| SOURCE 1 HVAC SERVICE PARTS | Mar 2026 | 319 | 30 |
| PRT WAREHOUSE - MOTORS EXPEDITORS | May 2026 | 109 | 26 |
| BROAN NUTONE LLC | May 2026 | 9,639 | 20 |
| WOLONG ELECTRIC AMERICA LLC | May 2026 | 106 | 16 |
| BRIGGS AND STRATTON CORP. | May 2026 | 16,565 | 16 |
| JOHNSON CONTROLS | May 2026 | 11,624 | 7 |
| JC RESIDENTIAL AND LIGHT COMMERCIAL | May 2026 | 143 | 6 |
| MULTI-WING AMERICA INC | May 2026 | 1,212 | 5 |
| FLORIDA POWER & WELDING | Apr 2026 | 249 | 5 |
| TROMBETTA MOTION TECHNOLOGIES | Jul 2025 | 302 | 3 |
| S&P USA VENTILATION SYSTEMS, LLC | May 2026 | 583 | 3 |
| NORTH AMERICAN ELECTRIC INC. | Jan 2026 | 742 | 3 |
| TECH-COM | Apr 2026 | 27 | 2 |
| SOURCE 1 HVAC PARTS INC. | Aug 2022 | 24 | 2 |
| JOHNSON CONTROLS BE MANUFACTURA | Nov 2025 | 1,480 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Wolong Electric Group Co.,Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| WOLLAM INTERNATIONAL CORPORATION | May 2026 | 477 | 6 |
| WOLLENHAUPT TEE GMBH | May 2026 | 143 | 12 |
| WOLLONGONG S.A. DE C.V | May 2026 | 107 | 14 |
| WOLLSDORF LEATHER LTD | May 2026 | 231 | 3 |
| WOLLSDORF LEDER SCHMIDT AND CO GMBH | May 2026 | 541 | 2 |
| WOLLSDORF MEXICO | Dec 2025 | 187 | 0 |
| WOLMAN WOOD AND FIRE PROTECTION GMBH | May 2026 | 113 | 8 |
| WOLO MANUFACTURING CORP. | Apr 2026 | 564 | 1 |
| WOLONG AMERICAS LLC | May 2026 | 617 | 9 |
| WOLONG ELECTRIC (VIETNAM) COMPANY | May 2026 | 467 | 36 |
| WOLONG ELECTRIC AMERICA LLC | May 2026 | 106 | 7 |
| WOLONG ELECTRIC INDUSTRIAL MOTORS | May 2026 | 1,152 | 105 |
| WOLONG ENTERPRISES CORPORATION | May 2025 | 571 | 0 |
| WOLONG INTERNATIONAL(HONGKONG)LTD | May 2023 | 462 | 0 |
| WOLRDPAC, LLC | Jul 2025 | 219 | 0 |
| WOLSELEY CANADA INC | May 2026 | 716 | 27 |
| WOLSELEY INDUSTRIAL CANADA | May 2026 | 161 | 3 |
| WOLSELEY REGIONAL DISTRIBUTION CENT | Oct 2024 | 190 | 0 |
| WOLSTENHOLME INTERNATIONAL | May 2026 | 4,560 | 16 |
| WOLTER CORP | May 2026 | 315 | 17 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-21 | ZIMUNGB20884069 | LSDANGB26042127 | 19E | House Bill | LSDA | 9960502 | ZIM EAGLE | 2026-05-20 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 24 PKG | 12,024 KG | Pier to Pier | WOLONG ELECTRIC GROUP | PRT WAREHOUSE -MOTORS EXPEDITORS | HAYDEN INDUSTRIAL PRODUCTS | MOTOR |
| 2026-05-21 | ZIMUSNH21300927 | OIAGS02147922 | 19E | House Bill | OIAG | 9960502 | ZIM EAGLE | 2026-05-20 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 48 PKG | 1,024 KG | Pier to Pier | WOLONG ELECTRIC GROUP | WOLONG ELECTRIC INDUSTRIAL MOTORS | WOLONG ELECTRIC INDUSTRIAL MOTORS | FAN COVER |
| 2026-05-19 | CMDUNGP3476809 | SHPT29773587 | 0PGNF | House Bill | SHPT | 9674543 | CMA CGM RHONE | 2026-05-18 | MIAMI, FLORIDA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 5 PKG | 1,334 KG | Pier to Pier | WOLONG ELECTRIC GROUP NO | DOMETIC CORPORATION | DOMETIC CORPORATION | EC FAN |
| 2026-05-14 | MAEU268704562 | LSDADLN26041376 | 614E | House Bill | LSDA | 9526928 | MAERSK LAVRAS | 2026-05-13 | HOUSTON, TEXAS | PUSAN SOUTH KOREA | 20 PKG | 31,710 KG | WOLONG ELECTRIC GROUP LIAONINGRONGX | PRT WAREHOUSE - MOTORS EXPEDITORS | PRT WAREHOUSE - MOTORS EXPEDITORS | INVERTERS AND SPARE PARTS OF INVERTER | |
| Run Date | 2026-05-21 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-19 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-20 |
| Trade Update Date | 2026-05-08 |
| Master BOL # | ZIMUNGB20884070 |
|---|---|
| House BOL # | LSDANGB26052157 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | LSDA |
| Voyage # | 19E |
| IMO # | |
| Vessel Name | ZIM EAGLE |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | NING BO |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 12024 KG |
| Weight in KG | 12,024 KG |
| Quantity | 24 PKG |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
ZCSU7276032 |
| Commodity Description |
MOTOR |
| Shipper Name | WOLONG ELECTRIC GROUP CO., LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | NO. 1801 RENMIN WEST ROAD, SHANGYUC |
| Address Line 2 | ITYZHEJIANG PROVINCE 312300 CHINA |
| Consignee Name | PRT WAREHOUSE -MOTORS EXPEDITORS - |
|---|---|
| Address Line 1 | 18255 HUMBLE PARKWAY HUMBLE, TX 77 |
| Address Line 2 | 338 |
| Notify Party Name | HAYDEN INDUSTRIAL PRODUCTS |
|---|---|
| Address Line 1 | 5199 N. MINGO RDTULSA, OK 74117 |
| Address Line 2 | USA |
| Container Number | ZCSU7276032 |
|---|---|
| Seal Number 1 | A4250612701 |
| Seal Number 1 | A4250612701 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | MOTOR |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 430 | 2026-05-23 |
| Houston, Texas | 186 | 2026-05-14 |
| Los Angeles, California | 181 | 2026-05-23 |
| Tacoma, Washington | 78 | 2026-02-02 |
| Seattle, Washington | 70 | 2025-08-19 |
| Savannah, Georgia | 48 | 2024-09-17 |
| Newark, New Jersey | 42 | 2026-04-20 |
| Charleston, South Carolina | 11 | 2018-12-11 |
| Miami, Florida | 8 | 2026-05-19 |
| Norfolk, Virginia | 6 | 2026-01-16 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 763 | 2026-05-23 |
| Shanghai China (Mainland) | 238 | 2026-05-21 |
| Pusan South Korea | 38 | 2026-05-14 |
| Qingdao China (Mainland) | 17 | 2024-10-05 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 14 | 2015-06-24 |
| Yangshan China (Mainland) | 3 | 2023-02-10 |
| Lazaro Cardenas Mexico | 1 | 2026-01-19 |
| Freeport, Grand Bahama Island Bahamas | 1 | 2023-11-21 |
| Santo Domingo Dominican Republic | 1 | 2022-11-19 |
| Kingston Jamaica | 1 | 2022-04-28 |
Below are the top 10 company names and addresses for Wolong Electric Group Co.,Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| WOLONG ELECTRIC GROUP CO.,LTD | SHANGYU CITY SHAOXING, ZHEJIANG 312000 CN | 2025-07-15 | 74 |
| WOLONG ELECTRIC GROUP CO LTD | NO.1801 RENMIN WEST ROAD SHANGYU CN | 2025-09-23 | 116 |
| WOLONG ELECTRIC GROUP CO.,LTD | 2018-05-21 | 88 | |
| WOLONG ELECTRIC GROUP CO.,LTD | 2016-10-29 | 76 | |
| WOLONG ELECTRIC GROUP CO.,LTD | 2015-07-18 | 59 | |
| WOLONG ELECTRIC GROUP CO LTD | 2025-08-13 | 46 | |
| WOLONG ELECTRIC GROUP CO LTD | 2025-08-13 | 46 | |
| WOLONG ELECTRIC GROUP CO.,LTD | 2024-09-19 | 37 | |
| WOLONG ELECTRIC GROUP CO., LTD | 2025-06-02 | 25 | |
| WOLONG ELECTRIC GROUP CO., LTD | 2025-06-18 | 24 |
Below are the top 7 phone numbers on file for Wolong Electric Group Co.,Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-01-26 | 51 | |
| 2026-01-16 | 3 | |
| 2025-01-29 | 7 | |
| 2020-07-31 | 7 | |
| 2020-07-29 | 4 | |
| 2018-05-21 | 145 | |
| 2013-05-03 | 14 |
Below are the top 2 email addresses on file for Wolong Electric Group Co.,Ltd.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-03-07 | 26 | |
| 2026-01-16 | 3 |