There are a total of 315 bills of lading on file for Wolter Corp between July 8th, 2015 and May 13th, 2026.
Of those 315 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 17 were within the past 90 days.
| Total Records | 315 |
|---|---|
| Shipper Records | 4 |
| Consignee Records | 285 |
| Notify Party Records | 239 |
| First Shipment on File | Jul 8th, 2015 |
| Most Recent Shipment on File | May 13th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 17 |
| Records in the Past Year | 50 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for WOLTER CORP.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Wolter Corp, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Wolter Corp in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| COMBILIFT ULC | May 2026 | 6,114 | 53 |
| NINGBO YINZHOU HUNTMAN OUTDOOR PROD | May 2026 | 433 | 30 |
| NINGBO AUSTIN TOOLS CO.,LTD | Sep 2022 | 78 | 30 |
| NANJING UNI-POWER IMP & EXP CORP | May 2026 | 280 | 14 |
| SICHUAN MACHINERY IMP.&EXP.CORP.LTD | May 2026 | 1,754 | 10 |
| ZHEJIANG SHALL TOOLS CO.,LTD | Mar 2026 | 251 | 8 |
| NINGBO ANMAS OPTOELECTRONIC CO. | Oct 2025 | 24 | 6 |
| HIGHMEN (SHANGHAI) INTERNATIONAL CO | May 2026 | 1,444 | 6 |
| WHITE SHARK ABRASIVE CO.,LTD | Mar 2026 | 35 | 5 |
| BILA A S | May 2026 | 50 | 5 |
| SUZHOU HAINUO CLEANING & BUFFING PRODUCTS CO., LTD | May 2026 | 451 | 4 |
| Oct 2025 | 8 | 4 | |
| FMH MATERIAL HANDLING SOLUTIONS | Dec 2025 | 629 | 4 |
| ANHUI HELI INDUSTRIAL VEHICLE IMP. | May 2026 | 8,417 | 4 |
| ZHEJIANG HANJIA TECHNOLOGY CO.,LTD. | Apr 2026 | 66 | 3 |
| WIESE USA INC. | May 2026 | 344 | 3 |
| NINGBO SHANSHAN INDUSTRIAL DEVELOPMENT CO.,LTD | Jun 2022 | 885 | 3 |
| LINDE MATERIAL HANDLING GMBH | May 2026 | 5,255 | 3 |
| COMBILIFT USA LLC | May 2026 | 1,125 | 3 |
| YOUNG CYCLE INDUSTRIAL CO., LTD | Mar 2026 | 42 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Wolter Corp.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| WOLONG ELECTRIC (VIETNAM) COMPANY | May 2026 | 467 | 36 |
| WOLONG ELECTRIC GROUP CO.,LTD | May 2026 | 1,078 | 29 |
| WOLONG ELECTRIC INDUSTRIAL MOTORS | May 2026 | 1,152 | 105 |
| WOLONG ENTERPRISES CORPORATION | May 2025 | 571 | 0 |
| WOLONG INTERNATIONAL(HONGKONG)LTD | May 2023 | 462 | 0 |
| WOLRDPAC, LLC | Jul 2025 | 219 | 0 |
| WOLSELEY CANADA INC | May 2026 | 716 | 27 |
| WOLSELEY INDUSTRIAL CANADA | May 2026 | 161 | 3 |
| WOLSELEY REGIONAL DISTRIBUTION CENT | Oct 2024 | 190 | 0 |
| WOLSTENHOLME INTERNATIONAL | May 2026 | 4,560 | 16 |
| WOLTERBEEK INTERNATIONAL LLC | May 2026 | 120 | 14 |
| WOLTERS GMBH | May 2026 | 379 | 2 |
| WOLTERS KLUWER HEALTH INC | Oct 2024 | 892 | 0 |
| WOLTMANN & BONVENTRE INC. | Apr 2026 | 502 | 3 |
| WOLVERINE ADVANCED MATERIALS | May 2026 | 1,482 | 39 |
| WOLVERINE ASSEMBLIES, LLC | May 2026 | 1,810 | 6 |
| WOLVERINE BRASS | Mar 2026 | 1,167 | 1 |
| WOLVERINE FIREWORKS DISPLAY INC | May 2026 | 333 | 10 |
| WOLVERINE PACKING CO. | May 2026 | 3,476 | 288 |
| WOLVERINE WORLD WIDE, INC. | May 2026 | 24,565 | 377 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-25 | HLCUNG12604RTFD1 | DWCHSNGBS0088887 | 614E | House Bill | DWCH | 9726669 | MAERSK SHAMS | 2026-05-24 | NEWARK, NEW JERSEY | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 2 CTN | 1,053 KG | House to House | SICHUAN MACHINERY IMP. & EXP. CORP. | WOLTER CORP | WOLTER CORP | MACHINE TOOLSNO SOLID WOOD PACKING MATERIALS. |
| 2026-05-25 | HLCUNG12604RTFD1 | DWCHSNGBS0088886 | 614E | House Bill | DWCH | 9726669 | MAERSK SHAMS | 2026-05-24 | NEWARK, NEW JERSEY | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 1 PKG | 294 KG | House to House | SUZHOU HAINUO CLEANING & BUFFING PR | WOLTER CORP | WOLTER CORP | POLISHING BUFFS1PKGS(10CARTONS) NO SOLID WOOD PACKING MATERIALS. |
| 2026-05-25 | HLCUNG12604RTFD1 | DWCHSNGBS0088888 | 614E | House Bill | DWCH | 9726669 | MAERSK SHAMS | 2026-05-24 | NEWARK, NEW JERSEY | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 80 CTN | 1,001 KG | House to House | ZHEJIANG HANJIA TECHNOLOGY | WOLTER CORP | WOLTER CORP | STEEL FILESNO SOLID WOOD PACKING MATERIALS. |
| 2026-05-14 | WLWHGB2548785 | DSVFDSV1362225 | EF608 | House Bill | DSVF | 9218648 | TAMERLANE | 2026-05-13 | BALTIMORE, MARYLAND | HAMBLE UNITED KINGDOM | 1 PCS | 14,500 KG | WOLTER INC. | FORKLIFT TRUCKS PLUS ACCESSORIES | |||
| Run Date | 2026-05-25 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-23 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-24 |
| Trade Update Date | 2026-04-06 |
| Master BOL # | HLCUNG12604RTFD1 |
|---|---|
| House BOL # | DWCHSNGBS0088885 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | DWCH |
| Voyage # | 614E |
| IMO # | 9726669 |
| Vessel Name | MAERSK SHAMS |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | NINGBO |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 330 KG |
| Weight in KG | 330 KG |
| Quantity | 24 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
UACU3990630 |
| Commodity Description |
TOOL HOLDERSNO SOLID WOOD PACKING MATERIALS |
| Shipper Name | HANGZHOU CHUNXING TRADING CO., LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | ROOM 909,GUANGYIN BUILDING,NO.42 FE |
| Address Line 2 | NGQI EAST ROAD |
| Address Line 3 | JIANGGAN DISTRICT |
| City | HANGZHOU |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | WOLTER CORP DBA IMPRESSART |
|---|---|
| Address Line 1 | 100 EXECUTIVE DRIVE SUITE D EDGEWOO |
| Address Line 2 | D |
| City | EDGEWOOD |
| State Province | NY |
| Zip Code | 11717 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | WOLTER CORP DBA IMPRESSART |
|---|---|
| Address Line 1 | 100 EXECUTIVE DRIVE SUITE D EDGEWOO |
| Address Line 2 | D |
| City | EDGEWOOD |
| State Province | NY |
| Zip Code | 11717 |
| Country Code | US |
| Container Number | UACU3990630 |
|---|---|
| Seal Number 1 | HLK4133377 |
| Seal Number 1 | HLK4133377 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 2210 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | TOOL HOLDERSNO SOLID WOOD PACKING MATERIALS |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 846610 | 00000000 | 0000000330 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 257 | 2026-05-13 |
| Long Beach, California | 19 | 2025-08-11 |
| New York, New York | 14 | 2025-11-21 |
| Norfolk, Virginia | 11 | 2026-04-09 |
| Port Everglades, Florida | 4 | 2021-03-18 |
| Baltimore, Maryland | 3 | 2026-05-14 |
| Savannah, Georgia | 3 | 2024-01-10 |
| Los Angeles, California | 3 | 2019-07-03 |
| Tacoma, Washington | 1 | 2024-05-23 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 215 | 2026-04-01 |
| Liverpool United Kingdom | 22 | 2026-03-07 |
| Anvers Belgium | 20 | 2026-05-13 |
| Pusan South Korea | 16 | 2026-03-07 |
| Bremerhaven Germany | 8 | 2026-04-13 |
| Stade Germany | 7 | 2025-02-15 |
| Rotterdam Netherlands | 6 | 2025-08-25 |
| Colon Panama | 5 | 2024-02-19 |
| Hamble United Kingdom | 4 | 2026-05-14 |
| Shanghai China (Mainland) | 4 | 2023-02-11 |
Below are the top 10 company names and addresses for Wolter Corp that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| WOLTER CORP | 100 EXECUTIVE DRIVE SUITE D EDGEWOO D EDGEWOOD NY 11717 US | 2026-04-01 | 65 |
| WOLTER CORP | ADDRESS:100 EXECUTIVE DRIVE SUITE D EDGEWOOD, NY 11717 USA | 2025-07-14 | 1 |
| WOLTER INC. | 2026-05-14 | 39 | |
| WOLTER CORP | 2022-03-31 | 30 | |
| WOLTER CORP. | 2018-05-11 | 26 | |
| WOLTER CORP | 2025-02-03 | 23 | |
| WOLTER CORP | 2019-11-30 | 21 | |
| WOLTER INC. | 2026-05-13 | 17 | |
| WOLTER CORP. | 2021-12-14 | 13 | |
| WOLTER CORP | 2023-01-09 | 13 |
Below are the top 6 phone numbers on file for Wolter Corp.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-14 | 2 | |
| 2026-04-13 | 3 | |
| 2025-07-14 | 5 | |
| 2022-08-31 | 1 | |
| 2022-06-23 | 2 | |
| 2017-09-08 | 11 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||