There are a total of 349 bills of lading on file for YUH Chyang Hardware Industrial Co between October 23rd, 2012 and May 6th, 2026.
Of those 349 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 6 were within the past 90 days.
| Total Records | 349 |
|---|---|
| Shipper Records | 475 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 23rd, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 6th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 6 |
| Records in the Past Year | 32 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for YUH CHYANG HARDWARE INDUSTRIAL CO.
Below is a Sankey Diagram of the top 10 companies associated with YUH Chyang Hardware Industrial Co, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 10 companies associated with YUH Chyang Hardware Industrial Co in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| PRECISION PRODUCTION LLC | May 2026 | 646 | 48 |
| ENVISION MARKETING INC | May 2026 | 650 | 38 |
| GLOBAL INDUSTRIAL | May 2026 | 6,630 | 28 |
| HODELL-NATCO INDUSTRIES, INC. | May 2026 | 1,854 | 15 |
| P & R FASTENERS, INC. | May 2026 | 2,103 | 6 |
| ZOAG LLC | May 2026 | 1,011 | 3 |
| HODELL INDUSTRIES INC | Apr 2023 | 235 | 1 |
| May 2022 | 1 | 1 | |
| BOSSARD NORTH AMERICA | May 2026 | 11,337 | 1 |
| BERRANG INC. | Jun 2024 | 8,472 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to YUH Chyang Hardware Industrial Co.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| YUEYONG | Apr 2025 | 279 | 0 |
| YUEZHI LIMITED | Apr 2026 | 125 | 7 |
| YUEZHU (HANGZHOU) CROSS-BORDER E-COMMERCE CO., LTD | May 2026 | 89 | 22 |
| YUFENG | Mar 2025 | 106 | 0 |
| YUFENG AMERICA CORPORATION | May 2026 | 122 | 24 |
| YUFENG INTERNATIONAL CARGO AGENT CO | May 2026 | 154 | 10 |
| YUFENG MUSICAL INSTRUMENTS | Nov 2025 | 444 | 0 |
| YUGEN KAISHA YAMAMOTO SHOJI | May 2026 | 239 | 4 |
| YUGR TRADING INC | Aug 2025 | 279 | 0 |
| YUH CHERN MANUFACTURING CO LTD | May 2026 | 575 | 11 |
| YUH HSIN INDUSTRIAL LTD | Nov 2022 | 505 | 0 |
| YUH KANG INDUSTRIAL CO., LTD. | Mar 2026 | 527 | 1 |
| YUH SHUENN CHERNG INDUSTRIAL CO., LTD. | May 2026 | 882 | 13 |
| YUHAN C & I CO., LTD. | May 2026 | 207 | 3 |
| YUHAN LIU | Oct 2025 | 175 | 0 |
| YUHAN NANCHANG APPAREL CO.,LTD. | May 2026 | 622 | 17 |
| YUHANG CALIFORNIA INC | May 2026 | 710 | 36 |
| YUHANG INTERNATIONAL LOGISTICS(DALI | May 2026 | 514 | 8 |
| YUHANG ITALIA S.R.L. | May 2026 | 132 | 5 |
| YUHANG TRADING INC | May 2026 | 244 | 106 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-09 | EGLV003600290374 | OPLTKHHLAXS3838 | 015E | House Bill | OPLT | 9935210 | EVER MACH | 2026-04-08 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 67 CTN | 832 K | House to House | YUH CHYANG HARDWARE INDUSTRIAL | ENVISION MARKETING LTD | INSERT NUT . | |
| 2026-03-30 | OOLU2319205570 | MWQTTRL03125 | 010E | House Bill | MWQT | 9949716 | OOCL BAUHINIA | 2026-03-29 | LONG BEACH, CALIFORNIA | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 535 CTN | 6,247 KG | House to House | YUH CHYANG HARDWARE INDUSTRIAL CO | PRECISION PRODUCTION LLC | MIDWEST TRANSATLANTIC LINES, INC. | THROTTLE SHAFT, SECONDARY THROTTLE SHAFT, & C OUNTER SHAFT FOR INTERNAL COMBUSTION ENGINE; PISTON, REAR HEAD, ALUMINIUM PILOT CA... |
| 2026-03-02 | OOLU2318802680 | MWQTTRL02128 | 077E | House Bill | MWQT | 9516442 | COSCO SPAIN | 2026-03-01 | LONG BEACH, CALIFORNIA | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 171 CTN | 2,305 KG | House to House | YUH CHYANG HARDWARE INDUSTRIAL CO | PRECISION PRODUCTION LLC | MIDWEST TRANSATLANTIC LINES, INC. | PRIMARY THROTTLE SHAFT, PART OF INTERNAL COMB USTION ENGINE; SECONDARY THROTTLE SHAFT, SHAF T OF INTERNAL COMBUSTION ENGINE; ALU... |
| 2026-02-07 | COSU6441421720 | HNLTTPA2610084 | 004E | House Bill | HNLT | 9945904 | COSCO SHIPPING CARNATIO | 2026-02-06 | LONG BEACH, CALIFORNIA | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 87 CTN | 1,212 K | House to House | YUH CHYANG HARDWARE INDUSTRIAL | GLOBAL INDUSTRIAL COMPONENTS | GLOBAL INDUSTRIAL COMPONENTS | STUD, STN, STL HS CODE:. PLT = CTNS |
| Run Date | 2026-05-02 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-02 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-01 |
| Trade Update Date | 2026-04-09 |
| Master BOL # | COSU6449669720 |
|---|---|
| House BOL # | HNLTTPA2640050 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | HNLT |
| Voyage # | 006E |
| IMO # | |
| Vessel Name | COSCO SHIPPING YANGPU |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | KAOHSIUNG, TAIWAN |
| Foreign Port of Lading | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) (58309) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 1212 K |
| Weight in KG | 1,212 KG |
| Quantity | 87 CTN |
| Volume | 1 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TEMU7929169 |
| Commodity Description |
STUD, STN, STL PLT = CTNS HS CODE:. |
| Shipper Name | YUH CHYANG HARDWARE INDUSTRIAL CO., |
|---|---|
| Address Line 1 | LTD. NO.30, GUNGYE 7TH RD., ANNAN |
| Address Line 2 | DISTRICT, TAINAN CITY, TAIWAN |
| Consignee Name | GLOBAL INDUSTRIAL COMPONENTS |
|---|---|
| Address Line 1 | 705 S. COLLEGE ST., WOODBURY, TN |
| Address Line 2 | 37190, USA |
| Notify Party Name | GLOBAL INDUSTRIAL COMPONENTS |
|---|---|
| Address Line 1 | 705 S. COLLEGE ST., WOODBURY, TN |
| Address Line 2 | 37190, USA |
| Container Number | TEMU7929169 |
|---|---|
| Seal Number 1 | COS1656923 |
| Seal Number 1 | COS1656923 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | STUD, STN, STL PLT = CTNS HS CODE:. |
| Marks and Numbers 1 | AS PER SHIPPER'S INVOICE. NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 166 | 2026-05-08 |
| Tacoma, Washington | 86 | 2024-12-07 |
| Long Beach, California | 63 | 2026-05-04 |
| Newark, New Jersey | 23 | 2021-11-10 |
| Charleston, South Carolina | 6 | 2024-05-28 |
| Savannah, Georgia | 4 | 2023-05-22 |
| Oakland, California | 1 | 2021-05-17 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Kaohsiung China (Taiwan) | 269 | 2026-05-08 |
| Shilong China (Taiwan) | 54 | 2025-12-22 |
| Taibei China (Taiwan) | 21 | 2023-03-21 |
| Colon Panama | 3 | 2024-05-28 |
| All Other China (Taiwan) Ports | 1 | 2021-05-17 |
| Pusan South Korea | 1 | 2015-04-07 |
Below are the top 10 company names and addresses for YUH Chyang Hardware Industrial Co that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| YUH CHYANG HARDWARE INDUSTRIAL CO | NO. 56, KUNG MING S.1ST ROAD, AN NAN DISTRICT TAINAN CITY TW | 2026-03-30 | 121 |
| YUH CHYANG HARDWARE INDUSTRIAL CO | L NO.30, GONGYE 7TH RD., ANNAN DIST., TAINAN 709 TW | 2025-06-30 | 17 |
| YUH CHYANG HARDWARE INDUSTRIAL CO | 2026-05-04 | 9 | |
| YUH CHYANG HARDWARE INDUSTRIAL CO | 2025-12-06 | 1 | |
| YUH CHYANG HARDWARE INDUSTRIAL CO | 2025-12-22 | 1 | |
| YUH CHYANG HARDWARE INDUSTRIAL CO LTD | 2025-08-21 | 35 | |
| YUH CHYANG HARDWARE INDUSTRIAL CO., LTD. | 2016-02-25 | 24 | |
| YUH CHYANG HARDWARE INDUSTRIAL CO | 2015-11-23 | 19 | |
| YUH CHYANG HARDWARE INDUSTRIAL CO., LTD | 2025-10-07 | 13 | |
| YUH CHYANG HARDWARE INDUSTRIAL CO., LTD. | 2021-09-15 | 12 |
Below are the top 3 phone numbers on file for YUH Chyang Hardware Industrial Co.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-03-30 | 102 | |
| 2024-05-28 | 7 | |
| 2024-05-28 | 1 |
Below are the top 1 email addresses on file for YUH Chyang Hardware Industrial Co.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-03-30 | 121 |