There are a total of 75 bills of lading on file for Yantai ZHI XIAO Standard Parts Co. between April 6th, 2019 and May 16th, 2026.
Of those 75 bills of lading, 6 were within the past 30 days and 10 were within the past 90 days.
| Total Records | 75 |
|---|---|
| Shipper Records | 75 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Apr 6th, 2019 |
| Most Recent Shipment on File | May 16th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 6 |
| Records in Last 90 Days | 10 |
| Records in the Past Year | 32 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for YANTAI ZHI XIAO STANDARD PARTS CO..
Below is a Sankey Diagram of the top 2 companies associated with Yantai ZHI XIAO Standard Parts Co., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 2 companies associated with Yantai ZHI XIAO Standard Parts Co. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| ROBERTSHAW CONTROLS COMPANY | May 2026 | 9,768 | 56 |
| ROBERTSHAW | May 2026 | 2,523 | 18 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Yantai ZHI XIAO Standard Parts Co.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| YANTAI XIANGYU PACKAGING CO., LTD. | May 2026 | 60 | 6 |
| YANTAI XIAOJIE ELECTRONIC COMMERCE | Feb 2026 | 151 | 0 |
| YANTAI XINGRUI DIANZISHANGWU CO. | May 2026 | 120 | 12 |
| YANTAI XINZHONG GARMENT CO.,LTD. | May 2026 | 268 | 2 |
| YANTAI YAQI TEXTILE CO.,LTD. | Apr 2026 | 505 | 2 |
| YANTAI YAXUN INTERNATIONAL TRADE LT | May 2026 | 269 | 12 |
| YANTAI YOGY PRECISION METAL PRODUCTS CO., LTD | May 2025 | 236 | 0 |
| YANTAI YOULEMAN TRADING CO., LTD | May 2026 | 73 | 7 |
| YANTAI YUMMY PET FOOD CO.,LTD. | May 2026 | 412 | 8 |
| YANTAI ZHENGHAI MAGNETIC MATERIAL | May 2026 | 890 | 29 |
| YANTAI ZHONGLIAN INDUSTRY CO., LTD | Dec 2025 | 474 | 0 |
| YANTAI ZIWEI FOODS CO., LTD | May 2026 | 407 | 9 |
| YANTAIR CO LTD | May 2026 | 320 | 5 |
| YANUO (QINGDAO) INTERNATIONAL LOGIS | May 2026 | 1,925 | 462 |
| YANWEN | Apr 2025 | 62,235 | 0 |
| YANWEN LOGISTICS | Jan 2025 | 6,355 | 0 |
| YANXIANMEI | Jul 2021 | 189 | 0 |
| YANXING TRADING INC | Jan 2026 | 163 | 0 |
| YANYANG (SHANGHAI) TECHNOLOGY CO. | Dec 2025 | 78 | 0 |
| YANYI INTERNATIONAL TRADE CO., LTD. | May 2026 | 69 | 7 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-16 | ONEYSHAGA0370800 | GBWQ6041290311 | 0013E | House Bill | GBWQ | 9944493 | HMM EMERALD | 2026-05-15 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 1 PKG | 336 KG | Container Yard | YANTAI ZHI XIAO STANDARD PARTS | ROBERTSHAW CONTROLS | ROBERTSHAW CONTROLS | BRASS BUSHING |
| 2026-04-30 | ONEYSHAG81494900 | GBWQ6041274428 | 022E | House Bill | GBWQ | 9869174 | HMM GAON | 2026-04-29 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 4 PKG | 66 KG | Container Yard | YANTAI ZHI XIAO STANDARD PARTS | ROBERTSHAW CONTROLS | ROBERTSHAW CONTROLS | ALUMINUM STEM |
| 2026-04-30 | ONEYSHAG81494900 | GBWQ6041274420 | 022E | House Bill | GBWQ | 9869174 | HMM GAON | 2026-04-29 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 1 PKG | 7 KG | Container Yard | YANTAI ZHI XIAO STANDARD PARTS | ROBERTSHAW CONTROLS | ROBERTSHAW CONTROLS | ALUMINUM STEM |
| 2026-04-02 | ONEYSHAG57517800 | GBWQ6041252902 | 009E | House Bill | GBWQ | 9944481 | HMM DIAMOND | 2026-04-01 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 1 PKG | 660 KG | Container Yard | YANTAI ZHI XIAO STANDARD PARTS | ROBERTSHAW CONTROLS | ROBERTSHAW CONTROLS | BRASS BUSHING |
| Run Date | 2026-05-16 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-20 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-15 |
| Trade Update Date | 2026-04-22 |
| Master BOL # | ONEYSHAGA0370800 |
|---|---|
| House BOL # | GBWQ6041290101 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | GBWQ |
| Voyage # | 0013E |
| IMO # | 9944493 |
| Vessel Name | HMM EMERALD |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 7481 KG |
| Weight in KG | 7,481 KG |
| Quantity | 5 PKG |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
ONEU1911250 |
| Commodity Description |
HYDRA ARMATURE |
| Shipper Name | YANTAI ZHI XIAO STANDARD PARTS CO., |
|---|---|
| Address Line 1 | 41KM,204 ROAD,TAOCUN INDUSTRIAL PAR |
| Address Line 2 | K |
| Address Line 3 | QIXIA |
| City | YANTAI |
| Country Code | CN |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +8615552289270 |
| Consignee Name | ROBERTSHAW CONTROLS CO FIRMS CODE- |
|---|---|
| Address Line 1 | 13602 N UNITEC DR |
| City | LAREDO |
| State Province | TX |
| Zip Code | 78045 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +19567272068 |
| Notify Party Name | ROBERTSHAW CONTROLS CO FIRMS CODE- |
|---|---|
| Address Line 1 | 13602 N UNITEC DR |
| City | LAREDO |
| State Province | TX |
| Zip Code | 78045 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +19567272068 |
| Container Number | ONEU1911250 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CN51502BD |
| Seal Number 1 | CN51502BD |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | HYDRA ARMATURE |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 848190 | 00000000 | 0000007481 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 37 | 2026-05-18 |
| Los Angeles, California | 37 | 2026-05-16 |
| Houston, Texas | 1 | 2023-11-22 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Qingdao China (Mainland) | 44 | 2025-08-09 |
| Shanghai China (Mainland) | 24 | 2026-05-18 |
| Pusan South Korea | 7 | 2026-03-26 |
Below are the top 5 company names and addresses for Yantai ZHI XIAO Standard Parts Co. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| YANTAI ZHI XIAO STANDARD PARTS CO. | 41KM,204 ROAD,TAOCUN INDUSTRIAL PAR K QIXIA YANTAI CN | 2025-09-11 | 36 |
| YANTAI ZHI XIAO STANDARD PARTS | 41KM,204 ROAD,TAOCUN INDUSTRIAL PAR K QIXIA YANTAI CN | 2026-05-18 | 21 |
| YANTAI ZHI XIAO STANDARD PARTS CO. | 2025-04-24 | 15 | |
| YANTAI ZHI XIAO STANDARD PARTS | 2025-07-15 | 2 | |
| YANTAI ZHI XIAO STANDARD PARTS.,LTD | 2019-04-09 | 1 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Yantai ZHI XIAO Standard Parts Co.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-18 | 30 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||