There are a total of 412 bills of lading on file for Yantai Yummy Pet Food Co.,Ltd. between October 19th, 2012 and May 21st, 2026.
Of those 412 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 8 were within the past 90 days.
| Total Records | 412 |
|---|---|
| Shipper Records | 412 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 19th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 8 |
| Records in the Past Year | 48 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for YANTAI YUMMY PET FOOD CO.,LTD..
Below is a Sankey Diagram of the top 7 companies associated with Yantai Yummy Pet Food Co.,Ltd., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 7 companies associated with Yantai Yummy Pet Food Co.,Ltd. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| NORMERICA INC | May 2026 | 344 | 111 |
| WESTMINSTER PET PRODUCTS | May 2026 | 1,728 | 73 |
| MASTERS BEST FRIEND INC | May 2026 | 395 | 39 |
| NORMERICA INTERNATIONAL CORP. | Sep 2023 | 34 | 4 |
| Mar 2026 | 10 | 4 | |
| WPP ACQUISITION, LLC | Apr 2026 | 548 | 2 |
| Apr 2025 | 2 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Yantai Yummy Pet Food Co.,Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| YANTAI WONRAY RUBBER TYRE CO.,LTD | May 2026 | 160 | 3 |
| YANTAI X.X ZHIYUAN NEW MATERIALS SC | Sep 2025 | 195 | 0 |
| YANTAI XIANGYU PACKAGING CO., LTD. | May 2026 | 60 | 6 |
| YANTAI XIAOJIE ELECTRONIC COMMERCE | Feb 2026 | 151 | 0 |
| YANTAI XINGRUI DIANZISHANGWU CO. | May 2026 | 120 | 12 |
| YANTAI XINZHONG GARMENT CO.,LTD. | May 2026 | 268 | 2 |
| YANTAI YAQI TEXTILE CO.,LTD. | Apr 2026 | 505 | 2 |
| YANTAI YAXUN INTERNATIONAL TRADE LT | May 2026 | 269 | 12 |
| YANTAI YOGY PRECISION METAL PRODUCTS CO., LTD | May 2025 | 236 | 0 |
| YANTAI YOULEMAN TRADING CO., LTD | May 2026 | 73 | 7 |
| YANTAI ZHENGHAI MAGNETIC MATERIAL | May 2026 | 890 | 29 |
| YANTAI ZHI XIAO STANDARD PARTS CO. | May 2026 | 75 | 10 |
| YANTAI ZHONGLIAN INDUSTRY CO., LTD | Dec 2025 | 474 | 0 |
| YANTAI ZIWEI FOODS CO., LTD | May 2026 | 407 | 9 |
| YANTAIR CO LTD | May 2026 | 320 | 5 |
| YANUO (QINGDAO) INTERNATIONAL LOGIS | May 2026 | 1,925 | 462 |
| YANWEN | Apr 2025 | 62,235 | 0 |
| YANWEN LOGISTICS | Jan 2025 | 6,355 | 0 |
| YANXIANMEI | Jul 2021 | 189 | 0 |
| YANXING TRADING INC | Jan 2026 | 163 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-21 | ONEYTA6PT4600500 | QIOQQDTOR2601869 | 611E | House Bill | QIOQ | 9694529 | WIDE ALPHA | 2026-04-20 | TACOMA, WASHINGTON | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 3,951 CTN | 14,100 KG | Container Yard | YANTAI YUMMY PET FOOD | NORMERICA INC | NORMERICA INC | PET TREATS(DUCK TENDER/DUCK SWP/CHICKEN TENDE R/CHICKEN APPLE) PO--- |
| 2026-04-06 | HLCUTA12603CWYA6 | QIOQQDTOR2601472 | 611E | House Bill | QIOQ | 9450442 | FRANKFURT EXPRESS | 2026-04-05 | TACOMA, WASHINGTON | PUSAN SOUTH KOREA | 4,499 CTN | 14,350 KG | House to House | YANTAI YUMMY PET FOOD | NORMERICA INC | NORMERICA INC | PET TREATS(DUCK TENDER/DUCK SWP/CHICKEN TENDE R) PO-- |
| 2026-04-06 | MAEU265007983 | QIOQQDTOR2601266 | 611E | House Bill | QIOQ | 9450442 | FRANKFURT EXPRESS | 2026-04-05 | TACOMA, WASHINGTON | PUSAN SOUTH KOREA | 4,493 CTN | 14,300 KG | Container Yard | YANTAI YUMMY PET FOOD | NORMERICA INC | NORMERICA INC | PET TREATS(DUCK TENDER/DUCK SWP/CHICKEN TENDE R/CHICKEN APPLE) PO-- |
| 2026-04-04 | OOLU2322235720 | LRVSTAO000297485 | 129E | House FROB | LRVS | 9300453 | EVER SUMMIT | 2026-04-03 | TACOMA, WASHINGTON | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 3,740 CTN | 14,450 KG | House to House | YANTAI YUMMY PET FOOD | NORMERICA INC | NORMERICA INC | CHICKEN TENDER/CHICKEN APPLE/DUCK TENDER/DUCK SWP |
| Run Date | 2026-04-21 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-18 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-20 |
| Trade Update Date | 2026-03-30 |
| Master BOL # | ONEYTA6PT4601600 |
|---|---|
| House BOL # | QIOQQDTOR2601870 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | QIOQ |
| Voyage # | 611E |
| IMO # | |
| Vessel Name | WIDE ALPHA |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | QINGDAO |
| Foreign Port of Lading | QINGDAO CHINA (MAINLAND) (57047) |
| Port of Unlading | TACOMA, WASHINGTON (3002) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 14750 KG |
| Weight in KG | 14,750 KG |
| Quantity | 3945 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
ONEU5794018 |
| Commodity Description |
PET TREATS(DUCK TENDER/DUCK SWP) PO --- |
| Shipper Name | YANTAI YUMMY PET FOOD CO., LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | NORTH OF HUWANG VILLAGE XINZHUANG T |
| Address Line 2 | OWN ZHAOYUAN CITY SHANDONG, CHINA 2 |
| Address Line 3 | 65400,ZHAOYUAN,CN |
| Consignee Name | NORMERICA INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 46 MORTON AVENUE EAST 519-756-8414 |
| Address Line 2 | BRANTFORD,ON N3R7J7 CANADA,BRANTFOR |
| Address Line 3 | D, ,CA |
| Notify Party Name | NORMERICA INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 46 MORTON AVENUE EAST 519-756-8414 |
| Address Line 2 | BRANTFORD,ON N3R7J7 CANADA,BRANTFOR |
| Address Line 3 | D,CA |
| Container Number | ONEU5794018 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CN65259AY |
| Seal Number 1 | CN65259AY |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 6in (00000906) |
| Container Width | 8ft 2in (00000802) |
| Container Type | 4EB0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | PET TREATS(DUCK TENDER/DUCK SWP) PO --- |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Tacoma, Washington | 118 | 2026-05-23 |
| Boston, Massachusetts | 101 | 2025-11-07 |
| Seattle, Washington | 66 | 2026-02-26 |
| Newark, New Jersey | 44 | 2025-04-25 |
| Long Beach, California | 30 | 2026-03-07 |
| Los Angeles, California | 27 | 2022-12-27 |
| Oakland, California | 11 | 2022-06-15 |
| New York, New York | 10 | 2022-07-25 |
| Miami, Florida | 2 | 2016-09-26 |
| Wilmington, North Carolina | 2 | 2013-07-09 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Qingdao China (Mainland) | 305 | 2026-04-21 |
| Pusan South Korea | 45 | 2026-05-23 |
| Qinhuangdao China (Mainland) | 33 | 2020-04-30 |
| Ningbo China (Mainland) | 13 | 2025-12-01 |
| Shanghai China (Mainland) | 12 | 2025-12-10 |
| Colon Panama | 2 | 2023-09-27 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 1 | 2023-07-12 |
| Piraeus Greece | 1 | 2021-12-07 |
Below are the top 10 company names and addresses for Yantai Yummy Pet Food Co.,Ltd. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| YANTAI YUMMY PET FOOD CO.,LTD. | NORTH OF HUWANG VILLAGE XINZHUANG T OWN,ZHAOYUAN CITY,CHINA YANTAI CN | 2025-08-27 | 46 |
| YANTAI YUMMY PET FOOD CO.,LTD. | NORTH OF HUWANG VILLAGE XINZHUANG TOWN, YANTAI CN | 2025-09-22 | 20 |
| YANTAI YUMMY PET FOOD CO. LTD | 2025-09-22 | 70 | |
| YANTAI YUMMY PET FOOD CO.,LTD. | 2022-09-07 | 65 | |
| YANTAI YUMMY PET FOOD CO.,LTD. | 2016-08-04 | 21 | |
| YANTAI YUMMY PET FOOD CO.,LTD. | 2022-03-03 | 17 | |
| YANTAI YUMMY PET FOOD CO.,LTD. | 2024-01-25 | 14 | |
| YANTAI YUMMY PET FOOD CO., LTD. | 2024-07-06 | 10 | |
| YANTAI YUMMY PET FOOD CO LTD | 2019-02-06 | 10 | |
| YANTAI YUMMY PET FOOD CO.,LTD. | 2015-11-10 | 9 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Yantai Yummy Pet Food Co.,Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-04-04 | 59 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||