There are a total of 575 bills of lading on file for YUH Chern Manufacturing Co Ltd between October 29th, 2012 and May 6th, 2026.
Of those 575 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 11 were within the past 90 days.
| Total Records | 575 |
|---|---|
| Shipper Records | 640 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 29th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 6th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 11 |
| Records in the Past Year | 61 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for YUH CHERN MANUFACTURING CO LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with YUH Chern Manufacturing Co Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with YUH Chern Manufacturing Co Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| FROST INCORPORATED | May 2026 | 631 | 62 |
| STANDARD CAR TRUCK COMPANY | May 2026 | 4,664 | 60 |
| CANTRELL GAINCO GROUP INC | May 2026 | 208 | 31 |
| 1STSOURCE PRODUCTS | May 2026 | 147 | 27 |
| ICB GREENLINE LLC | Dec 2023 | 314 | 24 |
| FROST LINKS INC | Mar 2023 | 328 | 22 |
| HARDWARE COMPONENTS INC | Apr 2026 | 603 | 16 |
| DAVIS INSTRUMENTS | May 2026 | 812 | 12 |
| OMCO CROATIA D O O | May 2026 | 632 | 11 |
| F.E.I INC | May 2026 | 143 | 11 |
| MCGINTY CONVEYORS INC. | Mar 2026 | 16 | 10 |
| OCONOMOWOC MANUFACTURING,INC. | Aug 2024 | 337 | 5 |
| POWER RITE PRODUCTS DIVISION OF RAK | Mar 2026 | 1,058 | 2 |
| INCA CORPORATION | May 2026 | 51 | 2 |
| E-BEAM SERVICES INC | Nov 2025 | 68 | 2 |
| WABTEC COMPONENTS, LLC | May 2026 | 1,637 | 1 |
| VIP RUBBER PLASTIC CO INC | Nov 2025 | 34 | 1 |
| PIONEER HARDWARE INC | Dec 2024 | 767 | 1 |
| NORTH BAY PRODUCE INC | May 2026 | 5,724 | 1 |
| MASTER POWER BRAKES LLC | May 2026 | 86 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to YUH Chern Manufacturing Co Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| YUEYANG XICHENG TRADE CO.,LTD | May 2026 | 131 | 12 |
| YUEYONG | Apr 2025 | 279 | 0 |
| YUEZHI LIMITED | Apr 2026 | 125 | 7 |
| YUEZHU (HANGZHOU) CROSS-BORDER E-COMMERCE CO., LTD | May 2026 | 89 | 22 |
| YUFENG | Mar 2025 | 106 | 0 |
| YUFENG AMERICA CORPORATION | May 2026 | 122 | 24 |
| YUFENG INTERNATIONAL CARGO AGENT CO | May 2026 | 154 | 10 |
| YUFENG MUSICAL INSTRUMENTS | Nov 2025 | 444 | 0 |
| YUGEN KAISHA YAMAMOTO SHOJI | May 2026 | 239 | 4 |
| YUGR TRADING INC | Aug 2025 | 279 | 0 |
| YUH CHYANG HARDWARE INDUSTRIAL CO | May 2026 | 349 | 6 |
| YUH HSIN INDUSTRIAL LTD | Nov 2022 | 505 | 0 |
| YUH KANG INDUSTRIAL CO., LTD. | Mar 2026 | 527 | 1 |
| YUH SHUENN CHERNG INDUSTRIAL CO., LTD. | May 2026 | 882 | 13 |
| YUHAN C & I CO., LTD. | May 2026 | 207 | 3 |
| YUHAN LIU | Oct 2025 | 175 | 0 |
| YUHAN NANCHANG APPAREL CO.,LTD. | May 2026 | 622 | 17 |
| YUHANG CALIFORNIA INC | May 2026 | 710 | 36 |
| YUHANG INTERNATIONAL LOGISTICS(DALI | May 2026 | 514 | 8 |
| YUHANG ITALIA S.R.L. | May 2026 | 132 | 5 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-04 | OOLU2323158301 | SMMBSTPE7395966 | 005E | House Bill | SMMB | 9945904 | COSCO SHIPPING CARNATIO | 2026-04-03 | LONG BEACH, CALIFORNIA | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 14 PKG | 737 KG | Container Station | YUH CHERN MANUFACTURING | STANDARD CAR TRUCK COMPANY | STANDARD CAR TRUCK COMPANY | DOOR ROLLERPKGS = WDC + CTNS(PLT) = PK GSHS CODE: . |
| 2026-03-30 | OOLU2322622660 | CNSVTYORD2603009 | 010E | House Bill | CNSV | 9949716 | OOCL BAUHINIA | 2026-03-29 | LONG BEACH, CALIFORNIA | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 7 WDC | 8,765 K | House to House | YUH CHERN MANUFACTURING | FROST INCORPORATED | CONVEYOR EQUIPMENT PARTS HS CODE . . | |
| 2026-03-17 | ZIMUTPE8268861 | SVIVTTPE26010014 | 8E | House Bill | SVIV | 9963231 | ZIM SCORPIO | 2026-03-14 | SAVANNAH, GEORGIA | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 24 CAS | 29,983 K | Pier to Pier | YUH CHERN MANUFACTURING | CANTRELL GAINCO GROUP, INC | CONVEYOR PARTS | |
| 2026-03-10 | EGLV003600131233 | AEIGTPAIC2602075 | 006E | House Bill | AEIG | 9935363 | EVER MAGIC | 2026-03-09 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 28 CTN | 426 KG | House to House | YUH CHERN MANUFACTURING | MCGINTY CONVEYORS INC. | MCGINTY CONVEYORS INC. | CONVEYOR EQUIPMENT INVERTED RIGID PENDANT |
| Run Date | 2026-05-02 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-02 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-01 |
| Trade Update Date | 2026-04-10 |
| Master BOL # | OOLU2325348190 |
|---|---|
| House BOL # | PNLPLUI2604C0001 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | PNLP |
| Voyage # | 006E |
| IMO # | 9945899 |
| Vessel Name | COSCO SHIPPING YANGPU |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | TAICHUNG TAIWAN |
| Foreign Port of Lading | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) (58309) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 303 K |
| Weight in KG | 303 KG |
| Quantity | 1 WDC |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
OOLU4283945 |
| Commodity Description |
CONVEYOR EQUIPMENT (E--- / DRIVE DOG F OR E--A) HS CODE . |
| Shipper Name | YUH CHERN MANUFACTURING CO., LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | 336, TING TAI RD., WUFENG DIST., |
| Address Line 3 | TAICHUNG CITY 413, TAIWAN (R.O.C.) |
| City | TAICHUNG |
| Country Code | TW |
| Consignee Name | 1STSOURCE PRODUCTS |
|---|---|
| Address Line 1 | 2822 SABLE MILL ROAD, |
| Address Line 3 | JEFFERSONVILLE, IN, 47130 |
| City | JEFFERSONVILLE |
| State Province | IN |
| Zip Code | 47130 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | 1STSOURCE PRODUCTS |
|---|---|
| Address Line 1 | 2822 SABLE MILL ROAD, |
| Address Line 3 | JEFFERSONVILLE, IN, 47130 |
| City | JEFFERSONVILLE |
| State Province | IN |
| Zip Code | 47130 |
| Country Code | US |
| Container Number | OOLU4283945 |
|---|---|
| Seal Number 1 | OOLJTD6096 |
| Seal Number 1 | OOLJTD6096 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 2in (00000802) |
| Container Type | 4CG0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | CONVEYOR EQUIPMENT (E--- / DRIVE DOG F OR E--A) HS CODE . |
| Marks and Numbers 1 | FS PO NO. LOUISVILLE, KY / U.S.A C/NO MADE IN TAIWAN R.O.C |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 206 | 2026-05-07 |
| Long Beach, California | 197 | 2026-05-04 |
| Charleston, South Carolina | 45 | 2023-07-26 |
| Tacoma, Washington | 38 | 2025-10-20 |
| Newark, New Jersey | 35 | 2025-10-16 |
| Oakland, California | 27 | 2026-02-20 |
| Savannah, Georgia | 15 | 2026-03-17 |
| New York, New York | 8 | 2026-01-21 |
| Houston, Texas | 2 | 2022-07-12 |
| Seattle, Washington | 2 | 2021-04-17 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Kaohsiung China (Taiwan) | 483 | 2026-05-04 |
| Taibei China (Taiwan) | 49 | 2026-05-07 |
| Shilong China (Taiwan) | 36 | 2025-01-08 |
| Hong Kong Hong Kong | 3 | 2021-06-09 |
| Tanjung Pelepas Malaysia | 2 | 2025-09-16 |
| Pusan South Korea | 1 | 2025-03-01 |
| Singapore Singapore | 1 | 2019-11-15 |
Below are the top 10 company names and addresses for YUH Chern Manufacturing Co Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| YUH CHERN MANUFACTURING CO LTD | 336 TING TAI RD WUFENG DIST TAICHUNG TW | 2025-06-02 | 49 |
| YUH CHERN MANUFACTURING CO LTD | 336 TING TAI RD WU FENG DIST TAICHUNG CITY 413 TAIWAN TAICHUNG TW | 2025-09-29 | 14 |
| YUH CHERN MANUFACTURING CO LTD | 2025-07-31 | 12 | |
| YUH CHERN MANUFACTURING CO LTD | 2025-06-09 | 5 | |
| YUH CHERN MANUFACTURING CO., LTD. | 2024-10-21 | 54 | |
| YUH CHERN MANUFACTURING CO., LTD. | 2025-10-07 | 48 | |
| YUH CHERN MANUFACTURING CO.,LTD | 2018-08-15 | 42 | |
| YUH CHERN MANUFACTURING CO LTD | 2023-05-12 | 39 | |
| YUH CHERN MANUFACTURING CO LTD | 2023-09-01 | 35 | |
| YUH CHERN MANUFACTURING CO., LTD. | 2025-09-05 | 35 |
Below are the top 2 phone numbers on file for YUH Chern Manufacturing Co Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-04-04 | 65 | |
| 2026-04-04 | 65 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||