There are a total of 716 bills of lading on file for Wolseley Canada Inc between October 21st, 2012 and May 17th, 2026.
Of those 716 bills of lading, 14 were within the past 30 days and 27 were within the past 90 days.
| Total Records | 716 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 741 |
| Notify Party Records | 287 |
| First Shipment on File | Oct 21st, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 17th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 14 |
| Records in Last 90 Days | 27 |
| Records in the Past Year | 84 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for WOLSELEY CANADA INC.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Wolseley Canada Inc, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Wolseley Canada Inc in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| GUANGDONG XIANGHUA TECHNOLOGY CO. | May 2026 | 864 | 132 |
| NINGBO RUNNER INDUSTRIAL CORPORATIO | May 2026 | 3,648 | 50 |
| CN LOGISTICS TAIWAN LTD. | May 2026 | 122 | 25 |
| JINAN MEIDE CASTING CO., LTD. | May 2026 | 10,000 | 21 |
| FU SAN MACHINERY CO., LTD | May 2026 | 1,757 | 21 |
| TANGSHAN LEINUO CERAMICS CO.,LTD. | Mar 2026 | 973 | 19 |
| HO SING ENTERPRISES CO., LTD. | Sep 2025 | 36 | 17 |
| LOTA INTERNATIONAL FZE | May 2026 | 5,605 | 15 |
| FORLAND INTERNATIONAL TRADING CO. | Jun 2024 | 1,060 | 13 |
| VICTORY VALVE CO LTD | Apr 2026 | 504 | 11 |
| NING WOEI ENTERPRISE CO LTD | May 2026 | 685 | 10 |
| ZHEJIANG ELE SMART TECHNOLOGY CO | May 2026 | 550 | 9 |
| HONG KONG HAILIANG METAL TRADING LIMITED | May 2026 | 6,910 | 9 |
| YO BRONZE ENTERPRISE CO., LTD | Apr 2026 | 309 | 8 |
| SINGAPORE LONG HARMONY INTERNATIONAL HOLDING PTE. LTD. | May 2026 | 263 | 8 |
| APPS CARGO | May 2026 | 16 | 8 |
| XIAMEN SANCHANG SANITARYWARE TECHNO | Jan 2026 | 150 | 7 |
| WUXI C AND W VALVE CONTROLS CO LTD | May 2026 | 496 | 7 |
| HUIDA SANITARY WARE CO.,LTD | May 2026 | 3,569 | 7 |
| GUANGDONG GAOXIANG CERAMICS INDUSTR | Jun 2025 | 135 | 7 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Wolseley Canada Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| WOLMAN WOOD AND FIRE PROTECTION GMBH | May 2026 | 113 | 8 |
| WOLO MANUFACTURING CORP. | Apr 2026 | 564 | 1 |
| WOLONG AMERICAS LLC | May 2026 | 617 | 9 |
| WOLONG ELECTRIC (VIETNAM) COMPANY | May 2026 | 467 | 36 |
| WOLONG ELECTRIC AMERICA LLC | May 2026 | 106 | 7 |
| WOLONG ELECTRIC GROUP CO.,LTD | May 2026 | 1,078 | 29 |
| WOLONG ELECTRIC INDUSTRIAL MOTORS | May 2026 | 1,152 | 105 |
| WOLONG ENTERPRISES CORPORATION | May 2025 | 571 | 0 |
| WOLONG INTERNATIONAL(HONGKONG)LTD | May 2023 | 462 | 0 |
| WOLRDPAC, LLC | Jul 2025 | 219 | 0 |
| WOLSELEY INDUSTRIAL CANADA | May 2026 | 161 | 3 |
| WOLSELEY REGIONAL DISTRIBUTION CENT | Oct 2024 | 190 | 0 |
| WOLSTENHOLME INTERNATIONAL | May 2026 | 4,560 | 16 |
| WOLTER CORP | May 2026 | 315 | 17 |
| WOLTERBEEK INTERNATIONAL LLC | May 2026 | 120 | 14 |
| WOLTERS GMBH | May 2026 | 379 | 2 |
| WOLTERS KLUWER HEALTH INC | Oct 2024 | 892 | 0 |
| WOLTMANN & BONVENTRE INC. | Apr 2026 | 502 | 3 |
| WOLVERINE ADVANCED MATERIALS | May 2026 | 1,482 | 39 |
| WOLVERINE ASSEMBLIES, LLC | May 2026 | 1,810 | 6 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-16 | ONEYBKKG96519600 | DSVFBKK0528120 | 020E | House FROB | DSVF | 9792618 | YM TUTORIAL | 2026-05-15 | TACOMA, WASHINGTON | LAEM CHABANG THAILAND | 75 CTN | 1,445 KG | THAI SOUTH-PAC METAL | WOLSELEY CANADA INC | WOLSELEY CANADA INC | BRONZE FITTINGS AS | |
| 2026-05-06 | ONEYXMNG34841900 | DFDSRAF0203768 | 105E | House FROB | DFDS | 9485007 | YM MASCULINITY | 2026-05-05 | TACOMA, WASHINGTON | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 139 CTN | 1,405 KG | Container Yard | LOTA INTERNATIONAL FZE | WOLSELEY CANADA INC | WOLSELEY CANADA INC | PLUMBING GOODS |
| 2026-05-06 | ONEYTPEG17197900 | DFDSTPE0623265 | 105E | House FROB | DFDS | 9485007 | YM MASCULINITY | 2026-05-05 | TACOMA, WASHINGTON | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 385 CTN | 7,795 KG | Container Yard | CN LOGISTICS TAIWAN LTD. | WOLSELEY CANADA INC | PLUMBING SUPPLIES | |
| 2026-05-04 | HLCUTA1260107624 | DFDSRAF0215516 | 615E | House FROB | DFDS | 9289946 | MAERSK SARNIA | 2026-05-03 | TACOMA, WASHINGTON | PUSAN SOUTH KOREA | 904 CTN | 16,540 KG | Container Yard | WOLSELEY CANADA INC | WOLSELEY CANADA INC | PLUMBING GOODS (MALLEABLE IRON FITTINGS/STEEL NIPPLES/ RED BRASS NIPPLES) | |
| Run Date | 2026-05-18 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-17 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-17 |
| Trade Update Date | 2026-04-23 |
| Master BOL # | HLCUNG12603RUTW7 |
|---|---|
| House BOL # | DFDSRAF0225476 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House FROB |
| Carrier Code | DFDS |
| Voyage # | 617E |
| IMO # | 9630391 |
| Vessel Name | SEASPAN AMAZON |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | NINGBO |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | TACOMA, WASHINGTON (3002) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 46433 KG |
| Weight in KG | 46,433 KG |
| Quantity | 3214 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Containers |
TGBU6237654 HLBU2007610 |
| Commodity Description |
PLUMBING GOODS STEEL CLAMPVALVESFLEXIBLE CONN ECTORPIPE FITTINGSDISCONNECTING TOOLBRASS FIT TINGS PLUMBING GOODS STEEL CLAMP |
| Shipper Name | NINGBO RUNNER INDUSTRIAL CO. |
|---|---|
| Address Line 1 | XIYUAN IND. XIASHEN XIZHOU,XIANG |
| Address Line 3 | SHAN |
| City | NINGBO |
| Country Code | CN |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +8657465831888 |
| Consignee Name | WOLSELEY CANADA INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 880 LAURENTIAN DR SUITE 1 |
| City | BURLINGTON |
| Country Code | CA |
| Contact Name | BROKER |
| COMM Number Qualifier | FX |
| COMM Number | +19053153146 |
| Consignee Name | WOLSELEY CANADA INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 880 LAURENTIAN DR SUITE 1 |
| City | BURLINGTON |
| Country Code | CA |
| Contact Name | BROKER |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +19053357373 |
| Notify Party Name | WOLSELEY CANADA INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 880 LAURENTIAN DR SUITE 1 |
| City | BURLINGTON |
| Country Code | CA |
| Contact Name | BROKER |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +19053357373 |
| Notify Party Name | WOLSELEY CANADA INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 880 LAURENTIAN DR SUITE 1 |
| City | BURLINGTON |
| Country Code | CA |
| Contact Name | BROKER |
| COMM Number Qualifier | FX |
| COMM Number | +19053153146 |
| Container Number | TGBU6237654 |
|---|---|
| Seal Number 1 | HLK6330118 |
| Seal Number 1 | HLK6330118 |
| Equipment Description Code | HV |
| Equipment Description | High Cube Van |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | PLUMBING GOODS STEEL CLAMPVALVESFLEXIBLE CONN ECTORPIPE FITTINGSDISCONNECTING TOOLBRASS FIT TINGS |
| Marks and Numbers 1 | NM |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 732690 | 00000000 | 0000019586 KG |
| Container Number | HLBU2007610 |
|---|---|
| Seal Number 1 | HLK6158334 |
| Seal Number 1 | HLK6158334 |
| Equipment Description Code | HV |
| Equipment Description | High Cube Van |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | PLUMBING GOODS STEEL CLAMP |
| Marks and Numbers 1 | NM?? |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 732619 | 00000000 | 0000026847 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Tacoma, Washington | 461 | 2026-05-18 |
| Seattle, Washington | 243 | 2026-03-03 |
| Los Angeles, California | 5 | 2022-12-15 |
| Newark, New Jersey | 4 | 2025-04-10 |
| Long Beach, California | 1 | 2022-11-18 |
| Vancouver, Washington | 1 | 2022-10-31 |
| Norfolk, Virginia | 1 | 2020-09-03 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Xiamen China (Mainland) | 222 | 2026-05-06 |
| Ningbo China (Mainland) | 128 | 2026-05-18 |
| Pusan South Korea | 101 | 2026-05-04 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 100 | 2026-05-06 |
| Qingdao China (Mainland) | 48 | 2025-09-17 |
| Shanghai China (Mainland) | 46 | 2025-08-25 |
| Hong Kong Hong Kong | 24 | 2025-01-22 |
| Yantian China (Mainland) | 15 | 2026-01-17 |
| TianjinXin Gang China (Mainland) | 10 | 2016-04-20 |
| Xingang China (Mainland) | 6 | 2013-02-12 |
Below are the top 10 company names and addresses for Wolseley Canada Inc that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| WOLSELEY CANADA INC | 880 LAURENTIAN DR SUITE 1 BURLINGTON CA | 2026-05-18 | 264 |
| WOLSELEY CANADA INC | 8039 FIFTH LINE NORTH HALTON HILLS ON L7G0E2 HILLS CA | 2025-12-31 | 13 |
| WOLSELEY CANADA INC | 2026-05-06 | 7 | |
| WOLSELEY CANADA INC | 2026-03-18 | 3 | |
| WOLSELEY CANADA INC | 2025-08-26 | 2 | |
| WOLSELEY CANADA INC | 2026-05-06 | 1 | |
| WOLSELEY CANADA INC | 2026-01-08 | 1 | |
| WOLSELEY CANADA INC. | 2022-05-31 | 113 | |
| WOLSELEY CANADA INC. | 2024-12-03 | 53 | |
| WOLSELEY CANADA INC | 2025-05-19 | 52 |
Below are the top 7 phone numbers on file for Wolseley Canada Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-18 | 324 | |
| 2026-05-18 | 79 | |
| 2025-05-19 | 93 | |
| 2022-07-05 | 1 | |
| 2019-09-23 | 1 | |
| 2017-01-03 | 1 | |
| 2016-06-25 | 2 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||