There are a total of 622 bills of lading on file for Yuhan Nanchang Apparel Co.,Ltd. between October 29th, 2015 and May 19th, 2026.
Of those 622 bills of lading, 8 were within the past 30 days and 17 were within the past 90 days.
| Total Records | 622 |
|---|---|
| Shipper Records | 622 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 29th, 2015 |
| Most Recent Shipment on File | May 19th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 8 |
| Records in Last 90 Days | 17 |
| Records in the Past Year | 67 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for YUHAN NANCHANG APPAREL CO.,LTD..
Below is a Sankey Diagram of the top 3 companies associated with Yuhan Nanchang Apparel Co.,Ltd., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 3 companies associated with Yuhan Nanchang Apparel Co.,Ltd. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| JACOB SUPPLIES INC | May 2026 | 3,834 | 372 |
| VICTORY SPORTSWEAR INC | May 2026 | 50 | 1 |
| PINGHU YINGHUIDA TRADING CO.,LTD | Dec 2022 | 157 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Yuhan Nanchang Apparel Co.,Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| YUFENG MUSICAL INSTRUMENTS | Nov 2025 | 444 | 0 |
| YUGEN KAISHA YAMAMOTO SHOJI | May 2026 | 239 | 4 |
| YUGR TRADING INC | Aug 2025 | 279 | 0 |
| YUH CHERN MANUFACTURING CO LTD | May 2026 | 575 | 11 |
| YUH CHYANG HARDWARE INDUSTRIAL CO | May 2026 | 349 | 6 |
| YUH HSIN INDUSTRIAL LTD | Nov 2022 | 505 | 0 |
| YUH KANG INDUSTRIAL CO., LTD. | Mar 2026 | 527 | 1 |
| YUH SHUENN CHERNG INDUSTRIAL CO., LTD. | May 2026 | 882 | 13 |
| YUHAN C & I CO., LTD. | May 2026 | 207 | 3 |
| YUHAN LIU | Oct 2025 | 175 | 0 |
| YUHANG CALIFORNIA INC | May 2026 | 710 | 36 |
| YUHANG INTERNATIONAL LOGISTICS(DALI | May 2026 | 514 | 8 |
| YUHANG ITALIA S.R.L. | May 2026 | 132 | 5 |
| YUHANG TRADING INC | May 2026 | 244 | 106 |
| YUHARA MFG USA INC. | May 2026 | 485 | 8 |
| YUHENG TRADE CONSULTING INC | May 2026 | 210 | 25 |
| YUHO ELECTRONIC COMMERCE INC | May 2026 | 448 | 46 |
| YUHONG COLORANT CO.,LTD | Apr 2026 | 185 | 2 |
| YUHONG INDUSTRY LIMITED | May 2026 | 1,356 | 35 |
| YUHONG VIETNAM FURNITURE CO., LTD | Jun 2025 | 1,170 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-12 | MATS6558384000 | GUFLKCSHO2604099 | 097E | House Bill | GUFL | 9719056 | DANIEL K INOUYE | 2026-05-11 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 209 CTN | 3,553 K | Container Station | YUHAN (NANCHANG) APPAREL | JACOB SUPPLIES INC | JACOB SUPPLIES INC | LADIES GARMENTS . |
| 2026-05-06 | SMLMSHFO5X210600 | NIVYNBHH26040371 | 2603E | House Bill | NIVY | 9347425 | SM KWANGYANG | 2026-05-05 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 792 CTN | 15,113 K | Container Yard | YUHAN (NANCHANG) APPAREL | JACOB SUPPLIES INC | JACOB SUPPLIES INC | LADIES TOP LADIES DRESS LADIES JUMPSUIT |
| 2026-05-06 | SMLMSHHZ4B789500 | GUFLKCSHO2604052 | 2603E | House Bill | GUFL | 9312779 | SM SHANGHAI | 2026-05-05 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 957 CTN | 16,269 K | Container Yard | YUHAN (NANCHANG) APPAREL | JACOB SUPPLIES INC | JACOB SUPPLIES INC | LADIES DRESS LADIES TOP LADIES PANT |
| 2026-05-04 | MATS2732603000 | GUFLKCSHO2604076 | 015E | House Bill | GUFL | 9302578 | MATSON MAGNOLIA | 2026-05-03 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 144 CTN | 2,448 K | Pier to Pier | YUHAN (NANCHANG) APPAREL | JACOB SUPPLIES INC | JACOB SUPPLIES INC | LADIES GARMENTS . |
| Run Date | 2026-05-18 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-02 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-17 |
| Trade Update Date | 2026-05-06 |
| Master BOL # | YMJAW237316258 |
|---|---|
| House BOL # | OSTI26050047YH |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | OSTI |
| Voyage # | 003E |
| IMO # | |
| Vessel Name | SAPPHIRE TOWER |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 13855 K |
| Weight in KG | 13,855 KG |
| Quantity | 782 CTN |
| Volume | 58 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TIIU4670767 |
| Commodity Description |
LADIES DRESS LADIES TOP LADIES PANT LADIES XXXXXX . . . |
| Shipper Name | YUHAN (NANCHANG) APPAREL CO., LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | 4TH, 5TH FLOOR, COMPREHENSIVE WORKS |
| Address Line 2 | HOP, 888 SHENQIAO ROAD, CHANGDONG |
| Address Line 3 | INDUSTRIAL ZONE, |
| Consignee Name | JACOB SUPPLIES INC DBA HEART AND HI |
|---|---|
| Address Line 1 | 2424 E. 26TH STREET VERNON, CA 9005 |
| Address Line 2 | 8 USA TEL: 323-584-5900 |
| Notify Party Name | JACOB SUPPLIES INC DBA HEART AND HI |
|---|---|
| Address Line 1 | 2424 E. 26TH STREET VERNON, CA 9005 |
| Address Line 2 | 8 USA TEL: 323-584-5900 |
| Container Number | TIIU4670767 |
|---|---|
| Seal Number 1 | YMAW529218 |
| Seal Number 1 | YMAW529218 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | LADIES DRESS LADIES TOP LADIES PANT LADIES XXXXXX . . . |
| Marks and Numbers 1 | HEART HIPS PO COLOR PREPACK SIZE QTY IN CARTON PRETICKETED CARTON |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 565 | 2026-05-21 |
| Los Angeles, California | 57 | 2026-04-24 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 608 | 2026-05-21 |
| Yangshan China (Mainland) | 10 | 2025-01-11 |
| Pusan South Korea | 3 | 2023-11-04 |
| Kwangyang South Korea | 1 | 2018-03-09 |
Below are the top 10 company names and addresses for Yuhan Nanchang Apparel Co.,Ltd. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| YUHAN NANCHANG APPAREL CO.,LTD. | 2FL,.BLOCK 6,TAOHU INDUSTRIAL ZONE QINGSHANHU,NANCHANG,JIANGXI,CHINA | 2022-05-03 | 100 |
| YUHAN (NANCHANG) APPAREL CO., LTD. | 4TH 5TH FLOOR COMPREHENSIVE WORKSHO 888 SHENQIAO ROAD CHANGDONG INDUSTRIAL ZONE QINGSHANHU NANCHANG JIANGXI PRONVINCE CHINA | 2025-04-29 | 91 |
| YUHAN(NANCHANG)APPAREL CO.,LTD. | 2021-11-25 | 62 | |
| YUHAN NANCHANG APPAREL CO LTD | 2024-01-03 | 40 | |
| YUHAN NANCHANG APPAREL CO.,LTD. | 2022-06-28 | 33 | |
| YUHAN (NANCHANG) APPAREL | 2026-05-21 | 27 | |
| YUHAN(NANCHANG)APPAREL CO | 2021-06-02 | 25 | |
| YUHAN NANCHANG APPAREL CO.,LTD. | 2022-02-11 | 17 | |
| YUHAN (NANCHANG) APPAREL CO., LTD. | 2025-09-18 | 16 | |
| YUHAN NANCHANG APPAREL CO.,LTD | 2024-03-26 | 16 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Yuhan Nanchang Apparel Co.,Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2021-08-23 | 2 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||