There are a total of 407 bills of lading on file for Yantai Ziwei Foods Co., Ltd between October 5th, 2012 and May 18th, 2026.
Of those 407 bills of lading, 4 were within the past 30 days and 9 were within the past 90 days.
| Total Records | 407 |
|---|---|
| Shipper Records | 382 |
| Consignee Records | 22 |
| Notify Party Records | 22 |
| First Shipment on File | Oct 5th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 18th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 4 |
| Records in Last 90 Days | 9 |
| Records in the Past Year | 30 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for YANTAI ZIWEI FOODS CO., LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Yantai Ziwei Foods Co., Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Yantai Ziwei Foods Co., Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| F.W. BRYCE, INC. | May 2026 | 4,820 | 32 |
| ARCTIC FISHERIES LTD. | May 2026 | 1,715 | 19 |
| ALLIANCE SEAFOOD LLC | May 2026 | 161 | 15 |
| TEJA FOOD GROUP | Apr 2026 | 194 | 10 |
| RAINBOW SEAFOOD INC | May 2026 | 1,197 | 9 |
| SOFINA FOODS INC | May 2026 | 907 | 7 |
| M.B. PRODUCT RESEARCH DISTRIBUTING | May 2026 | 228 | 5 |
| INTER-CANADA FISHERIES | May 2026 | 86 | 5 |
| SCHNEIDERS FISH AND SEA FOOD CORP | Apr 2026 | 84 | 3 |
| ROYAL BANK OF CANADA | May 2026 | 875 | 2 |
| HI-VAN SEAFOOD LTD. | Oct 2025 | 16 | 2 |
| AQUALINE SEAFOODS LTD. | May 2026 | 373 | 2 |
| ZHANGZIDAO FISHERY GROUP AMERICA CO | May 2026 | 1,864 | 1 |
| TRADEX FOODS INCORPORATED | May 2026 | 1,009 | 1 |
| SOUTHWIND FOODS LLC | May 2026 | 11,461 | 1 |
| ROYAL BANK OF | May 2026 | 245 | 1 |
| ROYAL BANK | Jan 2026 | 75 | 1 |
| PECHERIES OCEANIC FISHERIES INC. | May 2026 | 373 | 1 |
| MONCTON FISH MARKET | May 2023 | 36 | 1 |
| MALONEY SEAFOOD CORPORATION | Mar 2026 | 240 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Yantai Ziwei Foods Co., Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| YANTAI XINGRUI DIANZISHANGWU CO. | May 2026 | 120 | 12 |
| YANTAI XINZHONG GARMENT CO.,LTD. | May 2026 | 268 | 2 |
| YANTAI YAQI TEXTILE CO.,LTD. | Apr 2026 | 505 | 2 |
| YANTAI YAXUN INTERNATIONAL TRADE LT | May 2026 | 269 | 12 |
| YANTAI YOGY PRECISION METAL PRODUCTS CO., LTD | May 2025 | 236 | 0 |
| YANTAI YOULEMAN TRADING CO., LTD | May 2026 | 73 | 7 |
| YANTAI YUMMY PET FOOD CO.,LTD. | May 2026 | 412 | 8 |
| YANTAI ZHENGHAI MAGNETIC MATERIAL | May 2026 | 890 | 29 |
| YANTAI ZHI XIAO STANDARD PARTS CO. | May 2026 | 75 | 10 |
| YANTAI ZHONGLIAN INDUSTRY CO., LTD | Dec 2025 | 474 | 0 |
| YANTAIR CO LTD | May 2026 | 320 | 5 |
| YANUO (QINGDAO) INTERNATIONAL LOGIS | May 2026 | 1,925 | 462 |
| YANWEN | Apr 2025 | 62,235 | 0 |
| YANWEN LOGISTICS | Jan 2025 | 6,355 | 0 |
| YANXIANMEI | Jul 2021 | 189 | 0 |
| YANXING TRADING INC | Jan 2026 | 163 | 0 |
| YANYANG (SHANGHAI) TECHNOLOGY CO. | Dec 2025 | 78 | 0 |
| YANYI INTERNATIONAL TRADE CO., LTD. | May 2026 | 69 | 7 |
| YAO | Apr 2025 | 115 | 0 |
| YAO GUANG INDUSTRY CO., LTD. | May 2026 | 122 | 4 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-08 | EGLV140600494752 | 1259E | Regular Bill | EGLV | 9850874 | EVER FAST | 2026-05-07 | BOSTON, MASSACHUSETTS | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 4,400 CTN | 23,760 K | House to House | YANTAI ZIWEI FOODS | ARCTIC FISHERIES LTD. | B&A BROKERS | IQF HADDOCK FILLET IQF HADDOCK FILLET VENT CLOSED TEMPERATURE SET AT -22.0 C. REEFER CONTAINER | |
| 2026-03-30 | ONEYTAOG19142300 | YGIATAOYT260213 | 010E | House FROB | YGIA | 9955260 | HMM SAPPHIRE | 2026-03-28 | SAVANNAH, GEORGIA | MANZANILLO MEXICO | 4,100 CTN | 23,640 K | YANTAI ZIWEI FOODS | ALLIANCE SEAFOOD INC. | ALLIANCE SEAFOOD INC. | FROZEN IQF HADDOCK LOINS SKINLESS, BONELESS F ROZEN IQF HADDOCK LONG CUT PORTIONS SKINLESS, BONELESS FROZEN IQF HADDOCK FILLETS ... | |
| 2026-03-26 | EGLV140657003138 | YGIATAOYT260190A | 031E | House Bill | YGIA | 9850587 | EVER FRANK | 2026-03-25 | BOSTON, MASSACHUSETTS | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 2,000 CTN | 10,800 K | House to House | YANTAI ZIWEI FOODS | RAINBOW SEAFOOD, INC. | RAINBOW SEAFOOD, INC. | FROZEN HADDOCK FILLETS FROZEN HADDOCK LOINS |
| 2026-03-24 | EGLV140657001861 | YGIATAOYT260189 | 042E | House Bill | YGIA | 9728954 | THESEUS | 2026-03-23 | BOSTON, MASSACHUSETTS | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 4,300 CTN | 23,220 K | House to House | YANTAI ZIWEI FOODS | RAINBOW SEAFOOD, INC. | RAINBOW SEAFOOD, INC. | FROZEN HADDOCK FILLETS FROZEN HADDOCK LOINS |
| Run Date | 2026-05-08 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-06 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-07 |
| Trade Update Date | 2026-04-17 |
| Master BOL # | COSU6450599170 |
|---|---|
| House BOL # | YAOEYHJY26040217 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House FROB |
| Carrier Code | YAOE |
| Voyage # | 101E |
| IMO # | 9345439 |
| Vessel Name | COSCO AFRICA |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | QINGDAO |
| Foreign Port of Lading | QINGDAO CHINA (MAINLAND) (57047) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 24412 KG |
| Weight in KG | 24,412 KG |
| Quantity | 4128 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
OERU4050863 |
| Commodity Description |
HADDOCK FILLETS PACIFIC HALIBUT FLETCH FILLE TS |
| Shipper Name | YANTAI ZIWEI FOODS CO., LTD . |
|---|---|
| Address Line 1 | NO.18 HEFEI STREET, YANTAI ETDZSHAN |
| Address Line 2 | DONG, CHINA,YANTAI,CN |
| Consignee Name | INTER-CANADA FISHERIES |
|---|---|
| Address Line 1 | 225 ORENDA ROAD BRAMPTON, ON, CANA |
| Address Line 2 | DA, L6T 1E6,BRAMPTON,ONTARIO L6T 1E |
| Address Line 3 | 6,CA |
| Container Number | OERU4050863 |
|---|---|
| Seal Number 1 | NJ042184 |
| Seal Number 1 | NJ042184 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45R1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | HADDOCK FILLETS PACIFIC HALIBUT FLETCH FILLE TS |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Boston, Massachusetts | 99 | 2026-05-19 |
| Tacoma, Washington | 76 | 2025-09-16 |
| Los Angeles, California | 71 | 2023-11-01 |
| Long Beach, California | 54 | 2026-05-08 |
| Newark, New Jersey | 38 | 2025-05-15 |
| Seattle, Washington | 28 | 2025-12-13 |
| Savannah, Georgia | 8 | 2026-05-11 |
| New York, New York | 8 | 2021-12-18 |
| Miami, Florida | 6 | 2026-02-24 |
| Norfolk, Virginia | 6 | 2020-06-09 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Qingdao China (Mainland) | 299 | 2026-05-19 |
| Pusan South Korea | 36 | 2025-09-16 |
| Kingston Jamaica | 19 | 2025-06-18 |
| Halifax, NS Canada | 18 | 2018-06-19 |
| Vancouver, BC Canada | 7 | 2022-12-22 |
| Shanghai China (Mainland) | 6 | 2019-09-02 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 4 | 2024-06-06 |
| Colon Panama | 3 | 2022-10-17 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 3 | 2019-08-17 |
| Manzanillo Mexico | 2 | 2026-05-11 |
Below are the top 10 company names and addresses for Yantai Ziwei Foods Co., Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| YANTAI ZIWEI FOODS CO., LTD | NO.18 HEFEI STREET, YANTAI ETDZ, SHANDONG, CHINA | 2025-09-16 | 21 |
| YANTAI ZIWEI FOODS CO., LTD | NO.18 HEFEI STREET, YANTAI ETDZ YANTAI 264005 CN | 2025-06-18 | 4 |
| YANTAI ZIWEI FOODS CO LTD | 2017-02-01 | 78 | |
| YANTAI ZIWEI FOODS CO., LTD. | 2024-09-16 | 35 | |
| YANTAI ZIWEI FOODS CO., LTD | 2022-01-21 | 32 | |
| YANTAI ZIWEI FOODS CO., LTD. | 2018-08-14 | 32 | |
| YANTAI ZIWEI FOODS CO., LTD. | 2022-10-29 | 23 | |
| YANTAI ZIWEI FOODS CO., LTD | 2023-08-04 | 20 | |
| YANTAI ZIWEI FOODS CO.,LTD | 2013-09-07 | 16 | |
| YANTAI ZIWEI FOODS CO. LTD. | 2020-06-09 | 15 |
Below are the top 4 phone numbers on file for Yantai Ziwei Foods Co., Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2021-07-26 | 1 | |
| 2018-10-16 | 1 | |
| 2018-06-19 | 14 | |
| 2014-03-25 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||