There are a total of 207 bills of lading on file for Yuhan C & I Co., Ltd. between November 17th, 2012 and May 12th, 2026.
Of those 207 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 3 were within the past 90 days.
| Total Records | 207 |
|---|---|
| Shipper Records | 206 |
| Consignee Records | 1 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Nov 17th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 12th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 3 |
| Records in the Past Year | 14 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for YUHAN C & I CO., LTD..
Below is a Sankey Diagram of the top 10 companies associated with Yuhan C & I Co., Ltd., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 10 companies associated with Yuhan C & I Co., Ltd. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| ALEGACY FOODSERVICE PRODUCTS GROUP | May 2026 | 1,671 | 33 |
| EDWARD DON & COMPANY | Apr 2026 | 1,170 | 22 |
| LIBERTYWARE, LLC | May 2026 | 775 | 16 |
| CFS BRANDS, LLC | May 2026 | 1,678 | 9 |
| TAKKT FOODSERVICES, LLC | May 2026 | 789 | 8 |
| HUBERT NORTH AMERICAN SERVICE, LLC | Dec 2023 | 1,271 | 6 |
| SAGETRA INC. | May 2026 | 287 | 2 |
| CRESTWARE | Jun 2025 | 666 | 2 |
| IMCO LLC | Dec 2025 | 949 | 1 |
| Sep 2025 | 5 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Yuhan C & I Co., Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| YUFENG AMERICA CORPORATION | May 2026 | 122 | 24 |
| YUFENG INTERNATIONAL CARGO AGENT CO | May 2026 | 154 | 10 |
| YUFENG MUSICAL INSTRUMENTS | Nov 2025 | 444 | 0 |
| YUGEN KAISHA YAMAMOTO SHOJI | May 2026 | 239 | 4 |
| YUGR TRADING INC | Aug 2025 | 279 | 0 |
| YUH CHERN MANUFACTURING CO LTD | May 2026 | 575 | 11 |
| YUH CHYANG HARDWARE INDUSTRIAL CO | May 2026 | 349 | 6 |
| YUH HSIN INDUSTRIAL LTD | Nov 2022 | 505 | 0 |
| YUH KANG INDUSTRIAL CO., LTD. | Mar 2026 | 527 | 1 |
| YUH SHUENN CHERNG INDUSTRIAL CO., LTD. | May 2026 | 882 | 13 |
| YUHAN LIU | Oct 2025 | 175 | 0 |
| YUHAN NANCHANG APPAREL CO.,LTD. | May 2026 | 622 | 17 |
| YUHANG CALIFORNIA INC | May 2026 | 710 | 36 |
| YUHANG INTERNATIONAL LOGISTICS(DALI | May 2026 | 514 | 8 |
| YUHANG ITALIA S.R.L. | May 2026 | 132 | 5 |
| YUHANG TRADING INC | May 2026 | 244 | 106 |
| YUHARA MFG USA INC. | May 2026 | 485 | 8 |
| YUHENG TRADE CONSULTING INC | May 2026 | 210 | 25 |
| YUHO ELECTRONIC COMMERCE INC | May 2026 | 448 | 46 |
| YUHONG COLORANT CO.,LTD | Apr 2026 | 185 | 2 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-02-23 | CMDUSEL2003077 | 0XRA5 | Regular Bill | CMDU | 9674529 | CMA CGM ELBE | 2026-02-21 | LONG BEACH, CALIFORNIA | PUSAN SOUTH KOREA | 675 CTN | 6,955 KG | House to Pier | YUHAN C AND I | RIM LOGISTICS LTD | FWDR REF: CNEE REF: STAINLESS STEEL KITCHENWARE CTNS OF STAINLESS STEEL KITCHENWARE P/O. INV. YH- | ||
| 2026-01-13 | HDMUSELM24347200 | EXDO6430408861 | 0030E | House Bill | EXDO | 9806043 | ONE AQUILA | 2026-01-12 | SAVANNAH, GEORGIA | PUSAN SOUTH KOREA | 52 CTN | 810 KG | Pier to Pier | YUHAN C AND I ., LTD | STAINLESS STEEL KITCHENWARE HTS: | ||
| 2025-12-03 | SMLMSEL5L3720700 | AEPHWJUSA2511008 | 2508E | House Bill | AEPH | 9347425 | SM KWANGYANG | 2025-12-02 | LONG BEACH, CALIFORNIA | PUSAN SOUTH KOREA | 2,000 CTN | 4,513 KG | YUHAN C & I | ALEGACY FOODSERVICE PRODUCTS GROUP | ALEGACY FOODSERVICE PRODUCTS GROUP | , CARTONS ( , PCS) OFSTAINLESS STEE L KITCHENWAREAS PER P.O# INV NO. YH- HS CODE : . | |
| 2025-11-25 | CMDUSEL1971919 | 0TIM4 | Regular Bill | CMDU | 9516466 | COSCO PORTUGAL | 2025-11-24 | LONG BEACH, CALIFORNIA | PUSAN SOUTH KOREA | 744 CTN | 7,472 KG | House to Pier | YUHAN C AND I | RIM LOGISTICS LTD | FWDR REF: CNEE REF: STAINLESS STEEL KITCHENWARE CTNS OF STAINLESS STEEL KITCHENWARE P/O. INV. YH- | ||
| Run Date | 2026-03-25 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-03-22 |
| Actual Arrival Date | 2026-03-24 |
| Trade Update Date | 2026-03-17 |
| Master BOL # | CMDUSEL2033501 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | CMDU |
| Voyage # | 0TIN4 |
| IMO # | 9622590 |
| Vessel Name | OOCL BRUSSELS |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | INCHEON, KOREA |
| Foreign Port of Lading | PUSAN SOUTH KOREA (58023) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 7468 KG |
| Weight in KG | 7,468 KG |
| Quantity | 752 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Container |
FCIU5183877 |
| Commodity Description |
FWDR REF: CNEE REF: CTNS OF STAINLESS STEEL KITCHENWARE P/O. INV. YH- ONE('X) CONTAINER ONLY.- |
| Shipper Name | YUHAN C AND I CO., LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | 40, 75 EUNBONG RO |
| Address Line 2 | NAMDONG-GU, INCHEON |
| Address Line 3 | SOUTH KOREA |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | T:82-32-814-6931 3 F:82-32-814-6934 |
| Notify Party Name | RIM LOGISTICS LTD - CHIAGO OFFICE |
|---|---|
| Address Line 1 | 1303 JACK COURT |
| Address Line 2 | BARTLETT IL 60103 |
| Address Line 3 | UNITED STATES |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | RICKALBRESKI RIMLOGISTICS.COM |
| Container Number | FCIU5183877 |
|---|---|
| Seal Number 1 | R8794363 |
| Seal Number 1 | R8794363 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 2200 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to Pier |
| Cargo Description 1 | FWDR REF: CNEE REF: CTNS OF STAINLESS STEEL KITCHENWARE P/O. INV. YH- ONE('X) CONTAINER ONLY.- |
| Additional Cargo 1 | AMS : DIRECT B/L S/C - S/C HOLDER: CISCO - EDWARD DON FREIGHT COLLECT, SHIPPER LOAD COUNT |
| Marks and Numbers 1 | EI REF: 5430126747 821599-9000 18/8 STAINLESS STEEL DISHER SIZE 36 EA/CS DISTRIBUTED BY EDWARD DON |
| Marks and Numbers 2 | COMPANY PO: 4511571054 SKU NO. |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 91 | 2026-05-13 |
| Los Angeles, California | 70 | 2025-10-20 |
| Charleston, South Carolina | 16 | 2018-04-26 |
| Savannah, Georgia | 13 | 2026-01-13 |
| Tacoma, Washington | 11 | 2025-01-14 |
| Seattle, Washington | 2 | 2024-06-06 |
| Newark, New Jersey | 2 | 2016-06-18 |
| New York, New York | 2 | 2015-09-28 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Pusan South Korea | 204 | 2026-05-13 |
| Hong Kong Hong Kong | 2 | 2019-01-23 |
| Yantian China (Mainland) | 1 | 2024-12-05 |
Below are the top 10 company names and addresses for Yuhan C & I Co., Ltd. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| YUHAN C & I CO., LTD. | 40, 75 EUNBONG-RO NAMDONG-GU,INCHE ON, SOUTH KOREA 82-32-814-6931 | 2025-09-25 | 5 |
| YUHAN C & I CO., LTD. | 40, 75 EUNBONG-RO NAMDONG-GU, INCHEON, SOUTH KOREA | 2025-09-09 | 2 |
| YUHAN C AND I ., LTD | 2026-04-10 | 36 | |
| YUHAN C & I CO., LTD. | 2024-08-03 | 34 | |
| YUHAN C I CO. LTD. | 2024-10-29 | 21 | |
| YUHAN C & I CO., LTD. | 2022-11-22 | 17 | |
| YUHAN C&ICO., LTD. | 2019-03-05 | 16 | |
| YUHAN C AND I CO.,LTD. | 2015-07-27 | 10 | |
| YUHAN C AND I CO LTD | 2018-05-16 | 9 | |
| YUHAN C&I CO.,LTD. | 2019-05-10 | 4 |
Below are the top 2 phone numbers on file for Yuhan C & I Co., Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-03-25 | 29 | |
| 2023-12-23 | 6 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||